Dołącz do zamkniętej platformy edukacyjnej dla freelancerów!
Dołącz teraz →
Godziny
Minuty
Sekundy
logo.webp

Muzyka za darmo – skąd i jak pobierać?

Czy możesz pobierać muzykę za darmo? Nic nie płacąc? Potrzebujesz darmowej muzyki do filmu? Zastanawiasz się, skąd możesz legalnie pobrać muzykę za darmo? Tworzysz na YouTube a może po prostu potrzebujesz muzyki do prezentacji? Zapraszam do lektury 🙂

Niedawno napisałem artykuł zatytułowany Skąd brać darmowe, ciekawe zdjęcia?. Może Ci się bardzo przydać ponieważ szczegółowo opisałem tam różnego typu licencję. Myślę, że powinieneś go najpierw przeczytać. Dzięki niemu będziesz wiedział, które materiały możesz pobierać legalnie i za darmo jeśli miałbyś jakiekolwiek wątpliwości.

Czy istnieje muzyka za darmo?

Musisz zrozumieć dlaczego to takie ważne, aby pobierać legalnie muzykę w szczególności, jeśli zamierzasz ją wykorzystywać dalej. ZAIKS czyli organizacja, która w teorii ma dbać o interesy twórców w praktyce jest organizacją, która bardzo dużo zarabia na różnego rodzaju licencjach. Na swoich oficjalnych stronach straszą różnego rodzaju karami i mandatami, w tym pozbawieniem wolności. Więcej możesz przeczytać tutaj. Co prawda, nie znam nikogo kto otrzymałby taką karę za użycie muzyki np. na weselu czy też do filmu – ale musisz być tego świadom. Pobieranie i używanie muzyki bez odpowiedniej licencji to przestępstwo. Zwykła kradzież.

Ale to nie jedyna odpowiedzialność, o której musisz pamiętać. Możesz korzystać z muzyki za darmo ale z odpowiednich źródeł. YouTube posiada różnego rodzaju mechanizmy, które zabezpieczają twórców muzyki. Jest to między innymi mechanizm Content ID. Na oficjalnej stronie YouTube dowiesz się, że kradzież muzyki może nawet oznaczać zablokowanie Twojego konta. Oprócz tego właściciele praw autorskich mogę też podjąć inne działania jak na przykład:

  • wyciszyć dźwięk w Twoim filmie;
  • zablokować film;
  • zarabiać na Twoim filmie poprzez włączenie wyświetlania w nim reklam.

Jak widzisz – kradzież muzyki po prostu się nie opłaca 🙂 Jeśli przeczytałeś już artykuł Skąd brać darmowe zdjęcia? to wiesz, że istnieją licencje typu Creative Commons. To właśnie odpowiednie licencje umożliwiają Ci korzystanie z muzyki za darmo. Celem całej organizacji, jest maksymalne uproszczenie całego tematu praw autorskich. Innymi słowy autor muzyki może podjąć decyzję, że jego twórczość będzie udostępniona w pełni za darmo. W niektórych przypadkach twórcy zaznaczają, że możemy dowolnie wykorzystywać jego utwory ale powinniśmy zamieścić wzmiankę o autorze – np. w opisie filmu czy też w napisach końcowych. Jeszcze inni twórcy umożliwiają Ci korzystanie z ich muzyki ale tylko do celów niekomercyjnych. Wszystko masz szczegółowo opisane w poprzednim artykule 🙂

[reklama_wpis]

Tak nawiasem mówiąc. 

Czy wiesz, że teraz sam możesz generować swoją własną muzykę z pomocą sztucznej inteligencji?

Opowiadam o tym w jednym z moich interaktywnych kursów na platformie dla freelancerów, którą założyłem. Zapraszam Cię na 5 dni testowych. Kliknij tutaj i sprawdź tę zamkniętą przestrzeń stworzoną dla wszystkich, którzy chcą uczyć się zarabiać zdalnie. W środku nie tylko interaktywne kursy, ale również chat, fora dyskusyjne dla freelancerów oraz specjalne wydarzenia. Generalnie – centrum dowodzenia dla pracujących zdalnie 🙂 Wbijaj.

Strony do pobierania muzyki za darmo

Kolejność poniższych serwisów jest przypadkowa  🙂

#1. Jamedo

jamedo darmowa muzyka

Popularny i bardzo duży serwis. Niestety aktualnie coraz trudniej znaleźć tam faktycznie darmową legalną muzykę, a coraz częściej jesteśmy proszeni o opłacenie licencji. Nie jest ona droga – kosztuje ok 4,99 euro a muzyka jest naprawdę wysokiej kości. W wyszukiwarce ustaw odpowiedni filtr na wyłącznie utwory w licencji Creative Commons.

