Bezpłatne Wyzwanie "Zbuduj swój zawodowy plan B w 10 dni!" Sprawdź czy praca zdalna jest dla Ciebie!
logo.webp
Tania dobra strona internetowa

#6 – Własne www firmowe – jak zrobić to tanio i dobrze?

Jak zrobić stronę internetową? Kolejny artykuł poświęcę tworzeniu własnej strony internetowej z akcentem na stronę firmową. Moje założenia brzmią – ma być łatwo, przyjemnie, użytecznie i bez znajomości programowania. Da się? Uważam, że tak 🙂 Zapraszam.

TL:DR

Jeśli nie planujesz podejmować wobec swojej strony działań promocyjnych, własne www ma Ci służyć wyłącznie jako rozbudowana wizytówka, możesz skorzystać z różnych kreatorów stron internetowych. W przeciwnym razie powinieneś skorzystać z dowolnego CMS’a np. WordPress.

Ten artykuł jest częścią cyklu:

Kurs marketing online – zarabianie przez internet

  1. Gdzie są pieniądze w internecie?
  2. Jak wybrać branże dla siebie?
  3. Policz kasę – załóż czarny scenariusz i napisz biznes plan
  4. Własne www – jaką formę wybrać? Sklep, landing page, wizytówka, blog?
  5. Własny e-sklep – jak wybrać platformę?
  6. Własne www firmowe – jak zrobić to tanio i dobrze?
  7. Landing page jako forma szybkiej sprzedaży
  8. Marketing online z czym to się je? Jak dobrać marketing dla swojego biznesu?
  9. Social media dla biznesu
  10. Jak działa SEO?
  11. Jak tworzyć dobre kampanie AdWords?
  12. Czy content marketing jest dla mnie?
  13. Jak zarobić na własnym blogu?
  14. Jak kreatywnie działać i zarabiać w sieci?

Przed lekturą tego artykułu koniecznie zapoznaj się z dwoma wcześniejszymi artykułami czyli:

Dopiero później zapraszam do lektury dalej 🙂 Będzie Ci po prostu łatwiej, jeśli pojawią się trudniejsze zagadnienia.

Jak stworzyć stronę internetową?

Nie ma na to jednoznacznej i prostej odpowiedzi. Wzorem profesorów filozofii (zwanych też bezrobotnymi) należałoby odpowiedzieć „to zależy”.

Ponownie bardzo mocno zachęcam Cię do przemyślenia tego po co Ci własna strona internetowa. Wtedy i tylko wtedy przyjmując odpowiednie założenia, będziesz mógł zacząć tworzyć swoją własną stronę internetową. W zależności od Twoich wymagań i Twojego budżetu możesz zdecydować się na różne rozwiązania. Zacznij od badania rynku. Sprawdź czy w Twojej branży opłaci się pozycjonowanie (szczegółowo zajmiemy się tym zagadnieniem w 10 kroku tego kursu). Możesz skorzystać z narzędzia Planer Słów Kluczowych, opisałem je szczegółowo w tym artykule.

Teraz czas na kolejne trudne pytanie:

  • Zamierzasz zlecić wykonanie strony internetowej firmie zewnętrznej?
  • Próbujesz stworzyć swoją stronę samodzielnie?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na pierwsze pytanie pozwól, że dam Ci kilka wskazówek:

  • poradź się kogoś bardziej doświadczonego (możesz też napisać do mnie maila, chętnie Ci pomogę – polecę Ci kilka firm, z którymi współpracowałem 🙂
  • porównaj kilka różnych ofert – nie bój się rozstrzału cen – na rynku znajdziesz firmy robiące strony za 500 zł jak i za 15 000 zł,
  • unikaj firm robiących „wszystko” – jeśli na stronie znajdziesz informację, że zajmują się tworzeniem stron, prowadzeniem kanałów social media, pozycjonowaniem, zdjęciami, filmami i opieką nad dziećmi powinna zapalić Ci się czerwona lampka – jeśli ktoś jest od wszystkiego, to zazwyczaj jest do niczego.
  • przyjrzyj się dokładnie stronie – czy jest estetyczna i dobrze przygotowana? Czy może szewc bez butów chodzi?
  • sprawdzaj opinię i… nie przejmuj się nimi za bardzo. Im większa firma, tym więcej będzie posiadać opinii – czasem to właśnie brak opinii powinien budzić Twój niepokój;
  • nie bój się pytać – jeśli nie rozumiesz czegoś z oferty PYTAJ,
  • nie podejmuj decyzji pod wpływem emocji,
  • dokładnie czytaj umowę i pytaj o nie jasne paragrafy,
  • pytaj czy podczas tworzenia strony internetowej biorą pod uwagę wyt. dotyczące pozycjonowania?
  • pytaj o silnik wykorzystywany przy tworzeniu strony internetowej (o tym za chwilkę więcej),
  • pytaj o opłaty roczne – ile zapłacisz w następnym roku?
  • pytaj o prawa do strony np. czy domena będzie zarejestrowana na Ciebie? A może na firmę tworzącą stronę?
  • pytaj o dodatkowe usługi – czy są obowiązkowe?
  • pytaj o dostępy – czy są pełne? Czy możesz dowolnie edytować swoją stronę?
  • pytaj o koszty dodatkowe – jeśli będziesz planował dodatkowe zmiany i chciałbyś je zlecić tej firmie – na ile wyceniają roboczogodzinę?
  • pytaj, pytaj, pytaj!

