Bezpłatne Wyzwanie "Zbuduj swój zawodowy plan B w 10 dni!" Sprawdź czy praca zdalna jest dla Ciebie!
logo.webp

Czy strona internetowa jest niezbędna dla sukcesu freelancera?

Jako freelancer zastanawiasz się pewnie: Czy inwestycja w stronę internetową zwiększy szanse na odniesienie sukcesu? Czy strona internetowa to jedyna gwarancja powodzenia? Czy potrzebuję strony internetowej, aby mój biznes zachował stabilność? Pozwól, że rozwieję twoje wątpliwości.

 

Jesteś freelancerem i zastanawiasz się, czy dla rozwoju własnej działalności koniecznie potrzebujesz strony internetowej. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy nie jest to konieczne oraz dlaczego jednak warto. Odpowiedź na drugie pytanie poznasz dzięki liście 10 elementów, które powinna zawierać twoja witryna.

 

Kto i dlaczego nie potrzebuje własnej strony internetowej?

Wszystko jest względne. W działalności freelancerskiej dla odpowiedzi na pytanie o sensowność posiadania własnej strony internetowej, kluczowe są trzy czynniki:

  • platforma, dzięki której docierasz do klienta;
  • branża, w której rozwijasz własną działalność;
  • zasięg, jakiego oczekujesz dla swojego biznesu.

 

Możesz zrezygnować z posiadania strony internetowej, jeżeli: 

  • szukasz aktywnie klientów i zleceń na platformach freelancingu, np. Rocket Jobs, Just Join IT, Freelancer, Upwork, Fiverr;
  • zdobywasz skutecznie klientów poprzez media społecznościowe: LinkedIn, Facebook, Instagram, YouTube;
  • działasz w branży, w przypadku której wystarcza zamieszczenie portfolio na takich stronach jak Behance, Adobe Portfolio, Dribble, Format;
  • wolisz skupić się na pracy z kilkoma wybranymi klientami, zamiast zdobywać nowych;
  • posiadasz stałych klientów, którzy polecają innym twoje usługi i taka baza jest wystarczająca dla zachowania stabilności twojej działalności;
  • działasz w regionie lub branży o mniejszej konkurencyjności i dla dotarcia do potencjalnych klientów wystarczą ci inne narzędzia;
  • jesteś specjalistą w swojej dziedzinie, a twoja pozycja w branży jest ugruntowana;
  • specjalizujesz się w pracy dla innych firm lub agencji, które prezentują twoje umiejętności poprzez własną stronę internetową.

 

Jeżeli żadne z powyższych stwierdzeń cię nie dotyczy lub żadne nie zaspokaja w pełni twoich potrzeb biznesowych — czytaj dalej!

10 elementów, które powinny znaleźć się na stronie internetowej freelancera

Na liście tej znajdziesz mniej i bardziej skomplikowane elementy. Niektóre będziesz mógł pewnie wdrożyć sam, do większości jednak będziesz potrzebował wsparcia projektanta. Zwłaszcza jeżeli zależy ci na optymalizacji witryny pod kątem UX i SEO.

 

Landing page — miękkie lądowanie

Landing page to strona witryny, na którą klient trafia np. po kliknięciu w reklamę lub link w poście na Facebooku. Jej celem jest konwersja. Klient ma wykonać konkretną akcję: założyć konto, zapisać się do newslettera, zarejestrować się na webinar, wypełnić ankietę, pobrać plik, obejrzeć wideo, kupić jakiś produkt. Oprócz tych działań klienta celem landing page może być też to, by klient spędził jakiś czas w twojej witrynie, zapoznał się z ofertą i koniec końców — zaufał marce, którą tworzysz. 

Jeżeli zaczynasz budować swoją stronę internetową, to na początek na landing page możesz umieścić syntetyczną prezentację twojej marki, produktu, usługi. Tak, aby odbiorca po otwarciu strony mógł w jednym rzucie oka zrozumieć:

  • co to jest za strona (jak się nazywa);
  • czego ta strona dotyczy (jakiej usługi, produktu);
  • co odbiorca może zrobić na tej stronie;
  • dlaczego dobrze, że trafił na tę stronę. 

 

Dzięki takiej czytelnej i odwołującej się do emocji landing page zwiększasz szanse na to, że klient kliknie w jakąś pozycję w menu i zostanie z tobą na dłużej.

