Inspiracje KURS: Jak zarabiać w internecie? Ogólne

#6 – Własne www firmowe – jak zrobić to tanio i dobrze?

Jak zrobić stronę internetową? Kolejny artykuł poświęcę tworzeniu własnej strony internetowej z akcentem na stronę firmową. Moje założenia brzmią – ma być łatwo, przyjemnie, użytecznie i bez znajomości programowania. Da się? Uważam, że tak 🙂 Zapraszam.

TL:DR

Jeśli nie planujesz podejmować wobec swojej strony działań promocyjnych, własne www ma Ci służyć wyłącznie jako rozbudowana wizytówka, możesz skorzystać z różnych kreatorów stron internetowych. W przeciwnym razie powinieneś skorzystać z dowolnego CMS’a np. WordPress.

Ten artykuł jest częścią cyklu:

Kurs marketing online – zarabianie przez internet

 1. Gdzie są pieniądze w internecie?
 2. Jak wybrać branże dla siebie?
 3. Policz kasę – załóż czarny scenariusz i napisz biznes plan
 4. Własne www – jaką formę wybrać? Sklep, landing page, wizytówka, blog?
 5. Własny e-sklep – jak wybrać platformę?
 6. Własne www firmowe – jak zrobić to tanio i dobrze?
 7. Landing page jako forma szybkiej sprzedaży
 8. Marketing online z czym to się je? Jak dobrać marketing dla swojego biznesu?
 9. Social media dla biznesu
 10. Jak działa SEO?
 11. Jak tworzyć dobre kampanie AdWords?
 12. Czy content marketing jest dla mnie?
 13. Jak zarobić na własnym blogu?
 14. Jak kreatywnie działać i zarabiać w sieci?

Przed lekturą tego artykułu koniecznie zapoznaj się z dwoma wcześniejszymi artykułami czyli:

Dopiero później zapraszam do lektury dalej 🙂 Będzie Ci po prostu łatwiej, jeśli pojawią się trudniejsze zagadnienia.

Jak stworzyć stronę internetową?

Nie ma na to jednoznacznej i prostej odpowiedzi. Wzorem profesorów filozofii (zwanych też bezrobotnymi) należałoby odpowiedzieć „to zależy”.

Ponownie bardzo mocno zachęcam Cię do przemyślenia tego po co Ci własna strona internetowa. Wtedy i tylko wtedy przyjmując odpowiednie założenia, będziesz mógł zacząć tworzyć swoją własną stronę internetową. W zależności od Twoich wymagań i Twojego budżetu możesz zdecydować się na różne rozwiązania. Zacznij od badania rynku. Sprawdź czy w Twojej branży opłaci się pozycjonowanie (szczegółowo zajmiemy się tym zagadnieniem w 10 kroku tego kursu). Możesz skorzystać z narzędzia Planer Słów Kluczowych, opisałem je szczegółowo w tym artykule.

Teraz czas na kolejne trudne pytanie:

 • Zamierzasz zlecić wykonanie strony internetowej firmie zewnętrznej?
 • Próbujesz stworzyć swoją stronę samodzielnie?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na pierwsze pytanie pozwól, że dam Ci kilka wskazówek:

 • poradź się kogoś bardziej doświadczonego (możesz też napisać do mnie maila, chętnie Ci pomogę – polecę Ci kilka firm, z którymi współpracowałem 🙂
 • porównaj kilka różnych ofert – nie bój się rozstrzału cen – na rynku znajdziesz firmy robiące strony za 500 zł jak i za 15 000 zł,
 • unikaj firm robiących „wszystko” – jeśli na stronie znajdziesz informację, że zajmują się tworzeniem stron, prowadzeniem kanałów social media, pozycjonowaniem, zdjęciami, filmami i opieką nad dziećmi powinna zapalić Ci się czerwona lampka – jeśli ktoś jest od wszystkiego, to zazwyczaj jest do niczego.
 • przyjrzyj się dokładnie stronie – czy jest estetyczna i dobrze przygotowana? Czy może szewc bez butów chodzi?
 • sprawdzaj opinię i… nie przejmuj się nimi za bardzo. Im większa firma, tym więcej będzie posiadać opinii – czasem to właśnie brak opinii powinien budzić Twój niepokój;
 • nie bój się pytać – jeśli nie rozumiesz czegoś z oferty PYTAJ,
 • nie podejmuj decyzji pod wpływem emocji,
 • dokładnie czytaj umowę i pytaj o nie jasne paragrafy,
 • pytaj czy podczas tworzenia strony internetowej biorą pod uwagę wyt. dotyczące pozycjonowania?
 • pytaj o silnik wykorzystywany przy tworzeniu strony internetowej (o tym za chwilkę więcej),
 • pytaj o opłaty roczne – ile zapłacisz w następnym roku?
 • pytaj o prawa do strony np. czy domena będzie zarejestrowana na Ciebie? A może na firmę tworzącą stronę?
 • pytaj o dodatkowe usługi – czy są obowiązkowe?
 • pytaj o dostępy – czy są pełne? Czy możesz dowolnie edytować swoją stronę?
 • pytaj o koszty dodatkowe – jeśli będziesz planował dodatkowe zmiany i chciałbyś je zlecić tej firmie – na ile wyceniają roboczogodzinę?
 • pytaj, pytaj, pytaj!