Niestety, rynek nie jest praktycznie w żaden sposób uregulowany, przez co zdarzają się bardzo drogie firmy robiące bardzo słabe strony internetowe. Zdarzają się też małe firmy, która za naprawdę rozsądne pieniądze są wstanie tworzyć prawdziwe cuda. Nie spotkałem też, póki co firmy idealnej pod każdym względem, chociaż chętnie ją poznam 🙂

Zlecenie napisania strony internetowej przypomina trochę zakup używanego samochodu. Możesz za bardzo rozsądną kwotę nabyć dobry samochód. Ale może okazać się, że później co chwila musisz dopłacać kasę na kolejne naprawy. Bardzo częstym problemem jest to, że firmy tworzą strony wyłącznie ciekawe pod względem graficznym – są po prostu ładne. Ale jak spojrzymy „pod maskę” okaże się, że jest tam spory bałagan. A jak wiemy mechanicy nie należą do najtańszych…

Tworzenie stron przypomina też pod wieloma względami pisanie opowiadań. Na kilku konferencjach, na których byłem prelegentem pytałem widownie, czy da się napisać opowiadanie lub powieść bez zasad gramatycznych oraz bez znaków przystankowych. Da się?  Da się! Ale czy będzie to łatwe do przeczytania?

Strona internetowa musi być nie tylko ładna ale również użyteczna i czytelna np. dla robotów sieciowych czy też innych osób, które w przyszłości będą pracowały nad Twoją stroną. Poza tym musi być też użyteczna czyli taka na której Twój klient będzie się dobrze czuł, a oprócz tego będzie potrafił wszystko szybko odnaleźć.

Zastanów się więc ponownie – do czego ma służyć Twoja strona internetowa. Ma być wyłącznie wizytówka z danymi kontaktowymi czy też bardziej rozbudowana strona umożliwiająca dokładne zapoznanie się z informacjami o firmie?

Oczywiście zawsze możesz podjąć się stworzenia takiej strony samodzielnie. To nie zawsze się opłaca. Jestem zwolennikiem specjalizacji. Po co się męczyć, skoro ktoś to może zrobić taniej? Po co spędzać godziny na czytaniu poradników, skoro ktoś to może zrobić za nas. Czasem lepiej zająć się swoim biznesem a tego typu usługi zlecić na zewnątrz.

W dowolnym momencie możesz do mnie zadzwonić lub napisać maila – michal@geekwork.pl. Współpracuję z wieloma różnymi firmami, mogę przekazać Ci dane kontaktowe do sprawdzonych firm. Jeśli jakieś zagadnienia z tego kursu lub z tego artykułu są dla Ciebie nie jasne to również śmiało pisz! O ile to tylko możliwe postaram się odpowiedzieć w najkrótszym możliwym czasie 🙂

Ale oczywiście możesz zaplanować samodzielną pracę.

Jak zrobić stronę internetową?

Przede wszystkim musisz wybrać hosting. To pierwszy krok. Zaraz później musisz wybrać domenę czyli adres Twojej strony internetowej. To bardzo ważne kroki.

Mówiłem Ci już, że pisanie strony internetowej przypomina budowę domu?

