Dołącz do zamkniętej platformy edukacyjnej dla freelancerów!
Dołącz teraz →
Godziny
Minuty
Sekundy
logo.webp

23 produktywne rzeczy do zrobienia przed snem

Jesteś po długim dniu w pracy, wracasz do domu, siadasz na kanapie i włączasz telewizor. Pewnie znasz to błogie uczucie chwilowej bezmyślności. 

Pstryk.

Budzisz się z letargu kilka godzin później. Właśnie skończyłeś oglądać memy z małpkami, które śmieją się ze sztuczek magicznych. Chwilę wcześniej skończyłeś oglądać 5 raz 3 sezon Friendsów.

Nie masz pojęcia co się stało.

Takie dni czasami są potrzebne. To pozwala odpocząć mózgowi, w pewnym sensie się zresetować. Pisałem o tym trochę w artykule Nie mam już wyrzutów sumienia…. Równocześnie budując zdrowe nawyki możesz te kilka godzin wykorzystać mądrzej.

Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić i odhaczyć ze swojej listy “do zrobienia”.

1. Zrób pranie

Masz czasami wrażenie, że nigdy masz wystarczającej ilości czasu na zrobienie prania i pozbycie się stale rosnącej sterty brudnych rzeczy?

Jeśli jesteś singlem, pranie wydaje się być stosunkowo łatwe, ale z rodziną, która nieustannie brudzi ubrania (szczególnie, jeśli masz dzieci!) i nie zarządzasz swoim czasem mądrze, może być to koszmarem. Zamiast prokrastynacji i stresowania się, zrób pranie w jakiejkolwiek wolnej chwili. Sam nie jestem w tej sprawie ekspertem bo głównie pomaga mi tutaj żona 🙂 Ale zauważyłem, że ma na to metodę – przede wszystkim grupuje ubrania w pojedyncze worki już na poziomie zbierania „brudów. Zakładając, że masz pralkę w domu po prostu ją włącz.

Co ciekawe, nasz mózg reaguje produkcją endorfiny za dobrze wykonaną pracę. Dlatego – wstaw pranie. Wróć na kanapę. Ciesz się hormonami szczęścia.

2. Ćwicz grę na jakimś instrumencie

Jeśli masz umiejętności muzyczne i swój ulubiony instrument, na którym lubisz grać, na przykład gitarę, jumbe, pianino, skrzypce czy flet, ćwicz swoje umiejętności, aby ich nie stracić. Have fun. Traktuj to jako rozrywkę a nie „misję do wykonania. 

W ebook #ZabićLenia cały rozdział poświęciłem metodzie małych kroków oraz tego dlaczego ludzie o wysokim ilorazie inteligencji regularnie przekładają zadania do wykonania na później. Gorąco polecam – e-booka kupisz tutaj, a jego darmową część przeczytasz zapisując się na newslettera.

3. Zacznij jakiś kurs online

Kursy online to kolejny sposób na produktywne spędzanie czasu. Możesz zapisać się na kurs, żeby zdobyć jakiś tytuł lub certyfikat związany z twoją pracą, bądź nawet zdobyć zupełnie nowy stopień, jeśli już jakiś masz!

To świetny sposób na podniesienie swoich kwalifikacji i bycie bardziej ambitnym w miejscu pracy, pokazanie szefowi, że jesteś gotowy na awans lub żeby zmienić pracę kompletnie, jeśli nie jesteś zadowolony z obecnej.

A może to być też po prostu świetna zabawa. Nasz mózg bardzo lubi się uczyć i lubi wyzwania. Ale czasami trzeba go zmotywować. Nauka języka obcego – choć nie kojarzy nam się przyjemnie potrafi zdziałać cuda.

4. Posprzątaj

Robi się nie przyjemnie, prawda? Jakby nie patrzeć, kiedy jesteśmy zmęczeni po całym dniu spędzonym w pracy jest to całkowicie zrozumiałe, że wszystko co chcemy to odpocząć na kanapie. Jeśli jesteś typem osoby, która niepokoi się od patrzenia na rupiecie i niepoukładane rzeczy, wyniesienie śmieci i upewnienie się, że wszystkie naczynia są umyte może sprawić, że poczujesz się o wiele lepiej, gdy już skończysz. Ewentualnie połącz przyjemne z pożytecznym. I tak wiesz, co powie zaraz Phoebe więc włącz TV, zerkaj na serial i sprzątaj.

Sprzątanie działa także całkiem terapeutycznie i może pomóc ci się uspokoić, jak już się w nie wciągniesz. Jeśli masz podzielną uwagę, to możesz także posłuchać audiobooków albo podcastów w tle.

