Bezpłatne Wyzwanie "Zbuduj swój zawodowy plan B w 10 dni!" Sprawdź czy praca zdalna jest dla Ciebie!
logo.webp

Czym jest IKIGAI?

Wracam z tematem około produktywności. IKIGAI jest słowem pochodzenia japońskiego, które oznacza powód do życia, czy powód by żyć ( iki – „żyć” i gai – „powód). Słowo to ma tak szeroki kontekst, że aż trudno je wyjaśnić i zrozumieć. Dla niektórych ikigai to drobne rzeczy. Dla innych umiejętność czerpania z życia pełnymi garściami i poczucie szczęście płynące z bycia stale zajętym. To nie brzmi zbyt pozytywnie, prawda? Dla Japończyków jest to powód, dla którego chętnie wstają rano z łóżka. Interesujące jest to, że takie podejście do życia stanowi sekret długowieczności mieszkańców Okinawy, zwanej także wyspą stulatków, bowiem potrafią oni dożyć nawet do 110 lat! Dowiedzmy się więcej!

Zagłębiając się w japońską filozofię możemy przeczytać, że każdy z nas ma swoje indywidualne IKIGAI. Najstarsi mieszkańcy Okinawy twierdzą, że to właśnie szczęście wynikające z IKIGAI jest motywującą ich siłą napędową.

Świadomość IKIGAI – prawdziwego powodu do życia – daje nam satysfakcję, radość i szczęście co sprawia, że nasze życie ma sens i nabiera jasnych barw. Panowie Hector Garcia Piugcerver i Francesc Miralles, autorzy książki pt. „IKIGAI. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia”, aby ją napisać odbyli podróż na Okinawę, w celu odkrycia sekretu długowieczności Japończyków. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że długość ich życia w dużej mierze zależy od klimatu, zielonej herbaty i stylu życia obowiązującego na wyspie. Jednak okazało się, że podstawą tak długiej egzystencji na tym świecie jest szczęście płynące z IKIGAI.

Ten pochodzący z języka japońskiego termin wiąże się z logoterapią – nurtem terapeutycznym, którego głównym celem jest odnalezienie sensu życia pacjenta. Zakłada on, że nie nadaje się go odgórnie, lecz odkrywa poprzez dokładne poznanie samego siebie. Można więc rzec, że IKIGAI jest skarbem głęboko ukrytym w nas, a chcąc go odnaleźć musimy uzbroić się w cierpliwość i determinację.

Od strony produktywności czy życia zawodowego IKIGAI może być filozofią pracy, która pozwala czerpać przyjemność z każdego wykonywanego zajęcia. Dzięki niej zyskujemy optymalne warunki, które pozwalają nam wykonywać pracę bez uczucia bezsensowności czy znudzenia. Wpływa to na poziom napięcia naszego organizmu, który ma ogromny wpływ na jego stan, żywotność i wydajność. Każdy z nas ma swoje IKIGAI, ale musimy je w sobie odkryć na własną rękę. Jak tego dokonać?

Jak znaleźć swoje IKIGAI?

Drogę do znalezienia w sobie IKIGAI może nam otworzyć metaforyczna wizja shinkansensu. Jest to supernowoczesny pociąg, który rozsławił japoński transport i pokazując innym państwom, że dla Kraju Kwitnącej Wiśni nie ma rzeczy niemożliwych. Gdy obiorą sobie jakiś cel, to trwają w nim tak długo, dopóki nie uda im się go zrealizować. Czy nie byłoby wspaniale, gdyby każdy był taki pracowity i zdeterminowany jak obywatele Japonii?

Pierwszą tajemnicą odniesienia sukcesu w życiu, jest postawienie sobie ambitnego celu i najlepiej jeśli wniesie on coś do naszego życia. O wyznaczaniu sobie celów możesz poczytać w artykule o metodzie SMART lub w podcaście o produktywności.