Budując dom musisz kupić kilka rzeczy. Od czego zaczniesz? Oczywiście od… ziemi! To fizyczne miejsce, gdzie dopiero później zacznie się budowa, prawda? Lokalizacja może być ważna jeśli chcesz mieć blisko do pracy itd. Możesz też zdecydować się na wynajem ziemi (czy wiesz, że w niektórych landach w UK nie możesz kupić ziemi? Możesz ją wyłącznie wynająć np. na 200 lat)

Podobnie działa hosting – to po prostu zakup fizycznego miejsca na pliki Twojej strony internetowej. Zwyczajowo przyjęło się płacenie co rok określonej stawki. Jak już kilkukrotnie podkreślałem dla mnie hosting = The CamelsChłopaki są naprawdę niesamowici jeśli chodzi o prędkość odpowiedzi – bez względu na trudność zadanego pytania odpowiadają niesamowicie szybko. Poza tym bardzo często pomogą nawet przy dużych problemach. To taki Brand24 w świecie hostingu 🙂 Nie da się przejść obok nich obojętnie. Korzystałem z hostingu w wielu miejscach ale tylko w The Camels czuje się naprawdę dobrze. Tam wszystko jest na najwyższym poziomie! Czas odpowiedzi na zapytania, ceny, czy w końcu indywidualna pomoc!

W tym kontekście domena będzie po prostu tabliczką z Twoim adresem wskazującą gdzie jest Twój dom 🙂

The Camels ma też kilka innych zalet. Między innymi ogromną prostotę w obsłudze. Tam wszystko jest proste. Zakup hostingu, zakup domeny? A może problem z instalacją WordPressa? Chłopaki z The Camels ogarną w kilka minut. Polecam z całego serca!

Ok, ok już zwalniam i wyjaśniam. 🙂

Co to jest CMS?

CMS (z języka angielskiego Content Management System) to system zarządzania treścią. Dawno temu, za czasów NEO’ego strony pisało się od podstaw w jednym z języków programowania. Aby ułatwić nam, prostym ludziom, firmy pisały dodatkowe programy ułatwiające dalszą edycję strony. Chodziło po prostu o uwolnienie się od telefonów pod tytułem – czy może Pan zmienić jedno słowo w tytule bo mi żona suszy głowę. A wiadomo – informatycy to bardzo leniwi ludzie, więc z czasem niektóre ułatwienia zaczęto łączyć i powstały z nich całego ekosystemy. CMSy to właśnie takie duże, często darmowe systemy, które bardzo ułatwiają pracę. W większości przypadków są dostępne po polsku a ich administracja przypomina prace z Wordem. Proste, choć czasem trochę wkurzające, jeśli szuka się jakieś opcji. 🙂

Tworzenie strony na WordPress

O WordPress mogłeś poczytać w artykule dla blogerów (znajdziesz go tutaj wraz ze sporą ilością dodatkowych wskazówek). I nie bez powodu. WordPress jest przede wszystkim kojarzony z blogosferą – w bajecznie prosty sposób pozwala prowadzić i administrować własnego bloga. Dodatkowo w internecie znajdziesz tysiące poradników, wtyczek i skórek dla stron internetowych. Zazwyczaj korzystam z portalu ThemeForest – za 25 – 45 dolarów kupisz gotowy wygląd swojej strony internetowej – wystarczy, że uzupełnisz ją w treść.

Zobacz na przykład na moją firmową stronę www.geekwork360.pl. Powstała w dwa dni – skórka kosztowała 8 dolarów. Po kliknięciu personalizacja pojawia się wygodne menu wyglądające mniej więcej w ten sposób:

wlasna strona wordpress

Zarówno na różnych blogach jak i na YouTube znajdziesz tysiące poradników, jak działa ten system. Oczywiście możesz próbować wykonać taką stronę samodzielnie albo zlecić firmie wykonanie strony w oparciu o ten CMS. Moim zdaniem to aktualnie najlepszy wybór na jaki możesz się zdecydować. To prosty i przystępny silnik, w którym łatwo można dodać różne funkcjonalności – np. instalując darmową wtyczkę WooCommerce możesz dodać możliwość kupowania produktów (czyli taki mini sklep internetowy). Możliwości są nieskończone a sam system naprawdę bardzo przystępny.

Podobnie działa to w przypadku Joomli czy Drupala. To systemy bardziej tworzone z myślą o stronach firmowych lub portalach. W internecie również znajdziesz sporo poradników oraz skórek czyli wyglądów Twojej strony – chociaż jest ich zauważalnie mniej w porównaniu do WordPressa. Dostęp do poradników czy też tutoriali też jest bardzo szeroki.

