Jak działa afiliacja? Co to jest? Takie wyrażenia jak właśnie programy afiliacyjne, afiliacja, zarabianie przez internet – są ostatnio bardzo popularne Ale jak to działa?

Programy afiliacyjne, często zwane też programami partnerskim opierają się na współpracy reklamodawcy oraz właścicielem strony internetowej, bloga lub innego medium mogącego generować ruch lub sprzedaż na stronie reklamodawcy. Osoby korzystające z tego typu programów mogą otrzymać wynagrodzenie w wielu różnych modelach.

Co to jest afiliacja?

Podstawowe formy wynagradzania:

 •  CPM – (z ang. Cost per thousand, M jako rzymskie 1000) – na ten moment już bardzo rzadko wykorzystywany model. Zakłada on płatność za 1000 wyświetleń jednostki reklamowej, czyli banera lub innego elementu graficznego.
 •  CPC – (z ang. cost per click) – bardzo często wykorzystywany model. Właściciel strony zarabia za każde unikalne kliknięcie w link lub baner reklamowy i przejście na stronę reklamodawcy (np. do sklepu internetowego lub też na landing page’a). Przykładem tego typu sieci może być Google ze swoim programem Google AdSense, czy też polska sieć AdTaily. W ten sposób firmy niejako wynajmują od nas powierzchnię reklamową, płacąc za każde unikalne kliknięcie. Początkowo był to główny kanał zarabiania przez blogerów czy vlogerów. Zarobek zależny jest od branży, oraz ilości oferentów. W takim modelu zarabia też np. Onet za banery czy linki na głównej stronie. Również Ceneo oferuje tego typu model.
 • CPL – (z ang. cost per lead) – zazwyczaj model wykorzystywany przez banki, agencje reklamowe lub różne firmy hostingowe. Płatność następuje np. za wypełnienie formularza (czyli pozostawienie danych kontaktowych), zarejestrowanie na stronie, lub pobranie aplikacji w wersji trial.
 • CPS – (z ang. cost per sale) – model często wykorzystywany przez sklepy internetowe lub księgarnie. Przykładem może być Helion płacący określony procent od każdej sprzedanej książki z „polecenia” właściciela strony internetowej.
 • Programy dwu- lub wielopoziomowe – strategia sprzedaży zbliżona do MLM . Pierwszą część wynagrodzenie stanowi nasza osobista sprzedaż, druga lub kolejne części za pozyskanie kolejnego afilianta. Dobrym przykładem może być właśnie FM Group lub na mniejszą skalę 3 poziomowy program partnerski sklepu internetowego Lady MakeUp – szczegóły tutaj. Od niedawna również Ceneo proponuje dwupoziomowy program współpracy. Innymi słowy, zarabiasz zarówno na sprzedaży wygenerowanej przez Ciebie. Ale jeśli polecisz swojemu znajomemu dany program – będziesz również otrzymywał część wynagrodzenia z jego sprzedaży.
 • Modele mieszane – wiele firm realizując różne założenia miesza model – właściciel strony może otrzymywać % od sprzedaży, równocześnie otrzymując wynagrodzenie za każde przejście na stronę.

Innymi słowy, istnieje podstawowe kryterium decydujące o tym ile zarobisz na programach afiliacyjnych – Twoi czytelnicy. Jeśli jesteś początkującym blogerem, niewiele osób kliknie w link, lub dokona zakupu, a to przełoży się na mały zarobek.

Kto stworzył afiliacje?

Powszechnie uważa się, że za stworzenie pierwszego programu afiliacyjnego odpowiedzialna jest internetowa księgarnia Amazon.com. Do dzisiaj istnieje możliwość zapisania się do tego programu. Strategia zakłada zamieszanie przez afiliantów linków do książek sprzedawanych przez Amazon, tak aby użytkownicy po kliknięciu mogli kupić wybraną książkę lub inny dowolny produkt z oferty Amazon. Od takiej sprzedaży afiliant otrzymuje procent od wartości zakupionych produktów.  W zamian za to oferuje procent od sprzedaży wygenerowanej w ten sposób.

