Dołącz do zamkniętej platformy edukacyjnej dla freelancerów!
Nabór otwarty jeszcze przez →
Dni
Godziny
Minuty
Sekundy
logo.webp

Jak chronić swoją prywatność w sieci?

Spróbuj sobie przypomnieć, ile razy wrzuciłeś na swoje social media prywatne zdjęcia przedstawiające Ciebie lub Twoich bliskich. Przyznasz, że aktualnie w dobie internetu, możemy wrzucić tam praktycznie wszystko. No właśnie… możemy. Ale czy powinniśmy?

Internet to przeogromne źródło informacji na każdy temat. Jest najbardziej popularnym miejscem, które pozwala nie tylko na wykonywanie pracy zdalnej, ale również na przechowywanie danych lub komunikację z innymi. Aktualnie, bardzo mało osób nie posiada żadnego konta internetowego. Pewnie sam złapałeś się kiedyś nad tym, że pomyślałeś o kimś “Nie ma go na Facebooku? A czy on w ogóle istnieje?”. To dla nas normalne, że bardzo często zostawiamy swój ślad w internecie, ale dla wielu osób okazało się to czymś, czego potem żałowali. Często zdarza się tak pod wpływem emocji! Ktoś może być mocno podekscytowany zakupem nowego telefonu, chociażby iPhone 15, co sprawia, że robi serię zdjęć i postów, które natychmiast udostępnia na swoich mediach. Często okazuje się, że wrzucił za dużo lub zderzył się z internetową rzeczywistością.

W tym artykule chciałbym pokazać Ci, dlaczego to ważne, by dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci, i jak w praktyce możesz chronić swoją prywatność.

 

Niebezpieczeństwa w internecie

Mówiąc o niebezpieczeństwie, mamy na myśli praktycznie każdą dziedzinę życia. Niezależnie od tego, czy chodzi o wykonywanie pracy, dzień spędzony w szkole lub nawet spacer chodnikiem, zawsze istnieje ryzyko jakiegoś niespodziewanego zdarzenia. Chociaż wielu z nich nie jesteśmy w stanie uniknąć, to przyzwyczailiśmy się do tego, że każdego dnia uważamy, na to by nikt nas nie oszukał. Załatwiając w pędzie swoje codzienne sprawy, zerkamy wiele razy na to, gdzie mamy portfel, telefon lub kluczyki do auta. Po całym dniu rozwijamy rolety w oknach po to, by nie czuć się obserwowanym. Jest to dla nas kompletnie naturalne, że nie oddajemy swoich prywatnych przedmiotów w obce ręce lub nie zostawiamy ich w losowych miejscach. Po prostu pilnujemy siebie i swojej prywatności.

Dlaczego więc, niektórzy nie podchodzą w ten sposób do treści udostępnianych w internecie? Dobre pytanie.

Powodów może być wiele, jednak najczęściej dzieje się tak z powodu nieświadomości niebezpieczeństw. Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, dlaczego małe dzieci nie mają oporów przed bieganiem blisko kuchenki lub bawieniem się nożyczkami czy innymi rzeczami, które wpadną im w ręce? Dzieci nie mają wrodzonego poczucia zagrożenia i nie są świadome tego, jakie mogą być konsekwencje ich działania. Uczą się tego dopiero od swoich rodziców.

Dlatego pilnowania swojej prywatności w sieci, również trzeba się nauczyć. Powinniśmy poznać zagrożenia i starać się korzystać z internetu w mądry sposób.

 

Jak chronić swoją prywatność?

 

Po pierwsze, uświadom sobie ciemną stronę mocy internetu!

Czy wiesz, co to jest Dark Web?

Mówi się, że większość prawdziwego internetu jest właśnie w dark webie. To nie jest miejsce dla wszystkich. Znajdują się tam nie tylko ściśle tajne informacje i pliki, ale również nielegalne i bardzo okrutne materiały, związane z narkotykami lub przestępstwami seksualnymi. Uwierz mi, żaden z nas nie chce się tam znaleźć. Powiem więcej, nie chcesz, żeby jakiekolwiek Twoje dane się tam pojawiły. Nie pilnując jednak swojej prywatności, może się zdarzyć, że zostaną wykradzione. Przerażające jest również to, że mają one nawet swoje konkretne ceny. Zgodnie z blogiem ExpressVPN, są warte nie dziesiątki, ale setki, a nawet tysiące dolarów.

 

Po drugie, uważaj na to, co publikujesz w mediach społecznościowych.

