Spontaniczny webinar - Zawody przyszłości 2024
Dzisiaj o 19:00!
Dni
Godziny
Minuty
Sekundy
logo.webp

Praca w domu przez internet

Szukasz pracy w domu? Może jesteś mamą, która przez jakiś czas z oczywistych względów musi zostać w domu ale równocześnie chcesz zarobić trochę dodatkowo? A może jesteś osobą niepełnosprawną i podróże do biura lub czasowa niedyspozycyjność jest dla Ciebie problemem? A może po prostu potrzebujesz dodatkowych pieniędzy? Jeśli tak, to serdecznie zapraszam Cię do lektury tego artykułu 🙂

Niedawno napisałem kilka artykułów o pomysłach na biznes (np. 44 pomysły na biznes lub 10 pomysłów na biznes z małym kapitałem początkowym). Doskonale jednak rozumiem, że  nie każdy ma typową duszę przedsiębiorcy – być może myślenie o ZUSie, podatkach i całej reszcie mocno Cię przeraża. Dlatego w tym artykule postaram się pokazać kilka kreatywnych pomysłów na pracę dodatkową w domu.

Zaczniemy od tego dlaczego praca w domu, może być dla Ciebie trudna, zaraz potem przejdziemy od analizy tego, jak możesz pracować w domu czyli jakie dokładnie usługi możesz wykonywać a na koniec pokaże Ci, gdzie znaleźć przykładowe zlecenia.

Praca w domu – jak wygląda?

Praca w domu wymaga wyjątkowego zorganizowania. Jesteś Panem/Panią swojego czasu 🙂 Innymi słowy musisz odpowiednio planować. Wiele osób bardzo lubi pracę rano albo nawet bardzo wcześnie rano (np. przed 5:30) ponieważ nic ich nie rozprasza. Domownicy jeszcze śpią, nikt też prawdopodobnie nie zaczepi Cię w social media. Inni natomiast wybierają godziny bardzo popołudniowe, ponieważ lubią się wysypiać 🙂 Jeszcze inni to typowe nocne marki – dzień wolą spożytkować na funkcjonowanie a do pracy siadają w nocy. Jakby nie było, musisz się przygotować na spore zmiany w swoim życiu. Praca freelancera wymaga czasami o wiele więcej zorganizowania niż praca na etacie. Chociażby dlatego, że pracując w domu nie masz szefa. Innymi słowy nikt nie wyda Ci dyspozycji ile godzin powinieneś pracować, raczej też nikt nie powie Ci jak dokładnie wykonać dane zadanie.

Pozostaje też kwestia Twoich domowników. Niewykluczone, że posiadasz sporą rodzinę – dzieci, męża, żonę lub zwierzaki. Nic nie sprawia mi takiej przyjemności jak możliwość zjedzenia z żoną wspólnie śniadania. Z drugiej strony w tym samym czasie nie pracuje. Na etacie podział na czas pracy i wypoczynku jest bardzo jasny – przerwa śniadaniowa trwa 15 minut i trzeba wrócić do wykonywania zadań. Tymczasem pracując w domu znajdziesz setki, jeśli nie tysiące powodów, aby nie zacząć wykonywać swoich obowiązków.

To dlatego potrzebujesz dobrego planowania. Myślę, że mogą Ci się przydać moje artykuły na temat zarządzania sobą w czasie – zerknij chociażby na ten artykuł.

Kiedy już odpowiednio zaplanujesz czas na pracę, poinformujesz domowników, kiedy pracujesz oraz odpowiednio zadbasz o swoje stanowisko pracy (aby nic Cię nie rozpraszało) możesz zastanowić się nad tym co potrafisz robić 🙂

Praca w domu czasami wymaga poświęceń – na przykład regularnego sprzątania swojej powierzchni do pracy 🙂

 

Praca w domu – jaka?

Pamiętaj – nie musisz posiadać żadnych specjalnych kwalifikacji, aby zacząć pracować przez internet. Na start jednak odrzućmy wszystkie pomysły typu sprzedaż kosmetyków, czy inne systemy MLM. Choć to nie jest zły pomysł na zarobienie kilku dodatkowych złotych w krótkim okresie czasu, to biorąc pod uwagę dłuższy okres czas – możesz wiele stracić. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat przeczytaj mój artykuł zatytułowany prowokacyjnie: Dlaczego nigdy nie osiągniesz sukcesu w MLM?

