Blog jest własnością Fundacji.
Misją fundacji jest edukacja z zakresu produktywności oraz freelanceringu.
Więcej o mnie i o blogu poczytasz w tej zakładce.
Od lat staram się wspierać przedsiębiorcze osoby w znalezieniu dodatkowej pracy przez internet. Właśnie po to kilka lat temu powstał blog GeekWork.pl a w 2020 została powołana Fundacja GeekWork.
KRS jest dostępny pod tym linkiem – odpis_pelny.
Poniżej znajduje się:
STATUT FUNDACJI GEEKWORK
Postanowienia wstępne
- Fundacja Geekwork zwana w treści Statutu Fundacją, ustanowiona przez Michała Barczaka, zwanego dalej Fundatorem, aktem notarialnym z dnia 21 lipca 2020 roku w Kancelarii Notarialnej w Bydgoszczy przy ul. Jana i Jędrzeja Śniadeckich 53/3 przed notariuszem Magdaleną Sądej-Gil, Repertorium A numer: 4350/2020, zmienionego następnie aktem 5 sierpnia 2020 r. przed w/w notariuszem (repertorium A numer 5015/2020), zwanego dalej Fundatorem, działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (tj. Dz.U. z 2018 r. poz. 1491), ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 1057) oraz postanowień Statutu.
- Fundacja posiada osobowość prawną.
- Siedzibą Fundacji jest Czarnowo (woj. kujawsko-pomorskie, pow. toruński, gm. Zławieś Wielka).
- Terenem działania Fundacji jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej.
- Dla właściwego realizowania celów Fundacja może prowadzić działalność poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
- Czas trwania fundacji jest nieoznaczony.
- Nadzór nad Fundacją sprawuje minister właściwy do spraw gospodarki.
Cele i zasady działania Fundacji
- Celami Fundacji są edukacja w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej oraz wspieranie przedsiębiorczości w obszarze pracy zdalnej, a także promocja pracy zdalnej jako formy zatrudnienia dla osób o zróżnicowanej sytuacji społecznej i życiowej oraz jako sposobu organizacji pracy w przedsiębiorstwach, organizacjach pozarządowych oraz instytucjach publicznych.
- Cele Fundacji są zgodne z podstawowymi interesami Rzeczypospolitej Polskiej.
- Dla osiągnięcia swoich celów Fundacja może wspierać działalność innych osób prawnych i fizycznych, których działalność jest zbieżna z celami statutowymi Fundacji.
- Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
- organizowanie i wspieranie inicjatyw, kampanii społecznych i programów edukacyjnych,
- działalność edukacyjną (w tym m.in. szkoleń, kursów, spotkań, prelekcji, pokazów, paneli dyskusyjnych, konferencji, wykładów)
- wydawanie i dystrybucję publikacji w formie papierowej oraz elektronicznej
- organizowanie badań oraz tworzenie raportów i baz danych,
- tworzenie innych osób prawnych lub uczestnictwo w takowych, jeśli ich cele są zbieżne z działalnością statutową Fundacji,
- organizację i prowadzenie doradztwa oraz udzielanie wsparcia organizacyjnego, materialnego i rzeczowego dla adresatów działań Fundacji,
- prowadzenie stron internetowych,
- prowadzenie w sieci Internet działań zmierzających do kojarzenia osób lub firm pracujących zdalnie, z potrzebującymi ich pracy lub usług potencjalnymi pracodawcami lub klientami, w także z innych krajów,
- współpracę z instytucjami państwowymi, samorządowymi oraz innymi organizacjami pozarządowymi, których cele są zbieżne z działalnością statutową Fundacji
- organizację i promocję wolontariatu
Działalność Fundacji mieści się w zakresie następującej działalności o charakterze pożytku publicznego:
- udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa,
- działalności na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym,
- działalności na rzecz integracji cudzoziemców,
- promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy,
- działalności na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn,
- działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym,
- działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości,
- działalności wspomagającej rozwój techniki, wynalazczości i innowacyjności oraz rozpowszechnianie i wdrażanie nowych rozwiązań technicznych w praktyce gospodarczej,
- udzielania nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego,
- działalności na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami,
- promocji i organizacji wolontariatu,
- działalności na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w zakresie określonym w art. 4 ust. 1 pkt 1-32a tejże ustawy.
