Bezpłatne Wyzwanie "Zbuduj swój zawodowy plan B w 10 dni!" Sprawdź czy praca zdalna jest dla Ciebie!
logo.webp

Praca jako freelancer – musisz to znać!

Skoro tu jesteś, to znaczy, że interesuje Cię temat pracy zdalnej. W takim razie bardzo się cieszę, że trafiłeś na mojego bloga. Mówię w nim o tym, jak zostać freelancerem i zacząć zarabiać przez Internet oraz prowadzić prosty, produktywny styl życia. Bardzo chętnie pomogę Ci zaprzyjaźnić się z tymi zagadnieniami. 

Możliwe, że zacząłeś już zdobywać wiedzę o freelancingu lub nawet szukać pierwszego zlecenia. Może znalazłeś klienta i chciałbyś uczynić freelancing swoja droga zawodowa. Co, jeśli interesuje Cię ten temat, ale mimo to, nadal nie udało Ci się nic zarobić przez Internet i praca zdalna frustruje Cię na samą myśl? 

Niezależnie od tego, na jakim jesteś etapie – jak każdy inny freelancer potrzebujesz poprowadzenia za rękę, zwłaszcza na początku tej drogi.

W tym artykule przedstawię Ci zatem konkretne aspekty zdalnej drogi zawodowej, o których musisz wiedzieć! 

Freelance – utopijna wolność czy ciężka praca?

Wiele osób myśląc o freelancingu wyobraża sobie, że to wszystko dzieje się, tak prosto. Ledwo zaczniesz rozpracowywać ten temat na czynniki pierwsze, a już marzysz o tym, aby utrzymywać się tylko z pracy zdalnej, najlepiej gdzieś na rajskiej plaży, nie martwiąc się o finanse i swój czas wolny. 

Powiem tak – jeśli faktycznie zabierzesz się do pracy i solidnie przygotujesz się do swojego zdalnego zawodu, Twoja przyszłość jak najbardziej może tak wyglądać. Ale jeśli będziesz żył tylko marzeniami, ten proces może być bardzo powolny, aż wkrótce zapomnisz o tym, co właściwie chciałeś robić.

Chociaż na pierwszy rzut oka wiele osób kojarzy freelance z sielankową pracą, bez żadnych konkretnych harmonogramów i wyzwań, jest to jednak dość wymagające zajęcie, które nie udaje się każdemu. Skąd wiem? 

Poznałem freelancing od podszewki

Moja droga z freelancem zaczęła się już 16 lat temu, więc doskonale wiem z czym się je… ten cały początek. Szczerze mówiąc, bardzo bym się cieszył, gdyby na tamtym etapie ktoś usiadł naprzeciw mnie i powiedział: “Mordo! Musisz to zrobić tak, bo Ci się nie uda. I nie rób tego i tego błędu, bo szkoda czasu. Tu masz wszystko i działaj, a ja Ci powiem jak”. Niestety nikogo takiego nie było. Zdobywanie doświadczenia zajęło mi lata i mnóstwo czasu straconego na pomyłkach i nieskutecznych działaniach. 

Wiem doskonale, z czym je się freelance, więc nie będę Ci tutaj owijał w bawełnę. Nie będę mówił Ci o tym, co chcesz usłyszeć, żebyś tylko uznał to jako wspaniałą zajawkę i żył marzeniami o pracy pod palmą. 

Stawka jest naprawdę wysoka – świat się zmienia, a wraz z nim Twoje i moje potrzeby materialne, które niezmiennie potrzebują optymalizacji. Rosnąca inflacja i inne tego typu sprawy ciągle sprawiają, że człowiek zmuszony jest szukać nowych rozwiązań i wziąć się przysłowiowo w garść, żeby po prostu normalnie żyć, nie mówiąc już o czerpaniu z tego życia garściami…

Ostrzegam i obiecuję. 

Jeśli weźmiesz się w garść i zaczniesz działać, stawiając celowe kroki, uda mi się wprowadzić Cię na drogę wolności zawodowej, jaką daje freelance.

Chociaż sam w sobie to zawód jak każdy inny, który też wymaga określonych kwalifikacji i zdrowego podejścia, jest jednak buforem do ogromnej swobody i elastycznego stylu życia. Życzę go każdemu, również i Tobie.

Ale co zrobić, aby Twój freelance miał ręce i nogi? Musisz dowiedzieć się o czymś ważnym. 

Freelance – co musisz wiedzieć?

Zapoznaj się z tymi kilkoma elementami, bez których trudno Ci będzie robić progres w pracy zdalnej.

Pozytywne nastawienie musi towarzyszyć Ci od samego początku.