Internet bez treści nie istnieje. W dalszym ciągu niezwykle istotne stają się słowa, które ponoć wypowiedział Bill Gates czyli:

Content is a king

Ponoć wypowiedział te słowo około 1996 roku! Największa wyszukiwarka informacji – Google – w znaczącej mierze jest wyszukiwarką tekstową. Przeszukuje światowe zasoby internetu, indeksuje ich zawartość, w pewnym sensie porównuje z innymi i między innymi na tej podstawie tworzy swój ranking – czyli pierwsze 10 wyników, które widzisz po wpisaniu dowolnego wyrażenia do Google.

Co do oznacza dla Ciebie?

Przede wszystkim – bardzo dużo pracy, którą możesz wykonywać w domu. 

Copywriter – to osoba, która tworzy treści na zamówienie. Możesz pozyskiwać zlecenia na różnych giełdach (o czym trochę dalej w tym artykule) albo po prostu zaproponować stałą współpracę różnym firmom. W szczególności różne agencje pozycjonerskie cały czas potrzebują ludzi do pisania. To bardzo dobry pomysł na początek! Niestety jest to wyjątkowo nużąca praca trochę przypominająca tą na akord – dostajesz temat i zaczynasz pisać. Żeby w miarę zarobić musisz wyprodukować kilka lub kilkanaście takich tekstów na godzinę.

Aktualnie średnie sugerowane stawki kształtują się mniej więcej w ten sposób:

Sugerowane stawki za 1000 znaków ze spacjami:
Niska jakość (precle, opisy do katalogów czy zapleczowe): 2-3 zł brutto
Średnia jakość (teksty tematyczne, opisy produktów): 3-7 zł brutto
Wysoka jakość (artykuły specjalistyczne): 7-15 zł brutto
Ultra jakość (artykuły blogowe, do pracy): od 15 zł brutto

1000 znaków ze spacjami to mniej więcej 6,5 SMSa. W teorii napisanie takiego tekstu może zająć Ci kilka minut (jeśli wpadniesz już w odpowiedni rytm), z drugiej strony niektóre tematy wymagają najpierw doczytania o co chodzi. Pozwól, że podam Ci kilka tematów na które zdarzyło mi się pisać kilka lat temu:

 • System MES i ERP
 • Zastosowanie stacji mycia c.i.p
 • Maceratory do mycia kaczek medycznych
 • Najlepsze kredyty
 • Jak kupić leasing na auto
 • Czym jest kortyzol
 • i wiele wiele innych

Pisanie scenariuszy – to bardzo ciekawy pomysł na prace w domu. Nadal piszesz treści ale za dużo wyższe kwoty. Potrzebujesz jednak trochę wiedzy i ogromu pokładów kreatywności. Scenariuszy poszukują różnego rodzaju firmy zajmujące się wideo ale też escaperoomy czy przedszkola (scenariusze zabaw, spotkań z rodzicami) czy w końcu korporacje (scenariusze integracji). To ciekawy i stosunkowo nowy temat.

Korekta i redakcja – skoro już przy pisaniu jesteśmy 🙂 Jak zapewne zdarzyło Ci się zauważyć, bezbłędne pisanie nie jest moją mocną stroną 🙂 Regularnie mylę miejsca, w których powinny pojawiać się przecinki, zdarzają mi się dziwne konstrukcje stylistyczne, aż w końcu regularnie mieszam końcówki 🙂 Ludzie tacy jak ja, regularnie szukają do współpracy redaktorów i osoby zajmujące się korektą. Ale możesz pójść o wiele dalej. Jeśli nauczysz się takiego programu jak chociażby   Adobe InDesign  (który tak od strony praktycznej jest po prostu trochę bardziej skomplikowanym wordem) możesz już zacząć świadczyć usługi składania książek, e-booków itd. To bardzo praktyczna umiejętność – a osób o takich kompetencjach na rynku wciąż brakuje 🙂

Blogowanie – blog pozwala zarobić naprawdę duże pieniądze. Pisałem o tym już kilkukrotnie – na dzień dzisiejszy blog jest moim głównym środkiem przychodu, to właśnie za pomocą bloga pozyskuje swoich klientów, czy zarabiam na takich mechanizmach jak afiliacja. 

Transkrypcja treści – bardzo często firmy zlecają przepisanie plików audio na tekst – na przykład z różnych szkoleń. Popularność YouTube powoduje, że coraz więcej osób zlecenia przepisanie również tych treści. Z innej strony – rośnie popularność podcastów ( tutaj możesz posłuchać mojego).

Tłumaczenia – skoro już przy tekstach pisanych jesteśmy nie można zapomnieć o tłumaczeniach. To gigantyczny wręcz rynek ale niestety też gigantyczna konkurencja. W Polsce aktualnie jest spore zapotrzebowanie na osoby z dobrym rosyjskim, hiszpańskim czy bułgarskim. Niestety równocześnie coraz trudniej jest znaleźć naprawdę fajne i dobre zlecenia w tej konkretnej branży

Praca w domu – edukacja i pomoc

Skoro jesteśmy już przy językach obcych to świetnym pomysłem na pracę w domu jest uczenie drugich.

