Praca zdalna to niełatwy kawałek chleba. Potrzeba sporej motywacji i determinacji do tego, aby osiągnąć swoje cele. Ktoś kiedyś powiedział, że cele łatwo się wystawia..ale czy tak samo jest z ich realizacją? Nie do końca.
W tym artykule, chciałabym krótko opowiedzieć Ci o powtarzalnym problemie początkujących freelancerów oraz o 6 sprawach, które pomogą Ci go pokonać!
Pozwól, że na początku wspólnie przeanalizujemy krótko pewien freelancerski scenariusz. To nie jest najgorszy scenariusz, jaki może się zdarzyć, ale niestety bardzo często powtarzalny. Być może stwierdzisz, że zdarzyło Ci się działać w podobny sposób w innych dziedzinach życia. Przekonajmy się.
Przejdźmy zatem krótko do krainy wyobraźni.
No więc. Wyobraź sobie, że ciągle marzysz o wolności zawodowej, podróżach i pracy na własny rachunek, bez wiecznie niezadowolonego szefa nad głową, za to z głową wolną od zmartwień finansowych. Pewnego dnia, przeglądasz social media i wpadasz na informacje o freelancerach – ludziach, którzy właśnie żyją, tak jak byś chciał i pokazują w sieci, że to bardzo proste i chętnie Cię tego nauczą.
Podpalasz się!
Wchodzisz na Youtube i wpisujesz frazę “jak zostać freelancerem?”. Myślisz sobie “ wow jakie to proste!”. Zaczynasz dowiadywać się czegoś więcej, po czym decydujesz, że idziesz w ślady innych i zaczynasz swoją własną drogę freelancingu. Czytasz dalej i postanawiasz nawet zainwestować – w końcu musisz znaleźć zlecenie. Szukasz, szukasz i czekasz. Wysyłasz oferty, naprawdę dobrze spersonalizowane maile do klientów, którzy… nie odpowiadają. Czekasz.. może nawet w początkowej fazie zapału czekasz cierpliwie, bo jednak babcia miała rację “nic nie dzieje się od razu, czasami potrzeba cierpliwości. Trzeba na spokojnie”. No więc, czekasz. Ale to wyczekiwanie, staje się już zbyt długie, aż nagle.. odpuszczasz.
Ok, to jednak był najgorszy freelancerski scenariusz. Przyznaj się, czy chociaż raz miałeś tak w swoim życiu?
Może zacząłeś się odchudzać i od razu poczułeś się jak zmotywowany profesjonalista, ale skończyło się to podobnie? Może stwierdziłeś, że nauczysz się gry na jakimś instrumencie, ale okazało się, że Twój zapał był słomiany i nic z tego nie wyszło? Z Twoim freelancingiem może być podobnie, jeśli zapomnisz o kilku ważnych kwestiach.
Po pierwsze, korzystaj ze wsparcia
Nie od dzisiaj wiadomo, jak ważny w osiąganiu celów jest odpowiedni doping naszych znajomych i rodziny. Kiedy wpadamy na nowy pomysł i jesteśmy strasznie podekscytowani tym, że nasze życie wkrótce może się całkowicie zmienić, jesteśmy pełni entuzjazmu.
Może nawet sam miałeś tak, że gdy tylko zacząłeś czytać o freelancingu lub nawet szukać swojego pierwszego zlecenia, byłeś po prostu wulkanem energii i od razu opowiadałeś o tym innym. Wiesz co jest w takiej sytuacji najgorsze?
Słuchanie odpowiedzi osób, które nie mają o freelancingu zielonego pojęcia. Powiem Ci teraz coś i to nie jest żart.
Wiesz co niektórzy sądzą o freelancerach?
Chociażby to, że są bezrobotni i tylko udają sensowne zajęcie, albo że są zbyt leniwi na “normalną pracę”, a tak naprawdę z tego, co robią nie da się utrzymać. Nic całkiem mylnego! Freelancerzy to osoby najbardziej niezależnie zawodowo na świecie. Żadna inna praca nie daje takiej wolności i swobody umysłu.
Jeśli ktoś z bliskich nawet w dobrej wierze serwuje Ci takie mało zachęcające opinie, z szacunkiem wysłuchaj, ale nie bierz ich sobie do serca.
Skorzystaj z deklaracji społecznej
To świetny tip, który Cię wesprze i pomoże sprawić, by Twoje plany się powiodły. Napisz na swoich social mediach, jaki masz cel i dlaczego do niego dążysz. Będzie to na Ciebie działało motywująco, a najprawdopodobniej w komentarzach otrzymasz wsparcie od bliskich Ci osób. Kto wie, może właśnie wśród Twoich znajomych na Facebooku jest ktoś, kto ma ten sam cel, ale też nie ma z kim o tym pogadać? Jeśli o tym nie napiszesz, to nigdy się tego nie dowiesz.
