Dzisiaj o filmach 360 – dlaczego mnie kręcą, i dlaczego widzę w nich przyszłość.

Filmy sferyczne, filmy 360°, video 360 – to nowe pojęcia do których musimy się przyzwyczaić. Czytając relację z konferencji f8, która odbyła się 12 i 13 kwietnia 2016 roku można dojść do wniosku, że Facebooku to kolejny gigant, który będzie mocno inwestował w wirtualną i poszerzoną rzeczywistość. Nie tylko poprzez okulary Oculus ale też tworząc oprogramowanie i całe ekosystemy wspierające. Na tej fali popularności wszyscy giganci od Sony, przez HTC po Google pompują ogromne budżety na rozwój tych nowych technologii. Dlaczego więc warto zainteresować się tą technologią?

fb-roadmap

 

Filmy 360 najprawdopodobniej nie zastąpią nam tradycyjnej rozrywki. Wątpię, abyśmy w przyszłości chcieli oglądać wyłącznie filmy, które wymagają ciągłego ruchu. Ludzie z definicji to raczej leniwe istoty. Ale z drugiej strony to też istoty, które mimo wszystko lubią rzeczy ładne i tutaj pojawia się AR (wyjaśnienia poniżej). Tworzenie filmów 360 jest bardzo trudne – praktycznie nie da się ukryć oświetlenia, mikrofonów, i całego sztab ludzi, którzy normalnie stoją za obiektywem kamery. Widz ma możliwość rozglądać się w dowolnym kierunku – i wszędzie powinno dziać się coś ciekawego!

Ale nic nie stoi na przeszkodzie żebyśmy znaleźli się w świecie niczym z opowiadań Stanisława Lema. Takie życie z pogranicza Matrixa. Wszyscy będziemy żyli bardziej w poszerzonej rzeczywistości niż w prawdziwym świecie. W „Kongresie futurologicznym” ludzie łykali tabletki, które zmieniały ich postrzeganie rzeczywistości. Otaczały ich zniszczone budynki, które z pomocą farmacji miały nałożone odpowiednie tekstury (o ile dobrze pamiętam, bo czytałem te opowiadania dawno temu :). Zamiast kupować ogromny telewizor dużo łatwiej będzie „wyświetlać go” na ścianie. Dawno temu oglądałem rewelacyjny „short” pokazujący jak nasza przyszłość może wyglądać. Dla mnie to bardzo prawdopodobna wersja wydarzeń.

Różnice między AR i VR

Ach te nowe pojęcia. Wyjaśniając, aby nie było wątpliwości – VR (z ang. virtual reality) czyli rzeczywistość wirtualna. Innymi słowy zakładając okulary, hełm lub inny sprzęt – przenosimy się w zupełnie inne miejsce – to miejsce może mieć inne prawa fizyki, inaczej wyglądać, lub nie istnieć w rzeczywistości. Filmy 360 pełnią właśnie taką funkcję – przenoszą nas do zupełnie innego miejsca. Podobnie gry, czy interaktywne aplikacje. VR bywa często mylony z AR (z ang. augmented reality) czyli rzeczywistością rozszerzoną. Film, który możesz obejrzeć powyżej to właśnie przykład zastosowania AR w życiu codziennym. Już dzisiaj widać w społeczeństwie jak ważną rolę pełni grywalizacja. Znam sporo osób dla których dzień bez osiągnięcia odpowiednich „challenge’y” to dzień zmarnowany. „Zrób 10 000 kroków”. „Pij wodę co 30 minut”. „Nie korzystaj z Facebooka przez 30 min” itp 🙂 Sam z chęcią korzystałbym z części możliwości pokazanych na tym shorcie – gotowanie, oglądanie TV, czy płacenie… lubiłbym. Uważam też, że obie technologie to ogromna możliwość dla osób z różną niepełnosprawnością. Osoba na wózku inwalidzkim może zwiedzać, zdobywać szczyty gór lub nurkować. Sądząc po reakcji moich znajomych – zdecydowanie poszerza to ich horyzonty.

Filmy w technologii 360°

Wyobraź sobie nowoczesną szkołę. Lekcja geografii – Pani nauczycielka opowiada o morenach czołowych w północnej Carolinie (prawdopodobnie ich tam nie ma ale…). Zamiast wyłącznie o tym opowiadać pokazuje zdjęcia. Fajnie, prawda? A teraz wyobraź sobie, że dostajesz okulary VR i masz realną możliwość zwiedzać okolice – empirycznie doświadczyć okolicy i samodzielnie podejmować decyzje na co patrzysz. Od czasu do czasu nauczyciel wydaje komendy – spójrzcie w lewo widzicie tam to i tamto. Czy nauka nie stałaby się przyjemniejsza?

Dzisiaj wejście w ten świat to koszt rzędu kilku złoty. Wystarczą okulary z kartonu (szerzej pisałem o nich tutaj: Google Cardboard) i telefon wraz z odpowiednią aplikacją- wystarczy, żeby poznawać świat od na nowo. Nie długo na moim kanale YouTube pojawi się film pokazujący jak wygląda tworzenie takich filmów krok po kroku – od kręcenia materiału, przez montaż, po publikacje. Już dzisiaj serdecznie zapraszam. Tymczasem chciałbym zaprosić Cię do obejrzenia moim zdaniem 10 najlepszych filmów 360:

 

1. Film, który bardzo mocno pokazuje jak może być kreatywnie wykorzystana ta technologia. Jest mrocznie, ciężko. Końcówka i słowa lektora potrafią dotknąć osobiście. Udostępnij ten materiał dalej. Bo warto.