Udostępniając prywatne zdjęcia lub filmy przedstawiające Ciebie lub Twoją rodzinę, mogą zostać wykorzystane w bardzo zły sposób. W internecie roi się od ludzi, którzy chcieliby wykorzystać to do własnych celów. Kradzież wizerunku jest teraz na porządku dziennym, szczególnie jeśli chodzi o dzieci. Najgorszym scenariuszem może okazać się to, że zdjęcia Twoich pociech wpadną w ręce tych, którzy je skrzywdzą.

Pamiętasz może sprawę Garry’ego Glittera? To pewien znany rockowy muzyk, który cieszył się popularnością do czasu, aż znaleziono w jego dysku pokaźną kolekcję materiałów z pornografią dziecięcą. Nigdy nie chcemy, by jakiekolwiek publikowane przez nas treści, wpadły w ręce kogoś takiego!

 

Po trzecie, na tyle ile możesz, miej kontrolę!

Postaraj się wyrobić sobie nawyk tego, by zawsze wylogować się ze strony internetowej lub gdy się gdzieś rejestrujesz, wymyślać trudne do odgadnięcia hasła.

Być może pomyślisz sobie “Nie jestem nikim ważnym. Komu miałoby zależeć na tym, by wkraść się do mojego komputera? Co tam znajdzie? Przepis na żurek?”. Powiem Ci tak – możesz się zdziwić. Twój komputer i pliki zapisane na dysku bardzo dużo mówią o Tobie i o tym jak wygląda Twoje życie. Jaki czas temu było bardzo głośno na temat kradzieży danych prawodawców w Stanach Zjednoczonych. Wystarczyła kradzież urządzeń elektronicznych, aby uzyskać dostęp do wszystkich tajnych informacji rządowych. Oczywiście, nie chcemy porównywać naszych urządzeń do komputerów Kapitolu, ale skoro tego typu bazę danych udało się wykołować, co może przydarzyć się Tobie? Nie popadaj w paranoję, ale chroń się poprzez utrzymywanie ciągłej kontroli.

 

Po czwarte, uważaj na pobieranie plików!

Jeśli masz już potrzebę pobrać coś z internetu, zrób to w odpowiedni sposób, na stronach godnych zaufania. Zawsze zwracaj uwagę na to, czy nie dostajesz w pakiecie jakiejś niebezpiecznej niespodzianki. Bardzo przydatne będzie ku temu zainstalowanie dobrego antywirusa. 

Cyfrowych przestępców jest teraz od groma! Sporo pisałem na ten temat w moim wpisie “Scam w pracy freelancera”. Zajrzyj tam, zwłaszcza jeśli chcesz zacząć zarabiać w internecie.

Tak samo rzecz się ma przy instalowaniu różnych programów. Zwracaj uwagę na to, czy nie pobierasz przypadkowo dodatkowych wtyczek, bo mogą Ci one narobić niezłych kłopotów. Niby nic, ale zawsze trzymasz większą kontrolę. 

Podsumowując!

Uważaj na siebie w sieci. Korzystaj z niej w świadomy sposób, przewidując zagrożenia. Nie chodzi o to, aby teraz być przewrażliwionym na tym punkcie. Nie wpadaj w skrajności – do wszystkiego trzeba mieć rozsądek. Pilnuj jednak to, na jakie strony wchodzisz. Jeśli od razu wydają Ci się podejrzane, po prostu wiej. Kiedy korzystasz z darmowego wifi, sprawdź to miejsce i koniecznie dbaj o wylogowanie z serwisów społecznościowych lub innych platform. Pamiętaj o tym!

Jeśli zdarzyło Ci się kiedyś naciąć z tego powodu, nie zamartwiaj się. To samo przydarzyło się jednemu z najbardziej inteligentnych ludzi na świecie. Dokładnie w styczniu tego roku, szef Twittera, czyli Elon Musk musiał zmierzyć się z tym, że grupy hakerskie wykradły z jego serwisu dane 7 milionów użytkowników! Wyobrażasz to sobie? Człowiek, który nazywany jest często Tytanem Biznesu, został oszukany w tak paskudny sposób. Swoją drogą, podsuwam Ci artykuł na temat tego, jak działał i dlaczego polecam jego biografię! 

Tak jak już wspomniałem, wielu rzeczy nie da się przewidzieć i nie da się im zapobiec.

Ale skoro wiesz, że masz wpływ na kontrolowanie obecności w sieci siebie i swoich bliskich, koniecznie dbaj o prywatność i śpij spokojnie!

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej na blogu:

Zaloguj się do platfromy edukacyjnej :)

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