 

Wideo marki — gdy spotykasz klienta w windzie

Wideo marki odzwierciedla sytuację, w której spotykasz w windzie swojego potencjalnego klienta i masz tylko kilka minut, by przekonać go do swojej usługi lub produktu. Masz niewiele czasu, więc lepiej zachowaj precyzję! Wideo powinno zawierać konkrety, a nie ogólniki. Wcale nie chodzi w nim o prezentację twojej misji lub co gorsza marketingowych sztuczek, pustych sloganów i deklaracji. Wideo marki możesz umieścić na stronie głównej lub landing page. 

Wideo marki to materiał, w którym mówisz o tym:

  • co robisz (oferujesz);
  • jaka jest tego wartość;
  • jak twoja usługa wpłynie na klienta.

 

Dzięki publikacji widea marki, które zawiera istotne informacje i korzyści, zbudujesz świadomość twojej usługi lub produktu i przekonasz klienta, że oferujesz mu coś, czego on szuka.

 

Usługi — proszę coś dla siebie wybrać

Na stronie usługi przedstawiasz swoją ofertę: listę produktów lub usług. Czy może być coś prostszego? Uważaj! Wkraczamy bowiem w dziedzinę UX, czyli doświadczenia użytkownika (ang. user experience). Chodzi tu o takie zaprojektowanie strony, aby klient nie poddał się przy pierwszym kliknięciu, by wszystko było dla niego zrozumiałe, by nie miał wątpliwości co do tego, co ma wybrać oraz jak ma to wybrać.

W zależności od branży lub twoich biznesowych celów i zakresu działalności ostateczny schemat strony usługi może wyglądać bardzo różnie. Jednak najważniejsze elementy to:

  • nagłówek strony (nazwa strony), np. oferta dla rodziców;
  • przejrzysta lista (nazwy produktów lub usług), przygotowana pod kątem optymalizacji SEO;
  • ikony, grafiki, wizualizacje, mockupy lub zdjęcia, które je reprezentują;
  • krótki opis każdego produktu lub usługi;
  • ceny lub informacja o sposobie wyceny;
  • sposób i czas realizacji lub dostawy;
  • informacja o dostępności danej pozycji;
  • informacja o polityce zwrotów;
  • opinie klientów, którzy wcześniej wybrali dany produkt lub usługę.

 

Dzięki stronie usługi stworzonej zgodnie z zasadami UX nie tylko zapoznasz klienta z ofertą oraz skłonisz do kupna, ale także zwiększysz swoją wiarygodność, zadbasz o pozytywny wizerunek marki oraz sprawisz, że potencjalni klienci zrozumieją, w jaki sposób możesz rozwiązać ich problemy lub spełnić ich potrzeby.

 

Portfolio — przykładowe historie sukcesu

Jeżeli twoja działalność opiera się na projektach lub tworzeniu produktów pod konkretnego klienta, koniecznie opracuj stronę Portfolio, która je zaprezentuje. Portfolio to po prostu miejsce pokazujące to, co ci się najlepiej udało. Jeżeli twoje portfolio jest bardzo bogate, warto aby strona posiadała opcję sortowania według kategorii.

Sposobów na zaprezentowanie portfolio jest mnóstwo, a wszystko zależy oczywiście od branży lub specyfiki twoich projektów lub produktów. Oto kilka z nich:

  • galeria zdjęć lub galeria filmów;
  • opis każdego projektu, uwzględniający: punkt wyjścia (np. problem), cel, twoją rolę, rolę klienta (nie można tego pomijać!), zastosowane metody, technologie i narzędzia, a na koniec — charakterystykę ostatecznej wersji;
  • zdjęcia, rysunki, grafiki przedstawiające kolejne etapy pracy;
  • linki do twoich projektów, które są dostępne w sieci.

 

Dzięki zachęcającemu, przyjemnemu dla oka portfolio klient oceni twoje umiejętności i stylistykę w jakiej tworzysz. Otrzyma jednoznaczny dowód, czy to, co proponujesz, odpowiada na jego potrzeby lub problemy, a dzięki temu chętniej skorzysta z twoje propozycji.