Pierwsze zlecenie czasem trudno jest znaleźć, zwłaszcza że nie masz jeszcze wtedy opracowanego planu i doświadczenia w kontakcie z klientami. Tego wszystkiego trzeba się nauczyć, ale jeśli zniechęcisz się już na samym początku, nie zajdziesz daleko.

Uzbrojenie się w cierpliwość to ważny element, którego nie może Ci zabraknąć. Pisanie aplikacji na zlecenia może szczególnie na początku nie cieszyć się takimi rezultatami, jakie sobie wyobrażasz. Na szczęście dzięki konkretnym technikom, sposobom komunikacji oraz naturalności, uda Ci się działać tak, aby wygrywać więcej zleceń. Do tego czasu postaraj się dbać o pozytywne nastawienie i regularność swoich działań, nawet pomimo braku efektów. 

Ogromnie ważne powinno być dla Ciebie zdobywanie wiedzy.

Nawet jeśli uda Ci się znaleźć drobne zlecenia, pojedyncze strzały, które przyniosą Ci ogrom radości i satysfakcji, do wolności zawodowej nadal będziesz potrzebować stabilnych, dobrze płatnych zleceń. Bez nauki i specjalizacji w konkretnej dziedzinie może to być trudne do zrobienia. 

Co mam na myśli, mówiąc o zdobywaniu wiedzy? 

Dla jasności freelancer nie potrzebuje kilkuletnich studiów. Jeśli już ma na swoim koncie takie wykształcenie, to super. Jednak nie myśl, nie teraz przed Tobą lata kieratu nad książkami. Wiele osób korzysta z krótkich lub dłuższych, bardziej zaawansowanych kursów online, które zwiększają kwalifikacje z konkretnej niszy i to jest naprawdę cenne, bo poprawia Twoje szanse na zdobywanie kolejnych zleceń z polecenia i nie tylko.

Musisz być dobrze zorganizowany.

Jak już wspomniałem, freelancing to zawód jak każdy inny. Bez konkretnego planu działania, wprowadzisz chaos, a to przełoży się na kupę straconego czasu, w którym mógłbyś wykonać jedno extra zlecenie więcej. 

Myśląc o freelancingu, zacznij oswajać się z tym, że Twoja praca powinna być uporządkowana. Możesz ku temu korzystać z wielu pomocnych aplikacji do zarządzania czasem własnym, projektami lub komunikacją z klientami. Jestem pewien, że jeśli już od samego początku podejdziesz do tego strategicznie z odpowiednim planowaniem, zapobiegniesz chaosowi i będziesz sam widział zalety takiego stylu pracy.

Pamiętaj, że dopiero zaczynasz i masz szansę już na wstępie budować zdrowe nawyki pracy zdalnej. To bardzo wdzięczny temat, który w dodatku służy naszemu zdrowiu. Mam na myśli na przykłady higienę pracy, czyli oddzielanie działań zawodowych od życia prywatnego. Zdziwisz się z czasem, jak duży ma to wpływ na Twoje samopoczucie, gdy chociaż raz straci się czujność w tym temacie. 

Organizacja dotyczy również planowania i gospodarowania Twoimi zarobkami. Na początku, możesz zacząć po prostu dorabiać sobie w Internecie, ale kiedy już obierzesz konkretną strategię, zaczniesz zarabiać poważne pieniądze. Tutaj mogą się dla Ciebie okazać pomocne takie książki jak Psychologia pieniędzy, czy nawet Mit przedsiębiorczości.

Freelance – planuj i działaj! 

Praca zdalna to bardzo wdzięczny temat. Jeśli odpowiednio do niego podejdziesz, da Ci naprawdę ogromne możliwości. To, w jaki sposób nastawisz się do tego zawodu oraz jak się do niego przygotujesz, będzie miało bardzo duży wpływ na Twój sukces i przyszłość, o której tak bardzo marzysz. 

Jeśli chciałbyś dowiedzieć więcej na temat tego, jak zacząć zarabiać przez Internet, jak wygrywać zlecenia oraz jak je rozliczać, zapoznaj się z moim kursem Tarcza 1000+. Dzięki moim tipom i praktycznym wskazówkom zbieranym przez 16 lat, uda Ci się wreszcie ruszyć z kopyta, by w pierwszym miesiącu zarobić nie mniej niż 1000 zł online. 

W poniższym wideo zobaczysz przykładową lekcję z mojego szkolenia Tarcza 1000+. Zapraszam!

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I ODBIERZ DARMOWĄ LISTĘ 300 PORTALI DLA FREELANCERA!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej na blogu:

Zaloguj się do platfromy edukacyjnej :)

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ

PODAJ IMIĘ I ADRES E-MAIL, ABY PRZEJŚĆ DALEJ