Bardzo lubię oszczędzać czas. Robię to na wiele sposobów. Przede wszystkim staram się dużo planować i pracować w mądry sposób. Ale to nie wszystko. Dziś opowiem Ci kogo i czego słuchać, aby oszczędzić dużo czasu, a równocześnie bardzo szybko się rozwijać.
Podcasty i wywiady
Bardzo lubię podcasty. Uważam je za niesamowite źródło wiedzy ale też bardzo często po prostu rozrywki. Napisałem też artykuł czym jest podcast?
Równocześnie podcast stanowi dla mnie wygodną formę przekazywania wiedzy na moim blogu. W ciągu ostatnich miesięcy nagrałem kilka bardzo ciekawych rozmów zerknij chociażby na:
- Jak zostać aktorem? Rozmowa z Michałem Żebrowski
- Jak zostać wirtualną sekretarką?
- Jak być bardziej produktywnym (i szczęśliwszym)?
- Czy psychopata lubi kawę?
- Czym jest budżet domowy i jak nim zarządzać?
I wiele wiele innych 🙂 Mam nadzieję, że dołączysz do moich słuchaczy.
W Polsce mamy też setki świetnych podcasterów – to na ich odcinki z niecierpliwością wyczekuje.
- Michał Szafrański ma na liście tysiące sukcesów i osiągnięć. Jednym z nich jest zwiększenie popularności podcastów w Polsce. Większość odcinków gorąco polecam – Więcej niż oszczędzanie pieniędzy.
- Mała Wielka Firma – radiowy i przyjemny głos Marka Jankowskiego a przede wszystkim gigantyczna wiedza. Jeśli chcesz się uczyć o marketingu – to najlepsze możliwe miejsce.
- To się opłaca – podcast Agnieszki Skupieńskiej – Agnieszka zaprasza do siebie bardzo ciekawe osoby, dzieli się też wiedzą na temat pracy freelancera. To niesamowita osoba, mój personalny benchmark tego co chciałbym osiągnąć prowadząc bloga.
- Pani Swojego Czasu – Ola Budzyńska – podcast o produktywności i biznesie online
- Finanse Bardzo Osobiste – Marcin Iwuć – podcast o inwestowaniu, rozsądnym podejściu do pieniędzy
- Nauka XXI wieku – podcast edukacyjny
- Plat Flynn – budowanie firmy online, dochody pasywne i afiliacyjne – gorąco polecam.
- Tim Ferriss – to nie tylko autor książki 4-godzinny tydzień pracy ale też podcaster i to wielokrotnie nagradzany
Jeśli szukasz nowych podcastów sprawdź stronę Polskie Podcasty – są tam liczne rankingi 🙂
Wywiady i TEDy
Jest kilka miejsc, które regularnie odwiedzam, aby posłuchać inspirujących rozmów. W szczególności są to kanały na YouTube – zerknij może któreś Cię zainteresują 🙂
1. 7 metrów pod ziemią to nowy (niespełna roczny) kanał na YouTube. Rafał Gębura zaprasza swoich gości do podziemnego parkingu i nagrywa z nimi wywiady. Rafał nie boi się kontrowersji i często porusza bardzo mocne tematy. Równocześnie ten kanał to istny mastersztyk jeśli chodzi o wszystkie zabiegi marketingowe – teaserowanie odcinków, dbałość o spójność wizualną, dobre opisy – tak to powinno się robić. Wielkie wow i epicko szybko widoczne efekty – w niecały rok Rafał osiągnął prawie 650 000 subskrypcji i ponad 54 mln wyświetleń swoich materiałów.
2. Ciężko nie jest znać Karola Paciorka. Dawniej część słynnego duetu LekkoStroniczy gdzie wspólnie z Włodkiem Markowiczem nagrali 1000 satyrycznych odcinków na swój kanał. Karol wciąż szuka swojego formatu na YouTube. Niedawno rozpoczął prowadzić długie i ciekawe rozmowy z różnymi gośćmi. Gorąco polecam również jego kanał – to głębokie, długie i bardzo swobodne rozmowy, które mogą Cię wiele nauczyć. Zerknij chociażby na tę rozmowę z Jerzy Afanasjewem na temat narkotyków w Polsce:
3. Kanał Michała Sikorskiego to ogólnie rzecz ujmując kanał podróżniczy – wędruje w regiony, które mnie personalnie kręcą – czyli Tajlandia/Filipiny. Jego filmy podróżnicze to bardzo pogłębione reportaż – Michał pokazuje prawdziwe życie – jak wygląda ono od środka.
Na jego kanale znajdziesz też sporo ciekawych wywiadów – jak np. ten z Emilem Truszkowskim, który regularnie odwiedza Koreę Północną.
4. Jeden z najpopularniejszych kanałów popularnonaukowych a równocześnie jeden z najbardziej przystępnych – Kasia Gandor- obowiązkowy na liście:
5. TED to klasyka sama w sobie. Tutaj – wyjaśniałem czym jest TED? i dlaczego warto oglądać filmy z tego kanału. Poniżej fascynujący wykład Sir Ken Robinsona, o tym jak szkoła zabija kreatywność. TEDy są niesamowicie rozwijające i koniecznie powinieneś je regularnie oglądać, jeśli chcesz się być na bieżąco.
Audiobooki
Kocham czytać. Czytam wręcz nałogowo. Kilka lat temu pracowałem na produkcji szafek medycznych. Praca była stosunkowo monotonna – sprowadzała się do siedzenia przy maszynie i przyciskania kilku guzików. Dla pewnego przykładu – przez 3 miesiące zajmowałem się wyłącznie produkcją takich oto kątowników:
Praca była żmudna i nudna. Z dużego odcinka blachy wycinałem pasy, później krótkie prostokąty, następnie nawiercałem otwory i zginałem je pod kątem prostym. Mimo wszystko lubiłem tą pracę. Majster pozwalał na słuchanie muzyki na słuchawkach. Wykorzystywałem ten czas na słuchanie audiobooków. To wtedy przerobiłem prawie całą twórczość Lema, słuchałem wielu opowiadań Philipa K. Dicka.
Wcześniej miałem spory problem z uczeniem się bezpośrednio z treści audiobooków. Wydawało mi się, że dużo mniej zapamiętuje słuchając. Im więcej jednak podcastów słuchałem, tym bardziej moja perspektywa zaczęła się zmieniać. Z czasem odkryłem, że jest wiele książek, których nagranie jest niesamowicie profesjonalne i spokojnie daję radę się z nich uczyć. Jak wiesz, staram się mocno promować ideę pracy zdalnej udzielając się w fundacji Zdalny Ninja. Jedna z najlepszych książek, którą czytałem na ten temat to książka Remote:
Audiobook Jasona Frieda i Davida Hanssona jest skarbnicą praktycznych porad, skierowanych dla pracodawców oraz pracowników. Autorzy biorą na warsztat wszystkie obawy i mity narosłe wokół pracy zdalnej, przedstawiając zarówno ich zalety, jak i wady. Wyjaśniają, jak zabrać się za pracę zdalną, jakie ma zalety i wady, jak zarządzać telepracownikami oraz jak wyznaczyć sobie granicę pomiędzy obowiązkami zawodowymi, a życiem prywatnym. Pamiętajmy, w świecie jutra może już nie być biur! Audiobook dostępny w sprzedaży tutaj 🙂 Aktualnie możesz go kupić w promocji za 15 zł!
Gdzie i kiedy słucham te treści?
Przede wszystkim staram się dobrze wykorzystać czas. Podcastów i audiobooków słucham przede wszystkim podczas wykonywania czynności fizyczny – biegając, sprzątając lub spacerując. Audiobooków staram się słuchać też wieczorem przed zaśnięciem.
A Ty? Jak się uczysz?
2 Responses
Bardzo fajna lista, faktycznie warto poznać te podcasty.
Zgadzam się z tym co napisałeś. Ja osobiście lubię puścić sobie jakiś wywiad czy rozmowę w tle, kiedy jestem skupiony na czymś innym wtedy podświadomie przyswajam informacje z podcastu. Odnoście programu, który zajmuje pierwszą pozycję w przedstawionej powyżej liście, mowa tutaj o „7 metrów pod ziemią”. Cieszę się, że został on uwzględniony, ponieważ to mój ulubiony program, którego często słucham nawet zamiast muzyki podczas pracy na komputerze. Przez to jestem w stanie zaoszczędzić sporo cennego dla mnie czasu.