Inspiracje Różne ciekawostki

6 darmowych narzędzi do obróbki grafiki

Szukasz darmowego photoshopa? Chcesz stworzyć grafikę na bloga? Potrzebujesz infografiki? A może potrzebujesz grafik na facebooka? Może jakiś plakat lub kolaż? Ten artykuł jest typowo narzędziowy – pokaże Ci kilka darmowych narzędzi, którymi możesz zrealizować wszystkie te zadania.

Programy do profesjonalnej obróbki zdjęć najczęściej wymagają od nas wykupienia odpowiednich kont. Rynek bardzo mocno się zmienia. Mamy mnóstwo darmowych narzędzi do zainstalowania na komputerze – gimp, PainTool SAI czy corel. Z drugiej strony rynek płatnych narzędzi również rośnie i to w różnych modelach rozliczeniowych. Jeszcze do niedawna Photoshopa czy Lightrooma można było kupić tylko płacąc jednorazowo wysoką stawkę kilku tysięcy, dziś może płacić w subskrypcji miesięcznej – ale to nadal spory wydatek. Poza tym bogactwo opcji może przytłoczyć. Bo czy do domowej obróbki zdjęć potrzebujesz tak zaawansowanych narzędzi? Raczej nie. Do przeróbki zdjęcia babci potrzebujesz programu dla fachowców? Zapewne nie. Z drugiej strony wraz z profesjonalizacją zapewne będziesz musiał zacząć korzystać z tych narzędzi. 

Bo co jeśli potrzebujesz tylko prostego programu do tworzenia ciekawych grafik, podstawowej edycji zdjęć, tworzyć prezentacje lub infografiki?

Jeśli prowadzisz firmę i chcesz edukować swoich klientów lub po prostu pochwalić się wynikami, to infografiki są chyba najlepszą możliwą formą. To atrakcyjna i ładna forma graficzna umożliwiająca przedstawianie w ciekawy sposób różnych danych. Najczęściej są używane do przedstawiania statystyk, map, liczby czy proporcji. Wykorzystywane są także w branży wiadomości i informacji (taką stronę ma na przykład portal wirtualna polska  gdzie oprócz tekstu pojawiają się obrazki, zestawienia, słupki etc.). Bardzo lubiane są w sferze marketingu internetowego, ale też na firmowych profilach społecznościowych czy różnego typu blogach. Taka wizualizacja danych jest bardzo atrakcyjna i przyciąga uwagę, co za tym idzie – ewentualnego klienta.

Pisałem już o tym skąd pobierać darmową muzykę i zdjęcia. Znajdziesz tam konkretne linki do serwisów oferujących dobrej jakości materiały. Poleciłem według mnie najlepsze i te, z których sam korzystam. A gdybyś miał wątpliwości co do praw autorskich, jasno opisałem tam też kwestie różnego typu licencji.

Czas na narzędzia! Polecę Ci 5 narzędzi do darmowych grafik, które pomogą Ci wzbogacić Twój post, tekst czy może przydadzą się w rozwijaniu hobby. Będziesz mieć do dyspozycji mnóstwo ciekawych elementów. I to za darmo. W końcu Ty najlepiej wiesz czego potrzebujesz i jaki pomysł czy wizja chodzi Ci po głowie. Przekonasz się, że takiej pracy nie musisz zlecać specjalistom, a jesteś w stanie samodzielnie zmierzyć się z tym zadaniem.

 

 

Chyba jedna z najpopularniejszych stron tego typu. Popularność zyskała dzięki naprawdę prostej obsłudze. Nawet jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z programem do tworzenia grafiki to nic nie szkodzi. Tu na pewno się odnajdziesz. Możesz skorzystać z gotowych już szablonów i dowolnie je edytować. Ale do wykorzystania masz też oczywiście swoje własne zdjęcia, wystarczy, że załadujesz pliki. Zdjęcia, teksty, tła, dodatki – wszystko to za darmo, a jeśli potrzebujesz więcej to po prostu dokupujesz konkretne materiały za 1 $ lub przechodzisz na konto premium.

 

 

Równie ciekawy program co poprzednik. Możesz tworzyć w nim kolaże, edytować zdjęcia, dostosowywać rozmiary, zmieniać kolory itd. W bardzo prosty sposób możesz też wyretuszować swoje zdjęcie lub stworzyć grafikę zupełnie od zera. Płatne konto daje jeszcze więcej możliwości, ale na free też uda Ci się sporo stworzyć.

 

 

To chyba najlepsza wersja darmowego „photoshopa”. Możliwość pracy na warstwach, bogactwo ustawień. Przez to nieco trudniejszy. Program umożliwia też zapisywanie w wersji edytowalnej. Ciekawostką jest to, że posiada dwie opcje tworzenia – EDITOR i EXPRESS. Ta pierwsza wersja jest bardziej szczegółowa i pozwala na więcej. Opcja express pozwala na szybką obróbkę zdjęć, dodawanie tekstu czy filtrów. Dzięki czemu możesz w sytuacji kryzysowej szybko i sprawnie przerobić zdjęcie czy grafikę, bez zbędnego rozpraszania się dodatkowymi narzędziami serwisu. Pixlr dostępny jest zarówno w wersji mobilnej jak i na PC.

 

 

Program o wielu różnych możliwościach, podobnie jak poprzednicy. Możesz wybrać gotowe grafiki, edytować swoje zdjęcia, przygotować kolaż, a także przystosować materiał do opublikowania na danym portalu społecznościowym. Jeżeli masz więcej czasu możesz wykorzystać wiele opcji dodatkowych takich jak retuszowanie czy rozmycia. Wszystko w przystępnej formie i dość łatwe w obsłudze. Możesz też pobrać tą aplikację na urządzenia mobilne i edytować zdjęcia na telefonie lub tablecie.

 

 

Przed ostatnie narzędzie, które bardzo przydaje się do tworzenia infografik. Baza dostępnych, darmowych materiałów jest bardzo duża. Możesz tworzyć własne grafiki, wykresy, dodawać zdjęcia, video, a na koniec wszystko to jeszcze ze sobą połączyć. Tworzenie łatwe i intuicyjne w obsłudze.

 

Chyba mój ukochany program do szybkiej pracy. Umożliwia tworzenie dopasowanych grafik pod Facebooka. Zdjęcia pobiera wyłącznie z darmowych baz zdjęć, więc oszczędza czas w szukaniu 🙂 Wystarczy wpisać odpowiednie słowo kluczowe i wybrać jeden z obrazków. Program automatycznie docina wielkość pod dane kanały social media (facebook, twitter, pinterest). Umożliwia też nałożenie kilku prostych filtrów (np. ściemnienie, rozmycie, kolor). Możesz też wrzucić dowolny tekst  z podpisem. To właśnie za pomocą Pablo powstają wszystkie miniaturki na mojego bloga 🙂

 

To 6 narzędzi z których w kryzysowych chwilach najczęściej i najchętniej korzystam. Czy podoba Cię taka forma artykułów? Czy chciałbyś więcej narzędzi? Napisz w komentarzu jaką kategorię narzędzi wybrać w kolejnym artykule

Sądzę, że może Ci się też spodobać:

  • Jaros

    Wszystko pozostaje kwestią chęci!