#2. Audionautix.com

audionautix muzyka za darmo

Paskudnie brzydka strona 🙂 W dodatku baza nie jest zbyt duża ponieważ całość tworzona jest praktycznie przez jedną osobę. Nie mamy tutaj klasycznej wyszukiwarki po słowach kluczowych. Cała baza jest posegregowana po gatunku, tempie czy emocjach, które ma wywołać. Jakość stoi na wysokim poziomie, choć osobiście dosyć rzadko korzystam z tego serwisu ze względu na wciąż niewielką bazę oraz wolny serwer (przez co strona długo się wczytuje, pobieranie też trwa dosyć długo).

 

#3. JoshWoodward.com

josh muzyka za darmo

 

Josh Woodward to twórca akustycznego indie rocka. Sam pisze i nagrywa swoje utwory. Jego strona służy między innymi promocji jego albumu. Jak sam pisze w swojej zakładce BIO jego muzyka jest już w ponad 250 000 różnych filmów na YouTube. Sam historia Josha jest bardzo ciekawa ponieważ wystartował również w kampanii KickStarter i uzyskał ponad 400% na realizację swojego albumu. A teraz możesz go pobrać za darmo 🙂

#4. Teknoaxe

muzyka za darmo z Youtube

Jeśli potrzebujesz dobrej muzyki typu techno lub dubstep to rozwiązanie dla Ciebie 🙂 Twórca tego kanału na YouTube udostępnia godziny, jeśli nie setki godzin darmowej, wysokiej fajnej jakości muzyki elektronicznej. Chociaż w moim filmach nie wykorzystuje takiej muzyki, to regularni tam zaglądam. To świetna muzyka do biegania, sprzątania i tak dalej. Sporo różnych podgatunków muzyki elektronicznej zupełnie za darmo 🙂

 

#5. Biblioteka Muzyki YouTube

muzyka za darmowo na youtube

 

Skąd brać muzykę za darmo?

To najważniejszy serwis w tym zestawieniu. Przede wszystkim ten bank muzyki jest gigantyczny  – mnóstwo muzyki na wielu różnych licencjach. Świetnie działa też wyszukiwarka – zarówno po określonych słowach kluczowych, jak i po określonym gatunku, nastroju a nawet instrumentach czy określonym czasie trwania. Ten szary pasek widoczny obok przycisku do pobierania to informacja o popularności danego kawałka. Innymi słowy w łatwy sposób dowiesz się, czy dana muzyka jest już regularnie wykorzystywana przez innych twórców. To zdecydowanie mój ulubiony serwis. A co najważniejsze – baza jest nieskończona. Jedyne co można byłoby poprawić to podgląd – możemy jedynie odtwarzać muzykę, bez przewijania. Z drugiej strony bardzo łatwo i szybko ją pobrać więc nie jest to duża niedogodność.

 

Bazy płatnych utworów muzycznych do filmów.

W sieci istnieją setki banków muzyki, którą można kupić za kilka dolarów. Nie są one całkowicie bezpłatne ale dosyć regularnie umożliwiają pobranie muzyki za darmo w ramach promocji. Sam z nich korzystam przy komercyjnych zleceniach. Dzięki temu mam pewność, że mogę z niej korzystać i nic się pod tym względem nie zmieni. Oto moje TOP3 serwisów z darmową muzyką:

#1. Pond5

muzyka do pobrania

Ogromna baza, ze świetną wyszukiwarką i bardzo dobrymi cenami. Wiele różnych typów muzyki do różnych celów na różnych instrumentach. Wszystko ładnie uporządkowane, w dodatku ze świetnym podglądem ścieżki dźwiękowej (dzięki takiemu podglądowi wiesz, czy w muzyce występują jakieś większe zmiany tempa itp)

#2. AudioJungle

royalty music

AudioJungle to część EnvatoMarket, o którym często pisałem. To genialna platforma, na której kupisz zarówno muzykę, jaki i themes do WordPressa ale też grafiki, szablony prezentacji i wiele wiele więcej. Serdecznie polecam 🙂

#3. MusicBed

musicbed mp3 muzyka za darmo

Ostatni serwis z darmową muzyką na mojej liście. Genialna, bardzo duża baza – w szczególności z akcentem na muzykę z klimatem, pewnym stylem. Dobre ceny, świetna wyszukiwarka. Serwis chwali się, że korzystają z niego tacy giganci jak Mercedes, Netflix czy Nike. Jestem wstanie w to uwierzyć bo muzyka stoi na naprawdę wysokim poziomie. Zdecydowanie gorąco polecam ten bank muzyki.

 

Baza portali z muzyką za darmo

Bynajmniej! W internecie znajdziesz mnóstwo darmowej muzyki! Sprawdź chociażby takie serwisy jak:

Pamiętaj! Nim użyjesz jakąkolwiek muzykę w swoim filmie lub prezentacji – sprawdź licencję! A Wy? Znacie jakieś inne serwisy z darmową muzyką?

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I ODBIERZ DARMOWĄ LISTĘ 300 PORTALI DLA FREELANCERA!

9 Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej na blogu:

Zaloguj się do platfromy edukacyjnej :)

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