Okulary VR umożliwiają podróż w nieznane. Ciekawe czy popularność VR będzie rosła czy jednak malała. A może to jedynie wstęp do AR czyli poszerzonej rzeczywistości? Jak by nie było, ponieważ ten temat fascynuje mnie od kilka lat postanowiłem napisać krótki artykuł w formie poradnika, który pomoże Ci znaleźć idealne Google VR. Kiedyś napisałem artykuł zatytułowany – jak kupić gogle vr za 10 zł, który spotkał się z żywym zainteresowaniem 🙂 Do tego stopnia, że nie ma tygodnia, aby ktoś w tej sprawie do mnie nie napisał maila. Rzecz ma się podobnie z aplikacjami VR czy też filmami 360 🙂
Coraz więcej osób interesuje się zakupem okularów VR. To świetne akcesorium dla każdego gadżetomaniaka, które daje nowe sposoby na zabawę i wirtualne przygody, ale również zwiększa możliwości wielu projektów finansowych. W tym tekście postanowiłem zrobić podział według ceny 🙂 Od najdroższych do najtańszych ale najpierw kilka słów wprowadzenia.
Do czego służą okulary VR?
Powstanie okularów VR było ogromnym przełomem w przemyśle komputerowym. Spowodowało to bowiem poszerzenie możliwości korzystania ze świata wirtualnego. Mimo, że ta technologia wciąż się rozwija, a dostępne na rynku okulary VR wciąż nie realizują skomplikowanych wizji opracowanych do tej pory wyłącznie teoretycznie, to są one przedmiotem, który oferuje nowe rozwiązania w wielu dziedzinach. Współczesne okulary VR sprawiają, iż użytkownik może przenieść się zupełnie innego świata. W uproszczeniu to urządzenie generuje obraz pozwalający stworzyć iluzję przebywania w innej rzeczywistości tworzonej z realnych, bądź fikcyjnych elementów. Okulary VR umożliwiają oglądanie zdjęć, animacji, filmów, projektów budowlanych oraz remontowych, czy odbywania wirtualnych spacerów. Są innowacyjnym narzędziem biznesowym, a zarazem nowoczesnym sposobem na spędzanie nowego czasu oraz rozrywkę. Przede wszystkim jednak mamy realną możliwość rozglądania się, przez co tzw. zjawisko impresji, czyli wejścia w świt gry czy aplikacji jest taki głęboki. Nasz mózg szybko przestraja się na tą inną rzeczywistość. Swoje okulary z moimi filmami 360 testowałem zarówno na dzieciach jak i na osobach w starszym wieku.
Dzieciaki już korzystały z okularów do VR. Jeśli ktoś chce spróbować zapraszam 🙂 #bcpoznan2016 #bcpoznan #geekwork #dreamzVR
Post udostępniony przez Michał Barczak (@thegeekwork)
Niesamowite doświadczenia ze zwiedzania Rodos już niedługo dostępne dla wszystkich. Narazie korzystają moi Dziadkowie. Chcecie próbkę? #vr #360movie #360video #dreamz #oculus #rodos #YouTube #filmy360 #filmyVR @dreamz
Post udostępniony przez Michał Barczak (@thegeekwork)
Co fascynujące – nikt nie miał problemu z akceptacją tego, że po założeniu okularów VR jest w innym świecie! Moja babcia, próbowała nawet pójść i pogłaskać kota, którego zobaczyła na filmie!
Okulary VR – na co zwracać uwagę?
Po pierwsze budżet!
