Dołącz do zamkniętej platformy edukacyjnej dla freelancerów!
Dołącz teraz →
Godziny
Minuty
Sekundy
logo.webp
Sprzęt dla vlogera

Jaki sprzęt dla vlogera?

W dzisiejszym artykule postaram się podzielić z Tobą kilkoma urządzeniami, które bardzo mocno podniosą jakość Twoich filmów oraz ułatwią Ci vlogowanie.

Jeśli zaglądasz do mnie regularnie to wiesz, że zajmuje się między innymi filmami 360 czyli filmami sferycznymi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tworzenia tego typu filmów przeczytaj ten artykuł.

Od wielu lat zajmuje się różną aktywnością w internecie – kręcę filmy, zarówno dla siebie jak i te komercyjne. Zajmuje się też projektami graficznymi oraz fotografią. Zauważyłem jednak, odwiedzając różne konferencje (takie jak BlogConferencePoznań – relację znajdziesz tutaj), że wielu blogerów oraz vlogerów bardzo utrudnia sobie życie 🙂 Podczas wielu rozmów okazywało się, że nie wiedzą jakiego sprzętu używać do swoich celów.

I ustalmy to na początku. Nie ma jednej odpowiedzi. To zależy gdzie i w jaki sposób zamierzasz publikować swoje treści. Często okazuje się, że sam sprzęt nie jest aż taki ważny. Często ważniejsze są umiejętności operatorskie, doświadczenie oraz dobry montaż. Dla mnie niesamowitym przykładem pod tym względem jest Krzysztof Gonciarz. Jakość jego materiałów powala mnie często na kolana. Na przykład w jednym z najnowszych vlogów kamera Krzysztofa zastrajkowała i przestała funkcjonować. Wiele fragmentów tego materiału jest kręcona po prostu telefonem komórkowym. I zasadniczo gdyby nam o tym nie powiedział… nie było by widać jakiegoś ogromnego spadku jakości!

 

Krzysztof dla wielu jest wzorem. Jego materiały to właśnie genialny montaż, świetnie opracowane i przemyślane kadry, bardzo dobre kolory oraz… bardzo dużo wysokojakościowego sprzętu.

Regularnie śledzę to, czym pracuje Krzysztof. Poniżej tylko część sprzętu z którego korzysta (wiedzę zebrałem z filmów, materiałów dostępnych na stronach firmowych, oraz artykułów w sieci np. wywiadów lub artykułów przy współpracy z Intelem). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej kliknij w wybrany sprzęt.

Wszystkie linki są afiliacyjne – jeśli zdecydujesz się na zakup otrzymam niewielkie wynagrodzenie. Więcej o afiliacji możesz przeczytać w tym artykule.

Kamery (źródła – blog Krzystofa, blog Intela):

Krzysztof używa wielu różnych kamer – są bardzo przemyślnie dobrane więc zdecydowanie mogę je polecić:

Obiektywy:

W tym miejscu wymieniam zaledwie kilka. Krzysztof kilkukrotnie pokazywał całą szafę obiektywów…

 • Voigtlanderem 10.5 mm f/0.95 – cena ok. 5 000 zł
 • SIGMA 35MM F/1.4 – cena ok. 3 200 zł
 • Panasonic 7-14 mm f/4 – cena ok. 3 300 zł
 • Canon f/1.4 50 mm
 • i wiele innych

Uchwyty i stabilizatory:

W jednym z filmów widać Krzysztofa jak biegnie z kamerą na nietypowym stabilizatorze. Najprawdopodobniej jest to CAME-Single, który umożliwia nagrywanie bardzo wysoko jakościowych filmów z dobrą stabilizacją za pomocą jednej ręki (to dlatego się kilkukrotnie wywrócił 🙂

kamera gonciarz

 • Joby GorillaPod – statyw, który można zamontować w dowolnym miejscu
 • FlyCam – ręczny stabilizator kamery
 • DJI Ronin – duży 3 osiowy stabilizator kamery
 • CAME-Single – jednoręczny 3 osiowy stabilizator pod kamery typu DLSR. Niestety nie mam pewności czy to ten sprzęt – nie znalazłem niczego podobnego

Jeśli planujesz różnego rodzaju filmy może też przydać Ci się artykuł dlaczego moje zdjęcia są brzydkie?.

Mikrofony:

Niestety znalazłem wyłącznie informację o dwóch:

Jak widzisz… zostanie vlogerem jest bardzo drogie.

Czy można to zrobić taniej?