 

Opinie — gwarancja jakości

Opinie klientów to dowód twojej wiarygodności i rzetelności. Można je zaprezentować na wiele sposobów: w formie cytatu (przytoczony tekst lub screen wypowiedzi), recenzji z mediów społecznościowych (screen), widea z wypowiedzią czy nawet krótkiego wywiadu z klientem.

Kuszące jest, by na stronie z opiniami pochwalić się np. recenzjami z mediów, referencjami profesjonalistów oraz by strona była perfekcyjna wizualnie. To ma jakieś znaczenie, ale dużo ważniejsze i skuteczniejsze jest coś zupełnie innego — mianowicie fakt, że są to opinie prawdziwych ludzi, oparte na ich rzeczywistych doświadczeniach. Jest kilka czynników, które nadają opinii rys prawdziwości:

  • swobodny sposób wypowiedzi klienta — mówi on lub pisze własnymi słowami, typowym dla niego językiem, zamiast posługiwać się wyświechtanymi, pozornie poprawnymi sformułowaniami;
  • klient nie powiela opisu produktu, ale mówi o tym, w jaki konkretny sposób kontakt z twoją usługą lub produktem wpłynął na jego doświadczenie;
  • wypowiedź jest zaprezentowana w niedoskonałej formie — wideo jest nagrane telefonem, a tekst przedstawiony został w formie screenu.

 

Podsumowując, zwróć uwagę na dwa czynniki: autentyczność wypowiedzi i niedoskonałość formy prezentacji. Dzięki temu opinie na twojej stronie będą najbardziej skuteczne.

 

Blog — jestem ekspertem

Blog to strona, gdzie publikujesz artykuły z twojej branży lub dziedziny. Nie tylko prezentujesz siebie jako specjalistę, ale również dajesz potencjalnym klientom coś za darmo: wiedzę, informację, radę, sprawdzoną metodę lub model. Potencjał bloga opiera się regule wzajemności. Mówi ona, że klient, który otrzymał od ciebie coś za darmo, będzie bardziej chętny, by się odwzajemnić, np. decydując się na współpracę z tobą.

O tym, jak wybierać tematy na bloga i jak je potem pisać, można by napisać całą encyklopedię! Jako drogowskaz możesz potraktować tę listę:

  • analizy branżowe — przedstawiasz trendy, aktualne gorące tematy, formułujesz diagnozy, relacjonujesz wydarzenia;
  • wywiady — rozmowy ze specjalistami z branży;
  • porady — pomagasz rozwiązać jakiś problem;
  • teksty edukacyjne — dzielisz się wiedzą, pomagasz zdobyć nowe umiejętności;
  • teksty motywacyjne — posiadasz doświadczenie w jakiejś dziedzinie, więc wiesz z jakimi problemami ona się wiąże i jakich słów użyć, by zmotywować do skonfrontowania się z nimi; 

 

Dzięki regularnemu (to ważne) publikowaniu artykułów blogowych promujesz swoje produkty, zwiększasz ruch w witrynie i zaangażowanie klientów, pozycjonujesz witrynę i ma ona szansę na wyższy wynik w wyszukiwarce Google. Blog to skuteczne narzędzie, jeżeli zależy ci na pozyskaniu nowych klientów i utrzymaniu dotychczasowych. 

 

FAQ — w czym mogę pomóc?

FAQ, czyli często zadawane pytania (ang. Frequently Asked Questions), to nic innego jak lista wątpliwości, jakie mogą pojawić się w głowie odbiorcy podczas zakupu twojego produktu lub usługi. Przygotowując ją, deklarujesz, że chętnie obsłużysz klienta.

Tak, zupełnie jak sprzedawca w sklepie, który wskazuje ci, w której alejce znajdziesz mleko roślinne albo wkręty do płyt kartonowo-gipsowych. 

Stronę FAQ trzeba dobrze przemyśleć:

  • przejdź przez swoją witrynę i zanotuj momenty, które mogą rodzić pytania;
  • sformułuj problem i napisz jednoznaczną odpowiedź;
  • jeżeli to możliwe, rozpoczynaj odpowiedzi od “tak” lub “nie”;
  • podziel wszystkie pytania na grupy tematyczne;
  • ustal logiczną kolejność pytań;
  • zadbaj o czytelność i przejrzystość strony z pytaniami;
  • uwzględnij również pytania, na które wolisz nie odpowiadać, np. o cenę;
  • uwzględnij pytanie o to, jak można się z tobą skontaktować;
  • pamiętaj. aby listę FAQ regularnie aktualizować.

