Wielki nabór! Dołącz do platformy edukacyjnej dla freelancerów!
Dni
Godziny
Minuty
Sekundy
logo.webp

„Niemyślenie” najgorsza choroba ludzkości

Ostatnio dużo biegam. Mam czas na przemyślenia i rozważania. Ostatnio coraz częściej dotyka mnie stan ludzi, którzy mnie otaczają. Wydaje mi się, że wiem już dlaczego w Polsce ludzie tak bardzo narzekają… Zapraszam.

Kocham poznawać nowych ludzi. Dowiadywanie się o ich odmiennych poglądach, spojrzeniu na świat sprawia mi przyjemność. Z drugiej strony czasem bardzo mnie to przygnębia. Dlaczego?

Otóż jestem człowiekiem, który nie za bardzo wierzy w ograniczenia. Wychodzę z założenia, że wszystko da się osiągnąć – jest to tylko kwestia zaparcia się, czasu, motywacji i chęci. Jeśli chcesz wyjechać i zwiedzić pół świata, wystarczy to dobrze zaplanować, zebrać kasę i jechać. Oczywiście każdy z tych 3 kroków trzeba rozpisać – może się okazać, że realizacja zajmie lata – ale da się!

Czasem przykro mi obserwować młodych ludzi, którzy kompletnie nie planują swojego życia. Młodszych i starszych ludzi, którzy podejmują kompletnie bezmyślne decyzje – kompletnie bez zastawiania się nad konsekwencjami. Weźmy na tapetę chociażby postępowanie w social media. Kompletnie nie potrafię zrozumieć, jak dorosły człowiek może wrzucać na ogólnodostępny portal zdjęcia na których widać, że ostro imprezuje, łamiąc przy tym prawo (np. paląc jonty, czy pokazując swoją uprawę trawy). Chwila refleksji następuje dopiero po latach, kiedy coraz trudniej jest znaleźć pracę, albo kiedy taka osoba zostaje z tego powodu zwolniona. A ten człowiek zamiast zastanowić się, kto w tej sytuacji jest winny pierwsze co robi to… obsmarowuje swojego byłego szefa we wszystkich kanałach społecznościowych. „Niemyślenie”. Czy naprawdę nie widzisz konsekwencji? Przecież kolejny pracodawca w łatwy sposób może sprawdzić „kim jesteś”. Sam, pracując jako menadżer, regularnie weryfikowałem profile kandydatów do pracy. Przerażająco spora grupa osób odpadała właśnie z tego względu.

W sferze zawodowej i szukania pracy „bezmyślność” objawia się też w wielu innych kwestiach. Regularnie otrzymywałem wyjątkowo źle i brzydko przygotowane CV. A do tego załączone zdjęcia z wakacji w stroju kąpielowym. W razie czego, gdyby ktoś pytał, taka osoba wysyła setki CV! I naprawdę nie ma pojęcia dlaczego nie dostaje nawet zaproszeń na rozmowę kwalifikacyjną. I narzekają. A przecież wystarczy zastanowić się, pomyśleć chwilkę. W sieci znajdziesz 10 generatorów CV. Niektóre są darmowe, a najdroższe, które widziałem nie kosztują więcej niż 90 zł.

Albo inna sytuacja. 

Siedzisz w pracy, której masz kompletnie dosyć. I czekasz. Mija kilka miesięcy i nic się nie zmienia. Coraz bardziej nienawidzisz swojej pracy ale… nic z tym nie robisz. Bo „jest jak jest„. Bo „jakoś to będzie„. Bo „sytuacja jeszcze się zmieni„. Zamiast rozsądnie usiąść, rozplanować to co potrafisz, to co umiesz, to gdzie mógłbyś pracować – nie robisz nic. Najbardziej przerażające dla mnie jest to, że jest spora grupa osób, które… nawet nie pomyślą, że mogłyby coś zmienić. Po prostu bezrefleksyjnie tkwią w bagnie. Niczym syndrom sztokholmski, lub syndrom bitej żony. Boli, ale nawet nie myślisz o odejściu lub zmianie.

 

Albo jeszcze inna sytuacja.

Pozostawanie we własnej strefie komfortu. Nie zmienianie w żaden sposób swojego otoczenia. Zawieranie przyjaźni i związków, które tylko i wyłącznie ograniczają. Zamiast być szczęśliwym i spokojnie wybrać współmałżonka, poczekać, pomyśleć, poznać, wchodzimy w związki z osobami, co do których większość naszych znajomych ma obiekcje. Gdzie dana osoba znana jest z problemów psychicznych, jest wredna, złośliwa i całość związku opiera się na kłótniach. A na koniec ktoś taki wpada na pomysł, że dziecko może być rozwiązaniem wszystkich problemów! Zamiast wspólnej rozmowy, analizy problemów, po prostu wspólnej próby rozwiązania problemu, a jedynie… Dołożenie kolejnego.

 

Albo jeszcze inaczej.