Przede wszystkim, najistotniejszym kryterium, które należy sobie narzucić jest cena. Determinuje ona jakość oraz mnogość funkcji czy środowiska okularów VR. Niestety tutaj reguła jest dosyć jasna – iż im niższe koszty, tym słabszy sprzęt można zakupić. Jest jednak tak wiele rodzajów, że bez określenia przedziału cenowego, niezwykle trudno będzie porównać ze swoją różne modele. Tanie okulary VR są dobre dla hobbystów, jako gadżet prezentowy dla dzieci, czy dobre rozwiązanie dla osób, które po przetestowaniu tego, czy dana technologia im odpowiada, planują zakupić droższy sprzęt. Niestety profesjonalna jakość kosztuje i wymagający użytkownicy powinni jednak przeznaczyć na okulary VR większą kwotę pieniędzy, tym bardziej jeśli mają mieć one również przeznaczenie służbowe. Tak jest na przykład w moim przypadku – produkując filmy 360, zależy nam na tym, aby klient mógł obejrzeć produkcję w wysokim komforcie 🙂
Po drugie urządzenia pomocnicze lub dodatkowe
W uproszczeniu możemy przyjąć, że są są trzy podstawowe urządzenia, z którymi można łączyć nasze okulary VR. Są to: komputer, telefon oraz konsola. Komputer i konsola umożliwiają korzystanie wyłącznie z takich okularów VR, które posiadają własny wbudowany ekran. Oznacza to w praktyce, że sprzęt musi być na prawdę mocny, jeśli chcemy utrzymać wysoką jakość. Przy takich okularach jak Oculus Rift lub podobne zazwyczaj zasada jest tylko jedna. Im mocniejszy sprzęt tym lepiej. Nie ma górnej granicy 🙂
Okulary VR przeznaczone do smartfonów nie mają swojego ekranu. W tym celu posłuży nam nasz telefon. I tutaj znowu w zależności od tego jaki mamy telefon – możemy uruchomić różne aplikacje. Najważniejsze jednak, aby posiadał żyroskop i akcelerometr. Bez tych funkcji nie będzie możliwe rozglądanie się! W praktyce większość popularnych modeli ma żyroskop w standardzie. Jeśli masz wątpliwości – sprawdź w sieci swój model (wpisz jego nazwę + żyroskop).
Należy dokładnie przemyśleć jaki rodzaj okularów będzie tym odpowiednim. Warto zauważyć, iż okulary VR przeznaczone do komputerów występują w dwóch wariantach: na kabel (ograniczone pole poruszania się) oraz te bezprzewodowe. Te drugie, ponownie, są o wiele droższe. Przy tym z okularów vr, które podłącza się do telefonu można korzystać w każdym miejscu. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na jakość soczewek. Uzyskanie trójwymiarowego obrazu możliwe jest tylko wtedy, gdy obraz będzie wyświetlany dla każdego oka z osobna ale tym nie musisz się martwić – to ogarnie Twój telefon lub aplikacja.
Okulary VR – rozmiary
Niezwykle istotny jest sam rozmiar okularów VR. Powinny one być odpowiednio dopasowane do głowy. Właśnie dlatego należy decydować się na modele, których wielkość oraz rozstawienie soczewek można z łatwością regulować. W przeciwnym razie efekt wirtualnej przestrzeni może zostać zepsuty przez niewygodę, czy złe pole widzenia. Ważne, aby okulary były kompatybilne z posiadanym rodzajem telefonu – przed zakupem trzeba sprawdzić informacje podane przez producenta. W przypadku gdy okulary VR będą źle dopasowane do telefonu, wzrok może być skupiony nie na samym ekranie, a na obudowie okularów, co znacznie zakłóca odpowiedni odbiór obrazu.
Okulary VR – opinie
Przed samym zakupem okularów vr warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników. Można je odnaleźć na popularnych portalach służących komentowaniu i ocenianiu wielu produktów. Osoby, które posiadają już dany model okularów vr mogą bowiem zwracać uwagę na niektóre kwestie i problemy pojawiające się podczas użytkowania konkretnych modeli okularów vr.
Przegląd modeli okularów VR
Możliwości okularów, rodzaj platformy VR, wygoda, funkcjonalność… Te wszystkie cechy uzależnione są od ceny okularów. Dlatego postanowiliśmy przedstawić oraz omówić najlepsze modele okularów VR na rynku w trzech różnych kategoriach cenowych.
Okulary VR – Propozycje dla profesjonalistów
Oculus Rift – kliknij, aby sprawdzić aktualną cene.
To jedne z najlepszych okularów VR. Za zestaw na zdjęciu zapłacimy od 2500 zł w górę (oczywiście nie licząc ceny komputera).
Te okulary VR charakteryzują się wysoką rozdzielczością, wynoszącą aż 2560 x 1200. Posiadają dwa sensory ruchu. Są przeznaczone dla komputerów, opóźnienie ruchu jest minimalne, co pozwala na dokładne wczucie się w wirtualny świat i wygodne rozgrywki.