Jak coś robimy, to róbmy to na całego, na sto procent, nie inwestujemy czasu w półśrodki. Wydajmy sobie jasny i klarowny komunikat, czyli co i do kiedy robimy, wyznaczmy „deadline”. Następnie punkt po punkcie zacznijmy wdrażać nowe zwyczaje i nawyki, które mają nas przybliżyć do celu. 

IKIGAI w takim klasycznym ujęciu to radość z uśmiechu współpracownika, kiedy usłyszy od nas pochwałę za swoją pracę. To pięknie ułożone promienie słoneczne na szybie biura. To pyszna kawa z rana. To umiejętność znajdowania przyjemności w życiu codziennym.

IKIGAI powinno być celem życia każdego z nas, bowiem to ono sprawia, ze możemy być szczęśliwi. Mówi ono o tym, co jest nam pisane i co zrobić, aby pozostawić coś po sobie na świecie. Na tę filozofię składają się cztery sfery naszego życia: fach, powołanie, życiowa misja i pasja. Pierwszym krokiem do osiągnięcia tego stanu jest znalezienie odpowiedzi na pytania, które pozwolą nam określić samych siebie. Tymi pytaniami są:

  1. Co kocham robić?
  2. W czym jestem świetny?
  3. Czego ode mnie potrzebują inni?
  4. Za co inni są w stanie mi zapłacić?

Rodzaj zajęcia, które będzie dla nas odpowiednie, nie jest skonkretyzowany. Dla każdego będzie to coś innego, a kluczowe jest jedynie jego znalezienie.

Poniżej ilustracja pokazująca czym IKIGAI może być:

Diagram Marca Winna (Źródło: http://theviewinside.me/what-is-your-ikigai/)

Dzięki IKIGAI stosowanym w karierze zawodowej, unikniesz poczucia bezsensu, zminimalizujesz napięcie i lęk, a wszystko co robisz stanie się dla nas w pełni zrozumiałe i ważne. IKIGAI bliskie jest uważności, o której kiedyś już pisałem. Dzięki temu możesz zacząć lepiej zarabiać – ponieważ pieniądze nie staną się jedyną wartością. Jeśli w codziennych sytuacjach zaczniesz odczuwać przyjemność (nawet jeśli sama praca jest nudna czy Cię po prostu nie kręci) Twoje poczucie własnej wartości się zwiększy.

Choć brzmi to jak frazes ze słabej książki coachingowej pamiętaj, że Twój stan emocjonalny zasadniczo jest zależny wyłącznie od Ciebie.

To Ty decydujesz jak się czujesz – czy słysząc np. coś niemiłego na swój temat obrazisz się? Wybuchniesz? A może przemilczysz?

A może pozwalasz by drobne rzeczy, na które nie masz wpływy, niesamowicie Cie irytowały?

To Ty decydujesz jak się czujesz.

Równocześnie – masz wpływ na to, jak poczują się inni – w szczególności jeśli chodzi o uczucia pozytywne. Znajdując swoje IKIGAI możesz też pokazać ludziom wokół Ciebie coś pozytywnego.

Dzięki temu będziesz czuł się potrzebny. Po pewnym czasie możesz też osiągnąć stan zwany flow, który sprawi, że zatracisz się w swoich obowiązkach.  Oczywiście IKIGAI nie ma jedynie wpływu na naszą psychikę. Odczucia, takie jak lęk czy stres, mają ogromny wpływ na nasze ciało. Dzięki filozofii stuletnich Japończyków poprawisz także kondycję fizyczną swojego ciała, poprzez wzmocnienie układu immunologicznego i odciążenie układu krążenia. Twój układ nerwowy przestanie być napięty, a ciało przestanie być przez Ciebie nadużywane – zaczniesz żyć z nim w zgodzie, współpracować.

Trening IKIGAI to świetna opcja dla każdego, kto chciałby zrobić coś sensownego ze swoim dotychczasowym życiem, ale nie wie jak się do tego zabrać. O samej motywacji poczytasz w tym artykule.

