W dzisiejszym artykule postaram się podzielić z Tobą kilkoma urządzeniami, które bardzo mocno podniosą jakość Twoich filmów oraz ułatwią Ci vlogowanie.

Jeśli zaglądasz do mnie regularnie to wiesz, że zajmuje się między innymi filmami 360 czyli filmami sferycznymi. Moją stronę firmową znajdziesz pod tym linkiem www.geekwork360.pl. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tworzenia tego typu filmów przeczytaj ten artykuł.

Od wielu lat zajmuje się różną aktywnością w internecie – kręcę filmy, zarówno dla siebie jak i te komercyjne. Zajmuje się też projektami graficznymi oraz fotografią. Zauważyłem jednak, odwiedzając różne konferencje (takie jak BlogConferencePoznań – relację znajdziesz tutaj), że wielu blogerów oraz vlogerów bardzo utrudnia sobie życie 🙂 Podczas wielu rozmów okazywało się, że nie wiedzą jakiego sprzętu używać do swoich celów.

I ustalmy to na początku. Nie ma jednej odpowiedzi. To zależy gdzie i w jaki sposób zamierzasz publikować swoje treści. Często okazuje się, że sam sprzęt nie jest aż taki ważny. Często ważniejsze są umiejętności operatorskie, doświadczenie oraz dobry montaż. Dla mnie niesamowitym przykładem pod tym względem jest Krzysztof Gonciarz. Jakość jego materiałów powala mnie często na kolana. Na przykład w jednym z najnowszych vlogów kamera Krzysztofa zastrajkowała i przestała funkcjonować. Wiele fragmentów tego materiału jest kręcona po prostu telefonem komórkowym. I zasadniczo gdyby nam o tym nie powiedział… nie było by widać jakiegoś ogromnego spadku jakości!

 

Krzysztof dla wielu jest wzorem. Jego materiały to właśnie genialny montaż, świetnie opracowane i przemyślane kadry, bardzo dobre kolory oraz… bardzo dużo wysokojakościowego sprzętu.

Regularnie śledzę to czym pracuje Krzysztof. Poniżej tylko część sprzętu z którego korzysta (wiedzę zebrałem z filmów, materiałów dostępnych na stronach firmowych, oraz artykułach w sieci np. wywiadach lub artykułach przy współpracy z Intelem). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej kliknij w wybrany sprzęt.

Wszystkie linki są afiliacyjne – jeśli zdecydujesz się na zakup otrzymam niewielkie wynagrodzenie. Więcej o afiliacji możesz przeczytać w tym artykule.

Kamery (źródła – blog Krzystofa, blog Intela):

Krzysztof używa wielu różnych kamer – są bardzo przemyślnie dobrane więc zdecydowanie mogę je polecić:

Obiektywy:

W tym miejscu wymieniam zaledwie kilka. Krzysztof kilkukrotnie pokazywał całą szafę obiektywów…

  • Voigtlanderem 10.5 mm f/0.95 – cena ok. 5 000 zł
  • SIGMA 35MM F/1.4 – cena ok. 3 200 zł
  • Panasonic 7-14 mm f/4 – cena ok. 3 300 zł
  • Canon f/1.4 50 mm
  • i wiele innych

Uchwyty i stabilizatory:

W jednym z filmów widać Krzysztofa jak biegnie z kamerą na nietypowym stabilizatorze. Najprawdopodobniej jest to CAME-Single, który umożliwia nagrywanie bardzo wysoko jakościowych filmów z dobrą stabilizacją za pomocą jednej ręki (to dlatego się kilkukrotnie wywrócił 🙂

kamera gonciarz

  • Joby GorillaPod – statyw, który można zamontować w dowolnym miejscu
  • FlyCam – ręczny stabilizator kamery
  • DJI Ronin – duży 3 osiowy stabilizator kamery
  • CAME-Single – jednoręczny 3 osiowy stabilizator pod kamery typu DLSR. Niestety nie mam pewności czy to ten sprzęt – nie znalazłem niczego podobnego

Jeśli planujesz różnego rodzaju filmy może też przydać Ci się artykuł dlaczego moje zdjęcia są brzydkie?.

Mikrofony:

Niestety znalazłem wyłącznie informację o dwóch:

Jak widzisz… zostanie vlogerem jest bardzo drogie.

Czy można to zrobić taniej?

