Inspiracje Ogólne podcast Słownik pojęć

Budżet domowy – wszystko co musisz wiedzieć.

jak planowac budżet domowy

Budżet domowy w ostatnich latach zyskuje popularność. I bardzo dobrze! Bez względu na to czy zarabiasz dużo czy mało warto nauczyć się kontrolować swoje pieniądze. Dzięki temu zarabiając dokładnie tyle samo… Będziesz miał więcej pieniędzy. Wydaje się to być paradoksem? Zapraszam Cię do wysłuchania podcastu i przeczytania artykułu na temat budżetu domowego.

W Polsce mamy kilku świetnych ludzi, którzy w niesamowity sposób dzielą się swoją wiedzą na temat finansów osobisty, budżetu domowego i oszczędzania. Bardzo gorąco polecam Ci blogi – Michała Szafrańskiego, Marcina Iwucia oraz  Ani Oszczędnickiej 🙂 Jeśli czytasz mojego bloga to prawdopodobnie natknąłeś się już na artykuły na ten temat między innymi: Wydatkonotes  lub 29 sposobów na oszczędzanie.

Dzisiaj postaram się dużo mocniej rozgryźć temat budżetu domowego. Zacznijmy od cytatu klasyka:

“Budżet to mówienie twoim pieniądzom dokąd mają iść, zamiast zastanawiania się dokąd one same sobie poszły” Dave Ramsey

Tak też było w moim przypadku. Dzięki prowadzeniu budżetu domowego uświadomiłem sobie, jak wiele pieniędzy po prostu traciłem. Dopiero dobra umiejętność prognozowania wpływów a później przepływów gotówki pozwoliło zrozumieć dlaczego choć awansuje w firmie i zaczynam zarabiać coraz więcej… wcale nie mam więcej na koncie!

Budżet domowy – podcast

Na początek zapraszam Cię do wysłuchania mojego podcastu

 

O czym usłyszysz w tym podcaście:

  • Czym jest budżet domowy?
  • Kiedy zacząłem prowadzić budżet domowy?
  • Z jakich narzędzi korzystam?
  • Dlaczego uważam, że prowadzenie budżetu domowego jest takie ważne?
  • Od czego zacząć prowadzenie budżetu domowego?
  • Dlaczego warto oszczędzać?

Dodatkowo polecam Ci artykuły:

 

Mój podcast o budżecie domowym znajdź na iTunes 🙂

Jeśli chcesz mi pomóc o proszę – za subskrybuj mój podcast.

Jeśli wolisz posłuchać znajdź mnie na YouTube

Staram się od czasu do czasu wrzucić na YouTube jakiś ze swoich filmów 360. Od teraz znajdziesz tam również moje odcinku podcastu 🙂 Serdecznie Cię tam zapraszam!

Pobierz podcast na później

Możesz też pobrać plik bezpośredni tutaj w formie pliku mp3

 

Dlaczego warto prowadzić budżet domowy?

Rozsądne planowanie budżetu domowego to dla wielu osób klucz do spokojnego życia oraz inteligentnego oszczędzania. Taki zabieg pozwoli na prostą kontrolę wpływami i wydatkami, bez niepotrzebnego stresu i troski o przyszłość. Niestety mam wrażenie, że jako nacja  słabo radzimy sobie z samodzielnym zarządzaniem pieniędzmi. Aby cały proces przebiegał bez problemów, warto przygotować specjalny szablon chociażby w excelu czy google docs, wedle którego można konsekwentnie podążać. Już po krótkim czasie, można się przekonać, że kontrola budżetu domowego nie jest jedynie fanaberią, a odpowiedzialną i bardzo potrzebą praktyką w życiu każdego dorosłego człowieka. Bardzo przykre jest to, że właściwie nigdy nie usłyszałem na ten temat w szkole… Gdybym dużo wcześniej dowiedział się, jak zarządzać swoimi finansami osobistymi oszczędziłbym sobie sporo stresu.

Budżet domowy ale co to takiego?

Zacznijmy od samych podstaw. Niestety dziś oszczędzanie kojarzy się często ze skąpstwem, byciem dusigroszem.

