Dołącz do zamkniętej platformy edukacyjnej dla freelancerów!
Nabór otwarty jeszcze przez →
Dni
Godziny
Minuty
Sekundy
logo.webp

Kamera 360 – jaką kupić?

Kamera 360 – jak niesamowicie egzotycznie to brzmi! Od ponad 3 lat śledzę wszystkie nowinki na ten temat. Regularnie pojawiają się ciekawe nowe koncepty chociażby na KickStarterze. Ale na co zwracać uwagę? Jak wybrać spośród tak wielu różnych propozycji? Zapraszam do recenzji kilku rozwiązań – na samym końcu znajdziesz tabelę z krótkim podsumowaniem 🙂

Kamery 360 –  nasza przyszłość?

Niezwykle intryguje mnie technologia filmów sferycznych. Od początku roku założyłem swoją firmę, która specjalizuje się właśnie w filmach 360 – www.geekwork360.pl. Widzę tutaj nieskończony potencjał! Pozwól, że podam Ci chociaż kilka przykładów:

 • branża nieruchomości – nieskończone wręcz możliwości. Zacznijmy od najprostszych czyli pokazywanie nowych inwestycji za pomocą okularów do VR. Nagrywasz film i jadąc na drugi koniec świata pokazać inwestorowi lokalizację, budynek, inwestycję dokładnie tak jakby tam był. Bliższym nam przykład: wyobraź sobie, że szukasz mieszkania, które chcesz kupić. Jeśli kiedyś stałeś przed taką decyzją, wiesz jaki to ciężki wybór. Pośrednicy, różne oferty a przede wszystkim mnóstwo zmarnowanego czasu – oglądanie kolejnych mieszkań to stara czasu. Już wchodząc do mieszkania wiesz, że to stara czasu. Chociaż na zdjęciach prezentowało się super – rzeczywistość pokazuje, że po prostu ktoś wybrał „dobry kadr”. Ale teraz wyobraź sobie sytuację – wchodzisz na stronę pośrednika nieruchomości, zakładasz nawet kartonowe okulary do VR (o Google Cardboard możesz przeczytać tutaj) i zwiedzasz kolejne lokalizacje. Dzięki filmom 360 nic się nie ukryje – to Ty decydujesz na co patrzysz. Możesz obejrzeć kilkanaście mieszkań w ciągu kilkunastu minut i wybrać się wyłącznie na te najbardziej interesujące.
 • branża medyczna – niedawno w sieci pojawił się arcyciekawy film prezentujący operację w 360 stopniach (przykłady filmów 360 znajdziesz tutaj). Dla większości z nas nie jest to, aż tak interesujące ale dla studentów medycyny to już niezła gratka. Zresztą idąc dalej – kamery 360 zajmują coraz mniej miejsca, nagrywają w coraz lepszej jakości a nawet umożliwiają stream na żywo bezpośrednio na okulary VR. Łatwo mi wyobrazić sobie sytuację, w której bardzo doświadczony profesor, który z różnych względów (na przykład zdrowotnych) nie może być bezpośrednio na sali operacyjnej. Ale dzięki VR może nadawać bezpośrednio do ucha lekarzy na co mają zwracać uwagę. I wiele, wiele innych. Zwykłe nagrania filmowe nie dają wrażenia obecności. Poza tym na filmie 360 widzisz i możesz później przeanalizować wszystko – od zachowania lekarzy, przez zachowanie pielęgniarek, aż po aparaturę i wiele innych. Jest tu jakiś lekarz, który chciałby rozpocząć współpracę? 🙂
 • edukacja – świetna dziedzina! Zakładasz okulary VR i jesteś na najlepszych uczelniach świata – dokładnie tak, jakbyś tam był! Sporo o tym pisał autor książki „Ready Player One” więcej o tej pozycji możesz przeczytać tutaj.
 • zwiedzanie i podróże – oczywiście VR nigdy nie zastąpi nam podróży. Ale może je znacznie ułatwić. Jestem autorem pierwszego na świecie  reportażu o wyspie Rodos w 360 stopniach. Zerknij sam a później możesz napisać co sądzisz o tym materiale:

Jak widzisz filmy 360 mają ogromne perspektywy rozwoju 🙂 Wiele osób chętnie ogląda takie wspomnienia z wakacji wielokrotnie. A dzięki aktualnym możliwościom ceny takich zestawów lecą w dół 🙂

Szybki słowniczek pojęć:

 • sfera – odpowiednie proporcje pozwalają nagrać materiał, który obejmuje dokładnie 360 stopni widzenia i zapewnia pełną sferę. Niektóre kamery posiadają kilka punktów (na przykład na dole i na górze), których obiektyw nie obejmuje. Te miejsca są uzupełniane czarnymi kołami
 • stitching – tzw. zszywanie – najtrudniejsza część mojej pracy. Chodzi o połączenie obrazu w jeden. Zazwyczaj korzystam z 6 różnych kamer GoPro, które na końcu muszę połączyć w jeden obraz
 • FPS – czyli ilość klatek na sekundę. Jest bardzo istotna podczas oglądania filmów w okularach VR im większa ilość tym bardziej naturalny obraz

Kodak PIXPRO SP360-4K – sprawdź cenę

kamera 360 Kodak_PixPro

Bardzo ciekawe rozwiązanie, o którym… niewiele słychać. Produkty chyba głównie na rynek amerykański, a w Polsce ciężko ją znaleźć. Właściwie znalazłem ją tylko na sklepie komputronika – ale poprzednią wersję (bez 4K). Co do samej kamery – tak naprawdę nie nagrywa ona pełnej sfery, ponieważ jak to Kodak, wymyślili koło na nowo. W tym przypadku 4k to prawie kwadrat – proporcje obrazu to 2800 x 2880 pikseli. Innymi słowy nie do końca otrzymamy pełną sferę. Obserwując różne poradniki na YouTube można dojść do wniosku, że tak naprawdę potrzebujemy 2 kamer, aby faktycznie osiągnąć fajne efekty. Mimo, że mamy teoretycznie większą rozdzielczość niż przy wcześniejszej wersji to otrzymujemy słabszy (mniejszy) sensor  BSI-CMOS o rozdzielczości 12,4 Mpix i rozmiarze typu 1/2,3”. Obiektyw kopułkowy, który zapewnia kąt widzenia 360 stopni ma jasność f/2,8.

Oprócz wspomnianej rozdzielczości 4K kamera pozwala na nagrywanie filmów HD w tempie 120 kl/s lub WVGA w tempie 240 kl/s, które można potem odtwarzać w zwolnionym tempie.

Kodak próbuje być kamerą sportową dlatego w zestawie otrzymujemy kilka akcesoriów takich jak:

 • obudowa wodoodporna (do 60 m – samą kamerę można zanurzyć do 3 m)
 • uchwyt na kask
 • pasek do montażu na ręce
 • pilota do zdalnego sterowania
 • i inne mało przydatne na dłuższą metę głupoty 🙂

Miałem ją raz w rękach na jednej z konferencji. Nie pociąga mnie… Moim zdaniem znajduje się na samym końcu rankingu.

Nikon KeyMission 360 – sprawdź cenę

 

Hucznie i długo zapowiadany debiut Nikona na rynku kamer 360. Niestety póki co wciąż nie zobaczymy jej w sklepach. Kolejny raz Nikon dał się wyprzedzić przez konkurencję. Na papierze ta kamera wygląda bardzo ciekawie – dobre sensory, jasne obiektywy całkiem fajny design i sporo przemyślanych detali. Między innymi obudowa kamery Nikon KeyMission 360 jest wodoszczelna (do 30 metrów) oraz ma być odporna na wstrząsy i upadki (ma spokojnie przeżyć upadek z 2 metrów) pył oraz wysokie i niskie temperatury. Wyposażona w moduł Wi-Fi oraz Bluetooth oraz ciekawe zapowiadający się mechanizm – Vibration Reduction (VR) czyli elektroniczną redukcję drgań obrazu.

Czekamy! Rewolucji raczej nie zrobi ale zapowiada się bardzo ciekawie.

Kamera 360 – Ricoh Theta S – sprawdź cenę

kamera 360 ricoh theta s

To póki co wciąż chyba jedna z najpopularniejszych kamer na rynku. Ale już niedługo 🙂

Theta to chyba też jedna z pierwszych kamer, które pojawiły się na rynku. To niewielkie urządzenie przypominające trochę pilota do telewizora posiada 2 obiektywy. Sama obsługa jest bardzo prosta – mamy 3 przyciski na obudowie oraz spust migawki. Całość może być sterowana z poziomu smartphone. Theta tworzy dedykowaną sieć Wi-Fi (podobnie jak GoPro) i umożliwia pełne sterowanie w tym podgląd na żywo. Istnieje też dodatkowe narzędzie Theta+ umożliwiająca dodawanie różnych filtrów i od razu publikację w social media.