Zauważalnym minusem jest maksymalna powierzchnia przemieszczania się. Jest to bowiem 1,5 x 1,5 m. Istnieje możliwość powiększenia obszaru, wymaga to jednak zakupienia dodatkowego sensora. Posiadają kąt widzenia równy 110 stopniom. Obecnie możliwe jest zakupienie zestawu z dodatkowymi kontrolerami ruchu, takimi jak na zdjęciu powyżej. Kontrolery te słyną z jakości to właśnie dzięki nim mamy możliwość malować, dotykać, przenosić czy w końcu strzelać. Sam design może nie jest piękny ale to w pewnym sensie cud inżynierii. Te okulary vr warto zakupić wraz z zintegrowanymi, możliwymi do odłączenia słuchawkami. W sklepach już niedługo będzie dostępna bezprzewodowa przystawka. Producent planuje wprowadzić ją na rynek polski w najbliższym czasie. Ogromną zaletą przystawki ma być możliwość pracy na baterii aż do 5 godzin. Oculus Rift charakteryzują się dokładnością szczegółów, współpracują z Windows. Plusem wpływającym na wygodę użytkowania jest ich niska waga – 470 g. Producent zapewnia gwarancję wynoszącą 12 miesięcy. Oculus udostępnił również listę minimalnych wymagań odnośnie kart graficznych.
Są to:
- NVIDIA GTX 960 (4 GB)
- NVIDIA GeForce GTX 1050 (4 GB)
- AMD Radeon RX 470
- NVIDIA GeForce GTX 980M
- NVIDIA GTX 1050 Ti.
Na stronie producenta możliwe jest również pobranie specjalnego narzędzia, które umożliwia zweryfikowanie jakości podzespołów w komputerze. Przed zakupem warto więc odwiedzić stronę internetową Oculusa i przetestować swój sprzęt pod kątem minimalnych wymagań.
HTC Vive – kliknij, aby sprawdzić cenę
To obecnie najdroższe na rynku okulary vr, największa konkurencja Oculus Rift kosztuje powyżej 3 tysięcy złotych. Cena jednak odpowiada samej jakości tego sprzętu. Posiada 2 ekrany, rozdzielczość każdego z nich wynosi 1200 x 1080 pikseli, czyli łącznie 2160 x 1200. Posiada akcelerometr, żyroskop i dwa czujniki laserowe. Te okulary vr posiadają wbudowany mikrofon i złącze audio.
HTC Vive wyposażone są w aż 70 czujników. Ogromną zaletą jest specjalny system naprowadzania – Chaperone. Ma on za zadanie ostrzegać użytkownika przed zbliżaniem się do końca obszaru grywalnego. Sterowanie jest bardzo łatwe i intuicyjne. Okulary vr HTC Vive są wykonane bardzo solidnie, w testach wyszły lepiej niż Oculus Rift.
W zestawie są takie akcesoria jak: ładowarka do czujników laserowych, kabel usb oraz kabel HDMI, wymienna nakładka, która przylega do twarzy (umożliwia ona dokładne dopasowanie okularów), 2 czujniki laserowe oraz ładowarka microUSB, 2 kontrolery. Wymagania określone przez producenta to: Karta graficzna GeForce GTX 1060, bądź Radeon RX 480, Procesor Intel Core i5-4590 3,3 GHz, albo AMD FX-8350 4,0 GHz, Pamięć RAM: 4 GB. Producent udziela gwarancję wynoszącą 12 miesięcy.
Ale ich najważniejszą zaletą jest wparcie platformy Steam czyli ciągły dostęp do nowych gier czy aplikacji VR. A rynek rośnie w kosmicznym tempie. Steam jest natomiast największych dystrybutorem gier na świecie 🙂 Połączenie idealne.
Okulary VR – zestawy dla przyjemności
Sony Playstation VR – kliknij, aby sprawdzić aktualną cenę
Coś idealnego dla Ciebie jeśli posiadasz konsolę Playstation. Pozwalają na całkowite wciągnięcie się w świat gier.