Oczywiście, że tak. Krzysztof jest bardzo profesjonalnym twórcą i bardzo Ci życzę, abyś miał możliwość w przyszłości dotrzeć do tego etapu. Jeśli jednak potrzebujesz po prostu sprzętu, który pozwoli nagrywać Ci ładne materiały, dodatkowo potrzebujesz uniwersalnego sprzętu oto rozwiązanie.

Dźwięk

To jeden z najważniejszych elementów dobrego filmu. Widzowie często wybaczają spadek jakości wideo ale to właśnie audio jest elementem, który najmniej zapamiętujemy, a równocześnie robi na nas największe wrażenie.

I znów w zależności od zastosowań. W przypadku bardzo częstego nagrywania z ręki możesz skorzystać z najpopularniejszych mikrofonów typu Rode Video Mic Pro. To mikrofon o dobrej charakterystyce często wykorzystywany nawet w profesjonalnych produkcjach. Jest to też sprzęt stosunkowo uniwersalny pozwalający nagrywać w różnych miejscach nie tylko siebie ale też otoczenie. To właśnie na tym mikrofonie nagrywam od czasu do czasu zapis audio artykułów.

Niestety ma on równocześnie trochę wad. Bez dokupienia kolejnych akcesoriów dosyć słabo radzi sobie na wietrze lub w miejscu gdzie jest hałas – po prosto stara się nagrać wszystko co Cię otacza. Wymaga też pewnej wiedzy i konfiguracji, aby Twój dźwięk faktycznie brzmiał bardzo dobrze.

Jeśli jednak zazwyczaj nagrywasz w domu najprostszym i często niedocenianym rozwiązaniem jest zwykły mikrofon krawatowy. Cena waha się nawet od 20 zł (!) do 1000 zł. Ja zazwyczaj korzystam z Audio Technica ATR 3350, który kosztuje ok 120 zł. Ma naprawdę bardzo długi kabel, który spokojnie możesz podłączyć do kamery. Jakość dźwięku jest bardzo wysoka – nawet profesjonaliście trudno jest wyłapać różnice pomiędzy tym sprzętem a bardziej profesjonalnymi mikrofonami krawatowymi.

maxresdefault

Oczywiście po zakupie odpowiednich przejściówek możesz ten mikrofon podłączyć również do telefonu komórkowego, kamery GoPro lub do przekaźnika bezprzewodowego. Alternatywnie (ja korzystam z tego rozwiązania) możesz też zakupić osobny rejestrator dźwięku taki jak np. Zoom H1 i po prostu podpiąć mikrofon do tego urządzenia, a później schować je do kieszeni. Ma to sporo zalet (brak kabli) ale też sporo wad – musisz pamiętać o uruchomieniu nagrywania, a później podczas obróbki synchronizować dźwięk.

zoom

To naprawdę najlepsze rozwiązanie jakie możesz zastosować, aby bardzo szybko poprawić jakość audio w swoich filmach i to nawet bez względu na to czy nagrywasz let’s play czy vlogi.

Kamera nie jest najważniejsza.

Bardzo rozsądnym rozwiązaniem w przypadku vlogów jest zakup kamer sportowych typu GoPro. Ja w mojej pracy tworząc filmy 360 wykorzystuje do tego celu aż 6 takich kamer (więcej możesz przeczytać tutaj). Tobie całkowicie wystarczy jedna. Ze względu na wysoką jakość (między innymi możliwość nagrywania w 4k lub w FullHD w 120 klatkach) polecam Ci GoPro Hero 4 Black. Cena to około 1 700 zł.

Musisz jednak pamiętać, że nie jest to kamera artystyczne – nagrasz ładny materiał w wysokiej jakości. Z tą kamerą możesz biegać, skakać, pływać, zamontować na samochodzie, rowerze czy w dowolnym innym miejscu. Ale niestety nie możesz decydować o ostrości, wiele ustawień manualnych jest niestety bardzo ograniczone.

Z drugiej strony możesz za zaledwie 1300 zł dokupić stabilizator  Feiyu G3 Ultra. Na poniższym filmie zobaczysz jak to działa. To niesamowicie zwiększa jakość filmu niewielkim kosztem.

Niesamowity sprzęt, prawda? Dzięki temu Twoja kamera nie trzęsie się, jeśli się poruszasz. Na YouTube znajdziesz sporo filmów testowania tego typu sprzętu podczas biegu, jazdy na rowerze itd. Bardzo serdecznie polecam Ci to rozwiązanie do vlogów! W łącznej kwocie nieprzekraczające 3 000 zł masz w pełni profesjonalny sprzęt do kręcenia materiałów w dowolnym miejscu, a równocześnie zawiera on bardzo niewiele miejsca. Idealny dla vlogerów podróżniczych, konferencyjnych czy sportowych.

