Znajdź pracę zdalną -> odbierz dostęp do bezpłatnego szkolenia "Zbuduj swój plan B"
logo.webp

Jak stać się bardziej produktywnym – 6 kluczowych zasad

Wyobraź sobie, że jest wieczór (jeśli czytasz ten artykuł właśnie o tej porze, będzie Ci łatwiej). Jest godzina 22:00. Twój umysł wciąż działa elegancko, ale czujesz, że i tak niewiele już dzisiaj zdziałasz. O której dzisiaj wstałeś? Czy udało Ci się zrealizować swój codzienny plan? Czy w pełni wykorzystałeś czas? Tego typu pytania mogą na koniec dnia przynosić niepokój, ale wcale nie musi tak być. 

W tym artykule pokażę Ci 6 sprawdzonych zasad, które pomogą Ci zwiększyć Twoją produktywność, a w rezultacie być bardziej wydajnym. Sprawdź, co możesz zrobić, by na koniec dnia odczuwać spokój!

Dlaczego warto być produktywnym?

Taki tryb życia ma ogromnie dużo zalet! Ktoś, kto jest produktywny, ma znacznie więcej czasu i zadowolenia z życia. Po prostu wie, co robi. Być może wydaje Ci się, że osoba produktywna robi więcej niż inni w ciągu dnia, dlaczego zatem miałaby zyskiwać czas? Okazuje się, że dobre gospodarowanie czasem i planowanie zajęć pomaga nam uniknąć chaosu w ciągu dnia. Działamy zgodnie z planem. Nie tracimy wtedy czasu na zastanawianie się nad tym, co i jak zrobić w danej chwili, a to pomaga nam zaoszczędzić sporą ilość czasu i energii. 

Bycie produktywnym i efektywnym jest zasadniczo dosyć proste. W tym artykule zdradzę Ci związaną z tym tajemnicę. Z produktywnością jest trochę jak z odchudzaniem. Zasadniczo zasady są bardzo proste. W przypadku odchudzania wystarczy, że mniej jesz, unikasz posiłków przed snem, więcej się ruszasz, czyli masz deficyt kaloryczny, i o ile nie masz jakichś schorzeń czy zaburzeń hormonalnych, to po prostu zaczniesz chudnąć. Podobnie jest z produktywnością. Wystarczą dwie, może trzy bardzo proste zasady, które wprowadzisz do swojego życia, aby mieć więcej czasu i więcej zadowolenia z tego, co robisz. Przedstawiam Ci 6 sprawdzonych zasad, dzięki którym będziesz mógł to osiągnąć. Gotowy?

Dobry poranek to dobry dzień. 

Ile razy słyszałeś w swoim życiu “Ten to wstał lewą nogą!”. O kim z reguły tak się mówi? Pewnie pomyślisz, że chodzi tutaj o kogoś, kto wstał rozdrażniony, smutny, roztargniony, nieogarnięty. Po prostu źle zaczął dzień. Faktycznie tak jest, że dla wielu osób ten poranek jest niezwykle istotny, a dla większości z nas to, co robimy każdego ranka, ma bardzo duże znaczenie na to, jak będzie wyglądał nasz dzień. To jest ważna rzecz, o której chciałbym, abyś pamiętał. Im bardziej zadbamy o nasze poranne nawyki, tym łatwiejszy będzie nasz dzień. Lećmy dalej w kierunku zasad produktywności.

Krok 1 – nie grzeb się, tylko wstawaj!

Chcąc być produktywnym, najlepsze co możesz zrobić to wyrobić w sobie nawyk wstawania od razu. Brzmi hardcorowo, prawda? W szczególności, kiedy musisz wstać chwilę wcześniej, niż musisz. Przyznasz pewnie, że łatwiej się zmotywować do wczesnego wstawania, kiedy po prostu nie masz wyjścia. Bardziej do tego zmobilizuje Cię myśl o niezadowolonym szefie, po tym, jak spóźnisz się do pracy niż to, że po prostu zrobisz jedno zadanie więcej w swoim domu. Jeśli tak jest, rozumiem Cię. Chyba każdy przez to przechodził w pewnym momencie swojego życia. Ale spokojnie! Ustalenie sobie stałej, wczesnej godziny wstawania jest możliwe.  

Wykorzystaj siłę nawyku!