5. Poćwicz

Ponownie to kwestia wyrobienia sobie nawyków. Od kilku tygodni mój trener każe mi robić proste ćwiczenia na rozluźnienie kręgosłupa. Ponieważ w ciągu dnia raczej nie zażywam ruchu, bo w pracy głównie siedzie, lekkie ćwiczenia kilka godzin przed snem to dobry sposób na dodanie zdrowego nawyku do swojego dnia. Dla mnie efekt – super. Czuję się dużo lepiej, dużo sprawniejszy. Dodatkowo lepiej śpię.

Nie jestem trenerem personalnym acz wydaje mi się, że ciężki trening przed snem to nie jest najlepsza rzecz. Mocno pobudza Twój mózg (np. ukrwienie) co może powodować kłopoty z zaśnięciem. 

A może by tak lekki spacer na wieczór? Może z ukochaną osobą? Nie wiele trzeba a taki nawyk może pomoc poprawić Wasze relacje (nawet jeśli teraz jest wszystko super i jesteście szczęśliwą parą.

6. Poczytaj książkę lub posłuchaj audiobooków

Zainteresowany zdobyciem wiedzy na temat lub dwa? Jeśli lubisz zanurzać się w dobrej książce, czytanie może pomóc ci rozwinąć wyobraźnię i zanurzyć się w zupełnie innym świecie.  Niezależnie czy jest to fikcja, czy autobiografia, którą lubisz, to świetny sposób na rozwinięcie umysłu i polepszenie swoich umiejętności czytelniczych i pisarskich. 

Jeśli jesteś osobą, która nie lubi książek w formie fizycznej lub e-booków, polecam zapisanie się do Audible, aby posłuchać audiobooków!

7. Weź zimny prysznic

To nie brzmi jak coś przyjemnego. Ale od strony produktywności to coś bardzo zdrowego. Optymalizuje pracę serca, pomaga na liczne problemy, buduje też silną osobowość. Sporo rozpisałem się na ten temat w newsletterze 🙂 Polecam możesz się do niego zapisać!

Poza tym pomaga się obudzić (w szczególności rano) ponieważ serwuje Twojemu organizmowi bardzo mocny zastrzyk energii. Po lodowatym prysznicu bardzo trudno ponownie wylądować na kanapie 🙂

8. Zaplanuj swój następny dzień lub cały tydzień

 

Kolejną produktywną rzeczą, którą możesz zrobić przed snem jest zaplanowanie swojego tygodnia. Jestem zapalonym fanem spisywania swoich celów i rzeczy, które muszę zrobić, być czuć się lepiej, bardziej zorganizowanym i bardziej produktywnym z moim czasem. 

Jeśli często się niepokoisz, czujesz się zagubiony i przytłoczony rzeczami, które musisz wykonać, definitywnie powinieneś zaplanować swój tydzień, bo pomoże ci to niezmiernie! 

Zazwyczaj wystarczy nawet prosty „wyrzut rzeczy z głowy”. U mnie wszystkie takie drobiazgi lądują w skrzynce spraw przychodzących w nozbe a dopiero rano się nimi zajmuje. O nozbe więcej dowiesz się w tym artykule. 

9. Zrób tablicę kanban lub tablicę marzeń

Jeśli lubisz pracować wizualnie to coś dla Ciebie. O samej metodzie kanban, którą regularnie stosujemy w pracy, możesz poczytać tutaj.

Obok planowania swojego tygodnia, kolejnym produktywnym pomysłem jest zrobienie tzw. tablicy wizji czy tablicy marzeń swoich krótko i długoterminowych celów. To także świetny pomysł, jeśli działasz na polu kreatywnym i często masz jakieś wewnętrzne blokady „weny”.

To świetne, kreatywne ćwiczenie, które pomoże Ci zweryfikować Twoje plany na dającą się przewidzieć przyszłość i zacząć burzę mózgów różnych pomysłów, które motywują cię do osiągnięcia twoich celów. Pozwól sobie pomarzyć.

Weź kratkę ozdobną (do kupienia w sklepie budowlanym za kilka złotych) a następnie wyklej je zdjęciami miejsc, które chcesz odwiedzić, rzeczy które chcesz kupić, lub ludzi, których chcesz spotkać.

Choć nie jestem wielkim fanem wizualizacji jako takiej – to zerkanie na taką tablicę jest dla mnie… bardzo przyjemne. Na biurku trzymam zdjęcia naszych podróży z moją żoną.