Specyficzne podejście Japończyków do wykonywanej pracy i swoich obowiązków nazywane jest „ganbarimasu” i oznacza w tłumaczeniu dosłownym „wkładać wszelkie starania w osiągnięcie swojego celu”. Stwierdzenie to pociąga za sobą filozofię mówiącą o tym, że nigdy nie wolno się poddawać. Wydaje się proste, czyż nie? Jednak wdrążenie tej filozofii w życie przychodzi nam znacznie ciężej niż Japończykom. Sposobów na to jest wiele, od sporządzenia dokładnej umowy i kalendarza poprzez zmianę nawyków i chwilowe odosobnienie aż po szukanie inspiracji w snach.

Mówi się o tym, że Japończycy nie odpoczywają. Wydaje się straszne, prawda? Jednak takie nie jest. Odpoczynek jest wskazany tylko wtedy, kiedy się zmęczymy, a przecież dzięki IKIGAI nie wchodzi to w ogóle w grę. Ta filozofia pozwala nam czerpać przyjemność z pracy, pozbawiając jej cech konieczności i nierzadko przymusu. Pozwala być cały czas uważnym i zawsze „zajętym życiem”, bez względu na wykonywane czynności.

Pamiętaj jednak, że mistrza czyni trening, a żeby trening był owocny, potrzebna jest konsekwencja i sumienność. Wiedza i systematyczność to podstawa, jeśli chcesz żyć zgodnie z IKIGAI.

Zasady, dzięki którym w Kraju Kwitnącej Wiśni udaje się osiągać długowieczność

Kilka podstawowych zasad IKIGAI:

  •   Nie idź na emeryturę. Żyj zawsze pełnią życia. Bez względu na wiek. 
  •   Odrzuć pośpiech. Żyj powoli.
  •   Kończ posiłek, gdy czujesz się najedzony w co najwyżej osiemdziesięciu procentach.
  •   Otaczaj się tylko i wyłącznie dobrymi przyjaciółmi.
  •   Codziennie poświęcaj chociażby chwilkę na uprawianie lekkiej gimnastyki.
  •   Uśmiechaj się i poznawaj ludzi dookoła Ciebie.
  •   Bądź dobry.
  •   Pozostań w kontakcie z przyrodą.
  •   Bądź wdzięczny za wszystko, czego doświadczasz i nie przejmuj się tym, na co nie masz wpływu.
  •   Żyj chwilą. Ciesz się z tego masz.

Książki o tematyce IKIGAI

Chcesz dowiedzieć się więcej i dokładnie zbadać temat? Zachęcam Cię do zapoznania się z kilkoma książkami z poniższej listy.

 

Mam nadzieję, że chociaż trochę przybliżyłem Ci co to jest IKIGAI i jak działa. Czerpmy z życia pełnymi garściami. Szkoda czasu na rzeczy przykre. Róbmy fajne rzeczy. 

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I ODBIERZ DARMOWĄ LISTĘ 300 PORTALI DLA FREELANCERA!

8 Responses

  1. Jeden z bardziej przemawiających i dosłownie na miejscu wpisów jakie czytałem.
    Daje mi on wiele do myślenia.

    P.s. Dziękuje

  2. Tak, dobrze jest być zajętym – wtedy głupie myśli nie przychodzą do głowy.. 😁Aczkolwiek z drugiej strony potrzeba też czasu do mądrego przemyślenia czy się nie kręcimy jak chomik w kołowrotku..🙃
    Zastanawiam się z czego wynika ta – podobno – wysoka ilość samobójstw w Japonii? Pewnie po prostu nie wszyscy stosują IKIGAI.. Te zasady są super! Dzięki za tak wartościowy tekst Michale..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej na blogu:

kaizen metoda zwiekszania produktywności

Czym jest filozofia KAIZEN?

Kaizen jest praktyką ciągłego doskonalenia. Ta metoda pomaga nie tylko poprawić produktywność ale również jakość życia zarówno prywatnego i zawodowego. Zapraszam Cię na krótki artykuł, który

Czytaj dalej

Zaloguj się do platfromy edukacyjnej :)

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