Oszczędzanie i budżet domowy – to wcale nie oszczędzanie na wszystkim!

Pamiętasz tą postać z kreskówek? McKwacz oszczędzał na wszystkim – głównie po to aby gromadzić pieniądze w swoim skarbcu. Z drugiej strony… to jedyna rozsądna postać w Kaczorze Donaldzie! Ale niestety dociera to do nas kiedy jesteśmy już dorośli… Niestety taki schemat jest mocno utrwalony. A przecież oszczędna osoba można dużo lepiej zatroszczyć się o potrzeby materialne rodziny i to bez względu na wysokość wpływów!

Moim zdaniem każda rodzina powinna zacząć sumienny nadzór swoich wydatków, aby zakończyć bezmyślne wydawanie pieniędzy na niepotrzebne rzeczy. Tzn. nie zrozum mnie źle. Jeśli świadomie wybierasz życie od pierwszego do pierwszego i uważasz, że nie potrzebujesz żadnych oszczędności – masz takie prawo. Mnie osobiście przeraziła lekko świadomość, że od zaciągania długów dzieli mnie brak jednej wypłaty. A złamana noga, zły humor szefa lub po prostu zwykły wypadek może spowodować, że będę musiał pożyczać pieniądze „na życie”. Dlatego moim zdaniem planowanie budżetu domowego to nie tylko kontrola, ale także duża przyjemność i satysfakcja. Oszczędzanie pozwala realizować mi moje plany i marzenia. Wystarczy obrać sobie jakiś cel (może to być wymarzona wycieczka dla całej rodziny, remont czy cokolwiek innego czego potrzebujesz) i konsekwentnie do niego dążyć. Takie działanie pozwoli w krótszym czasie zgromadzić potrzebne środki i przekonać się, jak ważne jest planowanie i prognozowanie.  Taki nadzór to wiedza, na co i w jakim celu wydajemy zgromadzone kwoty.

Jak planować budżet domowy? Od czego zacząć?

Planowanie budżetu domowego stanowi dla wielu osób prawdziwy problem. Wiele z nich przyznaje, że nie raz próbowało uporządkować rodzinne wydatki, jednak brak konsekwencji i planu szybko skutkował porzuceniem całej inicjatywy. Przeważnie, kontrola budżetu domowego kojarzy się przede wszystkim ze żmudnym zbieraniem rachunków i paragonów a potem z czasochłonnym spisywaniem wydatków na kartce  lub w dokumencie Excel.

Tymczasem, inteligentne zarządzanie domowymi pieniędzmi to nie tylko odniesienie do przeszłości i próba uniknięcia często powielanych błędów, ale przede wszystkim dbałość o przyszłość. Innymi słowy, planowanie budżetu domowego to praktyka, która pokazuje, gdzie rozeszły się zarobione pieniądze. Nie trzeba więc zastanawiać się, jak to możliwe, że kolejna pensja skurczyła się tak szybko. Konsekwentne zapisywanie wydatków pozwoli unikać często popełnianych błędów, pokaże, na co rodzina wydaje najwięcej pieniędzy i da szansę zastanowić się, czy określony wydatek jest na pewno niezbędny. Cięcie niepotrzebnych kosztów pozwoli na dużą oszczędność i rozsądne gospodarowanie wydatkami.

Samo prowadzenie budżetu domowego zaczyna się jednak już wcześniej. Zacznij od zaprognozowania ile i gdzie wydajesz. Budżet domowy robię zawsze pierwszego dnia nowego miesiąca. Jestem wstanie mniej więcej przewidzieć jakie mam wydatki w danym miesiącu. Uwzględniając wpływy szybko widać, ile może Ci zabraknąć w danym miesiącu. A stąd już szybka droga szukania oszczędności i wydawania mniej niż się zarabia.

Gdzie zapisywać wydatki i wpływy?

