Dołącz do zamkniętej platformy edukacyjnej dla freelancerów!
Dołącz teraz →
Godziny
Minuty
Sekundy
logo.webp

Rozliczenie finansowe – #4 – Projekt 10 źródeł przychodu

[et_pb_section fb_built=”1″ admin_label=”section” _builder_version=”3.0.47″][et_pb_row admin_label=”row” _builder_version=”3.0.47″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”3.0.47″ parallax=”off” parallax_method=”on”][et_pb_text admin_label=”Text” _builder_version=”3.0.47″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat”]

Kolejny miesiąc projektu za nami 🙂 Grudzień, jak to w każdej branży bywa, nie należał do łatwych. Czas rozliczyć się z projektu – oto krótka notatka, ile zarobiłem na projekcie 10 źródel przychodu.

Niezmiennie cieszy mnie zainteresowanie projektem. Jest dobrze. Ponownie musiałem decydować, ile czasu mogę poświęcić na ten projekt – czasu i środków. Nie wszystkie kanały generują póki co przychody. Z drugiej strony zaczynają generować rosnące koszty. Cieszę się, że powoli rozwija się też projekt ZdalnyNinja oraz SaveSEO – tutaj grudzień poszedł naprawdę świetnie! Ale to temat na zupełnie inny artykuł 🙂

Zobacz o co chodzi w projekcie:

10 źródeł przychodu – artykuł wyjaśniający

Sprawdź wcześniejsze rozliczenia finansowe:

Pierwsze rozliczenie finansowe projektu 10 źródeł przychodu

Drugie rozliczenie finansowe projektu 10 źródeł przychodu

Trzecie rozliczenie finansowe projektu 10 źródeł przychodu

 

Niezmiennie disclaimer – przy poszczególnych źródłach, weź proszę pod uwagę, że to nie są jedyne moje źródła zarabiania i utrzymania. Prowadzę swoją agencję marketingową, w której obsługujemy wielu klientów. W tym projekcie informuje Cię wyłącznie o nowo pozyskanych klientach – zgodnie z założeniami projektu. Co bardzo ważne – nie uwzględniam też wielu różnych kosztów, jak zatrudnienie pracownika, zakup niektórych narzędzi czy licencji (np. worda, photoshopa itp). Nie jest to więc kwota, która zostaje w moim portfelu.

Dlaczego? Bo jeśli chciałbyś stworzyć podobny projekt u siebie – np. nie będziesz musiał ponosić kosztów zatrudnienia. Albo nie będziesz musiał korzystać z niektórych narzędzi (np. zamiast photoshopa możesz korzystać z tańszych zamienników, zamiast kupowania zdjęć na stockach, możesz korzystać z darmowych zdjęć – o których pisałem tutaj).

Ok! Wszystko jasne? Lecimy!

 

Pierwsze źródło – blog

Tak naprawdę kilka strumyków połączonych w jeden. 🙂 Ze względu na różnego rodzaju umowy i zobowiązania podaję jedynie kwotę końcową. Podobnie jak w listopadzie liczyłem na trochę większe dochody – przecież promocje, wyprzedaż i tak dalej – ludzie chętnie wydają pieniądze 🙂 Za to już teraz mogę powiedzieć, że w styczniu ładnie sobie odbiłem 🙂 W grudniu nie było też żadnych współprac komercyjnych. Za to udało mi się opublikować aż 9 artykułów – jak na mnie to naprawdę dobry wynik 🙂

Tak więc artykuły sponsorowane, afiliacja kursów, afiliacja CENEO, kanał na YouTube (AdSense w filmach) = suma przychodu netto – 556 zł. 
Czas: ok. 16 godzin (pisanie artykułów i optymalizacja starszych) 🙂

Poniżej dwa krótkie wycinki z przychodów ze Strefy Kursów i Ceneo:

afiliacja strefa kursow

Grosz do grosza!

Cieszy mnie też wdrożenie poprawek oraz optymalizacja kilku artykułów. Dzięki temu widzę wyraźny wzrost dziennej liczby odwiedzin 🙂 Widać to też po pozycjach na niektóre frazy niedługo napiszę więcej na ten temat 🙂

 

Drugie źródło – własne kursy

Na ten moment kursy jeszcze nie powstały. Wiele będzie się działo w obrębie projektu ZdalnyNinja  🙂

Przychód – 0 zł.  Czas: 10 godzin na planowanie 🙂

Trzecie źródełko – własne produkty – książki, e-booki

Na ten moment nie mam jeszcze własnych produktów – są w trakcie przygotowania.

Przychód – 0 zł. Czas: 5 godzin na planowanie i szkice.

Czwarte źródełko – serwisy contentowe

Na ten moment serwisy powoli zaczynają rankingować w Google. Powoli bierzmy się za optymalizację pod SEO oraz delikatnie podlinkujemy. Stworzyliśmy też nowy serwis związany z tematyką uroda, włosy, zdrowie 🙂 Są więc na ten moment aż 4 takie serwisy.

Póki co przychód – 0 zł.
Czas: mój 1 godz. Czas zespołu ponad ok. 61 godz!
To dużo – ale powinno procentować w przyszłości.

 

Piąte źródełko – podcast i YouTube

Na Youtube jest wpięty kod AdSense. Wielką frajdę sprawia mi nagrywanie podcastu – ale raczej nie będę na nim w krótkim czasie generował przychodów. 

Przychód z podcastu – 4 zł. 🙂 Czas: 2 godz – nagranie, obróbka i 8 godzin pracy zespołu przy obróbce. Ale dzięki temu mam już nagrane i prawie obrobione odcinki do końca lutego!

 

Szóste źródełko – inwestycje, lokaty 

W tym źródełku robi się ciekawie. Pomagam, w pewnym sensie jako inwestor (głównie czasu moich ludzi) w rozwinięcie kilku pomniejszych serwisów. Jeden z nich to sklep internetowy sprzedający piękną biżuterię.. Niedługo Ci go pokażę 🙂 A teraz zobacz jak ładne są te produkty!

Poza tym pojawił się jeszcze jeden fajny temat – jeden ze znajomych chce stworzyć portal, który jest w pewnym sensie porównywarką autokomisów samochodowych. Wyłożyłem ponad 500 zł na CRM, który ułatwi obdzwonienie potencjalnych klientów oraz ponad 500 zł za różne wtyczki i funkcjonalności, które umożliwią nam stworzenie takiej strony. Już niedługo będę na ten temat pisał więcej 🙂

Wciąż chodzą mi po głowie obligacje korporacyjne. Możesz posłuchać mojego podcastu na ten temat razem z Remigiuszem. Wciąż jeszcze buduję mój fundusz bezpieczeństwa – dopiero potem chcę inwestować. Ale wciąż intensywnie przyglądam się tematowi.

Czas: ok 30 godzin na spotkania i konsultacje. Czas pracy zespołu: już ponad 100 godzin.  Przychód minus 1000 zł

Ósme źródełko – prowadzenie social media

W grudniu podpisaliśmy dwie nowe umowy, ale ze startem od 1 lutego i 1 marca – dlatego choć przyrost jest, to będzie widoczny dopiero w kolejnych miesiącach 🙂

Biorąc pod uwagę przychody z poprzednich miesięcy łącznie to źródełko przynosić mniej więcej 2260 zł miesięcznie – oczywiście nie uwzględniając kosztów.

Czas pracy: 9 godzin. Praca zespołu ok 25 godzin na przygotowanie postów i grafik.
Przychód za ten miesiąc 2260 zł 

Dziewiąte źródełko – filmy 360

Póki co w tym miesiącu – przychód 0 zł. 

Po głębokiej analizie tematu – planując przyszły rok doszedłem do wniosku, że prawdopodobnie wycofam się z produkcji filmów 360. Zabiera to zbyt wiele czasu, a sprzęt leży i nie pracuje… Chcę spróbować zrobić kilkaset giga materiału na stocki i zobaczyć, czy w ten sposób mogę na tym zarabiać. Zobaczymy 🙂

Przy tej okazji pojawi się u mnie sporo sprzętu „klasycznego”. Nowy aparat, obiektywy, dron i kilka innych 🙂 Może pójdę w tym kierunku – na razie to głównie pasja i hobby. Nie wiem, czy chcę robić z tego źródło dochodów.

 

Dziesiąte źródełko – oszczędzanie

Jak dotąd mSaver w mBank fajnie działa. Uzbierało się tam 149 zł za grudzień – wyłącznie na podstawie zaokrąglania kwoty za zakupy do okrągłej liczby oraz 1% po każdej płatności. Środki gromadzą się tam same i zwyczajnie nie zauważam kiedy 🙂 Czas: 0 min 🙂

Zmodyfikowałem też rachunek telefoniczny – 5 zł miesięcznie zostaje w mojej kieszeni. Czas: 25 min 🙂

 

Robiąc krótkie podsumowanie – w tym miesiącu z 10 nowych źródeł przychodu zarobiłem łącznie 2974 zł.  Jest to kwota netto (czyli po odjęciu podatku VAT), ale nie uwzględniająca podatku dochodowego oraz wielu innych kosztów, jak zatrudnienie pracowników – o czym pisałem na początku. To nie jest kwota, która finalnie została w mojej kieszeni. To po prostu jeden z wpływów do mojej firmy, której wydatki niestety też systematycznie rosną. Od tej kwoty należałoby odjąć 1000 zł przeznaczone na CRM i wtyczki, które będą procentowały w przyszłości.

Czas pracy – łącznie mniej więcej 53 godzin mojej pracy. W tym miesiącu większość przychodów w dalszym ciągu wnoszą umowy na social media z poprzednich miesięcy. Czas pracy zespołu poszedł bardzo mocno w górę – aż 195 godzin! Efektywnie więc pracowało tutaj kilka osób – póki co, to bardziej inwestycja. Zobaczymy jak ten projekt będzie się rozwijał. Póki co – jestem raczej na minusie. Równocześnie – gdybym robił wszystko sam, pracując na pełen etat – prawie byłbym w stanie się za te środki utrzymać.

Czy taka forma Ci odpowiada? Czy jest dla Ciebie interesująca? Jeśli masz jakieś pytania – możesz je zadać w komentarzu lub bezpośrednio na naszej grupie.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I ODBIERZ DARMOWĄ LISTĘ 300 PORTALI DLA FREELANCERA!

3 Responses

  1. Z tym 10 krokiem przesadziłeś – to nie przychód 🙂 oni odkładają Twoje pieniądze z tego co płacisz w innym miejscu i jeszcze nakładają Ci opłaty przy wypłatach z tego, a procent jest zupełnie tragiczny (-belka).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej na blogu:

Zaloguj się do platfromy edukacyjnej :)

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