Urządzenie ma podstawową i najważniejszą wadę – jakość! Kamera Theta S ma możliwość kręcenia w maksymalnej rozdzielczości FullHD! Jeśli widziałeś moje filmy (jeden z nich znajdziesz poniżej) to wiesz, że obraz z takich kamer jest rozciągany wokół widza, w praktyce więc czasem nawet jakość 4k jest niewystarczająca. Niestety więc publikowane materiały są bardzo słabe.

Natomiast ogromną zaletą tej kamery 360 jest możliwość streamowania filmu na żywo – chociażby na Facebooku czy YouTube.

Ale na rynku już pojawili się ich następcy!

GoPro – AutoPano – Freedom360

rig do kamery 360 Freedom360

Najdroższe wciąż najpopularniejsze i najbardziej profesjonalne rozwiązanie. Aktualnie korzystam z tego rozwiązania przy produkcji filmów na zlecenie. To właściwie nie jest kamera 360 a 6 niezależnych kamer ale daje niesamowite możliwości. Przede wszystkim możemy nagrywać w bardzo wysokiej jakości oraz bardzo dużej ilości klatek na sekundę więc możemy uzyskać bardzo naturalny efekt podczas oglądania filmów na okularach do VR. Poza tym ogromna dostępność różnych akcesoriów pozwala czynić cuda. Poza tym z 6 kamerami można też robić wiele ciekawych rzeczy, o czym nie długo dowiesz się na moim blogu i kanale YouTube.

Niestety na start cena jest dosyć duża. Przy zastosowaniu kamer GoPro Hero 4 Black mówimy o kwocie około 12 000 zł + rig (uchwyt), który może kosztować od 300 zł (drukowany w Polsce na drukarce 3D) po dedykowane rozwiązania kosztujące nawet 4500 zł. Pozostaje również kwestia oprogramowania do stitchingu – aktualnie na rynku istnieje właściwie monopol oferowany przez firmę AutoPano (aktualną cenę znajdziesz tutaj). Aby tworzyć dobre materiały potrzebujesz kilka różnych wersji programu. Łączna kwota prawie przekracza 4000 zł. Jeśli więc planujesz profesjonalne materiały musisz przygotować się na łączny wydatek ok 15 000 – 20 000 zł.

Poza tym sam proces łącznie obrazu również nie należy do łatwych – chociaż oprogramowanie dużo ułatwia nadal wymaga to dużo czasu i zaangażowania. Sporo informacji na ten temat znajdziesz w tym filmie:

LG 360 CAM  – sprawdź cenę

kamera 360 lg 360 cam

Ta kamera 360 jest bardzo podobna do Ricoh Theta S – z tą różnicą, że ma znacznie wyższą jakość – umożliwia kręcenie materiałów w 2k.

Jej przeważającą zaletą jest możliwość współpracowania z z dowolnym telefonem. Póki co, jeszcze nie ma jej na sklepowych półkach ale na YouTube można już znaleźć wiele testów. Efekty są bardzo obiecujące! Ta kamer 360 jest przede wszystkim bardzo prosta w obsłudze a równocześnie gwarantuje bardzo wysoką jakość. Czego chcieć więcej?

Wydaje się, że to sprzęt prawie idealny. Dwa obiektywy, które pokrywają się dają bardzo dobre efekty podczas łączenia. Sam proces łączenia jest również całkowicie zautomatyzowany. Ale mam dla Ciebie coś jeszcze lepszego:

Samsung Gear 360 – sprawdź cenę

kamera 360 samsung gear 360

Mój najnowszy nabytek. Zobacz jaka ona jest piękna! Dla mnie osobiście – killer całej kategorii. Zacznijmy od podstaw – cena. W Polsce nie przekracza 1500 zł (kliknij, aby sprawdzić aktualną cenę)! I ten design! Jest po prostu urocza – zakochałem się w niej bez pamięci. Kamera 360 umożliwia kręcenie pełne sfery 360 stopni bez strat. Dodatkowo bardzo prosta i całkowicie zautomatyzowana aplikacja do łącznie obrazów, uzupełnia ofertę Samsunga. Jakość – 4k w 30 kl/s! W dodatku kamera jest nieźle zabezpieczona przed kurzem, wodą i błotem (chociaż nie sugerowałbym z nią pływać). Oba obiektywy mają jasność F/ 2.0 – efekty widać jak tylko spróbujesz nagrać coś wieczorem. W dedykowanej aplikacji na telefonie możesz ustawić wszystko co tylko chcesz – wartość ISO, tryb, jakość obrazu itd.

