Mam nadzieję że nie muszę Wam tłumaczyć czym TED jest. Ale z drugiej chciałbym Wam opowiedzieć czym TED jest dla mnie osobiście. Tym bardziej że miałem ostatnio możliwość wystąpić jako prelegent 🙂
Skrót TED wywodzi się od angielskich słów Technology, Entertainment i Design, czyli Technologia, Rozrywka i Design (to chyba akurat nie przetłumaczalne słowo). Ta konferencja naukowa organizowana jest przez amerykańską firmę, czy też właściwie fundację non-profit. Główne motto to popularyzacja „idei wartych rozpowszechniania”.
Historia i cele TED
TED ma stosunkowo długą historię – pierwsze spotkanie odbyło się w 1984 roku i właściwie miało być wydarzeniem jednorazowym. Od lat 90′ konferencja odbywa się regularnie co roku. Początkowo królowała tematyka technologiczna, dzisiaj przekrój wiedzy jest niczym nie ograniczony. Pojawiają się zarówno prelekcje motywacyjne – w Polsce chyba najbardziej znane wystąpienie Jacka Walkiewicza – Pełna moc możliwości – zapraszam do obejrzenia poniżej, jak i wystąpienia czysto związane z technologią czy właśnie designem. Jaki jest Twój ulubiony TED? Wrzuć info w komentarzu.
Dla mnie osobiście niezbyt jasne jest dlaczego wystąpienie Pana Jacka, stało się tak popularne. Oczywiście mówi niezwykle inspirująco ale „pod koniec dnia…”, mam wrażenie że to trochę pusta wydmuszka. Co zostaje w głowie po obejrzeniu? Z jednej strony mnóstwo pozytywnych, ciekawych słów i sformułowań. Niby zachęta do działania – ale konkretów brak. Niby śmiesznie – ale z drugiej strony to tylko codzienne anegdotki. Widziałem ten film pewnie z dziesięć razy i brakuje mi w nim „mięsa”.
Wracając do samej idei od stycznia 2014 roku udostępniono łącznie ponad 53 tysiące wykładów, oglądanych w sumie ponad 890 milionów razy. Co ciekawe od 2005 roku przyznawane są nagrody. Do 2009 roku laureaci otrzymywali trzy razy po 100 tys. dolarów, a od 2010 roku zwycięzcy wręczano jedną w wysokości 300 tys. dolarów. W ten sposób organizacja wspiera projekty warte realizacji. Idee te być może zmienią nasz świat. I faktycznie zmieniają!
Różne odmiany TED
Od strony praktycznej – każdy mówca dostaje nie więcej niż 18 minut na swoje wystąpienie. Oprócz oficjalnych konferencji TED są także TEDx (TEDx, x – Independently Organized Event), niezależne i organizowane lokalnie konferencje przypominające formatem TED, podlegające niektórym regułom TED, zawarte w udzielanej ich organizatorom przez TED licencji. W Polsce można je znaleźć pod nazwą TEDxSalon lub TEDxNazwa Miasta.
W instrukcji dla prelegentów TEDx, można znaleźć dwa bardzo ciekawe zdania:
„- TED jest nieformalny, rozluźnijcie się, wchodźcie w interakcje z publicznością, szczególnie w chwilach przerw.
(…)
– Najgorszą rzeczą jaką możecie pozostawić po swojej prezentacji jest obojętność widzów. Rozpalajcie emocje i nie bójcie się być kontrowersyjni. Niech widz Was kocha, niech nienawidzi, ale niech Wasza prezentacja pobudzi go do myślenia, zadawania pytań, szukania.”
I trzeba przyznać że znaczna część prelegentów dokładnie się do tego stosuje 🙂 Osobiście staram się regularnie rozwijać poprzez oglądanie TED’ów z różnych dziedzin. Czasem wręcz przymuszam się do oglądania, ale dzięki temu moja głowa odnajduje nowe powiązania 🙂
Moje TOP 5 TEDów to:
Oh bardzo przepraszam ale nie mogę inaczej… moim ulubionym TEDem jest… mój osobisty! W lipcu 2015 roku miałem możliwość wystąpić na TEDxBydgoszczSalon i było to wręcz niezwykłe doświadczenie. Przy okazji poznałem wielu fascynujących ludzi, że nie wspomnę o istotnych relacjach biznesowych 🙂 Zapraszam do oglądania – Michał Barczak – Jak stałeś się własnością Google i jak może na tym skorzystać Twój biznes!
Mocny, bardzo motywujący TED z udziałem Sama Berns’a. Chłopak cierpiał na wyjątkowo rzadką chorobę – progerię. W wieku 17 lat, biologicznie miał prawie 90! Niezwykła osoba, niezwykła historia. Zdecydowanie trzeba obejrzeć!
Jeden z najpopularniejszych chyba TEDów – o kreatywności i dlaczego szkoła ją zabija:
Fantastyczny materiał o tym czy istnieje wzór na smutek od Janiny Bąk
https://www.youtube.com/watch?v=f6W_8V7wFJA&ab_channel=TEDxTalksDan Pink – puzzle motywacji. Godny obejrzenia materiał!
Podobne do TED?
Dłuższy czas szukałem inicjatyw podobnych do TED’a. Niestety nie udało mi się znaleźć konkretnych, podobnych przypadków czy inicjatyw – jeśli je znasz zostaw link w komentarzu. Poniżej zamieszam wyjątkowo inspirujący materiał z kanału Smarter Everty Day, który spokojnie nadaje się na TEDx 🙂 Czy da się zapomnieć jak jeździ się na rowerze? Jak działa ludzki mózg? O tym w materiale poniżej:
A Ty? Lubisz TED? Znasz te wystąpienia? Udostępnij ten artykuł swoim znajomym, aby i oni dowiedzieli się dlaczego warto poświęcić czas na oglądanie kolejnych TEDów!
9 Responses
Do teraz byłam przekonana, że to TED https://www.youtube.com/watch?v=mKTORFmMycQ
Gratuluję wystapienia 🙂
Dzięki 🙂
a tego linku nie znam? czym jest eTalks?
Mi najbardziej przydały się filmiki o nauce języków obcych. Wypisałam sobie z nich rady i staram się w miarę możliwości wcielać je w zycie. Rezultaty sa naprawdę fajne 😀
Staram się o wystąpienie. TEDx. Mam moim zdaniem ciekawy temat. Jak można „dostać się do TEDx?
Bądź aktywny. Występuj wszędzie gdzie się da – wkręć się w środowisko Toastmaster to często tam rodzą się TEDxowi mówcy 🙂
Robbins to akurat Anthony, czyli Tony. Nie Tedd- czyli jednak trzeba niektórym przedstawić 😀
Spotkałem się z różną odmianą tego imienia ale masz rację – zazwyczaj stosowaną jest Tony – poprawiłem 🙂
Design jest przetlumaczalnym slowem
Oczywiście, można je przetłumaczyć na wzór czy też projekt – ale równocześnie angielskie słowo jest dużo bogatsze. Znasz jakiś dobry równie pojemny odpowiednik tego słowa? 🙂