Najprościej ujmując podcast to audycja radiowa dostępna przez internet na żądanie, której możesz słuchać kiedy chcesz i gdzie chcesz. Tematyka obejmuje chyba wszystkie dziedziny życia – od edukacji dla dzieci po biznes, rozwój osobisty, inwestycje i motoryzację.
Podcast – dlaczego warto?
Osobiście podcasty są dla mnie przede wszystkim źródłem wiedzy. Słucham ich w wolnej chwili na przykład jadąc samochodem, biegając czy spacerując. Podcasty poruszają niesamowicie różnorodną tematykę.
Zazwyczaj podcasterzy, skupiają się na konkretnej dziedzinie wiedzy. Słuchać można podcastów na temat marketingu internetowego, zdrowia, finansów osobistych, rozwoju osobistego przez po podcasty poruszające tematykę bardziej biznesową, czy bardziej związaną z motoryzacją czy po luźne lifestylowe materiały. Dowiedzieć się można z tych podcastów masę praktycznych wskazówek.
Dzięki podcastom zdobywasz nową wiedzę i inspiracje. Podstawowym celem wielu podcastów jest właśnie dzielenie się ekspercką wiedzą i doświadczeniem. Nie w formie wykładów czy referatów, a bardziej zwykłej rozmowy często wywiadów. Ta forma sprawdza się genialnie w zdobywaniu nowej wiedzy – nie jest zbyt długa i nużąca, a wystarczająco treściwa. Często to wiedza, którą od razu można wykorzystać w praktyce lub wynotować sobie i później pogłębiać interesujące zagadnienia. Twórcy chętnie zapraszają do swoich podcastów gości, przez co też można poznać więcej ekspertów z tej samej lub zbliżonej dziedziny, a także zainteresować się nowym tematem.
Podcast – jak i gdzie słuchać??
Najświeższą listę nowych odcinków polskich podcastów znajdziesz na stronie podkasty.info. To chyba najlepsza baza podcastów 🙂 Ale chciałbym Ci osobiście polecić kilka osób, których sam regularnie słucham.
- Klasyka podcastingu w Polsce czyli Michał Szafrański i jego podcast Więcej niż oszczędzanie pieniędzy.
- Mała Wielka Firma – podcast o przedsiębiorczości
- To się opłaca – Agnieszka Skupieńska – podcast o pracy freelancera
- Pani Swojego Czasu – Ola Budzyńska – podcast o produktywności i biznesie online
- Finanse Bardzo Osobiste – Marcin Iwuć – podcast o inwestowaniu, rozsądnym podejściu do pieniędzy
- Paweł Opydo i Katarzyna Czajka – Zombie vs Zwierz podcast o popkulturze i… wszystkim innym 🙂
- Nauka XXI wieku – podcast edukacyjny
- Michał Barczak – GeekCast – praca freelancera, praca przez internet i pomysł na biznes.
- Placebo.pro – podcast ze skutecznością udowodnioną klinicznie – polecam!
- Agata Chmielewska – FIRMA ON-LINE
Podcasty pozwalają też szlifować język obcy – niemal w każdym języku na świecie znajdziesz jakiś podcasterów. Bardzo często z tego korzystam, aby podszkolić język. Co ciekawe w iTunes znajdziesz też podcasty po angielsku uczące angielskiego! Poza tym – bądźmy szczerzy – baza wiedzy dostępna w języku angielskim wręcz przeraża. Jest tam wszystko czego potrzebujesz! Naturalnie najwięcej podcastów jest tworzonych w języku angielskim i też wybór tematyczny w tym języku jest najszerszy. Ale możesz też posłuchać podcastów prowadzonych w innych językach, a nawet znaleźć takie, które tworzone są z myślą o uczących się konkretnego języka. To pozwala szlifować język i jednocześnie zdobywać wiedzę. Nie wydając ani grosza.
