Dołącz do zamkniętej platformy edukacyjnej dla freelancerów!
Nabór otwarty jeszcze przez →
Dni
Godziny
Minuty
Sekundy
logo.webp
jak napisac dobre cv, czym jest dobre cv, dobre cv

Jak napisać dobre CV?

Jak napisać dobre CV? Nie każdy musi być przedsiębiorcą. Dla wielu praca na etacie jest idealnym rozwiązaniem – gwarancja wpływów, pozorne bezpieczeństwo, ubezpieczenie. Z drugiej strony w naszych czasach ludzie chętnie zmieniają pracę. I wtedy stajemy przed dylematem – jak napisać CV? Jak sprawić, aby było dobre? Jak się wyróżnić? Jakich błędów unikać? W środku kilka darmowych szablonów 🙂

Czy wiesz, że na 50 wysłanych CV kandydat otrzymuje średnio ok. 3 zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne? Idąc tym tropem zakładając nawet bardzo wysoką skuteczność, aby dostać nową pracę musisz wysłać nawet kilkaset CV!

Z drugiej strony dobrze przygotowane CV może być znacznie skuteczniejsze i w efekcie otrzymasz znacznie więcej zaproszeń.

Jak napisać CV?

Każdy, kto kiedykolwiek intensywnie szukał pracy, mógł spotkać się z sytuacją, gdy w komórce wyświetla się nieznany numer, i po odebraniu słychać przyjazny głosik sekretarki: „Witam, dzwonię, by zaprosić pana na rozmowę rekrutacyjną”. Okej. Pozorny sukces. Jednak prawdziwy problem zaczyna się wtedy, gdy nie masz za grosz pojęcia, z której to firmy dzwonią! Wiesz dobrze, że aplikowałeś CV po prostu wszędzie, a czasem nawet przez przypadek. Co to znaczy? Że obrana przez Ciebie strategia szukania pracy przynosi efekt dokładnie odwrotny do zamierzonego.

Długie poszukiwanie wymarzonej posady sprawia, że absolwent studiów humanistycznych w ramach hurtowej wysyłki życiorysów aplikuje na posadę w call center, w reklamie, jako ekspedient w sklepie, jako opiekunka do dzieci czy recepcjonista. Jednak jak to często w życiu bywa – nie ilość, a jakość!

Dobre CV to takie, które jest dedykowane – przygotowane z myślą o konkretnej posadzie i konkretnym pracodawcy.

Jakie są najważniejsze kroku by uzyskać posadę swoich marzeń?

Jak napisać CV, które wyróżni się z tłumu? 

Pamiętaj, że to Twoja wizytówka. Pokaż pracodawcy że to właśnie konkretnie u niego chcesz pracować. Podobnie pisanie listu motywacyjnego metodą kopiuj/wklej, byleby trafić do jak największej ilości firm spowoduje jedynie, że pracodawcy zobaczą znane im już schematy czy uniwersale hasła, które z pewnością nie zachęcą ich do wybrania właśnie Ciebie. Pokaż, że ten pracodawca jest Twoim jedynym, i Ty jesteś jedynym najlepszym pracownikiem. Po prostu poświęć na to trochę więcej czasu, a zwiększysz swoją skuteczność.

Podstawowe elementy i struktura dobrego Curriculum vitae:

1) Dane osobowe. W każdym dobrym CV muszą znaleźć się poniższe dane:

– imię i nazwisko

– data urodzenia

– adres zamieszkania

– numer telefonu

– adres e-mail

To wydaje się oczywiste, ale zaskakujące jest to, że część osób o tym zapomina. Znam kilka przykładów osób, które wysyłały CV z nieaktualnym numerem telefonu! To czasami najważniejszy element Twojego CV.

dobre cv

2) Zdjęcie w dobrym CV.

To nie musi być zdjęcie z Twojej legitymacji lub dowodu osobistego. A nawet więcej – to nie powinno być to samo zdjęcie! Jeśli zrobiłbyś mapę cieplną Twojego CV, prawdopodobnie byłoby to pierwsze miejsce, na które spojrzysz. Cała reszta cieszy – ale to właśnie zdjęcie określa pierwsze odczucia do Twojej osoby. Zdjęcia z wakacji, w ciemnych okularach albo zdjęcie na którym są inne osoby – to bardzo zły pomysł. Automatycznie wpadniesz do worka „amator”. Dotyczy to również samej jakości fotografii. Rozpikselowane zdjęcie, niewyraźne lub w ruchu – również odpada.