Moim zdaniem to zwycięzca tej rywalizacji przynajmniej na długi czas.

Sprzęt ma jedną wadę. W teorii współpracuje tylko z najnowszymi telefonami Samsunga – S6, S7 i Note 5. Ale to nie problem 🙂 W kilkanaście minut znajdziesz w sieci „poprawione” oprogramowanie umożliwiające współpracę z innymi telefonami – wg różnych recenzji działa zarówno z tabletami jak i telefonami.

Nie zalecam instalacji nieoryginalnego oprogramowania. To może spowodować uszkodzenie Twojego telefonu. Nie biorę za to odpowiedzialności. W takim oprogramowaniu mogą też być zaszyte różne błędy lub wirusy. Lepiej więc kup nowy telefon 🙂 Ich cenę możesz sprawdzić tutaj Samsung S6, Samsung S7, Samsung Note 5.

IMG_8358

 

Update:
Uff! Udało mi się! Zdążyłem jako chyba pierwszy w Polsce nagrać unboxing kamery na YouTube 🙂 Serdecznie zapraszam:

Najlepsza kamera 360 to…

Zdecydowanie Samsung Gear 360– stosunek jakość do ceny, prostota obsługi no i przepiękny design! Jak tylko pojawiła się taka możliwość – zakupiłem ją jak tylko pojawiła się taka możliwość. W ciągu kilku najbliższych dni postaram się nagrać unboxing oraz kilka pierwszych filmów. Póki co jestem niesamowicie zadowolony. Możesz też obserwować moje kanały social media – regularnie publikuje tam różne ciekawostki 🙂

A oto finalne zestawienie kamer:

NazwaPIXPRO SP360-4KNikon KeyMission 360Ricoh Theta SLG 360 CAMSamsung Gear 3606x GoPro + Rig
Wymiary (szer x wys xx gł)46,5 x 50 x 53 mm60 x 60 x 42 mm44 x 130 mm x 22,9 mm40 x 97 x 25 mm56,3 x 66,7 x 60,1 mm115 x 115 x 180 mm
Waga121 g180 g149152 g600 g
Jakość4K (2800x2880px)4KFullHD2K4KNawet 8K
Ilość obiektywów122226
Jasność obiektywówF/ 2.8F/ 2.8F/ 2.0F/ 2.0F/ 2.0F/ 2.2
FPS4K 30 kl/s, HD 120 kl/s, WVGA 240 kl/s4KFullHD 30 kl/s4K 30 kl/sNawet 120 kl/s
KomunikacjaWi-Fi, NFCWi-Fi, BluetoothWi-FiWi-Fi, BluetoothWi-Fi, Bluetooth, NFCWi-Fi
Cena499 $499 $ (prognozy)420 $179$335$Rig od 250 – 600 $ + kamery od 3129 $ + oprogramowanie 700 $
Cena w PLBRAKBRAK179911001499Rig drukowany w Polsce – od 400 zł + kamery od 10800 zł + oprogramowanie 3900 zł

 

Na rynku istnieje też sporo innych kamer, jednak uznałem, że w tym zestawieniu nie ma sensu poświęcać im miejsca. A są to na przykład:

 • Nokia OZO
 • Lytro Immerge
 • Sphericam 2
 • GoPro Odyssey
 • 360cam
 • Bubl
 • Panono Camera
 • Centr

Jeśli tylko, któraś z nich pojawi się w moim biurze – postaram się przygotować dla Was bardziej szczegółową recenzję. Tymczasem mam do Was jeszcze jedno ważne pytanie. Lubicie filmy 360? Widzicie w nich potencjał? Która z kamera wygląda najciekawiej?

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I ODBIERZ DARMOWĄ LISTĘ 300 PORTALI DLA FREELANCERA!

7 Responses

 1. w firmie od niedawna wykorzystujemy kamerkę 360, akurat z tego, co pamiętam, to mamy model Extreme360 kupiony przez stronkę GoClever. obraz jest stabilny, dobrej jakości, jak na taką cenę, to naprawdę daje radę! dzięki za poradnik z montażem, na pewno sobie przyswoję! 😉

  1. Masz 245 komentarzy na Disquis, wszystkie to pseudoposty z reklamami towarów. Dziękuję, postoję.

    1. Użytkownik „Weronika”. Po kliknięciu na nazwę pokazują się wszystkie komentarze, które wpisał na różnych serwisach. Proponuję przejrzeć, zachowuje się jak bot od promocji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej na blogu:

Zaloguj się do platfromy edukacyjnej :)

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