Organy Fundacji
Organami Fundacji są:
- Rada Fundacji,
- Zarząd.
Rada Fundacji
- Rada Fundacji (zwana dalej zamiennie Radą) jest organem o uprawnieniach inicjatywnych, opiniodawczych i nadzorczych. Do kompetencji Rady Fundacji należą:
- opiniowanie wieloletnich i rocznych programów działalności Fundacji,
- występowanie z wnioskami dotyczącymi bieżącej działalności Fundacji,
- wyrażanie opinii w sprawach przedłożonych jej przez Zarząd,
- rozpatrywanie rocznych sprawozdań Zarządu Fundacji,
- inne sprawy zastrzeżone w Statucie.
- Rada Fundacji składa się z od 2 do 5 członków.
- Wyboru pierwszego składu Rady dokonuje Fundator. Kolejnych członków Rady Fundacji powołuje i odwołuje Rada uchwałą powziętą na posiedzeniu, większością dwóch trzecich głosów, w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków Rady. Jeżeli Rada jest niezdolna do dokonania wyboru, poprzez spadek liczby jej członków poniżej minimum, o którym mowa w ust.2, wyboru dokonuje Fundator. Prawo zgłaszania kandydatów przysługuje Fundatorowi, Członkom Zarządu, oraz członkom Rady.
- Kadencja Rady Fundacji trwa trzy lata. Jeżeli w trakcie kadencji dokonano wyboru uzupełniającego lub rozszerzającego, mandat nowo powołanego członka wygasa równocześnie z mandatami pozostałych członków Rady Fundacji.
- Wybór nowych członków Rady Fundacji następuje najpóźniej na dwa tygodnie przed datą wygaśnięcia mandatów członków Rady Fundacji poprzedniej kadencji.
- Fundator może wejść w skład Rady Fundacji, o ile złoży oświadczenie w tej sprawie, co nie podlega głosowaniu.
- Do Rady Fundacji nie mogą należeć członkowie Zarządu.
- Rada wybiera ze swojego grona Przewodniczącego oraz Wiceprzewodniczącego. Przewodniczący, a przy jego nieobecności – Wiceprzewodniczący – kieruje pracami Rady Fundacji. W przypadku równości głosów, decyduje głos Przewodniczącego, zaś w przypadku jego nieobecności – Wiceprzewodniczącego.
- Jeżeli statut nie stanowi inaczej, uchwały Rady zapadają zwykłą większością głosów, z tym że wymagana jest obecność Przewodniczącego lub Wiceprzewodniczącego.
- Rada pracuje na posiedzeniach, które odbywają się nie rzadziej niż jeden raz w roku. Posiedzenia Rady zwołuje Przewodniczący Rady Fundacji.
- W posiedzeniach Rady mogą uczestniczyć przedstawiciele Zarządu Fundacji.
- Członkowie Rady Fundacji mogą być powoływani na więcej niż jedną kadencję.
- Członkostwo w Radzie Fundacji ustaje na skutek:
- śmierci,
- złożenia rezygnacji na ręce pozostałych członków Rady Fundacji,
- odwołania.
- Członkowie Rady Fundacji pełnią swoją funkcję bez wynagrodzenia.
Zarząd
- W skład zarządu wchodzi od jednej do pięciu osób.
- Kadencja zarządu trwa trzy lata. Jeżeli w trakcie kadencji dokonano wyboru uzupełniającego lub rozszerzającego, mandat nowo powołanego członka wygasa równocześnie z mandatami pozostałych członków zarządu. Ta sama osoba może sprawować funkcję w zarządzie przez więcej niż jedną kadencję.
- Członkowie Zarządu nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
- Członkowie Zarządu są powoływani i odwoływani przez Fundatora (z zastrzeżeniem § 13 ust. 3), który jednocześnie wskazuje, który z członków zarządu ma pełnić funkcję Prezesa Zarządu, a także może wskazać osobę pełniącą funkcję Wiceprezesa Zarządu. Fundator może zostać członkiem zarządu składając w tym przedmiocie stosowne oświadczenie woli, chyba że zrzekł się swoich kompetencji w trybie § 13 ust. 3.