Nasz organizm potrzebuje określonej ilości snu każdego dnia. Jeśli go dostaje w sposób systematyczny, regularny, uporządkowany, gdy chodzisz spać o stałej porze i wstajesz mniej więcej o tej samej godzinie, i poświęcasz na sen od siedmiu do dziewięciu godzin, to twój organizm będzie ci wdzięczny i będzie dobrze zregenerowany. Nasz organizm lubi rutynę. Dzięki temu będzie nas budził o określonej porze po tych siedmiu, może ośmiu godzinach, będziesz całkowicie wyspany. Nasz mózg nie ma wewnętrznego budzika, który może nas budzić o określonej godzinie. 7:30, 5:30 włącza się jakiś zegar w środku i wstajemy. Tego się nie da zrobić. Ale jeśli wyrobimy sobie nawyk, że będziemy codziennie chodzili spać o określonej porze i budzili się o określonej porze, to organizm się do tego przyzwyczai i po określonej ilości snu, po prostu nas wybudzi. W dodatku będzie zregenerowany i wypoczęty. O tym, jak ważne jest wstawanie rano mówi Hal Erlod, autor książki „Miracle Morning”.

Dlaczego wstawać wcześnie?

Wstaje się wcześnie przede wszystkim dlatego, żeby mieć spokojne i wydłużone poranki, które można wykorzystać na swoją korzyść. Poranki to doskonały czas na zrealizowanie rzeczy, które są dla Ciebie naprawdę ważne. Zyskujesz wtedy czas na rozwijanie swoich pasji, uczenie się, ćwiczenia, medytację, czytanie i wiele innych aktywności, które pozytywnie wpłyną na twój rozwój osobisty.

Ponadto, wstając wcześnie, możesz uniknąć pośpiechu i porannego stresu. Zamiast pędzić, żeby zdążyć na spotkania, pracę czy inne zobowiązania, masz czas na spokojne przygotowanie się do dnia. To pozwala na lepsze planowanie, organizację oraz redukcję stresu, co ma znaczący wpływ na jakość całego dnia. Oto kilka porad dotyczących wczesnego wstawania.

  • Staraj się kłaść i wstawać o stałych porach. To pomoże regulować twój wewnętrzny zegar biologiczny i ułatwi wstawanie rano. Przygotowanie do kolejnego dnia zacznij już przed pójściem spać. To pomoże uniknąć zamieszania i stresu zaraz po przebudzeniu. Badania pokazują, że jednym z najlepszych nawyków każdego ranka jest pościelenie łóżka. Po pierwsze, dlatego że to dobry krok do zorganizowania rzeczywistości wokół siebie. Nagrałem kiedyś podcast z Michałem Żebrowskim, który opowiadał, że to jest jedna z najważniejszych rzeczy w jego poranku. Bardzo Ci polecam ten podcast, możesz go znaleźć pod tym linkiem.
  • Stwórz poranną rutynę. Zaprojektuj dla siebie spokojne i przyjemne zwyczaje, które będą motywujące i sprawią, że będziesz chętnie wstawać. Może to być czas na medytację, ćwiczenia, czytanie czy planowanie dnia.
  • Postaw na naturalne światło. W miarę możliwości, eksponuj się na światło dzienne zaraz po przebudzeniu. To pomoże dostroić twój organizm do naturalnego rytmu świetlnego.
  •  Dostosuj nawyki wieczorne. Unikaj spożywania kofeiny i ciężkich posiłków przed snem, a także ogranicz czas spędzany przed ekranami elektronicznymi zanim zaśniesz.

Spróbuj przez następne dni zastosować się do powyższy wskazówek. Jestem pewien, że już po pierwszym takim dniu będziesz czuł się lepiej!

Krok 2 – Unikaj Social Mediów z samego rana! 

To jest najgorsza rzecz, jaką możesz sobie zafundować. Pomyśl o swoim nastawieniu. Jeśli otworzysz rano Facebooka, Instagrama, Tik Toka i zobaczysz tam na przykład sceny z wojny albo kolejną negatywną informację np. o tym, że inflacja rośnie i jest ciężko, nabawisz się na dzień dobry negatywnego nastawienia. To nie jest za dobry start. 

