Dołącz do zamkniętej platformy edukacyjnej dla freelancerów!
Dołącz teraz →
Godziny
Minuty
Sekundy
logo.webp

Co to jest afiliacja?

Jak działa afiliacja? Co to jest? Takie wyrażenia jak właśnie programy afiliacyjne, afiliacja, zarabianie przez internet – są ostatnio bardzo popularne. Ale jak to działa?

Programy afiliacyjne, często zwane też programami partnerskim opierają się na współpracy reklamodawcy z właścicielem strony internetowej, bloga lub innego medium mogącego generować ruch lub sprzedaż na stronie reklamodawcy. Osoby korzystające z tego typu programów mogą otrzymać wynagrodzenie w wielu różnych modelach.

Co to jest afiliacja?

Podstawowe formy wynagradzania:

 •  CPM – (z ang. Cost per thousand, M jako rzymskie 1000) – na ten moment już bardzo rzadko wykorzystywany model. Zakłada on płatność za 1000 wyświetleń jednostki reklamowej, czyli banera lub innego elementu graficznego.
 •  CPC – (z ang. cost per click) – bardzo często wykorzystywany model. Właściciel strony zarabia za każde unikalne kliknięcie w link lub baner reklamowy i przejście na stronę reklamodawcy (np. do sklepu internetowego lub też na landing page’a). Przykładem tego typu sieci może być Google ze swoim programem Google AdSense W ten sposób firmy niejako wynajmują od nas powierzchnię reklamową, płacąc za każde unikalne kliknięcie. Początkowo był to główny kanał zarabiania przez blogerów czy vlogerów. Zarobek zależny jest od branży, oraz ilości oferentów.  Na przykład Ceneo oferuje tego typu model.
 • CPL – (z ang. cost per lead) – zazwyczaj model wykorzystywany przez banki, agencje reklamowe lub różne firmy hostingowe. Płatność następuje np. za wypełnienie formularza (czyli pozostawienie danych kontaktowych), zarejestrowanie na stronie, lub pobranie aplikacji w wersji trial.
 • CPS – (z ang. cost per sale) – model często wykorzystywany przez sklepy internetowe lub księgarnie. Przykładem może być Helion płacący określony procent od każdej sprzedanej książki z „polecenia” właściciela strony internetowej lub TravelLead.pl, w którym prowizję otrzymuje się za polecanie sprzedaży wycieczek serwisu Wakacje.pl.
 • Programy dwu- lub wielopoziomowe – strategia sprzedaży zbliżona do MLM . Pierwszą część wynagrodzenie stanowi nasza osobista sprzedaż, druga lub kolejne części za pozyskanie kolejnego afilianta. Dobrym przykładem może być właśnie FM Group lub na mniejszą skalę 3 poziomowy program partnerski sklepu internetowego Lady MakeUp – szczegóły tutaj. Od niedawna również Ceneo proponuje dwupoziomowy program współpracy. Innymi słowy, zarabiasz zarówno na sprzedaży wygenerowanej przez Ciebie. Ale jeśli polecisz swojemu znajomemu dany program – będziesz również otrzymywał część wynagrodzenia z jego sprzedaży.
 • Modele mieszane – wiele firm realizując różne założenia miesza model – właściciel strony może otrzymywać % od sprzedaży, równocześnie otrzymując wynagrodzenie za każde przejście na stronę

Innymi słowy, istnieje podstawowe kryterium decydujące o tym ile zarobisz na programach afiliacyjnych – Twoi czytelnicy. Jeśli jesteś początkującym blogerem, niewiele osób kliknie w link, lub dokona zakupu, a to przełoży się na mały zarobek.

Kto stworzył afiliacje?

Powszechnie uważa się, że za stworzenie pierwszego programu afiliacyjnego odpowiedzialna jest internetowa księgarnia Amazon.com. Do dzisiaj istnieje możliwość zapisania się do tego programu. Strategia zakłada zamieszanie przez afiliantów linków do książek sprzedawanych przez Amazon, tak aby użytkownicy po kliknięciu mogli kupić wybraną książkę lub inny dowolny produkt z oferty Amazon. Od takiej sprzedaży afiliant otrzymuje procent od wartości zakupionych produktów.  W zamian za to oferuje procent od sprzedaży wygenerowanej w ten sposób.

