Od lat obserwuje rynek IT. Sam od kilku miesięcy uczę się programowania – wybrałem język Python. Mocno przyglądam się rynkowi pracy i tego jak działa cała branża IT. Kończę pisać artykuł zatytułowany „Czego nauczyło mnie programowanie?” ale już teraz mam kilka obserwacji – chociażby zachłyśnięcie się stawkami w tej branży. Wiele osób dopiero na początku drogi programowania ma dosyć nierealistyczne podejście – od razu chcą zarabiać 10-15 tysięcy. Równocześnie do swoich własnych projektów sam szukałem specjalistów, którzy mogli by mi pomóc – o tym też będę jeszcze pisał 🙂 Ale wydaje się, że jednym z problemów jest:
Początkujący specjaliści ze zbyt wygórowanymi oczekiwaniami
Pierwszego źródła problemu możemy doszukiwać się w kandydatach, którzy dopiero rozpoczynają pracą w IT lub szukają swojego pierwszego wyzwania w tej branży. Osoby te z reguły swoją ścieżkę zawodową wiązały z innymi branżami, jednak brak perspektyw, marazm i niskie zarobki skusiły je do przebranżowienia.
Często pierwsze kroki takich osób kierowane są w stronę kursów programowania. Oczywiście są to wartościowe formy nauki, które zapoznają nas z podstawami języki programowania, składnią oraz pomogą w rozwiązaniu podstawowych problemów. Jednak by móc sprawdzić się w branży IT, niezbędne są kompetencje wykraczające poza zakres podstawowej wiedzy o języku. Osoby, które ukończyły jeden, dwa, czy nawet trzy takie kursy czują się na siłach, by spróbować swoich sił w rekrutacji na stanowisko IT. I nawet gdy poszukujemy kandydata bez dużego doświadczenia, to z reguły oni, zachęceni perspektywą pracy w IT, stawiają bardzo duże wymagania finansowe, które nie mają oparcia w faktycznym stanie ich wiedzy. To z kolei prowadzi do impasu, którego nie da się rozwiązać.
Niezrozumiały system rekrutacji
W dzisiejszych czasach pojęcie rekrutacji znacznie wykracza poza dawno przyjęty zakres działań, polegających głównie na opublikowaniu ogłoszenia o pracę. Jednak wciąż większość firm ogranicza się jedynie do tej formy rekrutowania specjalistów. Programiści, szczególnie Ci aktywni zawodowo to osoby, które niechętnie zmieniają pracę. Doświadczeni specjaliści znają swoją wartość i wiedzą, że zmiana pracy musi wiązać się ze żmudnym i nieprzyjemnym procesem rekrutacji. Dlatego też zupełnie nie po drodze jest im aktualizowanie swojego CV, wysyłanie go do pracodawcy i grzeczne oczekiwanie na kontakt. By znaleźć wartościowego i doświadczonego specjalistę, niezbędne jest wyjście naprzeciw jego oczekiwaniom.
Dobrą praktyką jest zlecenie organizacji procesu rekrutacyjnego firmie zewnętrznej, specjalizującej się w tej dziedzinie. Mindworkers.pl przeprowadzi innowacyjny proces rekrutacji, który zagwarantuje nam dostęp do wysokiej klasy specjalistów spełniających nasze wymagania. Wielokrotnie firmy starające się pozyskać nowych programistów, nie wiedzą, w jaki sposób przygotować sam proces rekrutacji. Rekrutowanie zespołu IT: z ilu etapów składa się rekrutacja na stanowisko i czym różnią się od siebie? – to najczęstsze pytanie, które zadają sobie firmy niezaznajomione z efektywnymi systemami rekrutacji. Jeśli firma boryka się z problemem pozyskiwania dobrych specjalistów, warto wykorzystać wiedzę innych, którzy z przyjemnością wykonają rekrutację za nas.
Dynamiczny rozwój technologii
Pozornie, dynamiczny rozwój branży IT może być jednym ze źródeł braku odpowiednich kandydatów na stanowiska w branży. Z roku na rok pojawiają się nowe technologie, które natychmiast stają się istotnym kamieniem milowym w tworzeniu oprogramowania czy dostarczaniu najlepszych możliwych rozwiązań.
Jeśli nowa technologia wymaga pogłębienia wiedzy oraz zdobycia nowych kompetencji, nie możemy liczyć na to, że pracownicy będą chcieli zgłaszać się na stanowisko, które tego wymaga. Zbyt wiele wymagań zniechęca kandydata, który często mógłby z naszą pomocą błyskawicznie odnaleźć się w nowej technologii. Rozwiązanie? Warto czasem z rozsądkiem podejść do oczekiwań, które kierujemy wobec kandydatów.