Dobre zdjęcie nie musi być problemem. Wystarczy jasna ściana, korzystny profil. Jeszcze lepiej zrobisz, znajdując znajomego, który za dobrą kawę zrobi Ci kilka profesjonalnych zdjęć.  Najlepsze CV musi mieć najlepsze zdjęcie.

3) Umiejętności i zdolności.

W tym miejscu wpisz wyłącznie ważne certyfikaty lub konkretne umiejętności, które posiadasz. Jeśli znasz obcy język – najlepiej określić go w międzynarodowej skali (więcej przeczytasz w Wikipedii). Nie wypisuj wszystkich rzeczy, które potrafisz. W moim przypadku np. moja lista była by absurdalnie długa i bez sensu – potrafię robić strony internetowe, znam się na SEO, ale hodowałem też mrówki, pracowałem jako fotograf, znam podstawy programowania, zajmowałem się sprzedażą, mam kilka certyfikatów dot. marketingu, ale po drodze pracowałem też w wulkanizacji i potrafię wymienić opony, a na początku swojej kariery zawodowej pracowałem na maszynach w fabryce mebli medycznych! Jestem wstanie się założyć, że Ty też potrafisz wiele różnych rzeczy. Nie wypisuj ich wszystkich. Skup się na tych umiejętnościach, które konkretnie pomogą Ci na tym konkretnym stanowisku.

4) Wykształcenie.

 • studia podyplomowe,
 • studia magisterskie/licencjackie,
 • liceum.

Nikogo nie interesuje Twoje gimnazjum. Aby napisać dobre CV musisz zawrzeć tylko najważniejsze informacje. Raczej żaden pracodawca nie będzie potrzebował takiej informacji. Twoje wykształcenie powinieneś napisać w kolejności chronologicznej, czyli najpierw tą, do której obecnie uczęszczasz, a następnie te już skończone. Ważne mogą też być odpowiednie daty ramowe oraz nazwy uczelni w szczególności w zakresie kierunku, wydziału ew. trybu nauki. Możesz też w tym miejscu napisać swoje specjalizacje lub tytuły prac licencjackich czy magisterskich pod warunkiem, że są związane ze stanowiskiem na które aplikujesz.

5) Doświadczenie zawodowe.

To miejsce, w którym często mocno płyniemy. Tutaj potrzebne są konkrety:

 • obecne miejsce pracy,
 • wcześniejsze miejsca pracy,
 • możesz również wypisać odbyte praktyki i staże.

Przy historii zatrudnienia wypisz dokładne daty rozpoczęcia i zakończenia pracy, nazwę firmy z adresem; zajmowane stanowisko; zakres obowiązków. Możesz wpisać też formę zatrudnienia (umowa o pracę, umowa zlecenie), choć zazwyczaj nie jest to istotny szczegół. Nie ma też potrzeby wypisywania wszystkich miejsc pracy – w szczególności, jeśli pracowałeś w danym miejscu tylko przez kilka tygodni/miesięcy. Uważaj też na dziury w CV – jeśli „wytniesz” jakieś miejsce pracy, następny pracodawca może Cię spytać co robiłeś w tym czasie (choć to niekoniecznie w pełni legalne…)

6). Twoja działalność (organizacje, stowarzyszenia) i nagrody
Taką rubrykę stwórz, jeśli udzielasz się lub udzielałeś w organizacjach studenckich lub pozarządowych, jesteś lub byłeś wolontariuszem. W tym miejscu również zachowaj rozsądek. Startując na stanowisko menadżerskie, może nie ma sensu informować, że należysz do kółka gospodyń domowych i dostałeś 10 lat temu nagrodę za najszybszy zjazd narciarski… 🙂

7) Przebyte szkolenia
Wypisz je tylko jeśli dadzą Ci przewagę rynkową nad konkurencją. Możesz też wypisać podstawowe informacje czyli np. długość tego szkolenia, sam temat oraz organizatora. To dobre miejsce na certyfikaty językowe.

8) Zainteresowania

Dobrze napisane CV to również miejsce na Twoje zainteresowania. Jeśli nie masz konkretnych zainteresowań lub jeśli tylko lubisz czytać „ciekawe książki” i „słuchać muzyki”, oraz a Twoim głównym zainteresowaniem jest „sport” to lepiej nic nie pisz. Jeśli natomiast masz nietypowe hobby, oryginalne zainteresowania lub uprawiasz jakiś konkretny sport to warto tym się pochwalić. To miejsce w Twoim CV gdzie możesz na zabłysnąć i pokazać się od tej „ludzkiej strony”. Przede wszystkim nie wymyślaj dziwnych zainteresowań – możesz trafić na osobę, która faktycznie zna się na tym temacie i  narazisz się na kompromitację.