10. Medytuj

Nie lubię pojęcia medytacja. Źle się kojarzy – z religiami wschodu, z czakrami i całą tą resztą. Tym czasem istnieje też pojęcie „świeckiej medytacji” – dużo częściej znana jako „ćwiczenia oddechowe”. Posługuje się tymi pojęciami wymiennie. Medytacja to dla mnie umiejętność skupienia się przez jakiś czas na sobie, swoim ciele. 

Jeśli czujesz się rozproszony i potrzebujesz odnaleźć spokój i ciszę w swoim życiu, pomedytuj, aby zresetować umysł i odświeżyć myśli. Zamknij oczy i skup się na głębokim oddychaniu, nie spiesz się. 

Możesz także użyć różnych technik takich jak mindfulness, aby się zrelaksować i wyczyścić głowę. 

Polecam aplikację INTU – bardzo przyjemny głos przez 10-15 minut mówi Ci, jak oddychać, na czym skupić swoją uwagę. Te kilka minut dziennie potrafi bardzo dużo zmienić. To właśnie podczas takich krótkich sesji skupienia często wpadałem na najlepsze pomysły.

Równocześnie to też chwila, aby po prostu… pobyć z samym sobą. Przepracować swoje emocje, lęki czy zauważyć źródło zmęczenia czy wypalenia. Baaardzo polecam.

11. Spędź więcej czasu z rodziną i/lub zwierzakiem

Czujesz czasami, że nie spędzasz wystarczającej ilości czasu z rodziną i swoimi zwierzakami?

Poświęć swój czas w AKTYWNY i ŚWIADOMY SPOSÓB w ciągu dnia na spędzenie go z najbliższymi. Wspólne oglądanie telewizji, nie wzmacnia więzi. Ciekawe badanie mówi o tym, że patrzenie sobie w oczy, przez chociaż kilka minut bardzo mocno buduje więzi – NAWET z obcymi osobami.

Wyłącz telewizor, odłóż telefon, spójrz kochanej osobie (lub zwierzakowi… :P) prosto w oczy i powiedz jej po prostu „kocham Cię”.

12. Przygotuj posiłki

Przygotowanie posiłków wcześniej, to świetny sposób na bycie produktywnym, jeśli masz kilka godzin do wykorzystania przed snem. Możesz dzięki temu zaoszczędzić na kosztach i czasie, bo przygotowujesz całą porcję jedzenia jednocześnie, co da ci też więcej wolnego czasu w ciągu tygodnia. 

To też podwójna wygrana jeśli nie lubisz gotować. Po prostu zrób wszystko raz, zamroź porcje w małych pojemnikach. 

Poza tym możesz ten punkt połączyć z poprzednim – wspólne gotowanie, zdecydowanie buduje więzi!

13. Popracuj nad dodatkowym źródłem dochodu

Szukasz dodatkowego źródło dochodu? Spędź kilka godzin tygodniowo na pracy nad dodatkowym biznesem.

Każdy maraton zaczyna się od pojedynczego kroku.

Czasami boimy się zacząć coś dużego. Tymczasem jeśli zrezygnujesz ze spiny – najwyżej po prostu Ci nie wyjdzie – możesz się bardzo dużo nauczyć. Eksperymentu i baw się. Kto wie co z tego wyjdzie?

Jeśli potrzebujesz jakichś pomysłów, sprawdź mój artykuł o 44 pomysłach na biznes.

14. ZAPLANUJ WYCIECZKĘ

Rozważasz wybranie się na wycieczkę jakoś w tym roku? Poświęcenie mniej więcej godziny swojego czasu na zaplanowanie wycieczki w przyszłości, nieważne czy ma być to wyjazd do hotelu, Airbnb, przejażdżka czy wypożyczenie auta, jest również dobrym pomysłem na bycie produktywnym i dobre wykorzystanie czasu!

Ponownie – baw się formą.

A nóż widelec trafisz jakąś genialną okazję np. tanie bilety do jakiegoś pięknego europejskiego kraju. I zyskasz inną perspektywę rzeczywistości. Spojrzysz na świat innymi oczami.

15. ĆWICZ

Nie doceniamy potęgi małych kroków i budowania nawyków. Często wystarczy bardzo niewiele – 10-15 minut dziennie na proste ćwiczenia.

Jeśli stale jesteś zgarbiony nad biurkiem, przy komputerze, podczas swojej regularnej pracy, masz większe skłonności do skrzywionej postawy, zaokrąglonych ramion i bólu pleców, szyi oraz innych części ciała. Rozciąganie, luzowanie kręgosłupa, rolowanie, albo jakiekolwiek inne ćwiczenia pomagają uniknąć problemów i rozluźnić mięśnie.