Win – Win – Win

Afiliacja jest super! Faktycznie jest to świetny model dla właścicieli dużych serwisów i nawet mniejszych specjalistycznych blogów. Każda ze stron na tym zyskuje – afiliant otrzymując wynagrodzenie, firma otrzymująca lead lub sprzedaż, a kupujący otrzymują sprawdzony produkt. Model jest o tyle dobry, że za dostawę zamówienia, kwestie finansowe, czy logistyczne całkowicie odpowiada reklamodawca. Afiliant często nawet nie konktroluje szczegółowo poszczególnych zamówień, nie musi się martwić o stan magazynowy lub inne sytuacje problematyczne. Jako ciekawostkę warto zaznaczyć, że obecnie w programie Amazon uczestniczy ponad 1 mln afiliantów! Istnieje sporo przedsiębiorców uzyskujących ogromne korzyści finansowe dzięki takim modelom sprzedaży. Świetnym przykładem jest Michał Szafrański (jeśli jeszcze nie znasz jego bloga koniecznie nadrób zaległości), który to  w trzy miesiące, pomiędzy kwietniem a czerwcem 2014 r. zarobił łącznie 177 868,09 zł. Przy współpracy z innym bankiem Michał zarobił 69 000 zł w 8 dni. Szczegóły tutaj.

Afiliacja – co może pójść nie tak?

 1. Zapominasz o linkach. Niestety aby zarobić, jak zawsze trzeba się narobić. Jeśli niepoprawnie umieścisz swój link partnerski, zyski mogą nie zostać naliczone.
 2. Progi wypłaty. Większość reklamodawców zastrzega sobie wypłatę wynagrodzenia od określonego poziomu. I tak np. w przypadku Ceneo musimy uzbierać min. 100 zł, w przypadku AdSense ok 80 $ itd.
 3. W przypadku reklam graficznych, reklama może być niedopasowana do naszych czytelników. Niestety zdarza się, że reklama jest nieprawidłowo skonstruowana co skutkuje wyświetlaniem reklamy maceratorów do mycia kaczek medycznych na blogu szafiarki, lub frezarek kątowych na blogu dziewczyn zajmujących się kosmetykami.
 4. Nierzetelny reklamodawca – czasem mogą się zdarzyć problemy nawet z największymi firmami. Dobrym przykładem może być sytuacja opisywana przez Michała Pałkę (również serdecznie polecam jego bloga LiveSmarter.pl) z bankiem BNP Paribas, który początkowo nie wywiązywał się ze swoich zobowiązań. Szczegóły tutaj.

Czy wiesz… ? 

Stworzyłem profesjonalny kurs, który pomaga rozpocząć pracę zdalną korzystając z afiliacji. 

Jest on dostępny w mojej edukacyjnej platformie społecznościowej dla freelancerów. Kurs o afiliacji to jedna ze ścieżek edukacyjnych, którą tam znajdziesz. Możesz do niej dołączyć klikając w ten link. Serdecznie Cię tam zapraszam, ponieważ zyskasz dzięki niemu nie tylko wiedzę i czas, ale również kontakt i wsparcie ze strony innych freelancerów, którzy zarabiają online korzystając z programów partnerskich.

Admitad – jedna z największych sieci afiliacyjnych na świecie

Admitad to znana i wiarygodna sieć. Jej siedziba znajduje się w Niemczech, ale ma też swój oddział w Polsce. Minimalna kwota wypłaty to już 100 zł, a dzięki dodatkowej usłudze Admitad Earnings pieniądze mogą trafić na Twoje konto w zaledwie 2-3 godziny.
W Admitad znajdziesz mnóstwo międzynarodowych stron i produktów, które możesz afiliować: od Allegro, przez Shein, Aliexpress, aż po Uber Eats, Answear czy Kinguin. Możesz polecać wszystko, co przyjdzie Tobie do głowy – prawie na pewno spośród ponad 2500 różnych programów partnerskich znajdziesz coś dla siebie. Rejestracja jest oczywiście zupełnie bezpłatna.
Powyżej przykłady programów dostępnych w Admitad – jest ich ponad 2500!

Dlaczego Ceneo to bardzo uniwersalny program afiliacyjny

Moim zdaniem to świetny pomysł na zarabianie w afiliacji. W ramach tego programu Ceneo proponuje kilka różnych sposobów na monetyzację swoich działań. Jeśli chcesz założyć konto w tym programie wystarczy, że klikniesz tutaj.