9) Referencje

Jeśli Twój poprzedni pracodawca chętnie udzieli Ci referencji ustnych (ustal to wcześniej) możesz podać imię i nazwisko oraz numer telefonu do konkretnej osoby.

Jeśli dysponujesz referencjami pisemnymi możesz je po prostu dołączyć lub zastosować dopisem, że udostępnisz je na życzenie nowego pracodawcy (co by nie spamować sektami dodatkowych plików).

10) Treść klauzuli o ochronie danych osobowych w CV – aktualna 2017.

Dokładnie taka treść powinna znajdować się w stopce Twojego CV:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922).W

11) Długość dobrego CV

Przyjęło się uważać, że CV powinno zajmować mniej więcej jedną stronę A4. Z drugiej strony lepiej zawrzeć istotne informacje i zająć dwie strony, niż na siłę poszerzać marginesy i zmniejszać czcionkę, aby wcisnąć wszystkie treści na jedną stronę. Z drugiej strony – szanujmy drzewa. Nie wycinajmy lasów na niepotrzebne dokumenty 🙂 Zbyt długi CV może być potraktowane jako rozwlekłe i nieciekawe.

Jak powinno wyglądać dobre CV?

Estetyka jest niesamowicie ważna. Oczywiście, możesz zrobić CV po prostu w wordzie. I Twoje CV będzie podobne do setek innych! Zadbaj o odpowiedni wygląd, ale nie przesadzaj z kolorami (czarne tło i białe litery, mogą wyglądać super ale w praktyce „zajdziesz” drukarki w biurach 🙂 Upewnij się, że nie nie ma w nim żadnych literówek, ani błędów ortograficznych. Postaraj się, aby dokument miał ładną i przejrzystą strukturę. Jeżeli nie posiadasz wystarczających umiejętności, możesz skorzystać z wielu szablonów dostępnych w Internecie wzorów. Po wpisaniu do Google frazy „generator CV” znajdziesz darmowe i płatne narzędzia, która ułatwią stworzenie CV marzeń 🙂

Jak napisać CV, które wyróżni się z tłumu?

ak napisać CV, które wyróżni się z tłumu?
Pamiętaj, że to Twoja wizytówka. Pokaż pracodawcy że to właśnie konkretnie u niego chcesz pracować. Podobnie pisanie listu motywacyjnego metodą kopiuj/wklej, byleby trafić do jak największej ilości firm spowoduje jedynie, że pracodawcy zobaczą znane im już schematy czy uniwersale hasła, które z pewnością nie zachęcą ich do wybrania właśnie Ciebie. Pokaż, że ten pracodawca jest Twoim jedynym, i Ty jesteś jedynym najlepszym pracownikiem.
Po prostu poświęć na to trochę więcej czasu, a zwiększysz swoją skuteczność.
Jeśli nie masz zbyt dużo czasu, zawsze możesz użyć profesjonalnego CV kreatora. CV-maker jest bardzo prosty w użyciu narzędziem, który nie tylko tworzy CV spośród 36 szablonów w 10 mint, ale również można wyszukać pracę i bezpośrednio z tej aplikacji aplikować o konkretne stanowisko.
Gorąco polecam 🙂 Poniżej przykład takiego szablonu:

 

Możesz też skorzystać z mojego pomysłu – kup szablon na themeforest! Kliknij, aby zobaczyć kilka propozycji. Taki przeciętny szablon kosztuje 2$ do 10$.

Większość takich szablonów ma kilka wersji – np. pod photoshopa ale też pod worda itd. W ten sposób oszczędzasz bardzo dużo czasu 🙂 Takie podejście systemowe wygeneruje Ci dużo oszczędności, zminimalizuje poczucie frustracji a przy okazji umożliwi prawdziwe wyróżnienie się wśród innych osób!

Jaki format dobrego CV?

Jak już napiszesz CV, to wysyłaj je przez email stosuj rozszerzenie .pdf. Żadnych innych. Rozszerzenia typu .doc czy docx jest po prostu nie profesjonalne i bardzo źle wygląda. Nie wiesz na jakim komputerze, będzie otwierane Twoje CV. Wyobraź sobie, że ktoś otwiera Twoje CV i wygląda ono całkowicie inaczej niż to zaplanowałeś – jest po prostu brzydkie! PDF jest najbezpieczniejszym formatem do CV i najlepszym do wydrukowani.

