Spontaniczny webinar - Zawody przyszłości 2024
Dzisiaj o 19:00!
Dni
Godziny
Minuty
Sekundy
logo.webp

Jak zarabiać przez Internet?

Ten temat zastanawia wiele osób zainteresowanych pracą zdalną. Stabilne zarabianie przez Internet jest dla niektórych wręcz jak nieosiągalne marzenie! Rozprawmy się z tym raz na zawsze. Czy da się zarabiać przez Internet poważne pieniądze, czy tylko dorobić do pensji na etacie? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w poniższym artykule.

Kim jest freelancer?

Często słyszy się, że freelancerzy to osoby, które po godzinach wykonują różne drobne zlecenia, aby zarobić dodatkowe pieniądze. W wolnych chwilach po powrocie z etatu tworzą grafikę, piszą artykuły lub prowadzą profile w social mediach. I to poniekąd prawda. Jest tak, ponieważ freelancing pozwala na zdobycie dodatkowych środków przez Internet. Dla wielu to naprawdę cudowna sprawa! Ale czy da się z tego wycisnąć coś więcej, tak aby porzucić etat i całkowicie zarabiać przez Internet? Oczywiście, że tak. To nie musi być tylko dodatkowa praca zdalna. O tym też między innymi powiedziałem w moim najnowszym materiale na YouTube.

Jako trener personalny freelancerów, mam ogromne doświadczenie w kwestii zarabiania przez Internet. Zaczynałem już właściwie jako nastolatek, dlatego spróbowałem wielu różnych specjalizacji. O tym, jak zacząć pracować zdalnie napisałem sporo artykułów. Np. ten Praca przez Internet – jak zacząć? lub tego Jak nie poddać się na początku pracy freelancera?

Dzięki nauce pracy zdalnej udało mi się stworzyć stabilny biznes online, który nie wymaga już ode mnie pracy na etacie. Tak jak wiele osób, zaczynałem pracę online, traktując freelancing jako dodatkowe źródło dochodu. Z czasem jednak zacząłem się specjalizować – zrozumiałem, że freelancing to zawód jak każdy inny i można się go nauczyć. Aby jednak uczynić go swoim jedynym źródłem utrzymania, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii, a przede wszystkim zrozumieć, czym tak naprawdę jest freelancing, bo od tego wszystko się zaczyna.

Jak zarabiać przez Internet zawodowo?

Freelancing niczym nie różni się od innych ogólnie znanych zawodów na świecie. Kiedy myślimy o pracy, wykonywanych zawodach lub specjalizacjach, oczami wyobraźni widzimy etat albo własny biznes lub działalność gospodarczą. Wszelkie inne działania, które pozwalają na zdobycie drobnej pensji, uznajemy za pracę dodatkową. I bardzo często osoby, które chcą taką znaleźć, trafiają na freelance! I bardzo dobrze, i mądrze i słusznie, bo to świetny sposób na to, aby sobie dorobić. Ale co jeśli mamy dość swojego szefa i te 2h w tygodniu podczas robienia zleceń przynoszą nam o wiele więcej radości i satysfakcji, niż pracowanie na swoim dotychczasowym etacie? Czy wiecznie ma być tak, że musimy odpękać co nasze na etacie, aby potem jeszcze musieć cisnąć dodatkowe zlecenia?

Freelancing to zawód, którego możesz się nauczyć tak, aby nie musieć już tylko dorabiać. I teraz uwaga – to, czy będziesz mógł utrzymać się z freelancingu, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Taak, już wiem, co myślisz. Pewnie już sobie wyobraziłeś akcję w stylu „Sprzedaj tysiąc szamponów do włosów! Im więcej sprzedaż tym więcej zarobisz. Możesz już teraz się zwolnić. Wystarczy, że znajdziesz 500 klientów w tydzień i już możesz rzucać Pani Bożence wypowiedzenie!”. Ale tu nie o takie coś chodzi. Freelancing to zawód, w którym możesz ustalić swoje zasady działania, stawki oraz sposób prowadzenia usług. Możliwości zarobienia w taki sposób są przed Tobą otwarte już od dawna. A ja Ci o nich dokładnie opowiem. Co z nimi zrobisz? 

Masz dwie opcje:

  • możesz zadowolić się byciem freelancerem z doskoku i działać tylko, jeśli pozwala Ci na to Twoja etatowa i życiowa przestrzeń… albo,
  • stać się specjalistą w swojej niszy, który dokładnie rozumie, w jaki sposób wykonywać swoją pracę.

Którą z opcji wybierasz?

Idźmy dalej, puszczając wodze fantazji.

Przy opcji pierwszej, etat nadal będzie Twoją kulą u nogi, bo to tylko dorywcza praca zdalna. Wciąż będziesz nieusatysfakcjonowany. Wiesz dlaczego? Powiem Ci, bo to przerabiałem. Możliwe, że będziesz zmęczony. Każdego dnia po powrocie z pracy będziesz szukał zleceń, które nie zawsze mogą się pojawiać wtedy, gdy akurat będziesz tego chciał, a nawet potrzebował. Jeśli ich nie znajdziesz, będziesz sfrustrowany, a jeśli się załapiesz, prawdopodobnie będziesz miał mocno napięty grafik działaniem na kilku płaszczyznach. A przecież praca przez Internet ma sprawiać, że masz więcej czasu i sił dla innych. Ba! Przecież sporo działających zdalnie osób, to cyfrowi nomadzi, którzy mogą zabrać swoją pracę pod pachę i lecieć na Bahamy! Wiesz dlaczego?

