Dołącz do zamkniętej platformy edukacyjnej dla freelancerów!
Nabór otwarty jeszcze przez →
Dni
Godziny
Minuty
Sekundy
logo.webp

Klawiatura dla gracza – jaką wybrać?

Klawiatura dla gracza to niemały wydatek, natomiast z reguły wart swojej ceny. Dobra lawiatura do grania powinna bowiem wyróżniać się specjalnymi funkcjonalnościami, które zagwarantują komfortowy styl gry. Wbrew powtarzanej czasem opinii tutaj nie chodzi tylko o „gamingowe świecidełka”. 

  1. Rodzaje klawiatur do grania
  2. Funkcjonalność przede wszystkim

Rodzaje klawiatur do grania

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnorodnych klawiatur do grania. Wybór idealnego modelu należy rozpocząć od określenia rodzaju pożądanego urządzenia. Najlepszymi opiniami cieszą się klawiatury mechaniczne, które stanowią klasę premium wśród klawiatur dla graczy. Dlaczego? Są doskonale wykonane, trwałe i – co dla gracza bardzo ważne – każdy klawisz jest tutaj związany z oddzielnym mechanizmem. Wybierając model mechaniczny, koniecznie trzeba jednak klawiatury dotknąć, aby upewnić się, czy dany rodzaj przełącznika jest odpowiedni dla konkretnego gracza. Minusem tego rozwiązania jest  to, że generuje sporo hałasu, który szczególnie podczas nocnego grania może być poważnym problemem dla pozostałych domowników.

Klawiatury membranowe są najpopularniejsze wśród graczy. Wyróżnia je nie tylko przystępna cena. Działanie klawiatury oparte jest o specjalne membrany. W nich z kolei znajdują się specjalne gumki. Po wciśnięciu klawisza dociskają membranę, generując tym samym sygnał pozwalający na rejestrację uderzenia przez komputer. W porównaniu z klawiaturami mechanicznymi nie generują także dużego hałasu, natomiast są nieco mniej trwałe, a z czasem ich użytkowania gracz można odczuwać różnice w czuciu oraz odbiciu poszczególnych klawiszy.

Osobną kategorię stanowią klawiatury hybrydowe. Jest to rozwiązanie pośrednie. Plusem hybrydowych modeli jest precyzja i możliwość osiągania satysfakcjonujących osiągów przełączników (tak jak w klawiaturach mechanicznych) oraz średni poziom hałasu (porównywalny z tym w klawiaturach membranowych). Połączenie tych dwóch cech sprawia, że modele hybrydowe są bardzo uniwersalne i można z nich korzystać nie tylko podczas gry.

 

Funkcjonalność przede wszystkim

Klawiatury dla graczy, które można kupić w sklepach gamingowych, jak również na Allegro i innych platformach internetowych, powinny przede wszystkim być funkcjonalne. Chodzi przede wszystkim o to, że w porównaniu z tradycyjną klawiaturą wyposażone są one w szereg rozwiązań, który czyni grę bardziej komfortową, a grę przez to bardziej przyjemną. Wybierając konkretną klawiaturę warto więc sprawdzić, czy ma:

  • Tryb gaming zabezpieczający przed wszelkimi akcjami lub kombinacjami mogącymi zaburzyć rozgrywkę. Są to klawisze Windows, kombinacje Alt + F4 i podobne;
  • Anti-ghosting – tryb umożliwiający wciśnięcie i rejestrację wielu klawiszy naraz z jednoczesną ochroną przed blokadą klawiatury;
  • Nagrywanie makr – rozwiązanie dla świadomych graczy; umożliwia nie tylko rejestrację wciśnięcia kilku klawiszy naraz, lecz także zapisanie tej sekwencji pod jednym skrótem/klawiszem; edycja makr przyczynia się również do zmniejszenia, a w optymalnej wersji do całkowitego wyeliminowania opóźnień w sekwencji; warto jednak pamiętać, że stosowanie makr w sieciowych grach uznaje się za negatywną praktykę;
  • możliwość programowania klawiszy – otwierająca drogę do spersonalizowania pojedynczych akcji oraz tworzenia skrótów umożliwiających błyskawiczny dostęp do multimediów;
  • podświetlenie – traktowane przez wielu jako zbędna atrakcja wizualna, dla wielu graczy wygląd urządzenia może się jednak okazać bardzo pomocny w grze.

Dla wielu graczy znaczenie ma także amerykański/europejski układ klawiszy, choć wybór tutaj jest czysto subiektywny oraz bezprzewodowa klawiatura.

 

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I ODBIERZ DARMOWĄ LISTĘ 300 PORTALI DLA FREELANCERA!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej na blogu:

Zaloguj się do platfromy edukacyjnej :)

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