W obecnych czasach, w których rosną koszty zatrudnienia, trzeba uciekać się do najbardziej elastycznych form, które sprawiają, że zarówno jedna, jak i druga strona są zadowolone ze współpracy. Pod pewnymi względami to bardzo dobry rodzaj umowy, który nie określa miejsca oraz czasu jej wykonywania. Warto się o niej dowiedzieć więcej, dlatego postanowiliśmy przygotować poniższy tekst.
Czym jest B2B?
Zanim wyjaśnię konkretne okoliczności, w których warto zawierać umowy B2B, musimy sobie najpierw odpowiedzieć na podstawowe pytanie, czym tak naprawdę jest ten rodzaj umowy. B2B to skrót od business to business, czyli współpracy podmiotów gospodarczych na równych zasadach. Nie ma co ukrywać, że obecnie samozatrudnienie jest w większości dobrym rozwiązaniem, a pracodawcy starają się szukać nowych form zatrudnienia, by nie być zbyt mocno obciążonym podatkami i opłatami. To typowa optymalizacja kosztów – dobra, jeśli zadowala obie strony.
Chcąc przejść na B2B, należy mieć świadomość, że naprzeciw siebie stają dwa podmioty, które mają takie same prawa i obowiązki. To oczywiście mniej wiążąca forma współpracy niż w przypadku umowy o pracę. Oczywiście mniejsze koszty pracy wiążą się też z pewnymi ograniczeniami praw pracownika, o czym napiszemy poniżej.
Podstawowym warunkiem przejścia na B2B jest założenie własnej działalności gospodarczej. Nie da się działać w tym modelu, gdy nie posiada się własnej działalności. Gdy przejrzymy oferty na https://www.aplikuj.pl/praca/poznan, zobaczymy, że na pewno część z nich opiera się o B2B, więc brak działalności gospodarczej wyklucza nasze zatrudnienie.
B2B – opłacalna forma zatrudnienia
Ogromnym zyskiem dla przedsiębiorcy będzie przejście na B2B. Koszty tej umowy będą jedynie związane z jej przygotowaniem – wydaje się pieniądze tylko i wyłącznie za wykonaną pracę. Nie trzeba więc przejmować się składkami zusowskimi, czy też zaliczkami na podatek dochodowy – są to kwestie, które druga strona musi rozliczyć w ramach posiadanej działalności gospodarczej.
Opłacalność B2B przejawia się również w tym, że pracownik sam decyduje o tym, kiedy i jak pracuje. Nie jest więc związany limitem godzinowym i nie musi być obecny w pracy wtedy, kiedy każe mu szef, tylko wtedy, kiedy uznaje to za słuszne, bądź reguluje to umowa. Sprawia to, że może jednocześnie wiązać się umowami z różnymi podmiotami i nie musi być „przywiązany” tylko i wyłącznie do jednej firmy.
Warto wejść na https://www.aplikuj.pl/kalkulator-wynagrodzen i przeanalizować finansowe zalety, które wynikają z takiej formy zatrudnienia, bo może być to świetna forma dla nauczycieli językowych, psychologów czy też trenerów osobistych, którzy mogą pracować w różnych miejscach. Co ciekawe, jest to też forma, która panuje wśród polskich klubów piłkarskich, gdzie klub wymaga założenia takiej działalności.
Zakładając działalność gospodarczą B2B, nie trzeba podawać dokładnego adresu jej wykonywania. Nie jest to forma pracy na pełen etat i nie odprowadza się z tego tytułu składek, więc można ją wykonywać w dowolnym miejscu i dowolnym czasie. Nie jest to jednak forma pozbawiona wad, ponieważ jako pracownik nie mamy prawa do urlopu wypoczynkowego, musimy też samodzielnie opłacać wszelkie składki (świadczenia zdrowotne, przyszła emerytura). W przypadku takiej umowy pracownika nie chronią żadne prawa pracownicze.
Artykuł sponsorowany przez aplikuj.pl