Bezpłatne Wyzwanie "Zbuduj swój zawodowy plan B w 10 dni!" Sprawdź czy praca zdalna jest dla Ciebie!
logo.webp
metoda okr

Monitorowanie wyników i wyznaczanie celów za pomocą OKR

Metoda OKR nie bez powodu zyskuje na popularności. Ostatnio na moim blogu sporo tematów związanych z produktywnością. Z tym tematem nierozerwalnie związany jest temat wyznaczania sobie celów. Niedawno pisałem o tym jak wyznaczać cele za pomocą metody S.M.A.R.T. Dziś opowiem Ci o tym, jak monitorować swoje cele tak, aby móc je faktycznie osiągnąć.

Mieć jasny cel życiowy i biznesowy to marzenie dla wielu ludzi. Raczej nie mamy problemu z marzeniami i wyobrażaniem sobie sukcesu. Wydaje się to być stosunkowo łatwe. Gorzej, kiedy nasze marzenie mamy zmieniać w cele a potem rozpisać na mniejsze zadania i zacząć konkretnie pracować.

Tym bardziej sytuacja się komplikuje kiedy nie ma jednego konkretnego celu a raczej jest ich wiele. Czasami nawet zbyt wiele. Być może, należysz też do ludzi, którzy nowe cele wyznaczają sobie na początku roku. Później próbujesz je realizować przez kilka tygodni. Ale takie postanowienia często utykają w martwym punkcie.

Dzieje się tak dlatego, że po pierwsze zaplanowaliśmy zbyt dużo i brakuje nam na wszystko czasu, a po drugie nie zauważamy efektów, co nas zniechęca. Wyznaczanie sobie celów wbrew pozorom takie proste nie jest. Jednak są metody, które mogą nam w tym pomóc. Jedną z nich jest metoda OKR.

Czym jest OKR – historia metody

Metoda OKR  została stworzona w firmie Intel, w latach 70-tych. Nazwa tej metody pochodzi od angielskiego zwrotu „Objectives and Key Results” czyli po prostu „Cele i kluczowe rezultaty”. Stosowana jest z powodzeniem w wielu przedsiębiorstwach, w tym w LinkedIn, Oracle czy Google.

Opisywana jest jako metoda głównie dla przedsiębiorstw, ale może korzystać z niej każdy. Metoda OKR polega na ustaleniu sobie celów (np. metodą SMART) do osiągnięcia, a następnie wyznaczenia mierzalnych wskaźników, które będą ukazywały nam widoczne efekty naszej pracy. Cele ustalane w tej metodzie powinny być zarazem ambitne, ale także oczywiście wykonalne. Okres czasu jaki bierze się pod uwagę w OKR to kwartał. Jest to czas wystarczająco długi do wykonania określonej pracy i uzyskania pewnych efektów, ale również wystarczająco krótki, by się łatwo nie zniechęcić i nie ulec pokusie zwlekania.

Metoda OKR pozwala na pozbycie się poważnych błędów jakie popełniamy zwykle ustalając sobie jakieś cele. Zazwyczaj ustalamy ich za dużo. W OKR powinniśmy ustalić sobie jedynie kilka najważniejszych w max 3,4 głównych kategoriach (np. praca, zdrowie, rozwój). Dzięki temu nauczymy się nadawać priorytety i ustalać co jest ważniejsze, a co mniej ważne. Drugim często popełnianym błędem jest niekonkretność celów i brak obiektywnych miar ich osiągania. Na przykład postanawiamy sobie, że chcemy schudnąć, a później nie wiemy w jakim momencie możemy być zadowoleni z efektów albo w ogóle ich nie zauważamy choć są. OKR pozwala na ustalenie konkretnych celów i miar ich osiągania.

OKR – działanie i wdrażanie metody

Metoda OKR składa się z trzech etapów.

Pierwszy etap to wyznaczenie 3-4 celów. Tyle wystarczy, bo na każdy musimy znaleźć odpowiednią ilość czasu i środków na realizację. Najlepiej wypisać sobie wszystkie cele jakie chcielibyśmy osiągnąć, a następnie wybrać spośród nich te najważniejsze. Ustalamy też okres czasu na jaki wyznaczamy cele – najlepiej kwartał, ale może to też być miesiąc, pół roku.

Drugi etap zaś to określenie sposobów w jakie będziemy mierzyć nasze osiągnięcia. Należy zadać sobie więc pytanie: Jak zauważę, że cel został osiągnięty, albo że się do tego zbliżam? Jak to zobaczę, poczuję? Do każdego celu powinniśmy wyznaczyć sobie od 1 do 4 miar.

Następnie pozostaje już tylko praca nad dążeniem do celu i monitorowanie efektów za pomocą wyznaczonych miar.

Metoda OKR – Przykłady

Oto dwa proste przykłady stosowania metody OKR przez zwykłe osoby, które są dowodem na to, że każdy może sobie zrobić coś takiego.