Korepetycje – Twoje możliwości są nieograniczone. Możesz uczyć drugich grać na instrumencie (oczywiście musisz sam potrafić 🙂 Ale zaraz dalej mamy naukę historii, biologi, fizyki czy w końcu matematyki. Niemal na pewno w Twojej okolicy jest ktoś, kto potrzebuje pomocy.

A co jeśli nie masz twardej wiedzy z konkretnej dziedziny? Zawsze możesz zostać… native speakerem języka polskiego 🙂 Możesz być zaskoczony ale w internecie sporo osób (chociażby z Londynu) poszukuje osób mówiących poprawną polszczyzną. Innymi słowy udzielasz korepetycji z mówienia po polsku 🙂 A przecież nasz język jest jednym z najtrudniejszych na świecie!

Pomoc domowa – to kolejne miejsce prac w domu. Tylko, że nie własnym a u kogoś 🙂 Wiele osób potrzebuje kogoś do posprzątania lub opieki nad osobą starszą. Istnieje jednak kilkanaście różnych zawodów w którym możesz się odnaleźć – co powiesz na wyprowadzanie psów? Oczywiście w małym mieście to pewnie nie przejdzie ale na każdym większym osiedlu na pewno znajdziesz kilka osób, które chętnie zapłacą za wyprowadzenie psa, wyrzucenie śmieci czy w końcu opiekę nad dzieckiem.

Tajemniczy klient – to ciekawa pomysł na okazjonalny zarobek. W Polsce istnieje kilka firm, które zatrudniają ludzi do zweryfikowania jakości pracy w różnych placówkach np. bankowych, sieci telekomunikacyjnych i tak dalej. Twoim zadaniem jest po prostu odwiedzenie danego punktu, dowiedzenie się o usługach (lub próba odnalezienia rozwiązania na konkretny problem) a na koniec wypełnienie specjalnej ankiety lub np. przesłanie nagrania rozmowy. Coraz częściej możesz trafić na zlecenia tego typu do wykonania również przez telefon!

Callcenter – a skoro przy telefonie jesteśmy. Jeśli masz smykałkę lub doświadczenie w sprzedaży gwarantuje Ci, że pracy Ci nie zabranie. Tysiące firm w samej tylko Polsce dysponują sporymi bazami, które trzeba obdzwonić z odpowiednią ofertą, przypomnieniem o kończącej się promocji lub zaproszeniem do współpracy. Płatne od rekordu lub pozyskanego kontaktu.

Wirtualna sekretarka – coraz częściej poszukiwany zawód. Twoim zadaniem jest posiadanie przy sobie przez cały czas telefonu komórkowego i odpowiadanie na telefony od potencjalnych klientów. W zależności od ustaleń otrzymujesz wynagrodzenie stałe (za cały miesiąc „dostępności”), za każde odebrane połączenie lub w kilku innych modelach.

Praca w domu przez internet – dla osób z wiedzą

Jeśli dysponujesz specjalistyczną wiedzą to zdecydowanie możesz zacząć zarabiać całkiem sporo przez internet

Projektowanie stron internetowych – to nic, że co drugi student potrafi zrobić prostą stronę internetową. Zapotrzebowanie się nie kończy i co kilka miesięcy lub lat i tak firma potrzebuje nowej strony. W moim przypadku przyszło to niejako dodatkowo – znajomy poprosił o prostą wizytówką stronę, a potem kolejny i dalej już poszło samo. Aktualnie na moich różnych hostingach stoi kilkanaście wykonanych stron www.

Programista – jeśli znasz jakiś język programowania to… raczej nie szukasz pracy dodatkowej 🙂  Naprawdę warto uczyć się programowania. W Polsce brakuje ich już prawie 30 000! A zapotrzebowanie wciąż rośnie!

praca w domu przez internet

Grafik – znasz Photoshopa? Poszukaj informacji na YouTube jak projektować bannery pod kampanie AdWords lub sprawdź czy ktoś z Twoich znajomych nie potrzebuje wizytówki czy ulotki. Jeśli jesteś sprytny sprawdzisz w internecie darmowe źródła w których ludzie dzielą się niezwykłymi szablonami – wystarczy tylko edytować treść 🙂 To naprawdę nic wymagającego.

Na koniec opowiem Ci historię, która mocno mną kiedyś poruszyła 🙂

Kilka miesięcy temu jeździłem regularnie na trasie Bydgoszcz->Toruń->Łódź->Warszawa. W tym czasie regularnie brałem ludzi z BlaBla Car. Po pierwsze, aby zmniejszyć koszty. Po drugie, żeby nie było nudno. Po trzecie, żeby nie zasnąć 🙂 i po czwarte, aby poznawać nowych ludzi.