Niestety, rynek nie jest praktycznie w żaden sposób uregulowany, przez co zdarzają się bardzo drogie firmy robiące bardzo słabe strony internetowe. Zdarzają się też małe firmy, która za naprawdę rozsądne pieniądze są wstanie tworzyć prawdziwe cuda. Nie spotkałem też, póki co firmy idealnej pod każdym względem, chociaż chętnie ją poznam 🙂

Zlecenie napisania strony internetowej przypomina trochę zakup używanego samochodu. Możesz za bardzo rozsądną kwotę nabyć dobry samochód. Ale może okazać się, że później co chwila musisz dopłacać kasę na kolejne naprawy. Bardzo częstym problemem jest to, że firmy tworzą strony wyłącznie ciekawe pod względem graficznym – są po prostu ładne. Ale jak spojrzymy „pod maskę” okaże się, że jest tam spory bałagan. A jak wiemy mechanicy nie należą do najtańszych…

Tworzenie stron przypomina też pod wieloma względami pisanie opowiadań. Na kilku konferencjach, na których byłem prelegentem pytałem widownie, czy da się napisać opowiadanie lub powieść bez zasad gramatycznych oraz bez znaków przystankowych. Da się?  Da się! Ale czy będzie to łatwe do przeczytania?

Strona internetowa musi być nie tylko ładna ale również użyteczna i czytelna np. dla robotów sieciowych czy też innych osób, które w przyszłości będą pracowały nad Twoją stroną. Poza tym musi być też użyteczna czyli taka na której Twój klient będzie się dobrze czuł, a oprócz tego będzie potrafił wszystko szybko odnaleźć.

Zastanów się więc ponownie – do czego ma służyć Twoja strona internetowa. Ma być wyłącznie wizytówka z danymi kontaktowymi czy też bardziej rozbudowana strona umożliwiająca dokładne zapoznanie się z informacjami o firmie?

Oczywiście zawsze możesz podjąć się stworzenia takiej strony samodzielnie. To nie zawsze się opłaca. Jestem zwolennikiem specjalizacji. Po co się męczyć, skoro ktoś to może zrobić taniej? Po co spędzać godziny na czytaniu poradników, skoro ktoś to może zrobić za nas. Czasem lepiej zająć się swoim biznesem a tego typu usługi zlecić na zewnątrz.

W dowolnym momencie możesz do mnie zadzwonić lub napisać maila – michal@geekwork.pl. Współpracuję z wieloma różnymi firmami, mogę przekazać Ci dane kontaktowe do sprawdzonych firm. Jeśli jakieś zagadnienia z tego kursu lub z tego artykułu są dla Ciebie nie jasne to również śmiało pisz! O ile to tylko możliwe postaram się odpowiedzieć w najkrótszym możliwym czasie 🙂

Ale oczywiście możesz zaplanować samodzielną pracę.

Jak zrobić stronę internetową?

Przede wszystkim musisz wybrać hosting. To pierwszy krok. Zaraz później musisz wybrać domenę czyli adres Twojej strony internetowej. To bardzo ważne kroki.

Mówiłem Ci już, że pisanie strony internetowej przypomina budowę domu?