Cena Sony Playstation VR wynosi około 1500 zł. To jedne z najtańszych okularów zaliczanych do jednych z lepszych na rynku. Niestety są kompatybilne wyłącznie z Playstation 4. Mają 5,7-calowym wyświetlacz OLED, którego rozdzielczość wynosi 1920 x 1080 (niższa niż u konkurencji). Wyróżnia je niezwykła ergonomia, charakteryzują się także prostą konstrukcją i łatwo można dopasować je do każdego kształtu twarzy. Pod tym względem nie mają sobie równych.
Można to osiągnąć dzięki gumowemu wykończeniu, sprawia to, iż założenie gogli jest bezproblemowe również dla osób noszących okulary. Niestety dużym minusem jest brak kamery w zestawie, trzeba ją dodatkowo dokupić, ponieważ jest wymagana. Sony Playstation VR ważą więcej niż konkurenci – 610 gram. Posiada 6-stopniowy system wykrywania ruchu składający się na 3-osiowy żyroskop oraz 3-osiowy akcelerometr. Idealne okulary VR dla kogoś kto po prostu planuje od czasu do czasu pobawić się w wirtualną rzeczywistość.
Samsung Gear VR – kliknij, aby sprawdzić aktualną cenę
To już 3 generacja okularów VR od Samsunga. Na co dzień w swojej pracy korzystam z drugiej wersji i jestem niesamowicie zadowolony. Moim zdaniem – idealny pomysł na prezent – można je kupić już za 200 zł w różnych promocjach. Ta najnowsza wersja jest trochę droższa – ale wciąż w granicach zdrowego rozsądku. Największa wada to obowiązek posiadania telefonu Samsunga – co jeśli czytasz mojego bloga, wiesz, że nie jest dla mnie problemem bo jestem ich zagorzałym fanem – ostatnio kupiłem GENIALNE słuchawki bezprzewodowego Samsung Level U – poczytaj o nich tutaj.
Co do samych okularów VR – warto zakupić ten model w wersji droższej, wraz z kontrolerem – gwarantuje to o wiele lepszy sposób użytkowania. Warto zapoznać się z lista kompatybilnych telefonów, producent podaje, iż jest to od Samsunga Galaxy S6. Okulary mają pełne wsparcie systemu Oculus – więc na początek zabawy idealne!
Okulary VR – tanie alternatywy
DreamzVR – polska alternatywa
Jedne z najdroższych propozycji alternatywnych okularów vr. Kosztują od 120 zł do niecałych 400 zł. Te okulary vr są produkowane przez polskiego producenta! Soczewki wykonane ze szkła optycznego N-BK7 dają wysoką jakość, a system regulacji pozwoli skonfigurować gogle pod indywidualne oczekiwania. Dobre, stosunkowo tanie, fajnie wykonane.
Google Cardboard
To tekturowe okulary vr przeznaczone dla osób, które chcą sprawdzić, czy rzeczywistość wirtualna będzie jednym z zainteresowań. Najtańsze teksturowe okulary vr można kupić już za około 12 złotych. Soczewki są słabej jakości, aczkolwiek umożliwiają przeniesienie się do wirtualnego świata i korzystanie z tego ciekawego rozwiązania w sposób amatorski. Karton może szybko ulec zniszczeniu i zaplamieniu. Ponadto istnieje duże prawdopodobieństwo dyskomfortu użytkowania. Idealne rozwiązanie na nietypowy gadżet firmowy. Realizowaliśmy kiedyś zlecenie dla klienta – film 360 w formie spaceru po biurze z przewodnikiem (samym prezesem firmy!). Film został wysłany razem z takimi okularami do klientów. Fajne, nietypowe i bardzo skuteczne.
Esperanza VR 3D dla smartfonów 3.5″-6″
Uniwersalne okulary pasujące do telefonów każdej marki. Korzystanie z nich jest możliwe dzięki aplikacjom służącym do korzystania z wirtualnej rzeczywistości. Ich koszt to około 20 złotych. Posiadają soczewki aforystyczne, cechuje je brak zniekształcania obrazu. Dołączona do zestawu nakładka pozwala na dopasowanie okularów do kształtu twarzy również przez osoby noszące okulary. Posiadają gumowe pasy, które w miarę stabilnie utrzymają okulary na głowie. Te okulary vr posiadają również otwory – pozwalające na wentylację oraz podłączenie do smartfona ładowarki.
To moje propozycje okularów VR. A Ty? Wybrałeś już swoje? Co sądzisz o tym całym VR i AR? 🙂