Zamiast tego przeciągnij się, zregeneruj, rozruszaj kręgosłup. To właśnie te drobne rytuały mogą stanowić solidny fundament dobrego podejścia do dnia. Rozpoczynanie dnia od myślenia o pozytywnych rzeczach jest jak otwarcie okna do świeżego powietrza dla umysłu. Gdy budzisz się i natychmiast skupiasz się na tym, co dobre i inspirujące, tworzysz w sobie przestrzeń do wzrastania optymizmu i wdzięczności. Po prostu, gdy się przebudzisz, zacznij żyć! 

Krok 3 – Weź zimny prysznic! 

 

Nie musi być taki turbo lodowaty, całkowicie wystarczy letnia woda. Dlaczego? Jest mnóstwo badań naukowych, które wypowiadają się bardzo pozytywnie na temat wpływu zimnej wody na nasz organizm. Między innymi pobudza on krążenie, budzi nas do życia lepiej niż kilka solidnych kaw. 

Choć pierwszy kontakt z chłodną wodą może być szokujący, to ma on nieocenione korzyści dla ciała i umysłu. Zimne prysznice działają jak prawdziwy zastrzyk energetyczny, pobudzając krążenie krwi i przyspieszając metabolizm. Ta natychmiastowa aktywacja organizmu sprawia, że stajesz się bardziej czujny i gotowy do działania. Dodatkowo, zimny prysznic wpływa na układ nerwowy, redukując stres i poprawiając zdolność koncentracji, a to bardzo sprzyja poprawie produktywności. W końcu dzięki temu poczujesz się bardziej zrelaksowany i gotowy do działania!

Krok 4 – Zjedz zdrowe śniadanie!

Postaw na dobre, zdrowe produkty! Jeśli czujesz taką potrzebę, napij się pysznej kawy. Już sam zapach świeżo zmielonej kawy o poranku pobudzi Cię do życia. Pamiętaj jednak o tym, że połowiczny rozpad kofeiny w naszym organizmie to kilka godzin, w związku z czym, jeśli pijesz kawę o godzinie 17 czy 18, to o godzinie 22, 23, kiedy chcesz pójść spać, będzie ci bardzo trudno zasnąć. 

Gdy wstaniesz – nie zapomnij o szklance wody :)! Woda z cytryną to idealny nawyk, jaki możesz sobie wyrobić. Świeża, chłodna woda odświeża, nawadnia, pobudza metabolizm do pracy i pomaga w usunięciu toksyn z organizmu. To sprzyja lepszemu trawieniu, przyswajaniu składników odżywczych oraz regulacji poziomu energii. W rezultacie czujesz się bardziej pobudzony, pełen energii i gotowy do działania. Picie wody to zwyczaj, który zdecydowanie wspiera w byciu produktywnym!

Krok 5 – Ustal priorytety! 

Istnieje technika, która nazywa się MIT, czyli Most Important Tasks. To jest ćwiczenie, które możesz wykonać każdego dnia rano. Najlepiej byłoby zrobić to jeszcze na końcu poprzedniego dnia. Polega to na tym, że wyznaczasz sobie dwa, może trzy zadania, które wykonasz dzisiaj, aby uznać, że dany dzień jest pozytywny. Jeśli skończysz te zadania, to uznajesz ten dzień za pozytywnie zakończony, produktywny. 

Możesz skorzystać z takiego planera jak mój: „Zacznij działać”. Pod tym linkiem znajdziesz więcej informacji. Możesz rozpisać swoje zadania po prostu na kartce. Nie potrzebujesz tu niczego niezwykłego, ale sam fakt tego, że stworzysz taką listę zadań, wypiszesz rzeczy, które są do zrobienia, już pomogą ci osiągnąć więcej. A co jeśli masz bardzo dużo zadań naraz?

Krok 6 – Twórz ręcznie notatki! 

Dlaczego akurat ręcznie? Bo w innym tempie myślimy, w innym tempie mówimy, a w jeszcze innym piszemy! 