Budując dom musisz kupić kilka rzeczy. Od czego zaczniesz? Oczywiście od… ziemi! To fizyczne miejsce, gdzie dopiero później zacznie się budowa, prawda? Lokalizacja może być ważna jeśli chcesz mieć blisko do pracy itd. Możesz też zdecydować się na wynajem ziemi (czy wiesz, że w niektórych landach w UK nie możesz kupić ziemi? Możesz ją wyłącznie wynająć np. na 200 lat)

Podobnie działa hosting – to po prostu zakup fizycznego miejsca na pliki Twojej strony internetowej. Zwyczajowo przyjęło się płacenie co rok określonej stawki. Jak już kilkukrotnie podkreślałem dla mnie hosting = ZenboxChłopaki są naprawdę niesamowici jeśli chodzi o prędkość odpowiedzi – bez względu na trudność zadanego pytania odpowiadają niesamowicie szybko. Poza tym bardzo często pomogą nawet przy dużych problemach. To taki Brand24 w świecie hostingu 🙂 Nie da się przejść obok nich obojętnie. Korzystałem z hostingu w wielu miejscach ale tylko w Zenbox czułem się tak dopieszczony.

W tym kontekście domena będzie po prostu tabliczką z Twoim adresem wskazującą gdzie jest Twój dom 🙂

Zenbox ma też kilka innych zalet. Między innymi ogromną prostotę w obsłudze. Tam wszystko jest proste. Zakup hostingu, zakup domeny, czy też dosłownie w 3 kliknięciach bez żadnej znajomości programowania zainstalujesz wybrany system CMS.

Ok, ok już zwalniam i wyjaśniam. 🙂

Co to jest CMS?

CMS (z języka angielskiego Content Management System) to system zarządzania treścią. Dawno temu, za czasów NEO’ego strony pisało się od podstaw w jednym z języków programowania. Aby ułatwić nam, prostym ludziom, firmy pisały dodatkowe programy ułatwiające dalszą edycję strony. Chodziło po prostu o uwolnienie się od telefonów pod tytułem – czy może Pan zmienić jedno słowo w tytule bo mi żona suszy głowę. A wiadomo – informatycy to bardzo leniwi ludzie, więc z czasem niektóre ułatwienia zaczęto łączyć i powstały z nich całego ekosystemy. CMSy to właśnie takie duże, często darmowe systemy, które bardzo ułatwiają pracę. W większości przypadków są dostępne po polsku a ich administracja przypomina prace z Wordem. Proste, choć czasem trochę wkurzające, jeśli szuka się jakieś opcji. 🙂

Spójrz tylko na listę dostępnych systemów w Zenbox:

jak zrobic swoja strone www

Będę z Tobą szczery. Znam tylko 3 z wyżej wymienionych. I Ty też więcej nie musisz znać. A nawet wystarczy Ci znajomość tylko jednego.

Tworzenie strony na WordPress

O WordPress mogłeś poczytać w artykule dla blogerów (znajdziesz go tutaj wraz ze sporą ilością dodatkowych wskazówek). I nie bez powodu. WordPress jest przede wszystkim kojarzony z blogosferą – w bajecznie prosty sposób pozwala prowadzić i administrować własnego bloga. Dodatkowo w internecie znajdziesz tysiące poradników, wtyczek i skórek dla stron internetowych. Zazwyczaj korzystam z portalu ThemeForest – za 25 – 45 dolarów kupisz gotowy wygląd swojej strony internetowej – wystarczy, że uzupełnisz ją w treść.

Zobacz na przykład na moją firmową stronę www.geekwork360.pl. Powstała w dwa dni – skórka kosztowała 8 dolarów. Po kliknięciu personalizacja pojawia się wygodne menu wyglądające mniej więcej w ten sposób:

wlasna strona wordpress

Zarówno na różnych blogach jak i na YouTube znajdziesz tysiące poradników, jak działa ten system. Oczywiście możesz próbować wykonać taką stronę samodzielnie albo zlecić firmie wykonanie strony w oparciu o ten CMS. Moim zdaniem to aktualnie najlepszy wybór na jaki możesz się zdecydować. To prosty i przystępny silnik, w którym łatwo można dodać różne funkcjonalności – np. instalując darmową wtyczkę WooCommerce możesz dodać możliwość kupowania produktów (czyli taki mini sklep internetowy). Możliwości są nieskończone a sam system naprawdę bardzo przystępny.