16. Wyczyść lodówkę

Wraca temat sprzątania 🙂 Jeśli niezbyt często opróżniasz swoją lodówkę, nie jesteś sam!

Wszyscy używamy lodówek. Przechowywania owoców, warzyw i innych smakowitych rzeczy. Ale ciągłe wyjmowanie i wkładanie jedzenia sprawia, że lodówki brudzą się dość łatwo. Czasami zapominamy o czymś, co było w nich nawet kilka miesięcy (u mnie niedawno jedna z kultur bakterii z jogurtu ogłosiła niepodległość!). 

Ponad to wyczyszczenie uszczelki pozwala… zredukować rachunki za prąd, ponieważ zimno nie ucieka a lodówka rzadziej się włącza!

Poświęć trochę czasu przed pójściem spać na opróżnienie swojej lodówki z wszelkich resztek czy zepsutego jedzenia, aby mieć czystszą i lepiej zorganizowaną przestrzeń do przechowywania jedzenia.

17. Pokoloruj coś 

Czy wiedziałeś, że kolorowanki nie są tylko dla dzieci?

Jest mnóstwo kolorowanek dla dorosłych, które zapewniają spokój, uwalniają stres i dodają trochę ciszy do twojego dnia. To wspaniały dodatek do twojego zestawu, dzięki któremu dbasz o swoje zdrowie, jeśli chcesz nacieszyć się chwilą ciszy i naładować akumulatory.

Możesz je wydrukować z internetu albo po prostu „po-bazgrać” na kartce papieru, nawet jeśli nie potrafisz rysować – pobaw się formą.

Odetnij od bodźców. Jeśli bardziej niż  kolorowanie kręcą cię farby, pastele, szkicowanie czy sztuka cyfrowa, wykorzystaj swoje artystyczne zdolności (lub ich brak!) do stworzenia czegoś, do czego z chęcią powrócisz. Zobaczysz, że tworzenie może działać terapeutycznie i może pobudzić w tobie iskrę kreatywności, w szczególności jeśli utknąłeś w rutynie. 

18. Naucz się kolejnego języka

Kolejnym świetnym produktywnym zajęciem na czas przed snem, jest nauczenie się kolejnego języka.  Bycie dwu lub wielojęzycznym może okazać się bardzo przydatne w twojej karierze i otworzyć ci wiele drzwi, włączając w to pracę w wielu krajach. Jeśli więc czekałeś aby nauczyć się kolejnego języka, nie zwlekaj!

Równocześnie rozumiem, że to na początek może być dla Ciebie za dużo.

Pomyśl o tym, aby chociaż nauczyć się zwrotów grzecznościowych. Nowi znajomi, albo przypadkowo spotkani ludzie mogą być miło zaskoczeni Twoimi umiejętnościami.

Równocześnie fascynujący jest język migowy – niesamowicie rozwija umysł. Ale to temat rzeka i zasługuje na osobny artykuł.

19. Zaktualizuj swoje CV

Kiedy już zdobyłeś nowe umiejętności i doświadczenie w pracy poza pracą, spędź trochę czasu nad zaktualizowaniem swojego CV. To dobry sposób na kontrolowanie tego co dotychczas osiągnąłeś i pamiętanie o tym. Nigdy nie wiesz kiedy Ci się przyda.

Wpłynie to także dobrze na twoje poczucie własnej wartości i pewność siebie. Podczas szukania nowej pracy będziesz gotowy do działania, dzięki posuwaniu się naprzód w swojej karierze. 

Zresztą chodzenie na rozmowy kwalifikacyjne jest bardzo rozwijające i buduje pewien szacunek do siebie. Uczy też dużo nowych rzeczy 🙂 Jeśli jesteś właśnie na etapie rozwoju swojej kariery, poświęć część swojego wieczoru na aplikowanie na różne stanowiska. Nawet jeśli będą to dwa lub trzy jednego wieczora, potem to wszystko się zsumuje. 

A jeśli nie szukasz aktualnie nowej pracy, dobrze jest być proaktywnym i wiedzieć, co aktualnie dostępne, bo nigdy nie wiadomo kiedy pojawi się interesujące nas ogłoszenie! 

Pamiętaj – najlepszym sposobem na oszczędzanie jest… zarabianie więcej. Oczywiście „trawa zawsze bardziej zielona tam gdzie nas nie ma” ale jeśli masz już poduszkę finansową to dużo łatwiej podejmować Ci ryzyko związane ze zmianą. Tymczasem czasami zmiana pracy (kilka razy) może się okazać, że wzrost wynagrodzenia o kilkanaście procent!