Oczywiście, że tak. Krzysztof jest bardzo profesjonalnym twórcą i bardzo Ci życzę, abyś miał możliwość w przyszłości dotrzeć do tego etapu. Jeśli jednak potrzebujesz po prostu sprzętu, który pozwoli Ci nagrywać dodatkowo ładne materiały, potrzebujesz uniwersalnego sprzętu – oto rozwiązanie:

Dźwięk

To jeden z najważniejszych elementów dobrego filmu. Widzowie często wybaczają spadek jakości wideo ale to właśnie audio jest elementem, który najmniej zapamiętujemy, a równocześnie robi na nas największe wrażenie.

I znów wszystko zależy od zastosowania. W przypadku bardzo częstego nagrywania z ręki możesz skorzystać z najpopularniejszych mikrofonów typu Rode Video Mic Pro. To mikrofon o dobrej charakterystyce, często wykorzystywany nawet w profesjonalnych produkcjach. Jest to też sprzęt stosunkowo uniwersalny, pozwalający nagrywać w różnych miejscach nie tylko siebie, ale też otoczenie. To właśnie na tym mikrofonie nagrywam od czasu do czasu zapis audio artykułów.

Niestety ma on równocześnie trochę wad. Bez dokupienia kolejnych akcesoriów dosyć słabo radzi sobie na wietrze lub w miejscu gdzie jest hałas – po prosto stara się nagrać wszystko co Cię otacza. Wymaga też pewnej wiedzy i konfiguracji, aby Twój dźwięk faktycznie brzmiał bardzo dobrze.

Jeśli jednak zazwyczaj nagrywasz w domu najprostszym i często niedocenianym rozwiązaniem jest zwykły mikrofon krawatowy. Cena waha się nawet od 20 zł (!) do 1000 zł. Ja zazwyczaj korzystam z Audio Technica ATR 3350, który kosztuje ok. 120 zł. Ma naprawdę bardzo długi kabel, który spokojnie możesz podłączyć do kamery. Jakość dźwięku jest bardzo wysoka – nawet profesjonaliście trudno jest wyłapać różnice pomiędzy tym sprzętem, a bardziej profesjonalnymi mikrofonami krawatowymi.

maxresdefault

Oczywiście po zakupie odpowiednich przejściówek możesz ten mikrofon podłączyć również do telefonu komórkowego, kamery GoPro lub do przekaźnika bezprzewodowego. Alternatywnie (ja korzystam z tego rozwiązania) możesz też zakupić osobny rejestrator dźwięku taki jak np. Zoom H1 i po prostu podpiąć mikrofon do tego urządzenia, a później schować je do kieszeni. Ma to sporo zalet (brak kabli) ale też sporo wad – musisz pamiętać o uruchomieniu nagrywania, a później podczas obróbki synchronizować dźwięk.

zoom

To naprawdę najlepsze rozwiązanie jakie możesz zastosować, aby bardzo szybko poprawić jakość audio w swoich filmach i to nawet bez względu na to czy nagrywasz let’s play czy vlogi.

Kamera nie jest najważniejsza.

Bardzo rozsądnym rozwiązaniem w przypadku vlogów jest zakup kamer sportowych typu GoPro. Ja w mojej pracy tworząc filmy 360 wykorzystuje do tego celu aż 6 takich kamer (więcej możesz przeczytać tutaj). Jeśli zaczynasz to prawdopodobnie całkowicie wystarczy Ci jedna. Ze względu na wysoką jakość (między innymi możliwość nagrywania w 4k lub w FullHD w 120 klatkach) polecam Ci GoPro Hero 4 Black. Cena to około 1 700 zł.

Musisz jednak pamiętać, że nie jest to kamera artystyczna – nagrasz ładny materiał w wysokiej jakości. Z tą kamerą możesz biegać, skakać, pływać, zamontować ją na samochodzie, rowerze czy w dowolnym innym miejscu. Ale niestety nie możesz decydować o ostrości, wiele ustawień manualnych jest niestety bardzo ograniczonych.

Z drugiej strony możesz za zaledwie 1300 zł dokupić stabilizator  Feiyu G3 Ultra. Na poniższym filmie zobaczysz jak to działa. To niesamowicie zwiększa jakość filmu niewielkim kosztem.

Niesamowity sprzęt, prawda? Dzięki temu Twoja kamera nie trzęsie się, jeśli się poruszasz. Na YouTube znajdziesz sporo filmów testowania tego typu sprzętu podczas biegu, jazdy na rowerze itd. Bardzo serdecznie polecam Ci to rozwiązanie do vlogów! W łącznej kwocie nieprzekraczające 3 000 zł masz w pełni profesjonalny sprzęt do kręcenia materiałów w dowolnym miejscu, a równocześnie zawiera on bardzo niewiele miejsca. Idealny dla vlogerów podróżniczych, konferencyjnych czy sportowych.