Podobnie działa to w przypadku Joomli czy Drupala. To systemy bardziej tworzone z myślą o stronach firmowych lub portalach. W internecie również znajdziesz sporo poradników oraz skórek czyli wyglądów Twojej strony – chociaż jest ich zauważalnie mniej w porównaniu do WordPressa. Dostęp do poradników czy też tutoriali też jest bardzo szeroki.

Pomiędzy zwolennikami toczą się nieustające bitwy, nad przewagą jednego CMSa nad drugimi. Nie przejmuj się tym. Wybierz ten, który bardziej pasuje Tobie. Zakochałem się w wordpressie i korzystam właściwie wyłącznie z niego.

Jeśli planujesz samodzielne działania – śmiało testuj, sprawdzaj i baw się. Jeśli nie masz na to czasu a masz trochę więcej pieniędzy śmiało możesz zlecić to firmy zewnętrznej. Jeśli potrzebujesz pomoc zawsze możesz się ze mną skontaktować na przykład pisząc do mnie maila – michal@geekwork.pl

Wspomnę o jeszcze jednej niezwykle istotnej zalecie wynikającej z korzystania z takich CMSów.

Instalując taki silnik na swojej stronie internetowej, na swoim hostingu posiadasz nad nim pełną władzę. Może dowolnie edytować kod źródłowy, dodawać i usuwać poszczególne elementy. To bardzo istotne z perspektywy pozycjonowania – dzięki temu wraz ze zmianą algorytmów możesz dostosowywać swoją stronę. Wolność Tomku w swoim domku.

Utrzymanie takiej strony internetowej to zazwyczaj stosunkowo nieduże koszty – rocznie to ok od 80 zł do 150 zł za domenę (czyli adres) oraz od 50 do 250 zł za hosting (czyli „działkę” gdzie fizycznie znajdują się pliki). Oczywiście w pierwszym roku należy doliczyć koszty pracy zakupu themes (skórki) i/lub pracę programistów, którzy napiszą nam stronę internetową.

Ostatni krok, który zazwyczaj sprawia trudność to uzupełnienie strony w treści – czyli dokładne opisanie swoich usług. Najlepiej tutaj poświęcić swój czas. Kilka godzin czasu na samodzielne napisanie opisów swoich usług będzie procentować przez lata. Więc na ten temat w 10 kroku 🙂

Tak więc z mojej perspektywy to najlepsze i rekomendowane rozwiązanie! Zenbox + Wordpress + ThemeForest 

Ale oczywiście można to zrobić taniej, szybciej i łatwiej.

Kreator stron na Wix

Wix to bardzo popularny system, który niesamowicie ułatwia stworzenie swojej strony internetowej w dodatku… za darmo! Strony na Wix bardzo ładnie wyglądają – trzeba im to oddać. Są responsywne czyli dostosowują się do różnych urządzeń. Cały proces przypomina parzenie kawy w ekspresie. Trudno zrobić sobie krzywdę a na końcu każdy jest zadowolony – właściwie kilka kliknięć dzieli Cię od stworzenia naprawdę bardzo ładnej własnej strony internetowej. Z bogatej listy wybierasz szablon, klikasz „edytuj” i tyle. Cały system jest po polsku i nawet laik, który nigdy nie dotykał się komputera na pewno sobie poradzi. Większość skórek jest darmowych, a te płatne są w bardzo rozsądnych cenach. W dodatkowych dwóch kliknięciach zakupisz też domenę. Żyć nie umierać! W dodatku same ceny „planów premium” są bardzo przystępne i szczegółowo opisane na poniższych screenie:

strony wix

Innymi słowy za pomocą Wix stworzysz zarówno stronę firmową jak i niewielki sklep internetowy. W podstawowym planie za 17 zł miesięcznie w dolnej belce Twojej strony pojawi się reklama Wix zachęcająca odwiedzających Twoją stronę, aby również skorzystali z usług WixBrzmi zbyt pięknie i idealnie?

Generalnie system jest prawie pozbawiony wad, jeśli potrzebujesz wyłącznie strony w formie wizytówki. Alternatywnie jeśli jesteś freelancerem lub artystą, który głównie bazuje na ruchu z social media. To idealne rozwiązanie jeśli potrzebujesz pięknej strony reklamującą jakieś konkretne wydarzenie, które po prostu jest chwilowe i nie będzie długo falowe pozycjonowane. To też świetne rozwiązanie jeśli planujesz na przykład wyprzedaż swojej płyty czy kursu online. Schody zaczynają się jeśli chcesz pogrzebać w środku.