Pomiędzy zwolennikami toczą się nieustające bitwy, nad przewagą jednego CMSa nad drugimi. Nie przejmuj się tym. Wybierz ten, który bardziej pasuje Tobie. Zakochałem się w wordpressie i korzystam właściwie wyłącznie z niego.

Jeśli planujesz samodzielne działania – śmiało testuj, sprawdzaj i baw się. Jeśli nie masz na to czasu a masz trochę więcej pieniędzy śmiało możesz zlecić to firmy zewnętrznej. Jeśli potrzebujesz pomoc zawsze możesz się ze mną skontaktować na przykład pisząc do mnie maila – michal@geekwork.pl

Wspomnę o jeszcze jednej niezwykle istotnej zalecie wynikającej z korzystania z takich CMSów.

Instalując taki silnik na swojej stronie internetowej, na swoim hostingu posiadasz nad nim pełną władzę. Może dowolnie edytować kod źródłowy, dodawać i usuwać poszczególne elementy. To bardzo istotne z perspektywy pozycjonowania – dzięki temu wraz ze zmianą algorytmów możesz dostosowywać swoją stronę. Wolność Tomku w swoim domku.

Utrzymanie takiej strony internetowej to zazwyczaj stosunkowo nieduże koszty – rocznie to ok od 80 zł do 150 zł za domenę (czyli adres) oraz od 50 do 250 zł za hosting (czyli „działkę” gdzie fizycznie znajdują się pliki). Oczywiście w pierwszym roku należy doliczyć koszty pracy zakupu themes (skórki) i/lub pracę programistów, którzy napiszą nam stronę internetową.

Ostatni krok, który zazwyczaj sprawia trudność to uzupełnienie strony w treści – czyli dokładne opisanie swoich usług. Najlepiej tutaj poświęcić swój czas. Kilka godzin czasu na samodzielne napisanie opisów swoich usług będzie procentować przez lata. Więc na ten temat w 10 kroku 🙂

Tak więc z mojej perspektywy to najlepsze i rekomendowane rozwiązanie! TheCamels + Wordpress + ThemeForest 

Ale oczywiście można to zrobić taniej, szybciej i łatwiej.

Kreator stron na Wix

Wix to bardzo popularny system, który niesamowicie ułatwia stworzenie swojej strony internetowej w dodatku… za darmo! Strony na Wix bardzo ładnie wyglądają – trzeba im to oddać. Są responsywne czyli dostosowują się do różnych urządzeń. Cały proces przypomina parzenie kawy w ekspresie. Trudno zrobić sobie krzywdę a na końcu każdy jest zadowolony – właściwie kilka kliknięć dzieli Cię od stworzenia naprawdę bardzo ładnej własnej strony internetowej. Z bogatej listy wybierasz szablon, klikasz „edytuj” i tyle. Cały system jest po polsku i nawet laik, który nigdy nie dotykał się komputera na pewno sobie poradzi. Większość skórek jest darmowych, a te płatne są w bardzo rozsądnych cenach. W dodatkowych dwóch kliknięciach zakupisz też domenę. Żyć nie umierać! W dodatku same ceny „planów premium” są bardzo przystępne i szczegółowo opisane na poniższych screenie:

strony wix

Innymi słowy za pomocą Wix stworzysz zarówno stronę firmową jak i niewielki sklep internetowy. W podstawowym planie za 17 zł miesięcznie w dolnej belce Twojej strony pojawi się reklama Wix zachęcająca odwiedzających Twoją stronę, aby również skorzystali z usług WixBrzmi zbyt pięknie i idealnie?

Generalnie system jest prawie pozbawiony wad, jeśli potrzebujesz wyłącznie strony w formie wizytówki. Alternatywnie jeśli jesteś freelancerem lub artystą, który głównie bazuje na ruchu z social media. To idealne rozwiązanie jeśli potrzebujesz pięknej strony reklamującą jakieś konkretne wydarzenie, które po prostu jest chwilowe i nie będzie długo falowe pozycjonowane. To też świetne rozwiązanie jeśli planujesz na przykład wyprzedaż swojej płyty czy kursu online. Schody zaczynają się jeśli chcesz pogrzebać w środku.

Wix to CMS, który pod wieloma względami jest znacznie ograniczony.