- Zarząd Fundacji kieruje jej bieżącą działalnością i reprezentuje ją na zewnątrz.
- Do kompetencji Zarządu Fundacji należą wszelkie sprawy, które nie są zastrzeżone do kompetencji Rady Fundacji, a w szczególności:
- uchwalanie programów działania Fundacji,
- zarządzanie majątkiem Fundacji,
- przyjmowanie darowizn, spadków i zapisów na rzecz Fundacji,
- przygotowanie rocznego sprawozdania finansowania Fundacji,
- ustalanie wielkości zatrudnienia, zasad wynagradzania oraz wielkości środków na wynagrodzenia i nagród dla pracowników Fundacji zatrudnionych w działalności statutowej,
- tworzenie oddziałów Fundacji i innych jej organizacyjnych jednostek,
- powoływanie i odwoływanie dyrektora biura Fundacji oraz innych osób pełniących stanowiska kierownicze i samodzielne w jednostkach organizacyjnych Fundacji.
- Zarząd po zasięgnięciu opinii Rady Fundacji, może powołać jednostki terenowe Fundacji (oddziały).
- Wynagrodzenie członków zarządu za sprawowanie funkcji określa Fundator, z zastrzeżeniem § 13 ust. 3.
- Zarząd podejmuje uchwały zwykłą większością głosów, przy czym do ważności uchwały wymagana jest obecność co najmniej połowy jego członków, w tym Prezesa Zarządu Fundacji.
- Uchwały Zarządu mogą być powzięte, jeżeli wszyscy członkowie zostali zawiadomieni o posiedzeniu Zarządu lub też w trybie obiegowym, jeśli wszyscy członkowie Zarządu wyrazili zgodę na procedowanie w tym trybie.
- Do składania oświadczeń woli w imieniu Fundacji wymagane jest jednoosobowe działanie Prezesa Zarządu lub Wiceprezesa Zarządu Fundacji lub też dwuosobowe działanie pozostałych członków zarządu Fundacji.
- Członkostwo w Zarządzie ustaje na skutek:
- Śmierci,
- złożenia rezygnacji na ręce Fundatora (lub Rady Fundacji, w przypadku Fundatora będącego członkiem zarządu),
- odwołania,
- skazania prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
Fundator
- Fundator pełni swoją funkcję dożywotnio, z zastrzeżeniem możliwości zrzeczenia się zastrzeżonych dla niego w Statucie kompetencji, zgodnie z § 13.
- Do wyłącznej kompetencji Fundatora, z zastrzeżeniem § 13, należą:
- powoływanie i odwoływanie członków zarządu, wraz z określeniem ich funkcji w zarządzie,
- powoływanie pierwszego składu Rady Fundacji, a także powoływanie Rady Fundacji w sytuacjach, gdy ta nie jest zdolna do dokonania wyboru nowego składu Rady, z uwagi na braki w składzie osobowym,
- określanie wynagrodzenia członków zarządu Fundacji,
- udzielanie absolutorium członkom Rady Fundacji oraz członkom Zarządu Fundacji,
- podejmowanie decyzji w sprawie zmian Statutu,
- podjęcie uchwały o połączeniu lub likwidacji Fundacji
- inne sprawy zastrzeżone w Statucie.
- Fundator podejmuje swoje decyzje poprzez złożenie pisemnego oświadczenia na ręce Rady Fundacji oraz Zarządu Fundacji.
Majątek Fundacji
- Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski, na który składa się wkład pieniężny przekazany przez Fundatora w kwocie 2 500 zł (dwa tysiące pięćset złotych).
- Majątek fundacji stanowią też środki finansowe, nieruchomości lub ruchomości nabyte w toku jej działalności.
- Dochodami Fundacji są w szczególności:
- świadczenia Fundatora;
- darowizny, dotacje, spadki i zapisy od osób fizycznych, prawnych, krajowych i zagranicznych;
- odsetki bankowe i inne dochody kapitałowe;
- dochody z majątku nieruchomego i ruchomego;
- dochody ze zbiórek i imprez publicznych;
- wpływy z działalności statutowej odpłatnej pożytku publicznego;
- wpływy z działalności gospodarczej (jeśli podjęto decyzję o jej rozpoczęciu).
