Dołącz do zamkniętej platformy edukacyjnej dla freelancerów!
Nabór otwarty jeszcze przez →
Dni
Godziny
Minuty
Sekundy
logo.webp

Pit 37 – kto powinien go wypełnić?

Każdy podatnik w Polsce jest zobowiązany do tego, by złożyć roczne zeznanie podatkowe. Oczywiście przepisy się zmieniają i przed wypełnieniem odpowiednich formularzy należy zapoznać się z wytycznymi. Co roku coraz bardziej popularne staje się składanie zeznania drogą elektroniczną, a większość podatników już korzysta z tego, że urzędy same przygotowują za nich rozliczenia. Najbardziej popularnym formularzem jest pit 37.

  1. Kto powinien złożyć pit 37 za rok 2019?
  2. Jak wypełnić pit 37 za rok 2019?
  3. Deklaracja pit 37 za rok 2019, jak wygląda?
  4. Pit 37 – co możesz odliczyć?
  5. Dlaczego warto korzystać z programy do rozliczeń pit online?

Kto powinien złożyć pit 37 za rok 2019?

Urzędy Skarbowe umożliwiają złożenie zeznania na różnych formularzach. W większości przypadków konkretny druk będzie zależny od tego, w jaki sposób pracujemy, z jaką częstotliwością otrzymujemy wynagrodzenie, a także jaka jest nasza sytuacja rodzinna oraz wysokość dochodów. Pit-37 dedykowany jest tym, którzy pracują na etacie i mają stałe źródło dochodów. Ponieważ stale zmieniają się zasady także odnośnie tego, kto jest upoważniony do korzystania z formularza pit-37. W tym roku będą to płatnicy, którzy uzyskują dochody przez płatników – pracodawców. Poza tymi zatrudnionymi na etacie w ten sposób mogą rozliczać się również ci, którzy są zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Jeśli mamy jednak więcej niż jedno źródło dochodów, warto wybrać formularz pit-36. Po to rozwiązanie sięgnąć muszą również ci, którzy wystawiają rachunki jako osoba prywatna lub wynajmują lokal mieszkalny. Pit-37 jest również odpowiedni dla emerytów i rencistów.

Sprawdź też artykuł o tym jak wybrać kredyt gotówkowy.

Jak wypełnić pit 37 za rok 2019?

Pit-37 składa się do końca kwietnia. Podatnicy w dużej części rozliczają się wcześniej, jak tylko uzyskają od pracodawców informację o dochodach – czyli tak zwany pit-11. To właśnie ten formularz (lub formularze) stają się podstawą do wypełnienia zeznania. Informację każdy pracodawca musi wysłać pracownikowi do końca lutego danego roku.

Deklaracja pit 37 za rok 2019 jak wygląda

Zeznanie pit-37 można wypełnić ręcznie lub też skorzystać z intuicyjnego programu takiego jak na przykład https://www.podatnik.info/. Przy wypełnianiu ręcznym należy przygotować wszystkie informacje o dochodach, a także NIP lub PESEL, deklarujemy rok, z a który składamy zeznanie – czyli ten poprzedni, w którym osiągnęliśmy dochody. Poza tym należy wprowadzić dane dotyczące stanu cywilnego oraz dane odpowiedniego Urzędu Skarbowego, do którego musimy złożyć zeznanie. Do rubryki 37 wpisuje się natomiast kwotę dochodów. Ją przepisuje się z komórki 29 z pit-11. Analogicznie uzupełniamy również inne rubryki.

Pit 37 – co możesz odliczyć?

Co roku ustawodawca określa ilość, a także wysokość ulg i odliczeń, które przysługują podatnikom. Przede wszystkim często pozwalają obniżyć wysokość należnego podatku dochodowego, a także mogą sprawić, że nie wejdziemy w następny próg podatkowy. Przede wszystkim popularna jest ulga prorodzinna, która jest zależna od ilości dzieci, jakie mamy na utrzymaniu. Poza tym naliczane są składki zdrowotne, a także nowość czyli ulga termomodernizacyjna. Warto również pamiętać o tym, by przekazać 1% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego.

Dlaczego warto korzystać z programy do rozliczeń pit online?

Programy, które umożliwiają rozliczanie się online znacząco ułatwiają całą procedurę, a także minimalizują ryzyko jakichkolwiek błędów w obliczeniach. Tym samym zeznanie wypełnia się szybko, wiele komórek uzupełnia się z automatu, a przygotowany formularz możemy przesłać online lub też wydrukować. Program do rozliczeń pit online znajdziesz na stronie pit 37 online

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I ODBIERZ DARMOWĄ LISTĘ 300 PORTALI DLA FREELANCERA!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej na blogu:

Jak wybrać kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to wciąż najpopularniejszy produkt bankowy, po który każdego roku sięga miliony Polaków. Uznawany jest za bezpieczny sposób finansowania, a przy rekordowo niskich stopach

Czytaj dalej

Zaloguj się do platfromy edukacyjnej :)

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