Dołącz do zamkniętej platformy edukacyjnej dla freelancerów!
Dołącz teraz →
Godziny
Minuty
Sekundy
logo.webp

# GeekApp – Ingress – poszerzona rzeczywistość

Ingress to jedna z moich najciekawszych gier ostatnich lat. Jeśli chcielibyśmy trzymać się sztywnych definicji jest to gra MMO, która wykorzystuje Google Maps do stworzenia poszerzonej rzeczywistości. Gra posiada stopniowo rozbudowywaną fabułę. Producenci reagują na zachowania graczy i rozwijają ją razem z nimi. O co więc chodzi?

  ingresslead

Fabuła Ingress

Fabuła to wielowątkowa historia sci-fi. Wszystko zaczęło się w nieodległej przyszłości wraz z odkryciem przez CERN nieznanej materii/energii (XM – Exotic Matter). Jej źródło nie jest znane, ale są sugestie o powiązaniach z technologią pozaziemską. I tak na scenie pojawiają się dwie frakcje – Ruch oporu, który obawia się rozwoju tej technologii i równocześnie podejmuje działania mające na celu ochronę ludzkości, a po drugiej strony mam Oświeconych, którzy starają się rozpowszechnić dostęp do XM. Innymi słowy są to dwie frakcje, które na żywo cały czas się ścierają. Niezwykłe jest to, że w kilka godzin po przejęciu nowych punktów możesz otrzymać powiadomienie, że są one już odbite.

ingress

Mechanika Ingress

Gra sprowadza się do przejmowania portali, a następnie łączenia w trójkątne pola zajmujące określony obszar. Portale to wirtualne miejsca widoczne tylko na Twoim smartphonie, które generują EX. Takie punkty znajdują się przy istotnych punktach np. historycznych, religijnych, zabytkach, dziełach sztuki, muralach itp. Aby przejąć dany portal musisz fizycznie podejść z telefonem do danego obiektu. Po uruchomieniu aplikacji dowiesz się jak mocny jest punkt, który chcesz przejąć. Następnie używając różnej broni dostępnej w grze starasz się zniszczyć tzw. rezonatory ustawione przez graczy z frakcji przeciwnej drużyny i umieścić własne (aby przejąć określony punkt). Jeśli w danym punkcie znajdzie się 8 Waszych rezonatorów – zaczyna się cała zabawa! Możecie łączyć ze sobą różne punkty tworząc tzw. pola (control field). Brzmi nudno?

Ingress_Intel_Map_full-screen

A jest arcyciekawe! Gra ma bardzo rozbudowany element grywalizacji – na wielu etapach chętnie Cię nagradza nawet za małe akcje. Z czasem zauważysz powtarzające się nazwy graczy w Twojej okolicy i pewnie nawiążesz z nimi kontakt. A stąd już niedaleko do wspólnych zorganizowanych akcji. Sam w nich brałem udział, przemieszczając się nocą w kilka aut, aby odbić określoną dzielnicę czy region. To wkręca i uzależnia!

Gra ma też inne ogromne plusy – szybko zauważysz, że wracasz do domu dłuższą drogą, aby zaliczyć kilka punktów po drodze. A jeśli uda Ci się namówić znajomych na wspólne granie – przepadliście na wiele godzin wspólnych spacerów (nie zapomnijcie zabrać ze sobą kilku powerbanków 🙂

Mnie osobiście kręci jeszcze jeden atrybut gry – Misje. W praktyce to odpowiednik szlaku historycznego tworzonego przez samych graczy – zdobywając kolejne portale, tak naprawdę zwiedzasz nowe miasto. I to bez względu gdzie jesteś – jestem przekonany że wokół Ciebie szaleje mnóstwo EX!

W grze znajdziesz też mnóstwo smaczków tłumaczących fabułę – krótkie filmy wideo, urywki książek, fragmenty rozmów. Chociaż w założeniach fabuła nie jest bardzo skomplikowana to cały czas ewoluuje i żyje.

Poza tym w grze regularniej odbywają się eventy zwane anomaliami. W Polsce podczas takiego wydarzenia zebrało się ponad 1000 osób!

Zdjęcie pochodzi z artykułu w serwisie onet.pl
Zdjęcie pochodzi z artykułu w serwisie onet.pl

Grę świetnie tłumaczy film poniżej:

 Zagrasz z nami w Ingress?

Zagrasz z nami? To wyjątkowo zabawne uczucie – spotkać się z drugim graczem, najlepiej z przeciwnej drużyny na ulicy… Te niezręczne uśmiechy znad telefonu 🙂 Grają młodsi i starsi. Byłem osobiście mocno zaskoczony spotykając w Warszawie nawet 50 latków – na maxa zaangażowanych, z kieszeniami pełnymi power banków. Chcesz zobaczyć ile osób jest w Twojej okolicy? Skorzystaj z linków poniżej. Zapraszam do Oświeconych (Zielonych)! Zobacz, jak wygląda Twoja okolica: Intel (wirtualna mapa pokazująca na żywo portale, pola i graczy): wejdź

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat mechaniki kliknij tutaj.

Samą aplikację możesz pobrać tutaj:

Sklep Play – Ingress

AppStore – Ingress

Mogą zainteresować Cię też takie artykuły jak:

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I ODBIERZ DARMOWĄ LISTĘ 300 PORTALI DLA FREELANCERA!

7 Responses

    1. Grywam, ale bardzo nie regularnie 🙂 Na nowym telefonie właściwie nawet nie zainstalowałem… Ale słyszałem, że w mojej okolicy się mocno zazieleniło. Może trzeba odkurzyć i ich trochę zasiać niebieskiej mocy 🙂

      1. Z tym sprawdzaniem to ostrożnie, bo niestety wciąga… Ja już, już prawie ten nałóg rzuciłem ale… Tyle jeszcze portali i odznaczeń czeka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej na blogu:

Zaloguj się do platfromy edukacyjnej :)

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