Dołącz do zamkniętej platformy edukacyjnej dla freelancerów!
Nabór otwarty jeszcze przez →
Dni
Godziny
Minuty
Sekundy
logo.webp

Jak wybrać kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to wciąż najpopularniejszy produkt bankowy, po który każdego roku sięga miliony Polaków. Uznawany jest za bezpieczny sposób finansowania, a przy rekordowo niskich stopach procentowych, również jeden z najtańszych.

  1. Jak wybrać kredyt gotówkowy?
  2. Jak poprawić zdolność kredytową przed zaciągnięciem kredytu gotówkowego?
  3. Wniosek o kredyt gotówkowy dla osób z negatywną historią kredytową

Przyjęło się, że jest to sposób finansowania zarezerwowany dla osób posiadających pozytywną historię kredytową. Nic bardziej mylnego – kredyt gotówkowy dla zadłużonych bez BIK posiada w swojej ofercie coraz więcej banków.

Jak wybrać kredyt gotówkowy?

Zanim pożyczkobiorca złoży wniosek o kredyt gotówkowy, powinien dobrze wybrać najatrakcyjniejszą na rynku ofertę. Najkorzystniejsza zwykle będzie ta najtańsza, a tani kredyt gotówkowy to taki, który nie generuje zbyt wysokich kosztów udzielenia finansowania. W przypadku kredytu gotówkowego koszty dzielą się na część odsetkową, związaną z oprocentowaniem, i pozaodsetkową, dotyczącą pozostałych kosztów, a więc m.in. prowizji banku, kosztów uruchomienia kredytu, itp. Wszystkie te opłaty oraz zmianę wartości pieniądza w czasie obrazuje rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) – wskaźnik, który pomaga porównać ze sobą poszczególne oferty. Im niższe RRSO, tym tańszy jest kredyt.

Aby dostać kredyt gotówkowy, trzeba również wykazać zdolność kredytową. Tym mianem określa się zdolność kredytobiorcy do spłaty zobowiązania w określonym w umowie terminie. Banki biorą pod uwagę sytuację zawodową i prywatną kredytobiorcy, obliczają tzw. scoring, i na jego podstawie wydają decyzję pozytywną lub negatywną. Jeśli kredytobiorca miał w przeszłości problemy ze spłatą swoich zobowiązań, nie posiada stabilnego zatrudnienia lub jego zarobki są zbyt niskie, bank może odmówić udzielenia kredytu gotówkowego lub zaoferować znacznie niższą kwotę, niż ta, o którą wnioskował kredytobiorca.

Jak poprawić zdolność kredytową przed zaciągnięciem kredytu gotówkowego?

Niezależnie od tego, czy wybór padnie na kredyt gotówkowy online czy ten zaciągany tradycyjnie w placówce banku, ważnym elementem całej procedury jest badanie zdolności kredytowej. Na szczęście dla wielu kredytobiorców, wskaźnik ten można poprawić na kilka różnych sposobów. Kredyty gotówkowe udzielane są często na niezbyt wysokie kwoty, dlatego banki nie wymagają wysokiej zdolności kredytowej. Czasami wystarczy więc, że kredytobiorca spłaci swoje dotychczasowe zobowiązanie lub zrezygnuje z karty kredytowej albo debetu udzielonego do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Znacznie trudniej poprawić parametry związane z sytuacją osobistą, ponieważ wymaga to zmiany pracy, znalezienia dodatkowego źródła dochodu lub postarania się o zmianę formy prawnej umowy.

Wniosek o kredyt gotówkowy dla osób z negatywną historią kredytową

Udzielenie kredytu gotówkowego często wiąże się ze sprawdzeniem kredytobiorcy w bazach dłużników, np. Biurze Informacji Kredytowej lub Krajowym Rejestrze Długów. Negatywne wpisy w tych rejestrach zwykle przekreślają szanse na uzyskanie kredytu, ale nie zawsze. Banki mają obowiązek badania historii kredytowej, jednak nie wszystkie robią to we wszystkich bazach dłużników. Jeśli istnieje ryzyko, że w jednej z tych baz kredytobiorca figuruje jako dłużnik, warto sprawdzić zapisy o sobie i wybrać bank, który nie weryfikuje klientów w tej bazie.

Najciekawsze oferty kredytów bez BIK lub KRD, a co za tym idzie najtańszy kredyt gotówkowy, można znaleźć w rankingu kredytów gotówkowych.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I ODBIERZ DARMOWĄ LISTĘ 300 PORTALI DLA FREELANCERA!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej na blogu:

Czym jest dochód pasywny?

Dochód pasywny – czym jest i jak go osiągnąć? W biznesie dochód pasywny wydaje się być wymarzonym źródłem pieniędzy, które niczym wodospad będą zlewały się do

Czytaj dalej

Zaloguj się do platfromy edukacyjnej :)

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