Pamiętaj o odpowiednim nazwaniu pliku z CV swoim imieniem i nazwiskiem. Im prościej tym lepiej. „moje cv.pdf”. To nie jest dobry pomysł 🙂 Najlepiej przyjąć szablon imie_nazwisko.pdf lub po prostu nazwisko_cv.pdf. Będzie je łatwiej odnaleźć.

Wydrukuj! Jeśli już chcesz wydrukować swoje CV, zrób to dobrze. Zadbaj o dobrą jakość – może to być papier kredowy, który jest lekko grubszy i przyjemniejszy w dotyku. Sprawdź też kolorystykę – czy Twoja cera wygląda na zdjęciu? Czy wszystkie jest czytelne?

Wyślij! Oczywiście w naszych czasach zazwyczaj wysyłamy e-mailem lub poprzez formularz. Zadbaj o odpowiednią treść również i w tym miejscu. Może spróbuj delikatnie zagadać? Nie rozpisuj się w mailu – ale może warto napisać kilka zdań, dlaczego zależy Ci na tej pracy? 🙂 Może w Twoim przypadku bardzo ciekawe będzie wysłanie CV tradycyjną pocztą. W ten sposób możesz się wyróżnić oraz zadbać o… experience. Czyli odczucia – może warto przygotować „paczkę z Twoim CV? Ładna koperta, dobra jakość wydruku itd. może okazać się świetnym wyróżnikiem 🙂

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, jak zrobić dobre CV lub chciałbyś dowiedzieć się więcej o tym jak skutecznie dostać pracę – napisz w komentarzu, postaram się rozwinąć ten temat na moim blogu 🙂 

Niewykluczone też, że myślisz bardziej o rozwoju w kierunku własnego biznesu – jeśli tak zobacz kilka propozycji na własny biznes  🙂

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I ODBIERZ DARMOWĄ LISTĘ 300 PORTALI DLA FREELANCERA!

28 Responses

 1. A ja stwierdzilam ze szkoda mi czasu na meczenie sie z cv skoro w tych czasach wszystko moze zrobic za nas internet :p zrobiłam raz dwa dokument na stronce szybkiecv i mam z glowy 🙂

 2. Ja tak samo jak matylda na Szybkiecv robiłam, bo jednak teraz nie wystarczy mieć samego tekstu i białej kartki, a talentu zbytnio do tego nie mam… 🙁

 3. Wszędzie piszą o tym szybkiecv, chyba połącze Pana rady i tą stronkę, może rzeczywiscie wyjdzie cos fajnego ;p

  1. ja się zasugerowałam opiniami i kupiłam tę wersję premium szybkiego CV i na prawdę jest fajna, inna szablony, nielimitowana licencja ;). Zresztą trochę trzeba zainwestować w swoją przyszłość, co nie? 😀

 4. Dobre Cv to jak dobre pierwsze wrażenie w nowej firmie ;). Fajnie stworzyć ładnie ten kawałek papieru, ze względu na przykładaną do tego uwagę, definitywnie. Korzystałem długo z kreatorów darmowych na internecie, ale nie wygląda to jakoś super. Większość wersji premium jest dosyć droga, ale natrafiłem na SzybkieCv i tam wersja premium kosztuje zaledwie 12-15 zł. Licencja nie wygasa. Różnica między szablonami jest bardzo duża 😉

 5. Temat dobrego CV jest całkiem obszerny, ciężko czasem wyczuć na co zwrócą uwagę, bo jeden rekruter może być fanem minimalizmu i prostoty a drugi może mieć problem z tym, że nie jest ani trochę ciekawe i praktycznie nic w nim nie ma. Trzeba znaleźć ten złoty środek 😉 Ja na początek kreuje swoje CV na stronie szybkiego Cv, gdzie szablony są fajne jeszcze w wersji premium, która kosztuje mało a jest na prawdę dobra 😀

 6. ciężki kawałek chleba w dzisiejszych czasach ciężko trafić w wszystkie gusta każdego rekrutera. Tworzę neutralne CV w kreatorze szybkieCv, żeby nie popełnić gafy.