Pamiętasz, że tworzenie własnej strony internetowej przypomina budowę domu? W przypadku tego systemu sytuacja jest bardzo przedziwna ponieważ nie jesteś właścicielem działki ani domu. Więc – tak naprawdę wynajmujesz… karton na środku salonu. To bardzo dobre porównanie. Choć możesz z tej perspektywy całkiem sporo zrobić, zaprosić gości, czy podać posiłek, to ciężko już wymienić dach czy okna. Oczywiście na dłuższą metę trudno tak żyć. Na początku jesteś zachwycony bo dom jest przepiękny. Ale przecież Ty siedzisz w kartonie! Innymi słowy system pod wieloma względami jest bardzo ograniczony – nie masz możliwości edycji kodu źródłowego, większość technicznych zmian wymaganych pod pozycjonowanie nie jest możliwe!

Strona będzie piękna i użyteczna ale bardzo trudno będzie jej pokazać się wysoko w Google – trafią na nią wyłącznie osoby, które mają link lub te, które trafią z płatnej reklamy  na Facebooku lub AdWords.

Jeśli jednak prowadzisz biznes, który może docierać do klientów korzystających z wyszukiwarki i planujesz długoterminowe działania promocyjne – raczej unikaj tego rozwiązania.

new logo squares728_90_pl

 

Warto też porównać koszty. Może okazać się, że choć w pierwszym roku napisanie strony od podstaw będzie droższe, to już w perspektywie dwóch, trzech lat zaczynasz wydawać dużo mniej 🙂

Kreator stron WebWave

Kreator WebWave, czyli narzędzie polskiego pochodzenia. To rozwiązanie znajdzie swoich sprzymierzeńców zarówno wśród małych biznesów, jak i web designerów tworzących strony na zlecenie. Nie tylko jesteśmy w stanie zaprojektować tu różne warianty witryn internetowych od wizytówki, po portfolio, landing page i sklep, ale też otrzymujemy to co poza kreatorem. Możemy wliczyć do tego hosting, certyfikat SSL, zgłoszenie do Google, monitoring i regularne kopie zapasowe oraz darmową domenę .pl na rok.

Wbrew pozorom korzystanie z WebWave nie jest drogie. Możemy wybrać wersje za darmo lub postawić na jeden z Planów Premium. Ten najdroższy będzie nas kosztował 40 zł miesięcznie (chyba że trafimy na promocję 50%, wtedy już tylko 20 zł). Co prawda kreator nie wymaga od nas umiejętności programowania, ponieważ działa na zasadzie drag&drop (przeciągnij i upuść), ale też nas jej nie pozbawia. Z łatwością możemy dodać własny fragment kodu.


Tworzenie strony w WebWave będzie nie tylko proste, ale też da nam dużo swobody. Pierwsze co musimy zrobić to oczywiście się zarejestrować – standardowo mailem lub przez Facebook’a, a później zaczynamy tworzyć (nie musimy wcześniej dokonywać żadnych opłat) – wybieramy jeden z darmowych szablonów lub projektujemy wszystko od początku do końca samodzielnie (możemy też wspomóc się gotowymi elementami takimi jak pasek menu, stopka, formularz kontaktowy, galeria zdjęć, slider itp.). Dużym plusem jest przed chwilą wspomniana przeze mnie swoboda. Elementy mogę umieścić tam, gdzie chcę. Nie muszę trzymać się sztywnych siatek. 

Jeśli chodzi o projekt, to muszę wspomnieć jeszcze o responsywności. W tym kreatorze mamy podgląd do 4 wariantów, jednak strona będzie wyświetlała się prawidłowo na różnych ekranach. Tworzenie kilku wersji platformy może wydawać się pracochłonne, ale możemy wspomóc się też autoRWD lub po prostu wyłączyć widok poszczególnych elementów projektu w różnych widokach. 

Kiedy strona jest już gotowa wystarczy kliknąć ,,Publikuj” i za chwilę pojawi się ona w sieci.

Kreator stron Zyro

Stworzenie własnej strony internetowej to ogromne i jednocześnie bardzo ważne przedsięwzięcie. Co ciekawe, w dzisiejszych czasach nie potrzebujemy już rozległej wiedzy z zakresu programowania.

Wykorzystując najnowsze rozwiązania, każdy może zrobić to sam. Jeśli dopiero się rozwijasz i nie dysponujesz dużym budżetem rozważ skorzystanie z dobrego kreatora stron. Tutaj warto wspomnieć o nowym Zyro Jest to nowoczesne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji. Zyro posiada przyjazny dla użytkowników interfejs oraz nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy.