W podcaście zdradzam kilka moich pomysłów na to jak usprawnić budżet domowy. Warto wybrać odpowiednie narzędzie, którego będziemy używać. Warto wybrać metodę, która będzie najprostsza w używaniu i edycji. Do zapisu wszystkich wydatków i wpływów w gospodarstwie domowym może służyć nawet zwykła kartka papieru czy zeszyt, w którym można notować comiesięczne wydatki  ale pamiętaj, że notatnik się z niczym nie synchronizuje a ponad to dużo trudniej w nim analizować dane (np. szybko podsumować wydatki). Osobiście korzystam z arkuszy Excel wrzuconych w chmurę. Na blogu Michała Szafrańskiego i Marcina Iwucia znajdziesz ich gotowe i darmowe plany, które mogą służyć jako profesjonalne arkusze monitorowania budżetu domowego. To o tyle wygodne, ze nie musisz wymyślać sam kategorii, które warto kontrolować. Linki znajdziesz powyżej.

Budżet domowy zawsze pod ręką

Dlaczego korzystam z Google Docs? Przede wszystkim dlatego, że mam go zawsze pod rękę. Chociażby w telefonie, na tablecie czy w końcu na komputerze. Oczywiście znajdziesz też sporo różnych aplikacji, które Ci to ułatwiają. Pisałem już o wydatkonotesie, popularne są też Microsoft Money czy YNAB.

Taka aplikacja to inteligentny planer, a w środku statystyki, czy nawet wykresy wydatków, przedstawione w czytelnej, przejrzystej formie. Intuicyjność oraz prosty interfejs takich aplikacji sprawia, że są one chętnie wybierane zarówno przez osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z planowaniem. Aplikacja ma istotną przewagę nad arkuszami i tradycyjnym notatnikiem. Chcąc sprawdzić bieżące wydatki lub obecny stan konta wystarczy otworzyć oprogramowanie w telefonie i szybko pozyskać interesujące informacje. Aplikacja mobilna to duży komfort użytkowania, nie musimy nic skreślać czy korygować, program robi to za nas. W sklepach z darmowymi aplikacjami można znaleźć wiele programów ekonomicznych, warto więc wybrać ulubiony i cieszyć się prostotą inteligentnych rozwiązań. Z mojej strony – cóż darmowy i skuteczny excel w dodatku pełna możliwość edycji czy tworzenie dokładnie takich raportów jak chce – dla mnie idealne rozwiązanie.

Ale jak oszczędzać pieniądze każdego dnia i dobrze prowadzić budżet domowy? Planowanie budżetu domowego to wbrew pozorom nic trudnego. Polecam stworzenie nowego arkusza wydatków wraz z początkiem kolejnego miesiąca, a potem w trakcie miesiąca spróbować go uzupełnić. Szybki zauważysz w których kategoriach pieniądze Ci po prostu uciekają.  Na samym początku warto spisać wszystkie stałe wydatki, które trzeba będzie ponieść w bieżącym miesiącu. Większość z nas najpierw płaci czynsz, potem rachunki i raty kredytu, to właśnie te wydatki znajdą się więc na najważniejszej pozycji w arkuszu.

Sugerowałbym Ci jednak z zacząć od czegoś innego. Spróbuj NAJPIERW wpłacić jakąś kwotę (nawet niewielką – 100 zł – 200 zł) na konto oszczędnościowe (lub po prostu wypłać je i schowaj do koperty gdzieś głęboko). Dopiero potem uwzględniaj kolejne wydatki podstawowe i stałe. Po wypisaniu takich kosztów warto zsumować otrzymaną kwotę. Ile pieniędzy potrzebujesz każdego miesiąca? Czy zdawałeś sobie z tego sprawę jak wiele środków (dokładnie) wydajesz? To w pewnym sensie Twoje podstawowe koszty. Jeśli chcesz uniknąć problemów – co najmniej tyle potrzebujesz każdego miesiąca. A co jeśli ta kwota jest w Twoich oczach zbyt wysoka? No cóż – stąd już prosta historia to powalczenia z tymi wydatkami. Możesz zastanowić się nad zmianą dostawcy prądu, internetu, rachunku za telefon czy pomyśleć o nadpłaceniu kredytu mieszkaniowego (dzięki czemu spadnie Ci comiesięczna rata). Jest wiele sposobów, aby zmniejszyć comiesięczne rachunki i zaoszczędzić pieniądze – pisałem o tym już kilkukrotnie np. tutaj.