Zmuszenie mojego mózgu do myślenia w tempie pisania, powoduje, że się bardzo mocno uspokajam. Ponadto w trakcie takiego notowania w mojej głowie, trochę jak w trakcie ćwiczeń oddechowych czy medytacji, pojawia się mnóstwo ciekawych rzeczy do wykonania, zadań, o których nie pamiętałem. To jest trochę tak, że trzymamy w głowie mnóstwo niepotrzebnych myśli, które siedzą z tyłu głowy i nas męczą. Chociaż często jesteśmy ich nieświadomi, one nadal są z tyłu głowy. Takie ćwiczenie pisania, powoduje, że częściej mamy dostęp do tych rzeczy i możemy się niejako ich pozbyć, a tym samym nie mieć poczucia, że ciągle o czymś zapominamy. Dzięki temu nie czujemy się ciągle zmęczeni tylko produktywni.

Sprawdź to sam. Usiądź, złap kartkę papieru i zacznij notować. Takie pisanie ręcznych notatek będzie skutecznie porządkować Twoje myśli. Kiedy jesteś wzrokowcem, super okażą się kolorowe zapiski! Wiele osób zauważyło, że chętniej rozpisują sobie swoje zadania, gdy mają do tego profesjonalny notes i kolorowe cienkopisy. Estetyczne notatki pomogą Ci nie tylko o wszystkim pamiętać, ale również sprawią, że będziesz do takiego trybu wracał częściej, a notowanie stanie się Twoim osobistym patentem na produktywność.

Chcąc być produktywnym – musisz pracować!

Zamiast czekać, aż będziesz mógł zająć się pracą, rób to z wyprzedzeniem. Nie marnuj swojego czasu! To jest tak proste. Zacznij działać, pracować, wykonywać kolejne zadania. Prawdopodobnie, jeśli masz uczucie chaosu, to wynika to z tego, że nie wiesz, co jest twoim priorytetem. Lista zadań określająca to, co jest prawdziwie ważne, a później zabranie się do pracy z jednym problemem naraz, jest najprostszym sposobem do tego, żebyś był produktywnym. W tym jak zabrać się do pracy, pomoże Ci technika POMODORO. W filmie poniżej powiem Ci więcej szczegółów.

Jeśli chciałbyś jeszcze bardziej wzbogacić swoją wiedzę na temat produktywności i organizacji czasu, zachęcam Cię do zapoznania się z moim ebookiem pt. Zabić lenia. To świetna pozycja, która pomoże Ci zorganizować się w czasie i działać!

Pamiętaj, z tym jest jak z odchudzaniem. Wystarczy wybrać priorytet i zacząć pracować. Tak jak wybierasz zdrowsze nawyki żywieniowe i regularną aktywność fizyczną, aby osiągnąć wymarzone rezultaty w odchudzaniu, tak samo możesz wybrać konkretne cele i działania, które przyczynią się do osiągnięcia sukcesu w innych dziedzinach życia. Kluczowe jest tutaj wyznaczenie realistycznych etapów i świadome podejście do zmian. Podobnie jak proces odchudzania wymaga czasu i cierpliwości, tak samo osiąganie sukcesu w byciu produktywnym wymaga wytrwałości i determinacji. Planuj i działaj, jestem pewien, że gdy zastosujesz się do powyższych wskazówek, zobaczysz ogromną różnicę w podejściu do zadań i uda Ci się powiedzieć, że JESTEŚ PRODUKTYWNY!

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I ODBIERZ DARMOWĄ LISTĘ 300 PORTALI DLA FREELANCERA!

3 Responses

  1. Byłem naprawdę szczęśliwy, że znalazłem ten artykuł. Wielu osobom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na poruszany przez siebie temat, ale często tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Czuję, że powinienem podziękować za Twoje działania. Koniecznie będę polecał to miejsce i regularnie wpadał, żeby poczytać nowe posty.

  2. Całkowicie zgadzam się z tymi krokami. Do tej listy dodałbym także dostępność oprogramowania do monitorowania komputerów w pracy pracowników. Na przykład pomaga mi to nie relaksować się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej na blogu:

Czas start

Dlaczego postanowiłem zacząć pisać? Dobre pytanie. Zasadniczo z samej pasji tworzenia i możliwości dzielenia się. Ale chyba przede wszystkim po to, aby zacząć systematyzować swoją

Czytaj dalej

Chwalmy Pana (i Panią)!

Clickbajt! To nie jest tak jak myślisz) Bardzo rzadko zdarza mi się pisać teksty osobiste. Wychodzę z założenia, że mój blog jest biznesowy. Unikam raczej

Czytaj dalej

Zaloguj się do platfromy edukacyjnej :)

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