Na blogu trwają porządki. Od kolejnego artykułu wszystko co związane z filmami 360 oraz szeroko pojęty AR i VR będzie pojawiać się na stronie firmowej czyli www.geekwork360.pl. Tymczasem dzisiaj bardzo serdecznie zapraszam do lektury recenzji kamery, która równocześnie mnie zachwyciła i… trochę wkurzyła!

Jeszcze kilka lat temu nagrywanie w 360 stopniach było przedsięwzięciem drogim i przeznaczonym właściwie wyłącznie dla profesjonalistów. Sam montaż, proces stichingu był bardzo skomplikowany. Bardzo ciężko było też komukolwiek nasz materiał pokazać ze względu na brak narzędzi. Dzisiaj wystarczy nam do tego mała, zgrabna kamerka i już możemy publikować swoje filmy na YouTube czy Facebooku. Co ciekawe urządzenia tego typu nie muszą być drogie! Co powiedzie na kamerę sferyczną za 800? Bardzo proszę!

extreme-360_cc70a37db5b65f728f66bc152237988a07ab1a40

Goclever Extreme 360 to urządzenie polskich producenta. Kamera wyposażona jest w dwa obiektywy typu fish-eye o kącie widzenia 220 stopni, które razem tworzą kompletne, sferyczne pole widzenia w 360 stopniach. Goclever dostarcza oprogramowanie – wszystko właściwie dzieje się w „na automacie” zgrywamy pliki, a soft robi za nas resztę – łącząc materiał w jeden skończony plik. Tak wygląda zdjęcie bezpośrednio z kamery (podobnie wyglądają filmy 🙂

20160724_215158

A tak po przepuszczeniu przez oprogramowanie dodane przez producenta. Ciemne pomieszczenia to nie jest silna strona tej kamery:

20160724_215156_symax360_0

Ale umówmy się demon prędkości to to nie jest…

Kamera, wyposażona w moduł WiFi, kompatybilna jest z niemal każdym smartfonem, dzięki czemu możemy od razu udostępniać zgromadzone na niej materiały bezpośrednio na YouTube’ie lub Facebooku. Umożliwia ona także, po zainstalowaniu w telefonie dedykowanej aplikacji od Goclever, podgląd na żywo i sterowanie ustawieniami kamery.W teorii. W praktyce niestety nie udało mi się sparować telefonu z kamerą. To właśnie ten wkurzający element. Miałem ochotę na bardziej zaawansowane testy ale niestety kamerze zdarzało się zawiesić i wyłączyć podczas próby połączenia z telefonem. Goclever Extreme 360 jest też w stanie połączyć się okularami do mobile-VR. Czyli umożliwia stream 360 na żywo! Pod warunkiem, że połączy się z telefonem…

Zdjęcia robione Extreme’m osiągają jakość 4,5 megapixeli i tworzone są w  formacie JPG. Filmy natomiast nagrywane są w rozdzielczości 1920×960 i w trzydziestu klatkach na sekundę – w formacie MOV lub MP4. Tragedii nie ma ale do profesjonalnych rozwiązań jeszcze daleko. Niestety kamerce zdarza się zawiesić lub w ogóle wyłączyć również podczas nagrywania. Nie jest to częste, ale może być frustrujące. Do tego właśnie służy przycisk reset z boku urządzenia, którym możemy zrestartować urządzenie. Oczywiście kamera, dzięki wbudowanemu mikrofonowi, pozwala na rejestrację dźwięku, chociaż jak to bywa w kamerkach sportowych nie jest to dźwięk pierwszej klasy. Goclever Extreme 360 wyposażona jest również w port micro-USB, a także slot na kartę micro SD o maksymalnej wielkości 32 GB. Sprzęt zasilany jest baterią o pojemności 1400 mAh (więcej niż np. LG 360 Cam), która zapewnia pracę do 120 minut na jednym ładowaniu.

W zestawie Goclever Extreme 360, oprócz kamery dostajemy dużo dodatkowych akcesoriów. I to chyba jedna z większych zalet. Dostajemy elastyczny trójnóg, uchwyt rowerowy, uchwyt, mocowanie na kask, kabel do ładowania oraz instrukcję obsługi. Sporo biorąc pod uwagę, że GoPro każde za takie dodatki płacić sobie nawet kilkaset dolców.

Całość w przedsprzedaży kosztowała 799 zł. Cena, nawet bez oferty promocyjnej, wynosi więc niecałe 900 zł. Póki co nikomu nie udało się tak nisko zejść z ceną kamery tego typu.

Zresztą zróbmy na końcu porównanie. Ale po drodze jeszcze kilka słów o designie. Kamera nie jest brzydka – wygląda raczej przeciętnie. Nie zwraca na siebie nie potrzebnej uwagi. Nie pokochałem jej tak jak Samsunga Gear 360. Mimo to byłem dosyć zaskoczony dbałością o detale – całość jest naprawdę przyzwoicie wykonana, wygląda solidnie.

kamera 360

Samsung Gear 360 Goclever Extreme 360 Zestaw 6 GoPro
Design w skali 1 do 10 10 5 3 (tylko dlatego, że zwraca uwagę)
Jakość: 4k FullHD Ile fabryka dała – nawet i 16k jak trzeba 🙂
Akcesoria Poza małym trójnogiem – brak Praktyczny trójnóg, uchwyt do kasku, uchwyt do roweru brak – w dodatku bałbym się do czegokolwiek doczepić taki zestaw
Wymagane oprogramowanie: Dostarczone w zestawie Dostarczone w zestawie Trzeba dokupić za ok. 3 000 zł
Cena 1 490 zł 899 zł 16 000 zł

 

Dorzucam jeszcze oficjalny filmik prezentujący sprzęt:

 

Jeśli ktoś spytałby mnie wprost czy polecam tą kamerę… Dłuższy czas musiałbym się zastanowić. Nie jest to bardzo zły sprzęt. Dostajemy dokładnie to co powinniśmy za taką cenę. Niskobudżetową kamerę, która ma sporo wad. Ale z drugiej strony pozwala zacząć zabawę z tą technologią. Ponad to jest dużo tańsza od dowolnej kamery z tej branży – kamera Theta S, która nagrywa w podobnej jakości kosztuje prawie raz tyle. Pod względem ceny ta kamera po prostu nie ma sobie równych. Spokojnie sprawdzi się jako backup do głównych zdjęć lub po prostu jako ciekawostka. A jeśli chodzi o jakość… No cóż zapraszam Cię po prostu do obejrzenia sample shotów. Kliknij, aby kupić – Goclever Extreme 360

Cześć! Bardzo mi miło, że czytasz mojego bloga. Chciałbym informować Cię o nowych artykułach, a moi subskrybenci otrzymują też coś ekstra. Chciałbyś się przekonać co to takiego?

Ciągle brakuje Ci czasu?
Zyskaj dodatkowe godziny
Pobierz darmowe narzędzia, które nauczą Cię produktywności!
POBIERZ NARZĘDZIA
close-link