Jedyne co musisz zrobić to:

1. Zarejestrować się.
2. Wybrać jeden z wielu dostępnych szablonów.
3. Dostosować go do swoich potrzeb, dodać zdjęcia, tekst, przeciągając i opuszczając odpowiednie
elementy.
4. Opublikować stronę.

Zyro zapewnia również hosting witryn stworzonych z jego pomocą. Użytkownicy otrzymują gwarancję bezpłatnego hostingu, jeśli nie mają nic przeciwko reklamom na swojej stronie. Jednocześnie kreator oferuje wiele innych biznesowych narzędzi opartych na sztucznej inteligencji oraz dostęp do dużej bazy darmowych obrazów Unsplash.

Ten kreator stron internetowych oferuje niezawodne funkcje, ciekawe integracje, atrakcyjne plany, które są bardzo przystępne cenowo, a jednocześnie gwarantuje, że każda nowo utworzona strona
jest przyjazna dla urządzeń mobilnych. Poza tym, jeśli skorzystasz z płatnych planów, otrzymasz darmową domenę. Zyro jest już dostępny w czternastu językach, między innymi w języku polskim.

Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny. Daj znać czy na pewno było dla Ciebie wszystko jasne? Przypominam po raz kolejny, jeśli masz jakiekolwiek pytania – śmiało się ze mną kontaktuj 🙂

PS.

W tym artykule użyte linki to tzw link afiliacyjne. Innymi słowy jeśli dokonasz za ich pomocą zakupu, firma wynagrodzi mnie niewielką prowizją. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o afiliacji przeczytaj artykuł: Czym są programy afiliacyjne? 

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I ODBIERZ DARMOWĄ LISTĘ 300 PORTALI DLA FREELANCERA!

28 Responses

  1. Bardzo przyjemny artykuł. W dzisiejszych czasach praktycznie każda działalność opiera się na swojej stronie internetowej. Ja zaczynałem od tutoriali na eduweb’ie. Opanowałem html, css, php, javascript. I dalej już mi bardzo dobrze poszło, bo dzisiaj moja strona firmowa hula aż miło.

  2. też sporo sam kombiniowałem, fajne teraz sa narzędzia ale serio uważam, że czasem lepiej poświęcić czas na co inego i kupic WWW w profesjonalnej firmie. Zrobiłem tak właśnie wszytko jest tak jak chciałem i jest gwarancja sam bym nad tym rok siedział. Ja na pinmedia.pl

  3. Tanio i dobrze? Jedno wyklucza drugie. No chyba, że jest się jakimś geniuszem od stron internetowych i samemu się takową zrobi. Od 2500 netto zaczynają się przyzwoite strony internetowe. Ciężko to oszukać tzn. aby była jakość musi być i cena. Polecam [link-usuniety] bo w przyzwoitej kwocie zrobią to co najważniejsze – dobrą stronę internetową.

  4. Warto wypróbować kreatory stron www, ja próbowałem już chyba wszystkich i tak zdecydowałem się w końcu na [link usunięty] – WebWave hosting w cenie, wszystko szybko się układa w całość, nie trzeba znać języków, no i nie jestem skazany na szablon tylko jedynie moja wyobraźnia mnie ogranicza. szczerze polecam, stworzyłem dzięki nim już kila stron i zawsze mogę liczyć na pomoc, używałem również innych serwisów takich jak Wix czy Weebly, ale brak wsparcia i wysoka cena to ich duże wady.

      1. Cześć! Niekoniecznie się zgodzę ;). Nawet zrobiliśmy case study o tym, jak pozycjonowaliśmy naszą stronę (webwavecms.com). Wbrew pozorom – jeśli kreator udostępnia narzędzia do SEO (a nie każdy udostępnia), to da się z nim zrobić naprawdę dużo.
        (jeśli chcesz poczytać o naszym pozycjonowaniu – tu masz case study: https://webwavecms.com/blog/pozycjonowanie-strony-zrobionej-w-kreatorze-case-study-webwavecms – jak wyrzucisz, to nie będzie nic szpecić ;).