Bo wybrali opcję 2 – zaczęli się specjalizować i zrozumieli sposób działania zawodu freelancera.

Wyobraź sobie Pana Bogdana, który jest hydraulikiem. Przez jakiś czas uczył się zawodu, zdobył wiedzę o przyłączach, o tym, jak korzystać z różnych narzędzi i śrubek oraz dowiedział się, jak najlepiej jest reklamować swoje usługi. Ogarnął sobie pomoc do wykonywania całej papierkowej roboty, przygotował strój i zaczął zbierać sobie klientów. Czasem jechał do pracy na jednorazowy strzał, a czasem zyskiwał pracę regularną w większych budynkach. Elegancko okleił swoje nowo przygotowane auto i  każdego dnia wyruszał do pracy.
Bardzo szanuję takich Panów Bogdanów btw. Czy zauważyłeś jednak, jakie dwa elementy musiał wykonać, aby zostać hydraulikiem? Musiał nauczyć się tego, co ma robić oraz całej otoczki swojej pracy, czyli to, jak się zorganizować, rozliczać itd.

Czym zatem różni się od freelancer od Pana Bogdana?

Tym, że nie wychodzi z domu. Ale schemat działania jest dokładnie ten sam! Chcąc zarabiać stabilne pieniądze przez Internet jako freelancer, musisz wybrać pasującą do Ciebie niszę, wyspecjalizować się w niej, czyli zdobyć wiedzę i nauczyć się wykonywać usługi z nią związane, ale również poznać całą otoczkę Twojej pracy. Zahaczamy tutaj o temat tego, jak się rozliczać, gdzie szukać klientów, jak się zorganizować. Już dawno opisałem te kwestie na moim blogu, dlatego z czystym sumieniem mogę nazwać się trenerem personalnym freelancerów. Rozjaśniłem Ci już w głowie obraz pracy freelancera?

Jeśli tak, to…

Jak zarabiać przez Internet i mieć tylko 1 źródło dochodu?

Niektórzy początkujący freelancerzy koncentrują się na zdobywaniu pojedynczych zleceń, co może być trudne do utrzymania na dłuższą metę. Wtedy tak jak pisałem powyżej, może się okazać, że będziesz wykonywać zlecenia z doskoku. Dlatego warto rozważyć sprzedaż usług w sposób abonamentowy. Oferowanie klientom usług w ramach stałych miesięcznych pakietów przynosi stabilne i przewidywalne dochody. Takie podejście wymaga jednak wysokiej jakości usług oraz zdolności do zbudowania trwałych relacji z klientami.

Brzmi trudno?

Spróbujmy prościej. Jesteś freelancerem i aktualnie tworzysz post na social media. To jednorazowy strzał! Zlecenie jest proste, szybkie i przyjemne. Cieszysz się tym, że znalazłeś klienta i wygrałeś zlecenie. Ale z tyłu głowy masz myśl, „jak już wykonam to zadanie, muszę znaleźć kolejne…”. Co by jednak było, jeśli zaproponowałbyś klientowi usługę abonamentową, np. kilka postów w miesiącu? Albo dodał do tego dodatkowe zadania, które mógłbyś wykonać, aby podnieść statystki danego profilu w social mediach? Czy nie wyglądałoby to dla Ciebie dużo stabilniej?

Tutaj ponownie wracamy do specjalizacji.

Jak miałbyś proponować dodatkowe usługi i całe ich pakiety, kiedy jesteś nie do końca zaznajomiony ze swoją niszą? Edukacja jest w tym miejscu bardzo ważna, wręcz kluczowa. Warto jest również przemyśleć organizację swojej pracy. Czy masz przygotowaną przestrzeń w domu, na wykonywanie swoich obowiązków? Czy wiesz już, jak będziesz rozliczał swoją pracę lub zarządzał projektami?

W dzisiejszym dynamicznym świecie pracy zdalnej i freelancingu kluczowe jest również posiadanie sprzętu, który umożliwia nam efektywne zarządzanie czasem i produktywne wykonywanie zadań. W tym kontekście warto wspomnieć o innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych, takich jak wszelakie funkcje dostępne, chociażby na smartfonach typu Samsung Galaxy A55 albo zegarkach takich jak HUAWEI Band 8. Te zastosowania pozwalają nam na szybkie ustalanie harmonogramu, przypominanie o ważnych terminach czy nawet dyktowanie notatek.

Jest mnóstwo pomocy do tego, jak zorganizować się do zarabiania online. Bardzo dużo opowiadam o tym na moim blogu, więc serdecznie Cię zapraszam do zapoznania się z innymi artykułami.

Podsumowanie

Wiesz już, że jak zarabiać przez Internet! Freelancing to więcej niż tylko dorabianie – to pełnoprawny zawód, który może przynosić stabilne i satysfakcjonujące dochody. Kluczem do sukcesu jest specjalizacja, elastyczność i umiejętność budowania trwałych relacji z klientami. Dzięki odpowiedniej wiedzy i zaangażowaniu każdy może osiągnąć sukces, pracując przez Internet. Nie daj się zniechęcić – działaj i się rozwijaj!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej na blogu:

Zaloguj się do platfromy edukacyjnej :)

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