 

Strona FAQ jest bardzo ważna w UX, czyli w projektowaniu doświadczenia użytkownika, tworzy ponadto pomocne, przyjazne, transparentne środowisko.

 

O mnie — możesz mi zaufać

O mnie, czyli informacja o twoim doświadczeniu i sposobie pracy. Najprościej mówiąc, jest to zawodowy biogram przygotowany pod kątem twojej specjalizacji. Zwróć uwagę, by informacja była syntetyczna oraz napisana swobodnym językiem, przy zachowaniu jednak kultury języka. Wyobraź sobie, że masz już za sobą small talk z klientem, przełamaliście pierwsze lody, a on prosi, abyś opowiedział o sobie.

W biogramie umieść takie informacje, jak:

  • imię i nazwisko;
  • zdjęcie portretowe;
  • kim jesteś i czym się zajmujesz;
  • ścieżka twojej edukacji i kariery;
  • kompetencje, umiejętności;
  • twój największy sukces;
  • styl lub wartości twojej pracy oraz podejście do klienta;
  • hobby — niekoniecznie związane z pracą.

 

Dzięki temu elementowi pokazujesz swoją osobowość i rzetelność. Prezentujesz się jako osoba, z którą ma się ochotę nawiązać relację.

 

Kontakt — a to moja wizytówka

Last but not least — dane kontaktowe, czyli: nazwa firmy lub/i imię i nazwisko, adres e-mail, a także odsyłacze do kanałów w mediach społecznościowych. Brzmi prosto, ale nie można o tym zapomnieć. 

Inne elementy, które mogą znaleźć się na stronie kontakt, to:

  • dane do faktury (jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą);
  • numer telefonu;
  • formularz, dzięki któremu klient może przesłać do ciebie wiadomość;
  • formularz zapisu do newslettera.

 

Strona kontakt jest po prostu jak twoja wizytówka. Kiedy poznajesz potencjalnego klienta, wystarczy że powiesz mu: “Wszystkie informacje kontaktowe znajdziesz na mojej stronie!”.

 

Element fakultatywny — prezentacja w stylu dowolnym

Nie da się stworzyć wyczerpującej listy, która opisze schemat witryny dla każdej branży czy formy działalności. Co więcej, tak jak specyficzne jest to, co i jak robisz, tak samo indywidualnie należy potraktować twoją stronę. 

Oto kilka przykładowych elementów, które mogą pomóc zaprezentować twoją ofertę:

  • galeria zdjęć lub galeria wideo;
  • oferty dla ewentualnych współpracowników;
  • logotypy partnerów lub klientów;
  • wydarzenia;
  • sklep;
  • regulamin — np. regulamin udziału w kursie;
  • polityka prywatności;
  • instrukcje;
  • chat online.

Element fakultatywny sprawi, że twoja witryna będzie dokładnie skrojona pod twoje potrzeby.

Czy więc freelancer potrzebuje strony internetowej?

Zasadniczo nie jest to must-have. Spokojnie można zarabiać duże pieniądze i nie mieć swojego miejsca w interencie.

Ale z drugiej strony – mając swoją stronę internetową już od samego początku budujemy większe zaufanie do nas jako freelancerów i mamy jedno konkretne miejsce, do którego możemy odesłać potencjalnie zainteresowanych klientów. Istnieje jednak ryzyko – kiepska strona internetowa, taka, która jest nieczytelna, źle wygląda, zawiera nieaktualne informacje – może wywołać efekt dokładnie odwrotny czyli na samym początku… zniechęcić do nas klienta.

Innymi słowy – jeśli budowanie własnej strony miałoby opóźnić Twój start jako freelancer – odłóż budowanie strony internetowej na późniejszy czas lub po prostu zleć… innemu freelancerowi jej zrobienie 🙂

 

Artykuł powstał przy współpracy z Patrykiem Stanisz – znajdziesz go tutaj https://stanisz.co

 

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I ODBIERZ DARMOWĄ LISTĘ 300 PORTALI DLA FREELANCERA!

One Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej na blogu:

Zaloguj się do platfromy edukacyjnej :)

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