 7. Ładne cv można zrobić w canvie, nawet niekoniecznie na szablonie, średnio się znając na grafice. Nie ma chyba nic gorszego niż nieestetyczne cv albo 50 cv na jedno kopyto. Wiadomo, są różne wytyczne dla różnych branż, inaczej informatyk, inaczej kierowca, a jeszcze inaczej urzędnik. Poradnik jest wyczerpujący i fajnie pokazuje na co zwrócić uwagę

 8. Wzeszłym roku, kiedy pisałem CV skorzystałem z strony pracuj.pl. W kilka minut miałem gotowy dobrze wyglądający list motywacyjny. Najważniejsze by brali nas na poważnie jest dobrze wyglądające zdjęcie najlepiej wykonane u fotografa. Warto poprosić go o kilka zdjęć by nieć możliwość wybrania tego najlepszego. Poza tym warto pamiętać o adresie mailowym, jeśli mamy adres: hwwzabka123123@przykład.pl no to nie wiem czy będą brać nas poważnie lepiej mieć standardowe, czyli imie.nazwisko@przykład.pl lub coś w tym stylu. Kiedyś rozmawiałem z osobą, która przeprowadzała rekrutacje w firmie i powiedział mi, że kilkadziesiąt osób musiał odrzucić, ponieważ mieli nieodpowiednie adresy mailowe. Pozdrawiam 😉

  1. Również robiłam cv za pomocą tego kreatora co mi bardzo pomogło, bo choć pod względem treści moje było poprawne, to jednak niezbyt atrakcyjne wizualnie. Bo co może być atrakcyjnego w białej kartce ze zdjęciem? Teraz ma jakieś kolory, fajne rubryki, wygląda profesjonalnie ale hmm nie nudno. Nie wiem tego na pewno, ale wydaje mi się, że wcześniej w niektórych pracach odrzucić mnie mogli właśnie z powodu kiepskiego cv.

    1. Tak:) Bardzo chciałam pracować w korporacji (może to śmieszne ale dziewczynie z małego miasta marzyła się taka praca). I udało się. Nazwy może nie będę zdradzać ale jest super, robie to o czym zawsze marzyłam no i też rozwój mam zapewniony a to dla mnie ważne. Docelowo marzę o jeszce innej firmie ale zawsze obecna praca to będzie dodatkowa pozycja do cv 🙂

 9. Bardzo dobrze zebrane informacje. Jedyne z czym nie mogę się zgodzić to że lepiej nie wpisywać zainteresowań jeśli mamy wpisać np. sport. Oczywiście że lepiej mieć jakieś bardziej ambitne Hobby, to teraz modne, Ale jeśli ktoś nie ma żadnych pasji to już lepiej wpisać głupie kino czy sport, niż zostawić pusty placek na cv, szczególnie jeśli korzystamy z kreatora cv albo gotowego szablonu. Oczywiście jak ktoś chce wpisać układanie pasjansa w polu hobby a aplikuje na stanowisko w biurze czy urzędzie, lepiej przemilczeć 🙂

  1. hehe 🙂 Faktycznie może lepiej byłoby nie pisać o pasjansie przy pracy biurowej 🙂 Ktoś mógłby to zrozumieć. Bardziej chodziło mi o to – że „sport” to strasznie szeroka grupa – i nie wiadomo czy ktoś biega zawodowo ultramaratony, czy po prostu ogląda mecze siatkówki a może jeździ na wszystkie mecze tenisa stołowego – po prostu warto doprecyzować.

 10. Solidna porcja wiedzy na temat pisania CV. Osobiście dodałabym jeszcze coś na temat tzw. „Eye trackingu”, czyli tego, jak rekruter skanuje CV oczami. Warto o to zadbać, aby nasze CV było bardziej skuteczne 🙂

  Powodzenia życzę w przygotowywaniu swojego CV!

 11. Bardzo dobry artykuł! Dobre CV to nie tylko takie, które podoba się nam, ale też przyciągnie uwagę pracodawcy. Tutaj prawie wszystko zostało przedstawione jak sobie wyobrażałam, oprócz wagi poszczególnych sekcji w CV. Na ten temat doczytałam tutaj https://cvwork.pl/jak-napisac-idealne-cv/ i uważam, że stworzenie idealnego CV wcale nie jest takie trudne!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej na blogu:

Jak zarabiać przez Internet?

Ten temat zastanawia wiele osób zainteresowanych pracą zdalną. Stabilne zarabianie przez Internet jest dla niektórych wręcz jak nieosiągalne marzenie! Rozprawmy się z tym raz na

Czytaj dalej

Czym jest uważność?

Niektóre rzeczy w naszym życiu wykonujemy automatycznie, nie poświęcając na nie zbyt wiele czasu. Niektóre z nich, choć wykonywane od dziecka, czasem mogą się okazać

Czytaj dalej

Zaloguj się do platfromy edukacyjnej :)

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