  5. Dobry artykuł… Niestety w branży stron www, baaaardzo ciężko jest trafić na kogoś kto zrobi Ci stronę za rozsądne pieniądze, przykładając się tak do strony graficznej jak i kodowania, a nie wspominając już o oddaniu projektu w terminie. Wydaje się, że trzy elementy w tej branży się wzajemnie wykluczają :-/

    1. Niestety stały problem. Z trzeciej strony – mam agencję marketingową i czasami tworzymy dla klientów strony internetowe. Doskonale rozumiem problem o którym mówisz – po drugiej stronie niestety sporą część problemów generuje klient 🙂

  6. Wix jest super do prostych serwisów, jednak ma sporo minusów. Brak polskiego wsparcia (duży kłopot), plany, a zwlaszcza miejsce na serwerach, nie są aż tak korzystne. Do tego dochodzi kwestia dużego rozbudowania strony. Warto zobaczyć, jakie są alternatywy, zwlaszcza, że jest jedna i to bardzo dobra, a o której zapomniałeś ;): https://kreatorystronwww.pl/webwave-czy-wix/?utm=kreatory

  7. Super artykuł. Ja jednak mam bardziej(tak mi się wydaje) tradycyjne podejście, bo próbowałem sam budować stronę internetową, a nie jestem jakiś informatycznie uzdolniony i straciłem na tym tylko czas. Skończyło się na tym, że zamówiłem sobie stronę. Oczywiście fajnie zrobić coś samemu, ale jeżeli chodzi o strony www to dla mnie to zbyt skomplikowane. I w tym konkretnym przypadku wyszło to tak tanio, że żałuję trochę, że wcześniej się z tym męczyłem samemu.

  8. Chyba wystarczy wgrać plik HTML, ale jeżeli chodzi o bawienie się w darmowych CMSach, to potem trzeba chyba zapłacić za możliwość pobrania pliku… Osobiście polecam. Ja się na tym szkolę, daje dużo możliwości, ale budowanie strony od podstaw to naprawdę dużo pracy. Poza tym strona, to nie tylko to, co widzimy. Moją własną witrynę przygotowywał informatyk z [link reklamowy]. Jest super, a ja potrafię dzięki swoim umiejętnościom sobie w niej grzebać, jak chcę dodać wpis na bloga, albo zrobić jakieś aktualizacje, ale to oni zadbali o to, żeby śmigała i dała się pozycjonować.

  9. Moją stronę procredito.pl stworzyłem przy pomocy Joomla jednak coraz częściej zastanawiam się czy WordPress się lepiej nie pozycjonuje.

    1. nie da się chyba jednoznacznie odpowiedzieć czy pod SEO lepiej joomla czy wp – bo to zalezy od wielu czynników takich jak sposób przygotowania samego desingu (np. webbuildery produkują sporo niepotrzebnego kodu) ilości i rodzajów wtyczek czy w końcu stosowania nagłówków. A to tylko 1 element czyli optymalizacja techniczna. Zerknij to artykułu – Jak działa SEO

  10. Ciekawy wpis, nie sadziłam ze sa takie możliwości. Chociaz nie wiem czy ja nawet jakbym chciała sama spróbowac to pewnie nie dam rady. A mam nieduża firmę więc muszę tez pomyśleć i o stronie, widziałam tutaj [reklama] jaką mają ofertę na założenie strony internetowe koszt oczywiście jak dla mnie ok, bo są firmy że ceny mają kosmiczne.

  11. Kawał dobrego materiału, który przekrojowo pokazuje technologie i kwestie tworzenia stron. Na pewno warto się zastanowić nad ew. wsparciem, gdy kreatory bądź dedykowane rozwiązania nie spełniają naszych oczekiwań lub są zbyt trudne. Swego czasu LH przygotowało raport odnośnie cen, konkretne ceny stron robionych przez firmy/freelancerów są też tutaj -(WYCIĘTA REKLAMA). Przy wyborze warto też zwrócić uwagę na ew. wsparcie SEO, a jeśli nie wiemy czy dane rozwiązanie jest zoptymalizowane to polecam weryfikację z kimś, kto zajmuje się pozycjonowaniem. Myślę tutaj o możliwości edycji tytułów, meta opisów, nagłówków hx, przyjaznych adresów, szybkości ładowania strony czy widoczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej na blogu:

SCAM w pracy freelancera

Od kilku miesięcy postanowiłem więcej uwagi poświęcić tematowi freelancingu – czyli temu, jak pracować jako freelancer oraz  jak zacząć. Uruchomiłem też kurs Tarcza 1000+, w

Czytaj dalej

Zaloguj się do platfromy edukacyjnej :)

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