20. Prowadź dziennik

Spisywanie swoich myśli i uczuć w dzienniku wdzięczności to świetny sposób na kontemplację, rozmyślanie nad sobą i poszukiwanie wyjaśnienia. Poczujesz się bardziej pozytywnie i podbudowany, jeśli będziesz to robić regularnie. 

Oto kilka moich ulubionych dzienników wdzięczności, które pomogą ci w szczególności w tej dziedzinie i zainspirują cię, dodadzą balansu i szczęścia twojemu życiu.

Ostatnio poczytałem sobie dziennik Marka Aureliusza – to niesamowite, że możemy poczytać czyjeś przemyślenia po kilkuset latach… Kto wie… może to będzie piękny prezent dla Twoich wnucząt? 🙂

21. ZAPLANUJ SOBIE STRÓJ NA JUTRO

Jeśli jest jakaś rzecz, której nienawidzę, to jest to zdecydowanie co chcę ubrać wczesny rankiem, kiedy wychodzę gdzieś w pośpiechu. Szczerze mówiąc chętnie poszedłbym w kierunku Steve Jobsa i Marka Zuckerberga i zminimalizowałbym liczbę wyborów. 

No ale codzienność pokazuje, że to niemożliwe. Dlatego często wieczorem przygotowuje sobie ubrania na kolejny dzień. Zaoszczędzam dzięki temu czas rano, mam mniej stresów. Równocześnie generuje mniej hałasu dzięki czemu moi domownicy mogą sobie spokojnie pokimać 🙂

22. ROZWIĄŻ ZAGADKĘ

Ważne jest, aby nasz mózg pozostał aktywny, a rozwiązywanie zagadek to świetny na to sposób. Możesz rozwiązywać łamigłówki słowne, Sudoku i wiele innych!

Zagraj w szachy na telefonie! Zmuś swój mózg do dodatkowej aktywności. Będzie Ci wdzięczny 🙂

23. STWÓRZ LISTĘ RZECZY DO ZROBIENIA PRZED ŚMIERCIĄ

Zamiast siedzieć przed telewizorem, stwórz swoją listę rzeczy, które chcesz osiągnąć w przyszłości. 

Chcesz skoczyć ze spadochronem? Wspiąć się na górę? Zobaczyć Zorzę Polarną?

To też bardzo ciekawe ćwiczenie z perspektywy produktywności i umiejętności wyznaczania sobie celów. Pamiętaj – zapisz się na newsletter to dowiesz się więcej 🙂

 

24. Posprzątaj swój komputer.

 

To prawda, że szybki dysk SSD ciężko „zamulić”. Co nie zmienia faktu, że powinieneś dbać o czystość swojego sprzętu – nie tylko na zewnątrz ale też na wewnątrz. Dlatego możesz posprzątać pulpit, możesz skorzystać z funkcji „defragmentacja”, która dosłownie porządkuje Twój komputer lub funkcji „czyszczenie dysku” i wywalić sporo śmieci, np. starych aktualizacji systemu.

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I ODBIERZ DARMOWĄ LISTĘ 300 PORTALI DLA FREELANCERA!

6 Responses

 1. Polecam dopisać do listy jeszcze dwa pomysły.
  1-wypisać sobie 3 rzeczy z danego dnia, za które jesteśmy wdzięczni.
  2-wypisać sobie 3 sukcesy z danego dnia 🙂

  1. Świetny pomysł 🙂 To jedna z rzeczy, którą staram się robić na półautomacie przed snem w swojej głowie 🙂

   1. Gdy jestem zmęczony i nie chce mi się spisywać tych rzeczy też czasami wymieniam je tylko w myślach. Jednak wtedy nie działa to tak sprawnie. Sprawdzone organoleptycznie 😉

    1. Taki dziennik jest też super, żeby cofnąć się kilka dni czy tygodni wstecz. Pisalem o tym kiedyś. Sam korzystam z aplikacji daylo do monitorowania swojego nastroju. Już od 1,5 roku 3x dziennie wpisuje tam jak się aktualnie czuje. Bardzo ciekawe 🙂

 2. Pozdrawiam
  1- fajny pomysl
  2- dobre dla mlodych
  3- starsi Noo ja widza pewne rzeczy inaczej
  4- osobiscie Polecam prace w ogrodzie z roslinami/ krzakami
  5- nr 6 polecam ✅
  6- poswieci czas na Hobby i wszystkich woköl nauczyc-STOP teraz ja tylko ja !!!

 3. Jeśli ktoś ma problem z zimnym prysznicem, polecam robić go tylko na nogi. Też działa.. 😁 Stosuję od miesięcy rano – przestały mnie boleć nogi!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej na blogu:

Zaloguj się do platfromy edukacyjnej :)

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