Postawmy sprawę jasno. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z powyższego linka, a Twoi czytelnicy wygenerują w przyszłości sprzedaż, ja również (bez straty dla Ciebie) otrzymam 10%. Pamiętaj – wszyscy tutaj zyskują 🙂 To właśnie jeden ze sposobów zarabiania z Ceneo.

Tych modeli zarabiania z programem Ceneo jest więcej – spójrz na poniższą grafikę:

afiliacja jak zarabiać

 1. 65% od zysków Ceneo, jeśli klient dokona zakupu w sklepie klienta (kliknięcie idź do sklepu – zazwyczaj będą to pojedyncze grosze)
 2. 65% prowizji za zakup bezpośrednio na Ceneo (kliknięciu KUP TERAZ – kwota w zależności od kupionego produktu)
 3. 10% od zysków poleconego Partnera (program jest dwupoziomowy)

Ale to jeszcze nie wszystkie sposoby. Ceneo udostępnia Ci też osobno możliwość brania udziału w wielu dedykowanych kampaniach afiliacji.

W zależności więc od popularności Twojego bloga – ilości dziennych i miesięcznych odwiedzin oraz dobrze przygotowanych artykułów masz realną szansę zarobić dodatkowe środki. W przeciwnym razie będą to faktycznie grosze 🙂 W przypadku akcji dedykowanych musisz wcześniej zgłosić uczestnictwo.

Wiedziałeś, że możesz też zarabiać na afiliacji moich produktów?

Jestem mega dumny z naszego programu afiliacyjnego! Zwłaszcza, że za promocję jednego z produktów możesz zarobić aż 500 za jedną sprzedaż z Twojego polecenia! Jeśli jesteś zainteresowany współpracą z nami napisz na hej@geekwork.pl 🙂

Afiliacja – jak to działa w praktyce?

 1. Wybierz program partnerski, który jest zgodny z prowadzoną przez Ciebie działalnością. I zaczynasz po prostu swoją afiliację. Większość dużych sklepów internetowych, księgarni, lub aplikacji internetowych oferuje tego typu programy – poszukaj informacji w stopkach. Oprócz Ceneo znajdziesz też kilka innych między innymi:
  Admitad – ogromny agregat ofert afiliacyjnych – wszystko w jednym miejscu
  – wspomniany wcześniej TravelLead.pl, czyli program partnerski dla wydawców turystycznych, w którym zarabiasz prowizję od sprzedaży wycieczek i wyjazdów z naprawdę potężnej oferty serwisu Wakacje.pl,
  solutions4ad.com – w ofercie znajdują się produkty bankowe i finansowe oraz ubezpieczenia. Dodatkowo do wyboru są kampanie gier, głównie z kategorii desktop i free-to-play oraz w modelach CPL SOI, CPL DOI i CPP
  – Złote Myśli – Złoty Program Partnerski to program prowizyjny, w którym zarabiasz na pośrednictwie w sprzedaży e-booków. 40% ze sprzedaży bezpośredniej i 25% ze sprzedaży pośredniej na drugim poziomie (czyli od poleconych przez Ciebie Partnerów).
  ComperiaLead – za polecenia określonych produktów bankowych
  helion.pl – książki i wydawnictwa
  webepartners – wiele różnych programów i produktów
  Convertiser – w szczególności produkty bankowe ale też wiele wiele innych produktów
 2. Rejestrujesz się na stronie danego programu. Zazwyczaj zostaniesz poproszony o podanie domeny, danych kontaktowych, podstawowych statystyk (śr. liczby odwiedzin w miesiącu). Czasem dane te nie są wymagane.
 3. W artykułach, notatkach, postach dodając informacje o danej firmie pamiętaj o indywidualnie nadanych linkach partnerskich, aby ruchy czytelników liczyły się na Twoje konto.
  Wybierz interesującą Cię formę i wklej w treść artykułu link lub baner. Przykład zastosowania znajdziesz np. w artykule o One-thing. W tym przypadku link prowadzi do ogólnej kategorii. Afiliacja jest prosta! Możesz stworzyć też linki do pojedynczych produktów.
 4. W przypadku Google AdSense  wystarczy umieścić w odpowiednim miejscu krótki kod, który pozwoli reklamodawcom wyświetlać reklamy. Jest to ryzykowne w niektórych branżach. Jeśli Twój blog jest o oszczędzaniu, niemal na pewno zobaczysz u siebie reklamy kredytów. Prowadząc bloga lifestylowego reklamy mogą być bardzo dziwne… od środków do higieny intymnej przez niektóre leki, przez propozycję leczenia haluxów, aż po słynne reklamy typu „masz wirusa”. Dlatego praca z takimi systemami jak Ceneo jest znacznie bardziej efektywna. Po prostu masz kontrolę nad tym co pojawia się u Ciebie na blogu.
 5. Sprawdzaj ile zarabiasz 🙂