Nie myślenie pod względem finansowym. To niezwykle przykre, ale w moim najbliższym otoczeniu nie znam zbyt wielu osób, które prowadzą budżet domowy, albo rozsądnie podchodzą do kredytów konsumenckich. Większość ludzi żyje chwilą – tym co tu i teraz. Bezmyślnie. Wychodzą z założenia, że jakoś to będzie. I wpadają w pętlę długów – dopiero po latach budzą się z ręką w nocniku i zaczynają myśleć, gdzie popełnili błąd. A przecież wystarczyło… zacząć myśleć wcześniej! Usiąść i zastanowić się: „Czy naprawdę potrzebuje ajfona, nowego telewizora i xboxa?”. I biorą chwilówki z oprocentowaniem rzędu 3-4 tysięcy procent rocznie. A przecież wystarczy pomyśleć! Zaplanować, czasem okazać trochę cierpliwości.

 

Albo jeszcze tak.

Zauważyłem też pewną „chorobę” u przedsiębiorców. Znam setki przykładów ludzi, którzy w sposób niezwykle łatwowierny uwierzyli w słodki głos w słuchawce obiecujący setki złotych zarobków. Bez żadnych refleksji, bez zapoznania się i weryfikacji podpisują umowy. Na przeróżne usługi – od marketingu, przez kurierów, po karty kredytowe. Niczym w gorączce złota, ponaglani przez handlowców, już teraz, szybko podpisują.

Oczywiście, należy winić złych ludzi, którzy mniej lub bardziej świadomie sprzedają nic nie warte produkty. Często stosując nieetyczne metody manipulacji. Ale po drugiej stronie… Kurczę przecież wystarczy przeczytać tę umowę, poświecić 2-3 godziny, albo kilkadziesiąt złotych na opinię prawnika. Przeczekać. Pomyśleć. 

 

Ale łatwiej jest „niemyśleć”.

Przynajmniej na początku.

Dopiero później przychodzą problemy i refleksja. I przychodzi wspomniane na początku narzekanie. Ludzie narzekają, bo nie myślą. 

 

 

7 Responses

  1. Fajny tekst. Mnie zawsze zastanawiało czemu ludzie pokazują się np. na Facebooku z wódką, jointem… Też słyszałam, że pracodawcy dostają zdjęcia osób na wakacjach w cv. O, tak często spotyka się osoby, które lubią narzekać, sama niestety też niekiedy marudzę. Jak się tego marudzenia słucha z boku to jest straszne. Muszę popracować nad marudzeniem. O tym zajściu w ciążę i urodzeniu dziecka by facet się zmienił nieraz się słyszy. To nie do wiary, że ktoś może sobie tak pomyśleć… Bezmyślnie wydawanie pieniędzy obserwuję u znajomych. Sama zwykle rozważnie wydaję pieniądze. Niezapoznawanie się z umowami jest częste. Pracuję przy osobach, które na co dzień mają kontakt telefoniczny z klientami. Zastanawiam się czasem, kto w ogóle czyta umowy… Ja nie wyobrażam sobie podpisać umowy, które nie przeczytałam i nie zrozumiałam. Pozdrawiam

    1. Dzięki za komentarz. Tekst ten dłuższy czas leżał w szufladzie. Długo mnie męczył ten temat. Mam nadzieję, że chociaż częściowo udało mi się przekazać to co mnie wkurza od dawna 🙂

  2. Ten artykuł idealnie podsumowuje również moje przemyślenia z ostatnich czasów. Ile razy słyszy się od znajomych „taki/taka to pożyje…”… Czemu zatem i Ty, narzekająca osobo, nie zaczniesz żyć?
    A właśnie, bo tak jest prościej. Tak samo, jak prościej jest narzekać, niż wziąć sprawy w swoje ręce.

    1. No dokładnie! Zamiast marudzić trzeba ruszyć tyłek – pisałem o tym częściowo w kolejnym artykule o motywacji i planowaniu 🙂

  3. Bardzo dobry artykuł 🙂 Jakiś czas temu zauważyłem podobne zachowanie wśród swoich „rówieśników” myślałem, że to tylko kwestia wieku…Jednak dzięki temu tekstowi wiem, że wiek nie jest tutaj wyznacznikiem. Po prostu trzeba się przyzwyczaić, albo poznać innych ludzi, ludzi z innym nastawieniem 😀

    1. Dokładnie – to nie jest kwestia wieku.

      A nawet powiem Ci więcej! Im starsi ludzie tym głupsze błędy pod tym względem popełniają! To jest jakaś czasem masakra, jeśli weźmiesz pod uwagę ich decyzje finansowe, czy to z kim postanawiają się wiązać jako partnerzy.

      Ostatnio wśród moich dalekich znajomych był ciekawy przypadek:

      para po 9 mc znajomości postanowiła się pobrać. Dla wszystkich to było mega dziwne, bo byli znani z tego, że często bardzo się kłócą. Zrobili wesele na 150 osób za prawie 80 000 zł! (oczywiście połowa na kredyt). Po kolejnych 6 miesiącach się rozwiedli! Został tylko kredyt do spłacenia.

      Gdzie tu myślenie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej na blogu:

O ciągłym braku czasu

Od wielu lat zgłębiam dwa zagadnienia. Pierwszym z nich jest prowadzenie własnej firmy, freelancing, ogólnie wszystko co związane z szeroko rozumianą przedsiębiorczością. Drugim tematem jest

Czytaj dalej

Zaloguj się do platfromy edukacyjnej :)

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