Jeśli jednak kręcisz materiały artystyczne, modowe lub DIY potrzebujesz sprzętu, który umożliwia różnego rodzaju zbliżenia zmiany ostrości itp. Wtedy warto zainwestować w lustrzankę. Nie musisz jednak od razu wybierać czegoś z najwyżej półki. Spokojnie taki aparat jak Canon 60D całkowicie wystarczy. Korzystam z niego na co dzień 🙂 Musisz jednak pamiętać, że tego typu sprzęt jest dużo mniej uniwersalny. W zależności od zapotrzebowania musisz kupować różnego rodzaju obiektywy. Tzw. kitowy, czyli dokładany do kamery zazwyczaj jest dosyć słaby i warto szybko doinwestować w inny obiektyw. Rewelacyjne opinie zbiera wymieniony już Lumix GH-4  W obu przypadkach masz również ekranik, który możesz odwrócić tak, aby móc nagrywać siebie samego równocześnie widząc się w ekranie.

Obróbka materiału

Ostatni etap to obróbka materiału wideo. Podstawa to komputer. Korzystam z Acera Aspire V 15 Nitro – Black Edition. Z bardzo podobnego komputera korzysta właśnie Krzysztof Gonciarz. Kilka konkretnych wskazówek. Pamiętaj, że im mocniejszy komputer kupisz, tym łatwiej będzie Ci pracować. Twoje materiały będą szybciej się renderowały, a programy nie będą psuły się podczas pracy.

Niestety, konkretne nazwy czy dane liczbowe przy tego typu sprzęcie nie mają sensu  – rynek zmienia się zbyt dynamicznie. Mimo to poniżej znajdziesz kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę przy doborze sprzętu:

Procesor: im mocniejszy, tym lepiej. Nie patrz wyłącznie na taktowanie – skorzystaj z różnych benchmarków i porównań, dzięki którym można szybciej dokonać wyboru.

Karta grafiki: warto zwrócić uwagę na modele Nvidia wykorzystujące architekturę CUDA. Ponownie, im większa moc obliczeniowa, tym lepiej (większość programów do obróbki wykorzystuje procesory graficzne).

RAM: Minimalny zapas pamięci warto ustalić na 16 GB, ale programy takie jak Adobe Premiere PRO do naprawdę wygodnej obróbki mogą potrzebować nawet 32 GB. Oczywiście amatorska obróbka filmów nie jest aż tak wymagająca 🙂

Płyta główna: jedyny wymóg to zgodność z procesorem i kośćmi RAM.

Dysk twardy: najlepsze dyski to te o wysokiej prędkości czyli dyski SSD. Pomyśl też o kilku dodatkowych dyskach, celem archiwizowania materiału. Na początku starczy Ci 1 TB, ale szybko może się okazać, że potrzebujesz kilku następnych dysków o takiej pojemności.

Oprogramowanie

Jednym z najbardziej profesjonalnych programów dostępnych na rynku jest już wspomniany Adobe Premiere. Dzięki ogromnej możliwości dodatkowej konfiguracji (np. instalacji wtyczek do „kolorowania” filmów) jest najczęściej polecanym programem. Niestety jest też dosyć drogi. Aktualna wersja CC kosztuje ok. 110 zł miesięcznie. Alternatywnie wymienianymi programami są Sony Vegas lub Pinnacle Studio. Korzystałem z wszystkich i śmiało mogę powiedzieć, że musisz je po prostu potestować. Do amatorskich rozwiązań wystarczy Pinnacle Studio albo nawet zwykły Movie Maker (na systemy Windows) lub bardziej rozbudowany iMovie (systemy firmy Apple).

 

A Ty? Z jakiego sprzętu korzystasz?

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I ODBIERZ DARMOWĄ LISTĘ 300 PORTALI DLA FREELANCERA!

40 Responses

  1. 🙂 GoPro jest bardzo uniwersale ale niekoniecznie najlepsze. Po prostu to bardzo zależy co chcesz osiagnąć – jaki masz cel. Jeśli robisz relacje z imprezy GoPro całkowicie wystarczy. Ale jeśli planujesz coś poważnego warto zainwestować w sprzęt

   1. W sprzęt można inwestować jak już się klaruje sytuacja. Na początku kamera sportowa może być idealnym wyborem. Obecnie gwarantują świetną jakość wideo. Nawet nie trzeba brać GoPro jako przykładu. SJcam czy Lamax mają niedrogi sprzęt a równie dobrą jakość obrazu. Wczesniej sportowe kamery posiadały problem z nagrywaniem przy słabym świetle. Ale wystarczy zobaczyć co potrafią obecne modele żeby się przekonać jaką posiadają „moc”.