Win – Win – Win

Afiliacja jest super! Faktycznie jest to świetny model dla właścicieli dużych serwisów i nawet mniejszych specjalistycznych blogów. Każda ze stron na tym zyskuje – afiliant otrzymując wynagrodzenie, firma otrzymująca lead lub sprzedaż, po kupujących otrzymujących sprawdzone produkt. Model jest o tyle dobry, że za dostawę zamówienia, kwestie finansowe, czy logistyczne całkowicie odpowiada reklamodawca. Afiliant często nawet nie konktroluje szczegółowo poszczególnych zamówień, nie musi się martwić o stan magazynowy lub inne sytuacje problematyczne. Jako ciekawostkę warto zaznaczyć, że obecnie w programie Amazon uczestniczy ponad 1 mln afiliantów! Istnieje sporo przedsiębiorców uzyskujących ogromne korzyści finansowe dzięki takim modelom sprzedaży. Świetnym przykładem jest Michał Szafrański (jeśli jeszcze nie znasz jego bloga koniecznie nadrób zaległości), który to  w trzy miesiące, pomiędzy kwietniem a czerwcem 2014 r. zarobił łącznie 177 868,09 zł. Przy współpracy z innym bankiem Michał zarobił 69 000 zł w 8 dni. Szczegóły tutaj.

Afiliacja – co może pójść nie tak?

 1. Zapominasz o linkach. Niestety aby zarobić, jak zawsze trzeba się narobić. Jeśli nie poprawnie umieścisz swój link partnerski, zyski mogą być nienaliczone.
 2. Progi wypłaty. Większość reklamodawców zastrzega sobie wypłatę wynagrodzenia od określonego poziomu. I tak np. w przypadku Ceneo musimy uzbierać min. 100 zł, w przypadku AdSense ok 80 $ itd.
 3. W przypadku reklam graficznych, reklama może być niedopasowana do naszych czytelników. Niestety zdarza się, że reklama jest nieprawidłowo skonstruowana co skutkuje wyświetlaniem reklamy maceratorów do mycia kaczek medycznych na blogu szafiarki, lub frezarek kątowych na blogu dziewczyn zajmujących się kosmetykami.
 4. Nierzetelny reklamodawca – czasem mogą się zdarzyć problemy nawet z największymi firmami. Dobrym przykładem może być sytuacja opisywana przez Michała Pałkę (również serdecznie polecam jego bloga LiveSmarter.pl) z bankiem BNP Paribas, który początkowo nie wywiązywał się ze swoich zobowiązań. Szczegóły tutaj.

Dlaczego Ceneo to najbardziej uniwersalny program afiliacyjny

Podczas konferencji #BCPoznań2016 (relację możesz przeczytać tutaj) Tomek Tomczyk (bardziej znany jako Kominek lub JasonHunt) promował podczas szkolenia program partnerski Ceneo. Moim zdaniem to świetny pomysł na zarabianie w afiliacji. Zabrałem sobie pięknie ilustrowany podręcznik do domu. Po dłuższym zastanowieniu uznałem, że chyba największy program partnerski w Polsce jeśli chodzi o różnego rodzaju produkty. Z tak dużych program znam wyłącznie Program Afiliacyjny Amazon, który jest ciężko dostępny w Polsce. Ogromną przewagą programu Ceneo jest potężna gama produktów. Innymi słowy nie musisz szukać kilku różnych programów afiliacyjnych – wszystko masz podane w jednym miejscu 🙂  Od książek, przez lodówki, po rowery i… wiele innych.

Powyższa ilustracja pochodzi z e-booka od Ceneo, którego otrzymałem w wydrukowanej wersji podczas konferencji BCPoznań2016. Możesz go w całości pobrać tutaj.

Ale to nie wszystko. W ramach tego programu Ceneo proponuje kilka różnych sposobów na monetyzację swoich działań. Jeśli chcesz założyć konto w tym programie wystarczy, że klikniesz w przycisk poniżej:

button

Postawmy sprawę jasno. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z powyższego linka jeśli Twoi czytelnicy wygenerują w przyszłości sprzedaż, ja również (bez straty dla Ciebie) otrzymam 10%. Pamiętaj – wszyscy tutaj zyskują 🙂 To właśnie jeden ze sposobów zarabiania z Ceneo.

Tych modeli zarabiania z programem Ceneo jest więcej – spójrz na poniższą grafikę:

afiliacja jak zarabiać

 1. 65% od zysków Ceneo, jeśli klient dokona zakupu w sklepie klienta (kliknięcie idź do sklepu – zazwyczaj będą to pojedyncze grosze)
 2. 65% prowizji za zakup bezpośrednio na Ceneo (kliknięciu KUP TERAZ – kwota w zależności od kupionego produktu)
 3. 10% od zysków poleconego Partnera (program jest dwupoziomowy)

Ale to jeszcze nie wszystkie sposoby. Ceneo udostępnia Ci też osobno możliwość brania udziału w wielu dedykowanych kampaniach afliacji. Zaraz po rejestracji znajdziesz je tutaj:

afiliacja ceneo ile można zarobić

W zależności więc od popularności Twojego bloga – ilości dziennych i miesięcznych odwiedzin oraz dobrze przygotowanych artykułów masz realną szansę zarobić dodatkowe środki. W przeciwnym razie będą to faktycznie grosze 🙂 W przypadku akcji dedykowanych musisz wcześniej zgłosić uczestnictwo.

