Najbardziej przydatne umiejętności twarde, które warto wpisać w CV

Najbardziej przydatne umiejętności twarde, które warto wpisać w CV

Stworzenie profesjonalnego curriculum vitae jest niewątpliwie jedną z ważniejszych kwestii podczas poszukiwania pracy. Jeśli zależy Ci na danym stanowisku, powinieneś zadbać o to, aby dokument ten był napisany prawidłowo, ale również interesująco. Przykucie uwagi rekrutera wyróżniającym się życiorysem zwiększa szansę na otrzymanie posady. Książkowo napisane CV powinno zawierać kilka kluczowych zagadnień, np.: dane osobowe, wykształcenie, umiejętności. I to właśnie ostatnia z wymienionych sekcji często najbardziej interesuje pracodawcę. Dzięki ciekawym i przydatnym kwalifikacjom możesz zapunktować i wyróżnić się wśród innych kandydatów. Jak więc powinna wyglądać ta część życiorysu? Na czym skupić się, podając umiejętności w tym dokumencie? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Umiejętności w CV

Zacznijmy od tego, co kryje się pod terminem „umiejętności”. Według definicji umiejętność to wrodzona lub nabyta zdolność sprawnego radzenia sobie z czymś. Możemy podzielić je na dwa rodzaje:

  • kompetencje miękkie – cechy psychofizyczne i umiejętności społeczne,
  • kompetencje twarde – umiejętności mierzalne, których można się nauczyć np. wszkole, na kursach czy też w pracy.

Oba rodzaje umiejętności odgrywają dużą rolę w procesie rekrutacji. Dzięki nim rekruter może ocenić, czy kandydat pasuje do profilu stanowiska, czy też nie. Możesz mieć odpowiednie wykształcenie i doświadczenie, ale bez konkretnych umiejętności Twoje szanse na uzyskanie posady maleją.

Jakie umiejętności należy podawać?

Najważniejsze jest, abyś dobrze zapoznał się z wymogami, które stawia pracodawca i do nich dopasował umiejętności, które wyróżnisz. Umiejętności deklarowane w Twoim życiorysie powinny pokrywać się z listą umiejętności wymienionych w ogłoszeniu o pracę. Dzięki temu udowodnisz, że pasujesz do profilu idealnego kandydata. Nie podawaj cech, które nic nie wnoszą do procesu rekrutacji i nie są przydatne dla pracodawcy. Dla przykładu – jeśli firma produkuje klimatyzatory, rekrutera nie interesuje, że lubisz zwierzęta lub masz dobry kontakt z dziećmi.

Umiejętności twarde i miękkie

Zanim przejdziemy do konkretnych przykładów, warto znać różnicę między umiejętnościami
twardymi i miękkimi.

Umiejętności twarde

Tego typu kompetencje zdobywasz, ucząc się w szkole i na uczelni, ale też podczas kursów i szkoleń oraz w trakcie kariery zawodowej. Zawiera się tu wiedza zarówno merytoryczna, jak i praktyczna. Są to umiejętności, które można w jakiś sposób zmierzyć i łatwo, obiektywnie ocenić. Pracodawca może zweryfikować, czy posiadasz dane umiejętności, prosząc Cię np. o wypełnienie testu lub wykonanie zadania praktycznego. Umiejętności twarde w CV możesz potwierdzić, dołączając do podania pracę dyplomy, licencje i certyfikaty.

Wymagane umiejętności twarde różnią się w zależności od stanowiska czy branży, w której poszukujesz pracy. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z wymogami zawartymi w ogłoszeniu o pracę. Istnieją jednak kompetencje twarde, które są uniwersalne i możesz je dopasować do wielu zawodów.

Najbardziej przydatne umiejętności twarde, które warto wpisać w CV:

1. Znajomość języków obcych – prawie w każdej branży jest to często konieczność. Im bieglej posługujesz się językiem, tym lepiej. Podaj stopień swojego zaawansowania. Jeśli znasz kilka języków, również warto o tym wspomnieć, zwłaszcza jeśli są one nietypowe.