Podcast to medium, które jest bardzo wygodne. Forma audio nie potrzebuje wzroku, ani mocnego skupienia – tzn można przy tej okazji wykonywać różne czynności. Możesz robić w tym czasie kilka innych rzecz na przykład sprzątać lub jak w moim przypadku uprawiać sport albo jechać samochodem. Podcastów można słuchać przez smartfona i nie potrzebujesz zazwyczaj żadnych dodatkowych aplikacji co również ułatwia wejście w ten świat 🙂 Z mojej perspektywy czas w aucie dawniej był mocno zmarnowany. Był taki czas, że bardzo regularnie jeździłem 300-400 km po Polsce. Zazwyczaj w tle grało radio, a jeśli nie zapomniałem się przygotować – to płyta z ulubioną muzyką. Gdzieś po drodze próbowałem dotknąć audiobooków ale mimo wszytko ciężko było mi nadążyć za fabułą na dłuższą metę. I tak odkryłem podcasty. W szczególności dobrze słucha mi się podcastów, które mają formę wywiadu lub rozmowy. Mam po prostu wrażenie, że to ludzie, którzy siedzą sobie ze mną w aucie a ja przysłuchuje się ich rozmowie na jakiś ciekawy temat. To dobry sposób na zarządzanie czasem 🙂 Skoro i tak trzeba na różne czynności poświęcić czas, to można też w tym czasie przyswajać nowe informacje na wybrany przez siebie temat.
Podcasty są darmowe! Podcast jest trochę jak darmowy audiobook albo kurs online w wersji audio. Ogrom wiedzy dostępny na wyciągnięcie ręki. Darmowy, ale bardzo wartościowy choć oczywiście trzeba dokonać pewnej selekcji. To jak dodatkowe kursy czy nawet studia podyplomowe. Słuchanie dobrych podcastów, które przypomina wchodzenie w relację mentor-uczeń. Słuchasz głosu swojego mistrza i stosujesz jego wskazówki w praktyce.
Za pomocą aplikacji, o których zaraz kilka słów więcej, możesz zapisać ulubione audycje i później odsłuchiwać je offline. Alternatywnie po prostu pobierasz plik mp3 bezpośrednio ze strony – taką możliwość mają też moi słuchacze – na końcu artykułu jest link do pobrania pliku. Przydaje się w sytuacjach, kiedy nie mamy dostępu do internetu np. w czasie biegania po lesie, lub jeśli chcemy zachować sobie plik na dłużej. Ponieważ to tylko audio to nawet bardzo długie podcasty zajmują niewiele pamięci telefonu/komputera.
Jak słuchać podcastów?
Oczywiście to zależy na jakim urządzeniu chcesz odtworzyć podcast. Takie aplikacje jak spreaker umożliwiają publikację na wielu różnych portalach czy aplikacjach. Sporo podcastów znajdziesz na YouTube. Jeszcze więcej w iTunes. Niektóre rozmowy znajdziesz też na soundclouds 🙂 Zazwyczaj jednak korzystam z telefonu komórkowego i tak:
- Na urządzeniach Apple oczywiście w aplikacji iTunes/Podcasts. Mój podcast też tam znajdziesz 🙂
- Na androidach może przydać się aplikacja Podcast Addict .
W systemie Windows można również słuchać i subskrybować w aplikacji iTunes albo po prostu znaleźć stronę internetową i bezpośrednio z niej odtwarzać materiały.
Jak wygodnie słuchać podcastów?
Teoretycznie można go słuchać na wszystkim, co potrafi odtwarzać pliki dźwiękowe Jest natomiast tylko jeden sposób, aby robić to naprawdę wygodnie, bez dodatkowego wysiłku wydatkowanego na śledzenie nowych odcinków, ręczne pobieranie, kopiowanie i zapamiętywanie gdzie skończyliśmy słuchać. Ten sposób to oczywiście smartfon z odpowiednią aplikacją do obsługi podcastów. Część systemów posiada wbudowaną obsługę podcastów, jak iOS, czy Windows Phone, niezależnie od tego można zainstalować aplikację o bardziej rozbudowanych możliwościach. Prawdopodobnie najlepszą aplikacją do podcastów jest Pocket Cast, dostępny na wszystkie trzy wiodące mobilne systemy operacyjne. Aplikacja jest płatna, na Androida kosztuje 11 zł, ale zdecydowanie warto poczynić ten jednorazowy wydatek. Lista zalet jest długa:
- Subskrybując kanały podcastów będziesz zawsze wiedział kiedy pojawi się nowy odcinek
- Możesz ręcznie pobierać wybrane odcinki, a także ustawić aby pobrały się automatycznie, gdy jesteś w zasięgu WiFi, dzięki czemu będziesz miał zawsze czego posłuchać gdy nadarzy się taka okazja, bez planowania na przyszłość, tak jak działa np. Pocket