Afiliacja – jak to działa w praktyce?

 1. Wybierz program partnerski, który jest zgodny z prowadzoną przez Ciebie działalnością. I zaczynasz po prostu swoją afiliację. Większość dużych sklepów internetowych, księgarni, lub aplikacji internetowych oferuje tego typu programy – poszukaj informacji w stopkach. Oprócz Ceneo znajdziesz też kilka innych między innymi:
  Złote Myśli – Złoty Program Partnerski to program prowizyjny w którym zarabiasz na pośrednictwie w sprzedaży e-booków. 40% ze sprzedaży bezpośredniej i 25% ze sprzedaży pośredniej na drugim poziomie (czyli od poleconych przez Ciebie Partnerów).
  – ComperiaLead – za polecenia określonych produktów bankowych
  – NetSales – produkty bankowe
  helion.pl – książki i wydawnictwa
  webepartners – wiele różnych programów i produktów
  Convertiser – w szczególności produkty bankowe ale też wiele wiele innych produktów
 2. Rejestrujesz się na stronie danego programu. Zazwyczaj zostaniesz poproszony o podanie domeny, danych kontaktowych, podstawowych statystyk (śr. liczby odwiedzin w miesiącu). Czasem dane te nie są wymagane.
 3. W artykułach, notatkach, postach dodając informacje o danej firmie pamiętaj o indywidualnie nadanych linkach partnerskich (aby ruchy czytelników liczyły się na Twoje konto. Dla przykładu w Ceneo jest to bardzo prosto rozwiązane. Po rejestracji klikasz Lista Kreacji lub od razu nowa kreacja:
  zarabianie na afiliacji
  Wybierz interesującą Cię formę i wklejasz w treść artykułu link lub baner. Przykład zastosowania znajdziesz np. w artykule o One-thing. W tym przypadku link prowadzi do ogólnej kategorii. Afiliacja jest prosta! Możesz stworzyć też linki do pojedynczych produktów. Wyszukiwarka jest bardzo prosta, po prostu wpisujesz poszukiwany produkt i wybierasz gdzie ma pojawić się Twój czytelnik po kliknięciu:
  linki affiliacyjne
 4. W przypadku Google AdSense lub AdTaily wystarczy umieścić w odpowiednim miejscu krótki kod, który pozwoli reklamodawcom wyświetlać reklamy. Jest to ryzykowne w niektórych branżach. Jeśli Twój blog jest o oszczędzaniu, niemal na pewno zobaczysz u siebie reklamy kredytów. Prowadząc bloga lifestylowego reklamy mogą być bardzo dziwne… od środków do higieny intymnej przez niektóre leki, przez propozycję leczenia haluxów aż po słynne reklamy typu „masz wirusa”. Dlatego praca z takimi systemami jak Ceneo jest znacznie bardziej efektywna. Po prostu masz kontrolę nad tym co pojawia się u Ciebie na blogu.
 5. Sprawdzaj ile zarabiasz 🙂

Równocześnie w takim programie jak Ceneo zarabiasz zazwyczaj dosłownie grosze – za każde kliknięcie lub zakup otrzymasz kilka groszy. Równocześnie istotna jest kwestia skali – ludzie znają i cenią sobie Ceneo, łatwo też kliknąć w informację „sprawdź cenę„.

W programach typu Convertiser możesz zarabiać kilkukrotnie więcej – w szczególności jeśli masz wyspecjalizowaną grupę odbiorców. Zerknij chociażby na wynagrodzenie z ostatnich produktów bankowych:

Od 50 – 90 zł do nawet 200- 300 zł za każda wykonaną akcję. Tak jak pisałem wcześniej – przede wszystkim są to produkty bankowe – pożyczki, konta, lokaty itp. Spróbuj podziałać w ten sposób i sprawdź, jakie dochody możesz zacząć generować.

To jak? Udało mi się Ciebie przekonać do zarabiania na afiliacji? 🙂

Cześć! Bardzo mi miło, że czytasz mojego bloga. Chciałbym informować Cię o nowych artykułach, a moi subskrybenci otrzymują też coś ekstra. Chciałbyś się przekonać co to takiego?