Pamiętaj, wsparcie jest bardzo ważne! To dzięki niemu będzie Ci łatwiej się nie poddawać i dążyć do tego, czego tak naprawdę chcesz. Przyjmowanie go nie jest żadną oznaką słabości – to właśnie odważne i świadome osoby korzystają ze wsparcia i pomocy innych, bo wiedzą, że to zapewni im powodzenia oraz sukces.
Po drugie, poznaj innych freelancerów
Musisz pamiętać, że jako początkujący freelancer nie jesteś żadnym wyjątkiem. Każdy na starcie spotyka się z podobnymi, uniwersalnymi wyzwaniami i zagwostkami. Wszyscy inni, którzy teraz pracują jako freelancerzy, musieli przejść przez te same etapy co Ty. Najlepsze co możesz zrobić, to nauczyć się na ich błędach.
Zazdrościsz niektórym freelancerom, tego jak działają? Zacznij się od nich uczyć. Dzięki temu prawdopodobnie szybciej osiągniesz super efekty niż oni sami.
Dlatego, jeśli rozpoczynasz swoją przygodę z freelancingiem, rozmawiaj z osobami, które mają ten sam cel co Ty. Znajdź fora dyskusyjne, kanały w social media, dzięki którym zapoznasz się z innymi freelancerami, którzy podpowiedzą Ci, co możesz poprawić w swojej pracy lub opowiedzą, co im pomogło w dążeniu do celu.
Z doświadczenia wiem, że freelancerzy to bardzo pomocne osoby, które same przebyły długą drogę, aby zrealizować swoje plany. Nawiązuj z nimi jak najwięcej kontaktu!
Sam zobaczysz, jak wielu z nich w przeszłości też musiało znaleźć wskazówki u innych. Bardzo często, oprócz tego zyskało towarzystwo pozytywnie zakręconych, wyluzowanych osób, które dawały mnóstwo pozytywnej energii do działania.
Za chwilę powiem Ci o tym, gdzie pod tym kątem będziesz się czuł najlepiej, bo jest takie miejsce, w którym freelancerzy mają swoje centrum dowodzenia. Totalne Comfort Zone. Ale zanim o tym, idźmy dalej.
Po trzecie, nabywaj wiedzy
Co jeśli okaże się, że jesteś najbardziej zmotywowanym człowiekiem na świecie, który zna full innych freelancerów, ale ma zerową wiedzę na ten temat? Rezultat może być kiepski. Działanie po omacku i “na czuja” nie przynosi trwałych efektów na dłuższą metę.
Ucz się o tym, kim konkretnie jest freelancer, czym może się zajmować oraz co musi wiedzieć. Skorzystaj ku temu z naszego bloga Geekwork, w którym znajduje się dosłownie skarbnica wiedzy na ten temat.
Postaraj się wypisać wszystkie sprawy, które Cię zastanawiają.
- Jak rozlicza się freelancer?
- Gdzie szukać zleceń?
- Co zrobić, aby nie tylko dorobić do etatu, ale też rzucić etat?
- Jaka niszą byłaby dla mnie idealna?
- Z jakich narzędzi lub kursów mógłbym skorzystać?
Nawet 15 minut dziennie przeznaczone na zdobywanie wiedzy, pomoże Ci zrobić pierwsze kroki w pracy zdalnej. Nie bądź zbyt pewny siebie i bierz się do nauki. Na naszym blogu znajdziesz nie tylko konkretne wskazówki o pracy zdalnej, ale też o produktywności.
Po czwarte, dobrze się zorganizuj
Produktywność i odpowiednie gospodarowanie swoim czasem i energią jest bardzo ważne w zawodzie freelancera. Dlaczego?
Bo wymaga on elastyczności oraz specjalizowania się, co również potrzebuje czasu. Wykonywanie kilku zleceń na raz dla różnych klientów w chaotyczny sposób sprawi, że sam się zmęczysz i po prostu się w tym wszystkim pogubisz. Potrzebne Ci są narzędzia, które pomagają usprawnić i uporządkować Twoją pracę. Pomyśl o takich opcjach jak Asana. To świetne narzędzie do planowania zadań i projektów, nad którymi pracujesz.
Freelancerzy bardzo często pracują w nieregularnych godzinach lub mają elastyczny czas pracy. Właściwa organizacja pomaga unikać przeciążenia pracą oraz utrzymywać równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. Dlatego postaraj się zapisywać wszystkie zadania, które masz do zrobienia. Na początek wystarczą zwykłe kalendarze książkowe, które pozwolą na planowanie konkretnych dni. Z czasem pomyśl o przerzuceniu się na narzędzia online, które pomogą Ci usprawnić i organizować Twoją pracę.