Równocześnie w takim programie jak Ceneo zarabiasz zazwyczaj dosłownie grosze – za każde kliknięcie lub zakup otrzymasz kilka groszy. Równocześnie istotna jest kwestia skali – ludzie znają i cenią sobie Ceneo, łatwo też kliknąć w informację „sprawdź cenę„.

W programach typu Convertiser czy też Admitad możesz zarabiać kilkukrotnie więcej – w szczególności jeśli masz wyspecjalizowaną grupę odbiorców. Zerknij chociażby na wynagrodzenie z ostatnich produktów bankowych:

Od 50 – 90 zł do nawet 200- 300 zł za każda wykonaną akcję. Tak jak pisałem wcześniej – przede wszystkim są to produkty bankowe – pożyczki, konta, lokaty itp. Spróbuj podziałać w ten sposób i sprawdź, jakie dochody możesz zacząć generować.

 

Gdzie można najwięcej zarobić? Suplementy diety i zdrowe żywienie

Oczywiście prowizja mocno zależy od branży. Produkty bankowe są potencjalnie trudne – trzeba się na tym znać, umieć czytać regulaminy, umieć reklamować swojego bloga, a profesjonalnej konkurencji z dużym budżetem reklamowym jest bardzo dużo.

Fakt, że pojedynczy zastrzyk w kwocie 600 zł za 1 konto wydaje się super – ale to niekoniecznie takie proste.

Wydaje mi się, że temat bardziej „życiowy” związany ze zdrowiem i dietą jest znacznie szerszy i pozwala dużo łatwiej trafić do dużej grupy odbiorców. Pisanie bloga tematycznego od biegania przez bezpośrednio dietę, po promowanie veganizmu czy nawet pisanie o samej ekologii dobrze wpisuje się w tematykę, która umożliwia zarabianie na afiliacji.

NutriProfits znany jest w Polsce i na całym świecie. Afilianci skutecznie promują produkty w Stanach Zjednoczonych, krajach europejskich, a nawet azjatyckich. Otrzymujemy nawet 40% prowizji od sprzedaży.

Czasami jedna transakcja to nawet ponad 100 zł prowizji. Zbierając po kilka sprzedaży dziennie, obecność w NutriProfits można traktować jak pracę. Swoją drogą, wcale nie jest to trudne – od wielu lat trwa moda na prowadzenie zdrowego stylu życia, odchudzanie czy siłownię.

Nie jest tajemnicą, że rynek suplementów ma się naprawdę dobrze. Z każdym rokiem Polacy kupują ich coraz więcej. NutriProfits oferuje wysokiej jakości suplementy diety, które składają się tylko z naturalnych substancji roślinnych. Takie produkty w Polsce nie muszą przechodzić żadnych badań kontrolnych, ale mimo to są gruntownie sprawdzane pod każdym kątem, aby utwierdzić w przekonaniu kupującego, że nie są to kolejne zwykłe witaminy.

Sam decydujesz, w jaki sposób możesz docierać do potencjalnych klientów. Metod jest bardzo wiele. Zdecydowanie najpopularniejszą jest prowadzenie własnej strony internetowej poświęconej zdrowiu i urodzie. Więcej o tym, jak zarabiać na blogu przeczytasz tutaj.

Dobrze przygotowane treści przyciągają odbiorców, a odpowiednia optymalizacja wewnętrzna zwiększa zainteresowanie potencjalnego klienta. Prowadzenie własnej strony to dobra metoda na trwały dochód pasywny, ale niektóre osoby wybierają inne metody:

 • Media społecznościowe – grupy na Facebooku czy specjalny profil na Instagramie to świetny sposób na wzbudzenie zainteresowania danym produktem
 • Fora internetowe – może się wydawać, że już dawno wymarły, ale jednak żyją i mają się nieźle. Wiele osób nadal skutecznie zarabia dzięki nim
 • Płatne reklamy – jeśli znasz strony, które cieszą się dużą ilością odwiedzin, to wykupienie reklamy może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Metod promocji jest wiele, ale warto wiedzieć, że są również zakazane metody. Według większości regulaminów (w tym też NutriProfits) zakazane jest promowanie produktów poprzez SPAM – jeśli odbiorca nie wyraził zgody na otrzymanie informacji takie działanie jest niezgodne nie tylko z regulaminem, lecz również prawem.