Kolejne stałe wydatki to te związane z żywnością oraz zdrowiem. To właśnie na nich powinieneś się skupić w kolejnym kroku czyli zsumuj wszystkie wydatki w tej kategorii. Uwzględnij jedzenie w domu i na mieście (jedna kawa w Starbuckie nie robi różnicy. Ale kilka kaw w miesiącu to nawet kilkaset złotych!). Uwzględnij też wszystkie koszty związane ze stałymi przyjmowanymi lekami czy np. wizytami u lekarza. Na początku spróbuj podać po prostu przybliżoną kwotę, którą chcemy wydawać miesięcznie na pożywienie. A potem spróbuj tą kwotę optymalizować i trzymać się ustaleń. Dlaczego to takie wartościowe? Bo w razie problemów finansowych możesz szybko zoptymalizować te wydatki. Jeśli szykuje się jakiś większy wydatek – wiesz gdzie możesz dokonać konkretnych cięć. Rezygnacja z kilku wizyt w restauracji czy barach (umówmy się – nigdy nie kończy się na tylko jednym piwku) pozwoli na dużą oszczędność pieniędzy.

Poza tym zaczynamy też rozsądniej kupować. Dla przykładu możesz od razu zrobić zapasy wydając konkretną, zaplanowaną sumę pieniędzy. Artykuły takie jak ryż, mąka czy też makarony nie psują się tak szybko, i można je z powodzeniem zakupić wcześniej. Poza tym prowadzenie budżetu domowego często wprowadza dużo głębsze zmiany. Czasami, niektóre osoby zaczynają również planować posiłki z tygodniowym wyprzedzeniem. Może i w Twoim przypadku warto już na początku miesiąca zaplanować rodzinne obiady i przygotować listę zakupów. W niektórych przypadkach jedna duża wizyta w supermarkecie pozwoli na dużą oszczędność pieniędzy (kocham zakupy w eTesco – szybko i często dużo taniej) Artykuły typu chleb, ser czy wędliny można kupować na bieżąco, jednak trzeba pamiętać, aby krótkie wizyty w marketach nie stawały się kolejnymi wielkimi zakupami. Także mniejsze zakupy należy uwzględniać w rodzinnych wyliczeniach.

Kolejny element, który watro uwzględnić w budżecie  domowym to zajęcia dodatkowe i udogodnienia i przyjemności.

Zdarza się, wykupujemy usługi, z których potem nikt nie korzysta. Ile filmów oglądasz na Netflixie? A możesz masz karnet na siłownię choć już na nią nie chodzisz? A co z Showmaxem, dodatkowym pakietem internetu w tablecie itd?  Warto zastanowić się, z których zajęć czy usług korzystamy, aby nie wydawać pieniędzy niepotrzebnie. Comiesięczne karnety wstępu na basen czy fitness to nawet kilkaset złotych rocznie, które można zaoszczędzić. To kolejna droga do generowania oszczędności – jeśli te same pieniądze, które wydawałeś w pustkę – odłożysz. A później możesz je przeznaczyć na wspólne wakacje, czy zakup czegoś większego dla siebie czy swojej rodziny.

Obcięcie niepotrzebnych wydatków to prosty sposób, aby szybko zaoszczędzić pieniądze i odczuć istotną zmianę. Rozsądne planowanie szybko przyniesie efekty, a co najważniejsze, wejdzie w nawyk całej rodziny. Kontrola domowych wydatków nie ma nic wspólnego z rygorystycznym odmawianiem sobie przyjemności czy rezygnowaniem z ulubionych aktywności. Stanowi raczej inteligentny sposób, aby monitorować przepływ gotówki w Twoim domu i wiedzieć, na co wydajemy najwięcej pieniędzy. Planowanie budżetu domowego najlepiej rozpocząć od wyboru narzędzi, które znacząco ułatwią pracę. A stąd też już krótka droga do zmiany chociażby w swojej karierze zawodowej. Być może również w Twoim przypadku najlepszy sposób na oszczędzanie to zarabianie więcej!

Czy prowadzisz już budżet domowy? Co o tym sądzisz? Warto, nie warto?

Sądzę, że może Ci się też spodobać: