Dołącz do zamkniętej platformy edukacyjnej dla freelancerów!
Dni
Godziny
Minuty
Sekundy
logo.webp

Obligacje korporacyjne – jak inwestować? – GeekCast #6

Obligacje korporacyjne to temat, któremu przyglądam się od naprawdę dawna. Zgodnie z projektem 10 źródeł przychodów, chciałbym zacząć w tej kategorii generować przychody. Z drugiej strony świat tego typu instrumentów finansowych jak obligacje skarbu państwa, obligacje korporacyjne, akcje na giełdzie jest mi mocno obcy. Właśnie dlatego zaprosiłem dziś Remika, aby szczegółowo go wypytać, o co w tym wszystkim chodzi.

Dla Twojej wygodny naszą rozmowę nagraliśmy i przedstawiamy w formie podcastu 🙂 Poniżej znajdziesz trochę dodatkowych informacji na ten temat 🙂

 

Obligacje korporacyjne – podcast

 

O czym usłyszysz w tym podcaście:

  • Czym na co dzień zajmuje się Remigiusz?
  • Jak zaczął inwestować?
  • Czym są obligacje korporacyjne?
  • Jak zacząć w nie inwestować?
  • Dlaczego lubi akurat te konkretne instrumenty finansowe?
  • Czym różnią się obligacje od inwestowania na innych rynkach?
  • Jakie jest ryzyko?
  • Na co uważać przy inwestowaniu w obligacje korporacyjne?

Dodatkowo polecam Ci artykuły:

 

Mój podcast o budżecie domowym znajdź na iTunes ?

Jeśli chcesz mi pomóc o proszę – za subskrybuj mój podcast.

Jeśli wolisz posłuchać znajdź mnie na YouTube

Staram się od czasu do czasu wrzucić na YouTube jakiś ze swoich filmów 360. Od teraz znajdziesz tam również moje odcinku podcastu ? Serdecznie Cię tam zapraszam!

Pobierz podcast na później

Możesz też pobrać plik bezpośredni tutaj w formie pliku mp3

Co to są obligacje korporacyjne?

Najłatwiej będzie wyjaśnić, co to są obligacje, porównując je do lokat bankowych. Jeżeli zakładasz lokatę w banku, de facto udzielasz pożyczki tej instytucji. Gdy kupujesz obligację banku – również udzielasz jej pożyczki. W obydwu przypadkach znasz termin, w którym pożyczone środki wrócą do Ciebie. W przypadku lokaty jest to dzień zakończenia lokaty, w przypadku obligacji jest to data wykupu obligacji. W obydwu przypadkach ustalone jest również oprocentowanie, które uzyskasz za pożyczone bankowi pieniądze. W przypadku lokaty oprocentowanie najczęściej wypłacane jest na koniec okresu lokaty, a w przypadku obligacji wypłata odsetek z reguły odbywa się kwartalnie lub co sześć miesięcy.

Udzielić pożyczki poprzez zakup obligacji możesz nie tylko bankom, ale także takim firmom, jak PKN Orlen, Giełda Papierów Wartościowych czy Cyfrowy Polsat i setkom innym mniej lub bardziej znanych. W przypadku obligacji emitowanych przez firmy mówimy o obligacjach korporacyjnych. Gdy obligacje emitują miasta, gminy itp. – mówimy o obligacjach komunalnych, gdy obligacje emituje kraj, mówimy o obligacjach skarbowych.

Jeżeli chcesz poczytać więcej o rodzajach obligacji, ich historii i ciekawostkach z nimi związanymi, zapraszam do tego wpisu na blogu Remika.

Czy z obligacjami korporacyjnymi wiąże się ryzyko?

Oczywiście, że tak, zresztą jak z każdą inną formą inwestowania środków. W przypadku lokaty do kwoty 100.000 EUR masz rozsądną pewność, że pożyczone środki wrócą do Ciebie. Nawet gdy bank popadnie w kłopoty, zwrot pieniędzy gwarantowany jest przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). Nie jest to równoznaczne gwarancji skarbu państwa, ale w praktyce BFG nie może upaść, może korzystać z pożyczek od NBP i innych narzędzi, stąd określenie o „rozsądnej pewności”.

W przypadku obligacji nie masz żadnych gwarancji, oprócz słowa emitenta (i ewentualnie zabezpieczenia obligacji), że pożyczone środki do Ciebie wrócą. To na Tobie spoczywa odpowiedzialność wyboru firmy, której pożyczysz pieniądze, a jeżeli firma ta Ci ich nie odda (nie wykupi obligacji), sam musisz próbować je odzyskać, na przykład na drodze sądowej. Ryzyku inwestowania w obligacje korporacyjne poświęciłem osobny wpis również na blogu Remika.

Nagrodą za trud wyboru odpowiednich obligacji jest ich oprocentowanie znacznie przewyższające te oferowane przez banki na lokatach.

Czy obligacje korporacyjne są dla mnie?

To jest pytanie, na które nie ma prostej odpowiedzi. Trochę żartobliwie Remik często powtarza, że tak naprawdę każdy z nas już inwestuje w obligacje korporacyjne. Dlaczego? Każde chyba OFE (do których chcąc nie chcąc należymy) inwestuje środki klientów (nasze) między innymi w obligacje korporacyjne.

Natomiast decydując się na samodzielne inwestowanie należy brać pod uwagę takie parametry jak horyzont inwestycji, tolerancję na ryzyko, czy dostępne środki. Najprościej mówiąc, w obligacje fajnie się inwestuje, gdy planowany okres inwestycji jest długi (np. ponad 3 lata), rozumiemy i akceptujemy możliwość poniesienia straty na którejś z inwestycji i wreszcie na inwestycję przeznaczamy tylko część naszego majątku. Kłaniają się tutaj zasady inwestowania najpierw w siebie, posiadania poduszki finansowej, czy dywersyfikacji inwestycji, o których wiele piszą blogerzy specjalizujący się w zarządzaniu finansami osobistymi.

Jak inwestować w obligacje korporacyjne?

I znowu można odpowiedzieć, to zależy. Zależy czego oczekujesz. Czy chcesz kupować obligacje korporacyjne w publicznej emisji i trzymać je do wykupu, czy bardziej aktywnie handlować nimi na rynku obligacji Catalyst. Na pewno i w jednym i w drugim przypadku musisz posiadać konto maklerskie. (O kontach maklerskich, których ja używam, Remigiusz pisał w tym miejscu.

Chociaż na końcu okazuje się, że inwestowanie w obligacje korporacyjne wcale nie jest trudne, to jednak wymaga ono poznania specyfiki tego rynku i jego niuansów. Dlatego, wspólnie z autorem portalu Obligacje.pl, Emilem Szwedą stworzyliśmy darmowy poradnik „Jak zacząć inwestować w obligacje korporacyjne”, którego lekturę gorąco Tobie polecam.

Jeżeli masz pytania, wątpliwości, jakiekolwiek kwestie dotyczące rynku obligacji korporacyjnych, które chciałbyś omówić, śmiało pisz w komentarzach lub bezpośrednio do Remigiusza 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej na blogu:

Gdzie chcesz się zalogować?

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