- Wszystko co istotne jest synchronizowane pomiędzy urządzeniami, również na różnych systemach, czy webowym odtwarzaczem – lista subskrybowanych podcastów, lista przesłuchanych odcinków, miejsce w którym skończyłeś słuchać dany odcinek, dla każdego odcinka osobno. Wystarczy otworzyć aplikację i kontynuować słuchanie
- Przesłuchane podcasty automatycznie są kasowane, dzięki czemu nie zapychają pamięci telefonu
- Można budować playlisty, np. na długą trasę samochodową, dzięki czemu nie będziesz musiał przez parę godzin odrywać swojej uwagi od prowadzenia auta aby włączyć kolejny odcinek
- Można zmieniać prędkość odtwarzania (gdy ktoś mówi za wolno, bądź za szybko), usuwać ciszę, podbić głośność, a każde z tych ustawień może być globalne, lub inne dla każdego podcastu
- Można ustawić drzemkę – odtwarzanie zatrzyma się po upływie określonego czasu
- Przewijane dostosowane do audycji a nie muzyki – 10 sekund do tyłu, 30 sekund wprzód, skokowo, a nie płynnie
- Tworzenie własnych filtrów wyświetlanych podcastów
- Sterowanie odtwarzaniem za pomocą słuchawek z przyciskami, czy dzięki specjalnej aplikacji na smartwatch’a
Wszystko to razem sprawia, że nie musimy poświęcać uwagi na szukanie i pobieranie nowych odcinków. Jeśli mamy przy sobie telefon, to automatycznie, bez udziału naszej uwagi, mamy coś ciekawego do posłuchania. Jest to nawet wygodniejsze niż RSS czy subskrypcja na YouTube. Bez aplikacji prawdopodobnie nigdy nie dopilnujemy, żeby przesłuchać drugiego odcinka danego podcastu.
Taka aplikacja umożliwia również słuchanie… szybciej! Wiele osób, które słucha podcastów odsłuchuje je w tempie x1,5 lub x2.
Kilka rad jak rozpocząć nagrywanie podcastów
A co jeśli chcesz zacząć nagrywać swój własny podcast? Poniżej kilka podpowiedzi 🙂
Jeśli już słuchasz podcastów – polskich czy zagranicznych – z pewnością wiesz, jak różnorakie treści można w nich odnaleźć. Bardzo często są to programy będące cennym źródłem aktualnych informacji i wiedzy. Czy właśnie nie tego chcesz? Informować swoich odbiorców o ważnych kwestiach związanych z obszarem Twojej działalności, ale w jak najbardziej interesujący dla nich sposób?
- Przygotuj dobrą nazwę
Nazwa Twojego kanału z podcastami powinna być na tyle odpowiednia, że nie tylko łatwo „wpadnie w ucho”, ale także każdy kto ją usłyszy będzie widział, jakie tematy w nim poruszasz. Posiadanie nazwy, która jasno oddaje sens Twojej działalności jest świetnym sposobem na pozyskanie nowych odbiorców, ponieważ jeżeli ktoś szuka informacji właśnie na ten temat to właśnie nazwa jest często pierwszym elementem, który może go przyciągnąć.
- Twórz treści, których sam chętnie byś posłuchał
Wtedy zadbasz o to, by były interesujące. Jeżeli, to czym się zajmujesz fascynuje Cię, pochłania bez reszty i sprawia, że chciałbyś wszystkim o tym jak najwięcej opowiedzieć to jesteś na dobrej drodze – to jest klucz do przygotowania wartościowych treści.
- Zadbaj o dobrą jakość nagrań
Wszystko zależy oczywiście od tego, jak dużo chcesz zainwestować w robienie podcastów. Dla początkujących podcasterów przyzwoity mikrofon (możliwości jest sporo np. BlueYeti lub rejestrator ZoomH2n – po kliknięciu sprawdzisz ceny) i komputer z darmowym programem Audacity zdecydowanie wystarczy. W internecie można znaleźć instrukcje jak wykorzystać ten program do nagrywania podcastów. Z czasem możesz rozważyć dokupienie dodatkowego sprzętu takiego jak lepszej jakości mikrofon, cyfrowy dyktafon, czy mikser, który sprawi że nagrywany głos brzmi bardziej radiowo.
- Publikuj regularnie w odpowiednim czasie
W Buffer sprawdzono kiedy i jak często w iTunes publikowanych jest 25 top podcastów. Okazało się, że 40% z nich pojawia się tam raz w tygodniu, często też podcasty są zamieszczane raz na dwa tygodnie. 60% podcastów dodawanych jest przed środkiem tygodnia, głównie we wtorek.
- Zadbaj o odpowiednią długość
Twój podcast powinien trwać tyle czasu ile potrzebujesz, jednak warto wiedzieć, co na ten temat mówią statystyki. Według strony z internetowym radio i podcastami Sticher idealny czas podcastu to 22 minuty. Z kolei wystąpienia TED trwają maksymalnie 18 minut – naukowcy twierdzą, że właśnie tyle czasu potrafimy skupić uwagę na jednym mówcy. Istnieją fantastyczne podcasty, które trwają 45-60 minut, jednak wydaje się, że w niedoczasie w jakim żyjemy bardziej sprawdzą się krótsze formy.
- Zamieszczaj podcasty w różnych miejscach
Spraw aby Twoje podcasty znalazły się w iTunes, ale nie zapominaj o innych miejscach. Istnieje wiele aplikacji oraz stron www, w których można odnaleźć podcasty. W Polsce są to np. polskiepodcasty.pl lub podkasty.info. Rewelacyjnym miejscem do zamieszczania takich treści jest także Twój blog oraz strona. Wykorzystuje to Paweł Tkaczyk, który na swojej stronie ma nawet wydzieloną zakładkę „podcast”
Podcast jest bardzo dobrym sposobem na promocję własnego biznesu, bo gwarantuje:
- Prosty sposób na zbudowanie publiczności
Warto zaprosić znanego eksperta, przygotować pytania i zadbać o obecność na wszystkich appkach do słuchania podcastów. Wywiady z autorytetami przyciągają słuchaczy.
- Wygoda
Podcastów można słuchać niezależnie od miejsca. Są dostępne wszędzie, nawet bez połączenia z Internetem. Można je ściągnąć i słuchać offline. Czego nie można powiedzieć o treści pisanej lub wideo.
- Front-end (czyli treść promocyjna)
Na podcastach bezpośrednio raczej nie zarobisz, ale wiadomo jedno: tam, gdzie zrzeszasz dużą społeczność, możesz sprzedawać – swoje produkty, produkty Twoich parterów, współpracować ze sponsorami (dobrym przykładem jest Patt Flyn, który na każdy odcinek podcastu ma swojego sponsora). Podcast to świetny sposób na kierowanie ruchu z kanału podcastowego na stronę www.
- Podcasty zastąpią radio
Upodobania i zachowania konsumentów zmieniają się. Teraz coraz mniej preferujemy radio i telewizję. Filmy oglądamy na Netflix unikając rażącej ilości reklam. Muzykę słuchamy na Spotify. Mamy ślepotę banerową, nie akceptujemy więcej czysto reklamowego charakteru treści.
Przede wszystkim jednak podcasty skracają dystans między odbiorcą a czytelnikiem. To właśnie za pomocą podcastów można przekazać całą gamę emocji – drżenie głosu, zająknięcia – to wszystko zwiększa odczucia naturalności i przybliża do nas czytelnika/słuchacza.
Mity związane z podcastami
- Szkoda mi czasu na słuchanie podcastów – podcasty nie konkurują czasowo z niemal żadną inną formą rozrywki, czy przyswajania informacji i to właśnie jest ich największa zaleta. Słuchanie podcastów nie polega na tym, że siadamy w fotelu, zamykamy oczy i nie robimy nic innego tylko słuchamy. Rzeczy, które można robić zamiast słuchania podcastów to słuchanie muzyki, słuchanie radia, oraz słuchanie audiobooków. Radio obarczone jest tymi samymi wadami co telewizja, muzyka jest oczywiście fajna, ale nie niesie ze sobą żadnych informacji.
- Podcastów nie słucham bo są o wiele za długie – prawdopodobnie autor po prostu nie trafił na podcast, który by go naprawdę interesował. Czy możemy powiedzieć, że książka jest za długa? Tak jeżeli to lektura szkolna, którą czytamy bo musimy, albo książka źle napisana. Nigdy nie powiemy tak o książce, czy filmie, który trzymał nas w napięciu od początku do końca. W żadnym wypadku nie ma konieczności, żeby podcast wysłuchać za jednym posiedzeniem, tak jak mało kto czyta książkę w jednym posiedzeniu, albo słucha kilkonastogodzinnego audiobooka w całości. Zamiast wystraszyć się długością, najlepiej zacząć słuchać i zobaczyć w praktyce. Możliwe, że długość odstrasza nas, bo nie mamy czasu na inne rzeczy, a przeliczamy czas słuchania jako czas zajęty, jak w przypadku oglądania filmu, a to błąd.Jeśli dojeżdżamy godzinę do pracy w jedną stronę, spokojnie wsłuchamy nie jeden podcast każdego dnia.