- Fundacja odpowiada za zobowiązania całym swoim majątkiem.
- W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia Zarząd składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, i to tylko wówczas gdy w chwili składania tego oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku znacznie przewyższa długi spadkowe.
- Majątek Fundacji nie może być przeznaczany na:
- udzielanie pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicy organizacji pozostają w związku małżeńskim, wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”,
- przekazywanie na rzecz członków Fundacji, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
- wykorzystywanie na rzecz członków Fundacji, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego, zakup towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organizacji, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
Prowadzenie działalności statutowej
- Fundacja może prowadzić działania określone w § 2 ust. 4 zarówno jako nieodpłatną jak i odpłatną pożytku publicznego zgodną z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
- Prowadzenie przez Fundację nieodpłatnej i odpłatnej działalności pożytku publicznego realizowane jest z uwzględnieniem rachunkowego wyodrębnienia tych form działalności w stopniu, umożliwiającym określenie przychodów, kosztów i wyników każdej z tych działalności z zastrzeżeniem przepisów o rachunkowości.
- Przychód ze statutowej odpłatnej działalności pożytku publicznego służy wyłącznie prowadzeniu działalności pożytku publicznego.
- Wynagrodzenie z tytułu odpłatnej działalności pożytku publicznego danego rodzaju, nie mogą być wyższe od tego, co wynika z kosztów tej działalności.
- Przeciętne miesięczne wynagrodzenie osoby fizycznej z tytułu zatrudnienia przy wykonywaniu statutowej działalności odpłatnej pożytku publicznego nie może przekraczać trzykrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedni. Określając wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w zd. 1 bierze się pod uwagę okres ostatniego roku obrotowego, a w przypadku zatrudnienia trwającego krócej niż rok obrotowy – okres tego zatrudnienia.
Działalność gospodarcza
- Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej.
- Podjęcie działalności gospodarczej przez Fundację wymaga zmiany Statutu.
Zmiana statutu
- Zmiany statutu mogą dotyczyć celów, dla realizacji których Fundacja została ustanowiona i określonych w akcie założycielskim.
- Zmiany Statutu dokonuje Fundator, z zastrzeżeniem § 13 ust. 3.
Połączenie z inną fundacją
- Dla efektywnego realizowania swoich celów Fundacja może połączyć się z inną fundacją.
- Połączenie nie może nastąpić, jeśli w jego wyniku mógłby ulec istotnej zmianie cel Fundacji.
- Decyzje w przedmiocie połączenia podejmuje Fundator, po zapoznaniu się ze stanowiskiem właściwego ministra, przy czym decyzja Fundatora wymaga zatwierdzenia przez Radę Fundacji. W przypadku, o którym mowa w § 13 ust. 3 decyzję w przedmiocie połączenia podejmuje Rada Fundacji, po zapoznaniu się ze stanowiskiem właściwego ministra.
Zakończenie działalności Fundacji
- Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została powołana, lub w razie wyczerpania się jej środków finansowych i majątku.
- Majątek pozostały po likwidacji Fundacji przekazuje się, z zastrzeżeniem treści art. 5 ust. 4 ustawy o fundacjach, instytucjom, których działalność odpowiada celom Fundacji, wskazanym w tym celu przez Radę Fundacji.
Zrzeczenie się kompetencji i śmierć Fundatora
- Fundator ma prawo zrzec się na piśmie kompetencji zastrzeżonych dla niego w Statucie.
- Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1 składane jest wobec Zarządu oraz Rady Fundacji.
- W przypadku złożenia oświadczenia, o którym mowa w ust. 1 lub śmierci Fundatora, całość kompetencji Fundatora zastrzeżonych w Statucie, przejmuje Rada Fundacji. Dla podejmowania uchwał w zakresie wykonywania kompetencji, o których mowa w zd. 1, które wcześniej zastrzeżone były dla Fundatora, wymagana jest jednomyślność wszystkich członków Rady Fundacji.
Postanowienie końcowe
Statut wchodzi w życie z dniem zarejestrowania Fundacji przez Sąd Rejonowy dla miasta Torunia.