    1. Nie zgodzę się.
     Takie kamery jak SJcam czy podobne mają strasznie słabą jakość.
     Dużo lepiej sprawdzi się korzystanie z dobrego telefonu – wystarczy zerknąć jak profesjonalnie ogarnia to np Krzysztof Gonciarz.

     1. Powiedz to np BNT który nagrywa Lamaxem wczesniej na 100% to był model x10 teraz nie wiem. Tak dawaj za przykład osoby z zapleczem finansowym na 1000zł 😉

     2. Krzysztof Gonciarz ma bardzo drogi sprzęt. Jak ja sobie nagrywam dla siebie, grupy znajomych nasze zjazdy na hulajnogach elektrycznych, to kamera sportowa w zupełności wystarcza, większej nawet nie miałbym jak zainstalować. W dodatku kamera którą mam (w9.1 lamax) to kwestia 650zł. Ile wydał Gonciarz na swoje? Ile wyda początkująca osoba 🙂

 1. bardzo lubie taki posty od kuchni i to w każdej dziedzinie, nie tylko vlogowania czy pisania postów, ale dosłownie w każdej.
  krzyszfota oglądam regularnie i choćby nawet nagrywał tosterem to i tak jego charyzma i poczucie humoru sprawia, że trudno go wyłączyć:))

  1. A to prawda. Warsztat występowania zagajania i prowadzenia jego filmów to temat na.. osobną książkę. Krzysztof ma pod tym względem niesamowitego skilla.

 2. Super wpis. Ja też troszeczkę tworzę, aczkolwiek przez problemy ze sprzętem (komputerem) musiałam zaprzestać, więc fajnie poczytać takie wpisy. Mam całkiem fajną lustrzankę, która kręci dobrej jakości materiały, tylko zawsze mam problem z dźwiękiem właśnie, dlatego szukam alternatyw. Poprzeglądam produkty i może coś sobie dobiorę 🙂 A Gonciarz mistrzu!

  1. @paulinachmielewska:disqus jest na to rozwiązanie 🙂 takie firmy jak moja lub wiele innych na rynku zajmuje się montażem przesłanego materiału.

   Powiem CI nawet więcej! Za stosunkowo niewielką opłatą za godzinę możesz nawet wynająć ludzi, którzy na co dzień pracują np. w TVN 🙂

   A co do dźwięku – mi najlepiej sprawdza się połączenie rejestrator dźwięku + mikrofon – ew wspomniany mikrofon na kamerowy – ale to oczywiście zależne od tego co i gdzie nagrywasz.

 3. Chce rozpocząć vloga ale onboard, wszystko zawsze kręcone z ludźmi w samochodzie. Proszę podpowiedz czym to robić? Bo tez się nastawiałem już na kilka sztuk gopro ale czytając coraz więcej, coraz bardziej mam wątpliwości. Przewiduje 3-4 kamery w aucie, coś by dobry dźwięk był także. Montaż oczywiście nie przeze mnie 🙂 chciałbym aby to było na dobrym poziomie. Ale tez za rozsądne pieniądze, nie głupio wydane 🙂

  1. W Twoim przypadku wydaje się najlepszym rozwiązaniem kilka gopro – np. na masce i w środku, ale przede wszystkim zadbaj o niezależne i dobre źródło dźwięku – sugerowałbym jakieś mikrofony bezprzewodowe typu sennheiser. Kilka takich formatów jest już na YouTube – np. Duży w Maluchu. Czym będzie się wyróżniał Twój format?

   1. O dziękuje za odpowiedz, czyli w dobrym kierunku myślałem 🙂
    Mój pomysł jest by prowadzić własne „wypociny” na vloga ale w temacie nieruchomosci i inwestowania w nieruchomosci. Poza tym chce tez raz na średnio może dwa tygodnie przeprowadzić wywiad z jakimś deweloperem lub inna osoba, która odniosła sukces w tej branży. Właściciele biur nieruchomosci itp
    Ale o ich historii może tylko troszkę, by nakreślić postać, ale chce wiedzieć co ich napędza, jaka jest ich siła, skąd czerpią wiedzę, jak to robią? 🙂 myśle ze wielu może to interesować. Ja sam jestem w branży już od 13 lat i chce wiedzieć więcej, troszkę mam obsesje na punkcie nieruchomosci 😀
    A lubię gadać, mam możliwości wiec… chyba trzeba to zrobić 🙂

 4. zastanawia mnie czy jest sens kupowac Sony RX100 Mark IV jak zapo deobne pieniadze mozna dostac Sony Alpha 6000 z wymiennym obiektywem. Czy zatem zakup drugie opcji aparatu nie wydaje sie lepszym wyborem?