2. Posiadanie prawa jazdy – brzmi banalnie, jednak nie każdy je posiada. W wielu zawodach (nie tylko kierowcy) jest to umiejętność nie tyle wymagana, co doceniana. Dobrze jest mieć pracownika, który jest mobilny i w razie potrzeby może gdzieś podjechać lub coś/kogoś zawieźć.

3. Zarządzanie social mediami – w dobie Internetu niemalże każda firma prowadzi swoje social media. Wykorzystuje je do reklamy, budowania relacji z klientem, przedstawienia oferty czy zarabiania pieniędzy. Osoba, która umiejętnie może prowadzić profil firmowy, znajdzie swoje miejsce w każdej branży.

4. Znajomość narzędzi marketingowych – ta umiejętność obejmuje sprzedaż i promocję produktów i usług. Znajomość najważniejszych cech produktów i usług firmy oraz umiejętność mówienia lub pisania o nich może być cenna na wielu różnych stanowiskach.

5. Umiejętności analityczne – czyli zrozumienie i rozwiązywanie problemów na podstawie dostępnych informacji. Istnieje wiele miejsc pracy, w których będziesz musiał analizować wskaźniki i wyciągać z nich wnioski. Coraz więcej firm zbiera dane, aby prowadzić statystyki, zwiększyć sprzedaż oraz poprawić wyniki firmy.

Umiejętności miękkie

Są to kompetencje osobiste, społeczne, interpersonalne i komunikacyjne. Wynikają one z cech osobowości jednostki. Części kompetencji możemy się nauczyć, ale są też takie, które są wrodzone i nie podlegają treningowi. Określają m.in. to, jak się zachowujemy, jak organizujemy swoją pracę, jak integrujemy się z innymi ludźmi. Umożliwiają nam skuteczne radzenie sobie z wymaganiami i wyzwaniami życia codziennego.

Przykładowe umiejętności miękkie:

● komunikatywność,
● asertywność,
● odporność na stres,
● kreatywność,
● logiczne myślenie,
● zdolności przywódcze,
● umiejętność szybkiego przyswajania wiedzy,
● zdolność do rozwiązywania konfliktów w zespole,
● empatia,
● wysoka kultura osobista,
● zdolności organizacyjne,
● odpowiedzialność.

Jak wyróżnić umiejętności w CV?

Kilka wskazówek, jak wyróżnić swoje umiejętności:

1. Nie podawaj ogólnych umiejętności, które może wymienić każdy kandydat (np. pracowitość, punktualność).

2. Bądź szczegółowy i konkretny. Wykorzystaj liczby, procenty itp. (np. przeprowadzenie ponad 400 godzin szkoleń, zarządzanie 20-osobowym zespołem, prowadzenie budżetu powyżej 1 mln zł).

3. Określ poziom swoich umiejętności – najlepiej za pomocą modułu ocen/gwiazdek. To dodatkowo przyciągnie wzrok pracodawcy.

4. Stwórz listę umiejętności. Aby były one dobrze widoczne, najlepiej, abyś wypunktował swoje kwalifikacje.

5. Umieść tę sekcję na pierwszej stronie CV. Zawiera ona kluczowe informacje o Tobie, dlatego nie lokuj jej na samym końcu dokumentu.

Podsumowanie

Bez wątpienia, Twoje curriculum vitae ma ogromny wpływ na powodzenie w staraniach o pracę. Coraz częściej pracodawcy większą uwagę przykładają do umiejętności kandydata niż do jego wykształcenia. Dlatego tak ważne jest, abyś zdobywał nowe umiejętności twarde i pracował nad umiejętnościami miękkimi. Dzięki odpowiednim kwalifikacjom stajesz się idealnym kandydatem na stanowisko. Zdobądź uniwersalne umiejętności twarde, które wymieniliśmy powyżej, aby dopasować swoją sylwetkę do wielu wymagań w różnych branżach. Dzięki temu będziesz miał większy wybór stanowisk, o które z powodzeniem możesz się ubiegać.

Artykuł powstał przy współpracy z Jobseeker

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej na blogu:

Czym jest dochód pasywny?

Dochód pasywny – czym jest i jak go osiągnąć? W biznesie dochód pasywny wydaje się być wymarzonym źródłem pieniędzy, które niczym wodospad będą zlewały się do

Czytaj dalej

Gdzie chcesz się zalogować?

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