To jak? Udało mi się Ciebie przekonać do zarabiania na afiliacji? 🙂

Dowiedz się o tym więcej z mojego Krótkiego Kursu o Afiliacji! 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I ODBIERZ DARMOWĄ LISTĘ 300 PORTALI DLA FREELANCERA!

19 Responses

 1. Próg wypłaty w Adsense to 300 zł. W AdTaily zarabia się na kliknięciach, ale dopiero po uzyskaniu 10 tysięcy odsłon miesięcznie. Poza tym w AdTaily można dorabiać na wykupie u nas powierzchni reklamowej. Za każdy dzień wiszenia u nas reklamy otrzymujemy wybraną przez nas stawkę. W AdTaily próg wypłaty to 100 zł.

  Korzystam z Adsense, AdTaily i na nich na razie mam największy zarobek. Biorę też udział z Złotym Programie Partnerskim Złotych myśli, mam współpracę bez pośredników z jedną ze stron, emituję reklamy z ContentStream i AdKontekst. Jestem też zapisana w AdPub i w ReachBlogger.

  Pozdrawiam

 2. bardzo dobry i merytoryczny artykuł, zabrakło mi jednak więcej informacji o sieciach afiliacyjnych, obecnie korzystam z novem, jednak zastanawiam się nad zmianą na np. https://velgid.com, sporo pozytywów o nich od znajomych, przydałoby się jakieś porównanie

   1. My też napisaliśmy o jednej z sieci partnerskich, z której jakiś czas temu wypłaciliśmy ponad 600 zł – zapisało nam się 5 osób, z czego już 4 zarobiło, każdy na pewno ponad 50 zł, ile dokładnie nie wiemy… Także nie jest to takie trudne, nawet dla początkujących 🙂 Pozdrawiamy

 3. cześć Michał,
  dzięki za polecenie! Co do samego tematu to doprecyzuje tylko, że w BNP była sytuacja na linii bank – klienci, tzn. bank nie chciał się wywiązać z obietnicy danej klientom. Oczywiście identycznie może być w modelu afiliacyjnym z tym, że tutaj dużo ciężej udowodnić swoją rację. Niestety wydawca musi wierzyć w wyniki podesłane przez reklamodawcę.
  Michał

 4. a ja mam takie, może dziwne pytanie – czy żeby korzystac z tych programów trzeba mieć założoną własną dzialalność gospodarczą? i jak rozlicza się ewentualny dochód z tego tytułu?

  1. to bardzo zależy. Część z nich rozlicza się z Tobą na rachunek / umowę. Regulamin CENEO: Osoby fizyczne rozliczają się z Ceneo na podstawie rachunków, które można wygenerować w panelu programu. Wówczas, wartość prowizji będzie kwotą brutto na rachunku. Firmy będące płatnikiem VAT mogą rozliczać się na podstawie faktury VAT. W tym przypadku prowizja będzie kwotą netto.

 5. Afiliacja jest bardzo dobra w szczególności jak nie ma się pomysłu w jaki sposób zarabiać online. W moim przypadku to główne źródło dochodu na stronie internetowej. Polecam wszystkim właśnie od programów partnerskich.

 6. Fajnym programem afiliacyjnym promującym brytyjskie suplementy diety jest bgprofit.pl Zapewniają wysokie prowizje, polecam przetestować 🙂

 7. Właśnie takiego objaśnienia potrzebowałam bo wszędzie jest mnóstwo ogłoszeń na temat zarabiania w internecie a nikt sensownie nie opisuje o co tak na prawdę chodzi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej na blogu:

Growth hacking – co to takiego?

Growth Hacking jest to połączenie taktyki marketingowej ze strategią rozwoju produktu. Jest to hackowanie tradycyjnego marketingu. Celem jest maksymalizacja wzrostów – ponieważ bezpośrednio z tym powiązana

Czytaj dalej

Zaloguj się do platfromy edukacyjnej :)

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