 

 

2. Teraz wersja bardziej optymistyczna. Spływ kajakowy przez Grand Canyon. Warto to przeżyć w realu, a póki co można wirtualnie 🙂

 

 

3. Kolejne zwiedzanie 🙂 Tym razem afrykańskie safari z  lotu balonem – piękne doświadczenie!

 

 

4. Trochę tylko straszne – w pewnym sensie zamieniasz się w kamerę przemysłową, która śledzi przebieg wydarzeń. PS – rozglądaj się dokładnie – w filmie ukrytych jest kilka śmiesznych scenek np w 1:16 widać całą ekipę 🙂 Po prostu się dobrze rozglądaj 🙂

 

 

5. Ponownie strasznie – najlepiej oglądać w słuchawkach ze względu profesjonalnie nagrany dźwięk 🙂

 

 

6. I kolejny film związany ze zwiedzaniem. Tym razem nurkowanie. I naprawdę piękne widoki:

 

 

7. Film promocyjny Samsunga. W szczególności polecam fanom Małysza, skoków narciarskich i zimowych szaleństw 🙂

 

 

8. Nie przepadam za Ponkami i poziomem stosowanych przez nich żartów ale film z pewną formą fabuły myślę, że mimo wszystko warty obejrzenia. Bardziej jako koncept niż dobra rozrywka:

 

 

9. Kanał VR premium to chyba jedna z popularniejszych firm zajmujących się materiałami 360 w Polsce. Jeśli podobnie jak ja, dawno temu zaczytywaliście się w CD-Action to zapraszam do zwiedzania biura od środka 🙂 (gdzie jest Smugler!)

 

 

10.  Warto śledzić też kanał BBC. Redaktorzy regularnie kręcą materiały w 360 ze środka najważniejszych wydarzeń. Albo i tych mniej ważnych dla świata jak na przykład wędrówka pingwinów:

 

 

Zagrożenia związane z wirtualną rzeczywistością

Żyjemy w czasach w których uzależnienie od gier komputerowych czy social media powoduje wielkie straty chociażby w życiu rodzinnym. Co chwila słychać newsy z Korei, o rodzicach którzy zajęci grą zapominali karmić dzieci. Albo Japończykach którzy umierali przed monitorami. To bardzo ekstremalne przypadki i pewnie nadal będą się zdarzać. Z drugiej strony VR pozwala odciąć się od bodźców i całkowicie wpaść w inny świat. Przestajesz być małą figurką na monitorze. Ty stajesz się tą osobą. Korzystając z odpowiednich kontrolerów możesz realnie wpływać na kształt otaczającego Cię świata. Ucieczka w świat w których coś się znaczy może być dla wielu ludzi bardzo pociągająca.

Kolejny aspekt to kwestie związane ze zdrowiem. Póki co nie udało się całkowicie wyeliminować dyskomfortu związanego z okularami VR. Przypomina to chorobę lokomocyjną. Mózg nie wie co się dzieje. Przecież oczy odbierają wyraźne bodźce z odległości kilku cm, że się poruszamy, jesteśmy na kolejce górskiej czy też jedziemy samochodem. Tymczasem błędnik już tego ruchu nie czuje.

Kolejny aspekt to kwestie związane ze… strachem. Istnieje spore grono osób które nie mogą oglądać horrorów. Choć wiemy, że to tylko film i tak się boimy. A teraz wyobraź sobie, że ten straszny świat Cię otacza. Teraz sam stajesz się postacią, która nerwowo się rozgląda… Niedługo prawdopodobnie usłyszymy o atakach serca

No i ostatnia kwestia związana z ruchem właśnie. Nawet jeśli uda nam się całkowicie zlikwidować kable łączące okulary z komputerem, minimalizując ryzyko zaplatania się i potknięcia to nadal trzeba się ruszać. Czasem iść do przodu, czasem ruszać rękami. Internet pełen jest przykładów ludzi, którzy rzucają przez przypadek kontrolerami w telewizor. A teraz przecież dodatkowo ta osoba nie widzi gdzie idzie… Już nie mogę doczekać się komplikacji wypadków 🙂 Mimo wszystko uważam, że ta technologia będzie się mocno rozwijała. To nowy standard rozrywki, który spokojnie wchodzi do naszych mieszkań.

A Ty? Będziesz korzystał z wirtualnej lub poszerzonej rzeczywistości?

Cześć! Bardzo mi miło, że czytasz mojego bloga. Chciałbym informować Cię o nowych artykułach, a moi subskrybenci otrzymują też coś ekstra. Chciałbyś się przekonać co to takiego?

Ciągle brakuje Ci czasu?
Zyskaj dodatkowe godziny
Pobierz darmowe narzędzia, które nauczą Cię produktywności!
POBIERZ NARZĘDZIA
close-link