Tak więc raz jeszcze zapowiadając – w ciągu najbliższego miesiąca w końcu powinien wystartować mój własny podcast. W pierwszym odcinku wyjaśnię o czym będę opowiadał i dlaczego akurat właśnie za pomocą podcastu.
Bardzo serdecznie zapraszam Cię do wysłuchania kilku moich odcinków podcastu:
20 Responses
Minusem podcastów (przynajmniej dla mnie) jest konieczność skupiania sporych zasobów uwagi tylko na nich (oczywiście można je zatrzymywać i cofać, ale jest to nieco uciązliwe).
Ale poza tym – jestem jak najbardziej za! 🙂 Lubię każdą dźwiękową formę przekazu treści.
Moi czytelnicy namawiają mnie do przejścia na „jutuby”, ale trochę się przed tym wzbraniam. Nie jestem gotowa na taką dawkę hejtu, jaką smarkateria potrafi sprzedać bogu ducha winnym ludziom pod filmami :/ Dostać kciuka w dół tylko dlatego, że na filmie mam zieloną bluzkę, a nie białą? Słabe! Nagrywanie samego dźwięku do odtworzenia miałoby więcej zalet pod kątem ochrony przed hejterami i trollami, ale z kolei ludzie lubią patrzeć na obrazki. Większość jest wzrokowcami i tu znów wracamy do „babskich problemów”. O ile z moim wyglądem nie mam problemu, to z mimiką twarzy w trakcie mówienia bywa różnie 😀 Ludzie zamiast mnie słuchać skupiliby się tylko na tym co robię, jak się zachowuję. Dlatego, jakbym chciała bardzo to zrobić, tak bardzo też mnie te kilka spraw odstrasza.
Jak dla mnie to dość wypaczone spojrzenie. Typowym hejtem nie powinno sie przejmować, a komentarze zazwyczaj dają motywację i rozeznanie w tym, co sie użytkownikom spodobało, a co jest do poprawy. Wiele ludzi zwróci uwagę na bluzke? Moze czas odświeżyć garderobe. Chyba, że lubisz to jak sie ubierasz, a wtedy problemu nie ma, bo jesteś świadoma swojego wizerunku i stylu.
Natomiast jesli bardzo nie chcesz kontaktu z widzem na Youtube, istnieje mozliwosc wyłączenia komentarzy.
W podcastach jedna rzecz mi bardzo przeszkadza – żeby przyswajać to, co jest omawiane muszę się dosyć mocno skupiać. Kiedy słucham podcastu na zasadzie „leci w tle jak radio”, to w ogóle nie pamiętam czegokolwiek, co właśnie wysłuchałem. A to z kolei powoduje, że słuchanie podcastów traci dla mnie sens. Widać jestem typowym facetem, który skupia się tylko na jednej rzeczy 🙂
To jedna z przewag podcastów moim zdaniem. Słucham ich właśnie podczas zajęć szeroko pojetych fizycznych – spacer, koszenie trawnika, bieganie, sprzątania itp – wtedy spokojnie mogę się skupić na słuchaniu 🙂
Świetny artykuł, bardzo trafne korzyści z prowadzenia podcastu.
Podcasty zawsze mi się podobały jako forma multimedialnego contentu. Wspominałeś o „niedoczasie”, na który cierpimy, a tego niedoczasu będzie jeszcze więcej. Właśnie dlatego podcast jest świetnym rozwiązaniem bo możemy go słuchać jednocześnie robiąc coś innego. Nie da się tego zrobić podczas oglądania video, czytania artykułu, czy uczestniczenia w webinarze. W tych przypadkach możemy wykonywać jedną czynność na raz. Nie da się oglądać video i prowadzić samochód. Nie da się czytać artykuł i gotować obiad. Nie da się oglądać webinar i trenować na siłowni lub biegać. Właśnie dlatego uważam, że podcasty mają przyszłość i warto się zwrócić w ich stronę 🙂
Dokładnie! Dlatego sam tak lubie podcasty 😀
I tak nie jestem przekonany do zaczęcia, gdyż twierdzę, iż jest to tylko rozwinięcie koncepcji radia, które nie wytrzyma długo w porównaniu do rozwijających się ciągle w kierunki immersji smartfonów, programów VR, czy filmów na życzenie.
