logo.webp

Kompletujemy sprzęt dla gracza — o czym warto pamiętać?

Ostatnie miesiące były dosyć szalone. Nie jestem zapalonym graczem – ale jak w kilku newsletterach pisałem, poświęciłem ostatnio sporo czasu na naukę różnych nowych rzeczy. Między innymi uczyłem się silników do tworzenia gier. No i cóż… przy tej okazji musiałem zapoznać się (oczywiście w ramach re-searchu) z najnowszymi tytułami. A przy tej okazji okazało się, że trochę brakuje mi sprzętu.

A gracz jest szczególnym użytkownikiem sprzętu, ponieważ wymaga się od niego dużej wydajności, sprawności i szybkości działania. Nowe tytuły mają coraz większe wymagania sprzętowe. O czym należy pamiętać, kompletując sprzęt dla gracza? 

Komputer stacjonarny czy laptop?

Na początku warto zastanowić się, na jakim sprzęcie będziemy grać. Do wyboru mamy komputery stacjonarne, laptopy oraz konsole. Te pierwsze są najczęściej wybieranym urządzeniem przez graczy, ponieważ mają wiele zalet. Przede wszystkim mamy w nich możliwość swobodnego doboru komponentów i późniejszej ich modernizacji. Są też bardziej uniwersalne. W moim przypadku więc, nie jest to tylko sprzęt do grania ale i do renderowania grafik, projektowania map, czy w obliczanie kolizji 🙂

Dobry komputer powinien być wyposażony w co najmniej czterordzeniowy procesor, szybki dysk SSD, dużo pamięci RAM oraz dobrą kartę graficzną na przykład serii GeForce GTX lub Radeon RX. Z kolei laptop będzie lepszym rozwiązaniem dla osób, które pragną mobilności. Jego minusem jednak jest zazwyczaj wyższa cena niż komputera stacjonarnego oraz małe możliwości zwiększenia wydajności i ulepszenia takiego urządzenia. Z drugiej strony z laptopem łatwiej podróżować. A że czeka mnie niedługo kolejna daleka podróż… Duży wybór sprzętu dla graczy znajdziemy na https://www.morele.net/.

Klawiatura i myszka

Dobór odpowiedniej klawiatury dla gracza jest szczególnie istotny, bo może być ona wyposażona w dodatkowe funkcje, które usprawniają rozgrywkę. Klawiatura mechaniczna dla graczy często charakteryzuje się również innym kształtem i rozkładam klawiszy, aby była bardziej wygodna. Na rynku znajdziemy dwa typy klawiatury: mechaniczną i membranową. Ta pierwsza charakteryzuje się szybkim czasem reakcji i większą wytrzymałością, jednak jest droższa i podczas korzystania z niej słychać charakterystyczny głośny dźwięk – dla mojej żony nie do zaakceptowania jest już dźwięk klikania myszki a co dopiero takiej klawiatury mechanicznej… Niezależnie od modelu, na jaki się zdecydujemy, warto wybrać sprzęt wykonany z najwyższej jakości materiałów, zapewniających ergonomie pracy, na przykład wyposażony w podpórkę pod nadgarstki.

Z kolei myszki do wyboru mamy optyczne lub laserowe. Te drugie są płynniejsze i bardziej precyzyjne dlatego są szczególnie polecane graczom. Na rynku dostępne są również modele wyposażone w dodatkowe przyciski, którym tak samo jak w klawiaturze można przypisać konkretne funkcje. Warto wybrać model, który charakteryzuje się wysoką czułością sensora, dzięki czemu kursor jest dokładniejszy i szybciej się porusza. Ważna jest również ergonomia myszki — to czy dobrze leży w dłoni. W moim przypadku wybór padł już kilka lat temu i zakupiłem już kolejny raz tą samą – Logitech MX master 3 – bezprzewodowa, z masą dodatkowych przycisków. Jest też dosyć ciężka ale ma genialną ergonomię.

Monitor dla gracza

Wybierając monitor dla gracza, przede wszystkim warto zwrócić uwagę na odpowiednią przekątną ekranu. Mniejsze modele zazwyczaj są mniej komfortowe podczas grania, dlatego warto zdecydować się na wielkość minimum 20 cali. Dobry monitor powinien charakteryzować się również rozdzielczością wyświetlacza w jakości Full HD lub większej oraz odświeżaniem 120, lub 144 Hz. W moim przypadku na co dzień korzystam z kilku monitorów i powoli przygotowuje się na upgrate sprzętu… Ale to temat na osobny artykuł. Trochę pisałem o tym w tym artykule.

Artykuł powstał przy współpracy z https://www.morele.net/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej na blogu:

Gdzie chcesz się zalogować?