Odpowiednie zarządzanie czasem jest również ważne dlatego, że ułatwia utrzymywanie klarownej komunikacji z innymi. Terminowe odpowiedzi na wiadomości, regularne aktualizacje dotyczące postępu projektu i profesjonalne podejście są kluczowe dla budowania trwałych relacji z klientami.
Jeśli chcesz świadomie działać jako freelancer, zrób to w sposób uporządkowany. Będziesz w ten sposób mógł zyskać nie tylko wolność finansową, ale również spokój umysłu i więcej czasu.
Po piąte, trenuj
Wiesz, że nawet specjaliści cały czas rozwijają swoje skile? Freelancerzy muszą mieć podobnie. Chociażby ze względu na to, jak zmieniają się rynek i technologie, z których możemy teraz korzystać. Przeglądaj naszego bloga i cały czas nabywaj nowych informacji. Rynek freelancingu stale się rozwija, więc aby osiągnąć prawdziwy sukces, ty Też musisz to robić. Nie stój w miejscu.
Im bardziej będziesz się rozwijać i zwiększać swoją wiedzę, tym szybciej uda Ci się zrealizować swój cel.
Ćwicz się w pracy jako freelancer. Regularnie aplikuj na zlecenia, nie opuszczaj w tym ani jednego dnia.
Prowadź własne statystyki
Zapisuj, na ile zleceń aplikujesz w danym dniu oraz czy Twoje oferty są skuteczne. Serio. Wystarczy zwykły Excel. Stwórz prostą tabelkę, w której będziesz zapisywał swoje działania. Zobaczysz, jak mocno będzie to na Ciebie działało. Z czasem będziesz miał większy obraz tego, czy zmienić coś w swoich wiadomościach wysyłanych do klientów lub co jeszcze mógłbyś ulepszyć w zarządzaniu swoim czasem.
Monitoruj swój postęp, a uda Ci się cały czas wzrastać w dążeniu do swojej zawodowej wolności.
Platforma edukacyjna dla freelancerów – All in one!
Skoro doczytałeś ten artykuł do tego momentu, to znaczy, że naprawdę interesuje Cię temat freelancingu i nie chcesz się poddać! Jestem pod wrażeniem. Bardzo się cieszę, że nie dajesz za wygraną i cały czas chcesz dążyć do celu.
W trakcie czytania wyłapałeś z pewnością informację na temat Comfort Zone dla freelancera. To nasza Geekworkowa duma – zamknięta platforma edukacyjna dla wszystkich, którzy chcą nauczyć się pracy zdalnej. Koniecznie musisz to zobaczyć!
Kliknij ten link i zobacz, jak świetnie ta platforma wygląda. Możesz tam zrobić mały podgląd 😉
Kwestie wizualne to jedno, ale czy wiesz, że na naszej platformie otrzymasz odpowiedź na każde pytanie odnośnie freelancingu?
Dlaczego warto dołączyć do platformy Geekwork?
Z pewnością słyszałeś już określenie, że freelancerzy naprawiają “ból” przedsiębiorców. Ale czy to znaczy, że oni sami nie mają bólu? Oczywiście, że mają. I nasza platforma go rozwiązuje!
W środku znajdziesz nie tylko interaktywne kursy dla freelancerów, ale również grupy dyskusyjne, chat i edukacyjne wydarzenia, które pomogą Ci się specjalizować. Nie będziesz musiał już głowić się nad tym, gdzie znaleźć klienta, bo w środku czeka na Ciebie lista ponad 300 portali ze zleceniami!
To dosłownie all in one – wszystko, czego potrzebujesz, aby ruszyć z miejsca jako freelancer.
Zyskasz tutaj:
- wsparcie i motywację w dążeniu do celu,
- kontakt z freelancerami z każdej niszy,
- codzienne dawki wiedzy potrzebnej w pracy zdalnej,
- solidne informacje odnośnie produktywności,
- trening podczas wspólnych spotkań coworkingowych.
W filmie poniżej możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wygląda ta platforma oraz co się w niej dzieje.. ale tak bez owijania w bawełnę i sztywnych opisów.
Jak sam pewnie zauważyłeś, nasza platforma edukacyjna dla freelancerów to nie tylko strona, z której zdobędziesz suche informacje. To miejsce, w którym poznasz mnóstwo ciekawych i ambitnych osób, które również krok po kroku zmierzają do celu. Panuje tam przemiła atmosfera i każdy czuje się naprawdę zachęcony do działania.
Wpadasz do nas? Ten pierwszy krok należy do Ciebie.
Chcesz naprawdę zrealizować swój plan wolności zawodowej? Nigdy się nie poddawaj i dołącz do nas. Zobaczysz, że nie jest to tak trudne, jak Ci się może wydawać. Nie zwlekaj!