Masz dużo racji w tym co mówisz. Ale radio istnieje w dalszym ciągu. Netflix nie spowodował, że ludzie przestali oglądać TV. Zmienia się sposób konsumpcji treści. Teraz to my decydujemy kiedy chcemy odbierać poszczególne treści. Mamy coraz mniej czasu na czytanie, ale równocześnie możemy np. słuchać szkolenia. Jadąc autem nie obejrzysz filmu – ale posłuchasz podcastu. Idąc na siłownię raczej nie będziesz zakładał okularów VR.
Jeśli miałbym wróżyć z fusów to mam taką wizję, że bardzo szybko w ciągu kilku lat wejdzie AR. I podcastu będziemy słuchać tak, że koło nas będzie szedł awatar, który będzie nam coś opowiadał. I będzie to wyglądało dla Ciebie tak, jakbyś szedł ze swoim ulubionym twórcą na spacer. Albo z nim biegał, albo jakby siedział jako pasażer w Twoim aucie 🙂 Podcasty na świecie stały się niesamowicie popularne – ich popularność cały czas rośnie!
Twoja wizja jest całkiem prawdopodobna aczkolwiek stanie się to raczej za kilkanaście niż za kilka lat.
Popularne? Czyżby? Nie słyszałem aby ktoś z moich kolegów ze studiów z nich korzystał.
Przede wszystkim mam jednak wątpliwości czy znajdę w nich coś ciekawego. W większości interesuję się grami komputerowymi i nowoczesnymi technologiami (Tym drugim nawet wolałbym się nie interesować bo nie mam pieniędzy na gadżety ????). Trochę teoriami spiskowymi i medycyną alternatywną oraz psychologią.
Zostaje nam wyczekiwać przyszłości 🙂 jestem przekonany, że będzie na ten moment całkiem inna niż sobie wyobrażamy 😀
Z podcastami zetknąłem się stosunkowo niedawno, były podane jako fajny sposób na naukę nowego języka. Jeśli ktoś planuje się uczyć języka to polecam przeczytać sobie “Jak szybko nauczyć się języków obcych” Martyny Jacenko. Wracając, z ciekawości zainstalowałem sobie aplikację podcast addict, i natrafiłem na podcasty Ariadny Wiczling, później trafiłem na twoje. Uważam je jako dobry sposób zabicia czasu, podczas podróży lub wykonywania zajęć, które nie wymagają dużej uwagi – sprzątanie itp. Muszę pochwalić cię za muzyczkę na początku jest klimatyczna, kojarzy mi się typowo z luźnymi śniadaniowymi pogadankami radiowymi. Pozdrawiam!
Have fun! Niedługo turbo ciekawy odcinek z Adamem, który opowie o chemii mózgu i tego jak suplementy mogą wpłynąć na produktywność. Już dziś zapraszam! 🙂
Właśnie wystartowałam ze swoim podcastem. Mam już dwa odcinki i teraz zastanawiam się nad opublikowaniem na blogu wpisu, o tym, czym podcasty są i z czym się je je.
Widzę, że takich wpisów jest już w sieci sporo, ale z drugiej strony, jak rozmawiam z ludźmi, to nadal nie wiedzą co i jak. Jest jeszcze sporo miejsca na podcastowe uświadamianie, no nie? 😉
Zgadza się! Potrzeba uświadomienia w pl jest jeszcze ogromna! Szkoda, że tak mało ludzi zna podcasty
*jakichś, nie jakiś
Dzięki za fajne rady. Myślę, że na 2021 rok, podkasting stał się naprawdę modny i ciągle jest duży potencjał do rozwoju. Sam niedawno założyłem podkast „Finanse pod Kontrolą”, mam już 7 odcinków i naprawdę chce mi się tworzyć ciekawe dla słuchaczy treści 🙂
Dzięki za świeten rady!
Też zastanawiam się czy nie uruchomić vloga. Największy ruch i każdy woli słuchac niż czytać. Ruch na blogach jest żaden. Więc może to robić? Ale jak wiele czasu trzeba poświęcić, żeby się zwróciło?