1. Ania chce schudnąć
Celem Ani na drugi kwartał roku jest schudnięcie. Siada więc do komputera, otwiera sobie arkusz Excel (który znajdziesz poniżej do pobrania) i zapisuje w nim konkretny cel:
„Chcę schudnąć 5 kg”
Następnie wypisuje sobie, co zamierza robić, by osiągnąć ten cel, czyli np:

  • dni bez słodyczy 80;
  • dni bez mięsa 60;
  • będę ćwiczyła przynajmniej 4 razy w tygodniu czyli zrobię przynajmniej 50 treningów w kwartale;
  • raz w tygodniu pójdę na siłownię (12 razy w kwartale);

W zgodzie z metodą Kaizen, o której mogłeś już poczytać na moim blogu, te kroki mogły by być nawet dużo mniejsze.

Następnie Ania wypisuje sobie wskaźniki, dzięki którym będzie mierzyła efekt, np:

  • Schudnę z 60 do 55 kg;
  • Obwód w pasie zmniejszy się o 5 cm;
  • zmieszczę się w sukienkę o mniejszym rozmiarze;
  • procent tkanki tłuszczowej spadnie z 28 do 23%.;

Teraz pozostaje już tylko działać. Ania co tydzień może otwierać sobie zapisany arkusz i wprowadzać zmiany w podanych wskaźnikach i w ten sposób będzie monitorowała swoje efekty. Raz w tygodniu lub miesiącu zważy się na wadze z pomiarem tkanki tłuszczowej, zmierzy obwód w pasie i będzie wpisywała nowe wyniki do arkusza. Od razu zauważy w ten sposób zmiany.

2. Marek chce poprawić swój angielski
Marek chce znaleźć lepszą pracę, ale zdaje sobie sprawę, że z jego przeciętnym angielskim nie będzie łatwo. Siada więc i zapisuje cel na kwartał
„Poprawa znajomości angielskiego – 500 nowych zwrotów i rozumienie ze słuchu”
Następnie zapisuje sobie, co będzie robił dla osiągnięcia celu:

  • kupię gotowy kurs w formie karteczek ze zwrotami;
  • będę zapisywał nowe karteczki samodzielnie;
  • przesłucham 25 podcastów po angielsku;

Później wyznacza sobie wskaźniki jakimi będzie mierzył efekty swojej pracy i będą to np:

  • przerobię 300 kupionych fiszek;
  • stworzę 200 własnych fiszek;
  • liczba przesłuchanych podcastów będzie rosła;

Tak mniej więcej będzie to wyglądało w pliku Excel:

przyklad pliku okr

Metoda OKR jest jedną z najlepszych i najbardziej skutecznych metod wyznaczania sobie celów. Jest jednak jeszcze stosunkowo mało znana, a szkoda. Każdy powinien ją stosować, a zwłaszcza osoby, które mają już dość metody SMART. OKR jest od niej prostsza i lepiej nadaje się do wyznaczania ambitnych zamierzeń.

Dla uproszczenia i wygodny możesz też zadbać o stworzenie wyraźnych wykresów – dzięki temu, dokładnie widzisz czy idziesz zgodnie z planem.

wykres z metody okr

Mój OKR pomaga mi zarówno w mojej agencji, w moim życiu prywatnym oraz przy współpracy z mastermindem.

Przygotowałem specjalny plik do działania z OKR – jest od dostępny dla osób, które zakupią mój kurs. Za kilka dni ruszam z oficjalną sprzedażą 🙂 Szukaj więcej informacji na… <link pojawi się tutaj 10 września>

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I ODBIERZ DARMOWĄ LISTĘ 300 PORTALI DLA FREELANCERA!

3 Responses

  1. Wszystko fajnie, ale nadal istnieje problem z lenistwem. Sam miałem postanowienie żeby zacząć ćwiczyć. Udawało mi się to przez 2 tygodnie i potem albo mi się nie chciało albo nie miałem czasu. Jak walczyć ze swoim lenistwem? Może jest tutaj jakiś post na ten temat? Pozdrawiam 🙂

    1. Jak dla mnie źle przeracowałeś cel – widocznie był dla Ciebie zbyt mało ekscytujący, nie wart przysłowiowej świeczki. Dla mnie działa prosta metoda spisywania wszystkich najbardziej ekscytujących „dlaczego?” i co pewien czas wracanie do tej listy. Coś co mocno działa na mnie np: chce schudnąć – będę wyglądać bosko w obcisłej czerwonej sukience i czerwonych szpilkach, będe mieć płaski brzuch. Twoje ćwiczyć – będe miał sześciopak/ będe mógł spotykac się/ uprawiac sex z świetnymi dziewczynami z”z górnej półki” 😉 Co tylko działa na Ciebie – każdy ma inną marchewkę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej na blogu:

10 sposobów na mocne hasło

XXI wiek mija nam pod ciągłym znakiem zagrożenia bezpieczeństwa danych. Regularnie w mediach słyszy się o kradzieży tożsamości, haseł do skrzynek pocztowych, kont bankowych, bądź

Czytaj dalej

Zaloguj się do platfromy edukacyjnej :)

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