I to właśnie wtedy poznałem pewną szaloną parę. On pracował jako architekt wnętrz, ona jako architekt budynków. Przez 7-8 miesięcy w roku pracowali w Polsce, pozyskując klientów, doglądając budów itd. Ale w okresie zimowym woleli zwiedzać świat, ponieważ ich praca była typowo biurowa. Pracowali więc z Azji, Afryki czy Stanów – zostali cyfrowymi nomadami. Mi również od kilku lat taki plan chodzi po głowie. Już niedługo zobaczysz na blogu pierwsze przymiarki do tego pomysłu 🙂 Tymczasem możesz wyciągnąć z tej krótkiej historyjki coś dla siebie – zdobądź takie kwalifikacje, które nie wymagają stałego miejsca. Wtedy to Ty możesz podejmować decyzję gdzie pracujesz!

Praca w domu – skąd brać zlecenia?

Zacznijmy od tworzenia treści. Tutaj największą pomocą mogą być takie portale jak:

 • zleca.pl – jeden z najnowszych portali, który jest równocześnie prosty i intuicyjny. Możesz tam szybko znaleźć ogłoszenie o pracy do wykonania i skontaktować się bezpośrednio poprzez formularz lub po prostu telefonując.
 • goodcontent.pl – czyli wielka giełda tekstów. Każdego dnia pojawiają się tam zlecenia od różnych firm. Od razu widzisz ile dostaniesz za konkretny tekst.
 • pl.jooble.org – platforma z różnymi ofertami pracy
 • brandle.pl – chyba największy portal do zleceń marketing szeptanego.
 • whitepress.pl – to platforma do publikowania treści na blogach. Możesz być stroną biorącą 🙂 Zarobiłem tam już kilkaset złotych! Spójrz też na ich ofertę copywritingu. Czy mógłbyś się czegoś z tego nauczyć?

Inne zlecenia znajdziesz na takich portalach jak:

 • oferia.pl – to największy chyba w Polsce portal ze zleceniami. Spora konkurencja a wygrywają Ci najbardziej kreatywni, którzy zamiast kopiować w każde zgłoszenie tej samej treści indywidualnie odwołują się do danych zapytań
 • freelaner.com – na 30 dni masz bezpłatny dostęp do największej chyba na świecie giełdy zleceń wszelakich – od gigantycznych realizacji, przez małe zlecenia po normalną pracę na etat przez internet
 • Useme.eu – tutaj znajdziesz zlecenia dla grafików czy fotografów.
 • fabrykazlecen.pl – niestety na tej giełdzie nie znajdziesz wielu zleceń
 • favore.pl – bardzo podobny portal do oferii – znajdziesz tam przede wszystkim zlecenia związane z pracą fizyczną na przykład budowlanką.

Mam nadzieję, że i Ty dołączysz do świata freelancerów – osób, które pracują z dowolnego miejsca na świecie. Jeśli chciałbyś lub chciałabyś dowiedzieć się więcej na ten temat, możesz też skorzystać ze specjalnego kursu, który dla Ciebie zrobiłem. Wystarczy, że klikniesz tutaj!

6 Responses

 1. Bardzo ciekawy wpis, trochę rad wezmę do siebie, szczególnie, że w przyszłości chciałabym zająć się pisaniem tekstów, artykułów. Pierwsze próby mam już za sobą właśnie na jednej z przedstawionych przez Ciebie stron:)

 2. Zdecydowanie mogę polecić GoodContent, od 3 lat aktywnie zlecam dziesiątki-setki tekstów miesięcznie. Szybka realizacja i wysoki poziom osób piszących sprawił, że mimo testowania innych platform GoodContent jest nr 1.
  Szczerze polecam zarówno zlecającym jak i piszącym.

  1. To prawda 🙂 Sam korzystam z GoodContent – co prawda zazwyczaj po drugiej stronie realizując zlecenia dla klientów 🙂 Poziom obsługi i prędkości weryfikacji tekstów jest na super poziomie 🙂

 3. Przystępuje do kroków początkowych. Zarejestrowałam się w GoodCentent.pl, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej na blogu:

Dlaczego warto oszczędzać?

Od prawie 2 lat prowadzę budżet domowy. Pilnuje mocno swoich finansów. Naturalnym krokiem było odkładanie części zarobków. Dlaczego postanowiłem oszczędzać? Co mi to daje? Na

Czytaj dalej

Zaloguj się do platfromy edukacyjnej :)

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