Wix to CMS, który pod wieloma względami jest znacznie ograniczony.

Pamiętasz, że tworzenie własnej strony internetowej przypomina budowę domu? W przypadku tego systemu sytuacja jest bardzo przedziwna ponieważ nie jesteś właścicielem działki ani domu. Więc – tak naprawdę wynajmujesz… karton na środku salonu. To bardzo dobre porównanie. Choć możesz z tej perspektywy całkiem sporo zrobić, zaprosić gości, czy podać posiłek, to ciężko już wymienić dach czy okna. Oczywiście na dłuższą metę trudno tak żyć. Na początku jesteś zachwycony bo dom jest przepiękny. Ale przecież Ty siedzisz w kartonie! Innymi słowy system pod wieloma względami jest bardzo ograniczony – nie masz możliwości edycji kodu źródłowego, większość technicznych zmian wymaganych pod pozycjonowanie nie jest możliwe!

Strona będzie piękna i użyteczna ale bardzo trudno będzie jej pokazać się wysoko w Google – trafią na nią wyłącznie osoby, które mają link lub te, które trafią z płatnej reklamy  na Facebooku lub AdWords.

Jeśli jednak prowadzisz biznes, który może docierać do klientów korzystających z wyszukiwarki i planujesz długoterminowe działania promocyjne – raczej unikaj tego rozwiązania.

new logo squares728_90_pl

 

Warto też porównać koszty. Może okazać się, że choć w pierwszym roku napisanie strony od podstaw będzie droższe, to już w perspektywie dwóch, trzech lat zaczynasz wydawać dużo mniej 🙂

Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny. Daj znać czy na pewno było dla Ciebie wszystko jasne? Przypominam po raz kolejny, jeśli masz jakiekolwiek pytania – śmiało się ze mną kontaktuj 🙂

PS.

W tym artykule użyte linki to tzw link afiliacyjne. Innymi słowy jeśli dokonasz za ich pomocą zakupu, firma wynagrodzi mnie niewielką prowizją. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o afiliacji przeczytaj artykuł: Czym są programy afiliacyjne? 

 

Sądzę, że może Ci się też spodobać:

 • D.s.

  Bardzo przyjemny artykuł. W dzisiejszych czasach praktycznie każda działalność opiera się na swojej stronie internetowej. Ja zaczynałem od tutoriali na eduweb’ie. Opanowałem html, css, php, javascript. I dalej już mi bardzo dobrze poszło, bo dzisiaj moja strona firmowa hula aż miło.

 • Chesterowy

  też sporo sam kombiniowałem, fajne teraz sa narzędzia ale serio uważam, że czasem lepiej poświęcić czas na co inego i kupic WWW w profesjonalnej firmie. Zrobiłem tak właśnie wszytko jest tak jak chciałem i jest gwarancja sam bym nad tym rok siedział. Ja na pinmedia.pl

 • Pingback: Jak zarabiać w internecie?()

 • Pingback: jak założyć sklep internetowy?()

 • Pingback: Marketing online - jak reklamować się w internecie?()

 • Pingback: #12 Czy content marketing jest dla mnie? - Geek Work()

 • Agnieszka Sierpień

  Tanio i dobrze? Jedno wyklucza drugie. No chyba, że jest się jakimś geniuszem od stron internetowych i samemu się takową zrobi. Od 2500 netto zaczynają się przyzwoite strony internetowe. Ciężko to oszukać tzn. aby była jakość musi być i cena. Polecam [link-usuniety] bo w przyzwoitej kwocie zrobią to co najważniejsze – dobrą stronę internetową.

  • Niestety musiałem usunąć Twój link – mój blog to nie tablica ogłoszeniowa 🙂

 • Rob

  Warto wypróbować kreatory stron www, ja próbowałem już chyba wszystkich i tak zdecydowałem się w końcu na [link usunięty] – WebWave hosting w cenie, wszystko szybko się układa w całość, nie trzeba znać języków, no i nie jestem skazany na szablon tylko jedynie moja wyobraźnia mnie ogranicza. szczerze polecam, stworzyłem dzięki nim już kila stron i zawsze mogę liczyć na pomoc, używałem również innych serwisów takich jak Wix czy Weebly, ale brak wsparcia i wysoka cena to ich duże wady.

  • dzięki – faktycznie generatory są spoko – choć nie koniecznie dają radę przy SEO