Jeśli jednak kręcisz materiały artystyczne, modowe lub DIY potrzebujesz sprzętu, który umożliwia różnego rodzaju zbliżenia zmiany ostrości itd warto zainwestować w lustrzankę. Nie musisz jednak od razu wybierać czegoś z najwyżej pułki. Spokojnie taki aparat jak Canon 60D całkowicie wystarczy. Korzystam z niego na co dzień 🙂 Musisz jednak pamiętać, że tego typu sprzęt jest dużo mniej uniwersalny tzn. w zależności od zapotrzebowania musisz kupować różnego rodzaju obiektywy. Tzw. kitowy czyli dokładany do kamery zazwyczaj jest dosyć słaby i warto szybko doinwestować w inny obiektyw. Rewelacyjne opinie zbiera wymieniony już Lumix GH-4  W obu przypadkach masz również ekranik, który możesz odwrócić tak, aby móc nagrywać siebie samego równocześnie widząc się w ekranie.

Obróbka materiału

Ostatni etap to obróbka materiału wideo. Podstawa to komputer. Korzystam z Acera Aspire V 15 Nitro – Black Edition. Z bardzo podobnego komputera korzysta właśnie Krzysztof Gonciarz. Kilka konkretnych wskazówek. Pamiętaj, że im mocniejszy komputer kupisz, tym łatwiej będzie Ci pracować. Twoje materiały będą szybciej się renderowały a programy nie będą psuły się podczas pracy.

Niestety konkretne nazwy czy dane liczbowe przy tego typu sprzęcie nie mają sensu  – rynek zmienia się zbyt dynamicznie. Mimo to poniżej znajdziesz kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę przy doborze sprzętu:

Procesor: im mocniejszy, tym lepiej. Nie patrz wyłącznie na taktowanie – skorzystaj z różnych benchmarków i porównań, dzięki którym można szybciej dokonać wyboru.

Karta grafiki: warto zwrócić uwagę na modele Nvidia wykorzystujące architekturę CUDA. Ponownie im większa moc obliczeniowa, tym lepiej (większość programów do obróbki  wykorzystuje procesory graficzne).

RAM: Minimalny zapas pamięci warto ustalić na 16 GB, ale programy takie jak Adobe Premiere PRO do naprawdę wygodnej obróbki mogą potrzebować nawet 32 GB. Oczywiście amatorska obróbka filmów nie jest aż tak wymagająca 🙂

Płyta główna: jedyny wymóg to zgodność z procesorem i kośćmi RAM.

Dysk twardy: najlepsze dyski to te o wysokiej prędkości czyli dyski SSD. Pomyśl też o kilku dodatkowych dyskach, celem archiwizowania materiału. Na początku starczy Ci 1 TB, ale szybko może się okazać, że potrzebujesz kilku następnych dysków o takiej pojemności.

Oprogramowanie

Jednym z najbardziej profesjonalnych programów dostępnych na rynku jest już wspomniany Adobe Premiere. Dzięki ogromnej możliwości dodatkowej konfiguracji (np. instalacji wtyczek do „kolorowania” filmów) jest najczęściej polecanym programem. Niestety jest też dosyć drogi. Aktualna wersja CC kosztuje ok. 110 zł miesięcznie. Alternatywnie wymienianymi programami są Sony Vegas lub Pinnacle Studio. Korzystałem z wszystkich i śmiało mogę powiedzieć, że musisz je po prostu potestować. Do amatorskich rozwiązań wystarczy Pinnacle Studio albo nawet zwykły Movie Maker (na systemy Windows) lub bardziej rozbudowany iMovie (systemy firmy Apple).

 

A Ty? Z jakiego sprzętu korzystasz?

Cześć! Bardzo mi miło, że czytasz mojego bloga. Chciałbym informować Cię o nowych artykułach, a moi subskrybenci otrzymują też coś ekstra. Chciałbyś się przekonać co to takiego?

Ciągle brakuje Ci czasu?
Zyskaj dodatkowe godziny
Pobierz darmowe narzędzia, które nauczą Cię produktywności!
POBIERZ NARZĘDZIA
close-link