  1. Nie da się odpowiedzieć na to pytanie – bo to zależy co planujesz kręcić czy realizować.

   Jestem właśnie po zakupie Alpha 6500 – i jest to po prostu najlepszy sprzęt jaki kiedykolwiek miałem – jest niesamowity!

 5. Ja powoli przymierzam się do zakupu sprzętu do nagrywania i chyba pójdę w GO Pro z zewnętrznym mikrofonem + część ujęć z moich Nikonów D5300 (niestety do filmów nie są idealne).

  1. To nie jest zły plan 🙂 Kupiłem ostatnio nowy sprzęt – sony alpha 6500 – jest niesamowity! Bardzo gorąco polecam. To co wyprawia z 50mm f1,8 – to coś niesamowitego!

 6. A co sądzisz o Kamera GoPro Go Pro Hero 6 Black Gimbal KARMA GRIP? Do kręcenia filmików z realizacji ogrodów, podczas warsztatów florystycznych i handmade oraz do tworzenia instrukcji krok po kroku jak coś jest zrobione na kanał You Tube.

  1. To spoko zestaw. Tylko, że sam GRIP KARMA – jest dosyć drogi. Możesz go wydrukować na drukarce 3D za ułamek tej kwoty 🙂

 7. Chce zacząć vlogowac, ale jak na początek boje się zaryzykować kupując tak drogi sprzęt. Czy iphone 8 + zestaw obiektów np olloclip Active, jakieś oświetlenie i mikrofon (jeszcze bez pomysłu :)) dadzą sobie radę? Tematyka vloga urodowa

 8. Zaczęłam montować filmiki z wakacji kręcone Iphone7, ale chciałam mieć lepszy sprzęt i kupiłam gopro hero 5. Pojechałam do Tajlandii i miałam nakręcić najlepszy filmik w życiu, ale przy montażu okazało się ze jakość jest beznadziejna i w porównaniu z iphonem nie ma szans.. filmik powstał, ale nie udostępniłam go bo mocno się zawiodłam i nie jestem zadowolona z efektu 🙁 do dzisiaj używam telefonu.

  1. Pokaż!
   Faktem jest to, że z GoPro trzeba nauczyć się montować – przede wszystkim usuwanie efektu fisheye (można z poziomu aplikacji go pro) a później colorgranding i wiele innych. iPhone radzi sobie całkiem nieźle w dodatku wbudowane filtry też pomagają. Ale faktem jest to, że na koniec dnia GoPro to kamera sportowa i do rejestracji takich wydarzeń nadaje się najbardziej.

 9. Cześć, dziękuje za świetny tekst, bo pełny, wieloaspektowy. Jestem całkiem zielona i z oporami łykam temat:-) – będę wdzięczna za podpowiedzi i sugestie. Przymierzam się do wystartowania, na moim kobiecym blogu, z rozmowami w formie podcastów i rozmowami „filmowymi”. Mam aparat canon eos 700d. Można ponoć kręcić nim przyzwoite filmy (cos trzeba do niego dokupić, jakąś zacną kartę pamięci?). Co musze dokupić żeby mieć skompletowany sprzęt? Jaki mikrofon? Czy jest możliwość żeby nabyć jeden wielofunkcyjny czy potrzebny mi będzie boy do filmów -rozmów i yeti do samych podcastów? Na czym nagrywać takie wywiady? Na komputerze -dokupić jakąś kartę pamięci? Do tego statyw do aparatu, statyw do mikrofonu yeti, blenda, oświetlenie, dysk zewnętrzny.
  Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.

  1. 🙂 Nie inwestuj w sprzęt bez doświadczenia. Na początek najlepiej działać na telefonie 🙂 Dobry telefon w stylu samsung s9+ czy jakiś samsung note – robi turbo robote i nic wiecej prawie, ze nie potrzebujesz. Do vlogów niewielki mikrofon krawatowy (lav) i masz turbo 🙂
   A sprzęt i kamerę rozwijaj dopiero jak ci się to spodoba 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej na blogu:

Zaloguj się do platfromy edukacyjnej :)

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