OTO - Proces sprzedaży - GeekWork

Na moim blogu poruszam trzy główne tematy – jak zostać freelancerem, jak się ogarnąć i mieć więcej czasu oraz różne moje zajawki, zainteresowania czy przemyślenia.

Bardzo często piszę w formie poradnikowej – staram się rozgryźć dane zagadnienie, dobrze je zrozumieć a potem opisać. 

Zarówno do moich stałych czytelników, widzów na YouTube lub  Tiktoku regularnie kieruje różnego rodzaju ankiety, aby zrozumieć na jakie zagadnienia mogę udzielić odpowiedzi. Część z nich dotyczy mojego domu i tego jak wygląda moje codzienne życie. Ale dosyć często trafiają się też konkretne pytania dotyczące problemów z którymi stykają się freelancerzy.

Prawdopodobnie najtrudniej jest zacząć...

W 2022 roku wznowiłem swoje Wyzwanie 500+. To 30 dniowe wyzwanie, w którym uczę jak w ciągu 30 dni znaleźć legalną pracę prze z internet. Rozmawiając zarówno z początkującymi freelancerami, jak i z tymi którzy już długo pracują w tym zawodzie zauważyłem jeden bardzo często powtarzający się problem:

Jak pozyskać klienta?

Dla mnie pozyskiwanie nowych klientów jest dosyć intuicyjne. Pozwól, że opowiem Ci w kilku punktach o sobie:

– Jeśli jeszcze się bliżej nie znamy – jestem Michał 🙂 Bardzo nie lubię kiedy ktoś mówi do mnie Pan – bo żaden ze mnie Pan. Zwykły facet po 30 🙂

– Zaczynałem pracować przez internet jako nastolatek – początkowo świadcząc różne amatorskie usługi związane z copywritingiem i fotografią;

– Przez jakiś czas pracowałem w bardzo dużej agencji marketingowej. Już po niespełna kilku miesiącach awansowałem i zostałem TeamLeaderem czyli odpowiednikiem Kierownika w dziale sprzedaży. Etat jednak nie był dla mnie – czułem się trochę jak w klatce. Miałem poczucie, że pracując w sprzedaży daje głównie zarobić komuś… 

– Od 2015 prowadzę własną działalność. Aktualnie zarządzam butikową agencją specjalizującej się w płatnych reklamach dla e-coomerce. Przez ten cały czas głównie zajmuje się pozyskiwaniem nowych klientów dla firmy. W ten sposób wygenerowałem już kilka milionów przychodu.

Mogę więc powiedzieć, że ZJADŁEM NA SPRZEDAŻY ZĘBY!

Ze sprzedażą większość ludzi ma złe skojarzenia. Myślą, że trzeba komuś coś wciskać. Tymczasem praca freelancera i zbudowanie systemu sprzedaży to raczej poznawanie nowych ciekawych biznesów i pomaganie ludziom w rozwiązywaniu ich problemów. 

Sprzedaż w pracy freelancera może być przyjemna i to nawet dla introwertyków. 

Nowy klient jest dla Twojej działalności jak TLEN. Bez nowych zleceń, nie dasz rady przetrwać!

Musiałem się sam o tym boleśnie przekonać. Nie zawsze było kolorowo. Zdarzały mi się poważne wpadki błędy. Dopiero kiedy zrozumiesz jak działa PROCES SPRZEDAŻY – możesz wiele elementów automatyzować. 

Jeśli już teraz jesteś freelancerem być może Tobie też zdarzyła się sytuacja, w której:

  • Zabrakło Ci “do pierwszego”?
  • Nagle Twój klient zaczyna spóźniać się z płatnościami?
  • Projekt kończy się wcześniej niż myślałeś?
  • Klient nagle zrezygnował ze współpracy?
  • Popsuł Ci się sprzęt i nagle musisz kupić coś w zastępstwie?
  • Chciałbyś się zacząć rozwijać ale wciąż brakuje Ci pieniędzy?

Rozwiązaniem jest dodatkowa gotówka. I zdecydowanie kredyt nigdy nie jest dobrym wyjściem.

Najlepiej jest pozyskać DODATKOWEGO klienta. Ale jak to zrobić?

Chyba nie chcesz być najlepszy w robieniu rzeczy bez sensu?

Działanie po omacku nie ma sensu. To jak z naprawą samochodu. Oczywiście możesz sprawdzać każdą część jedną po drugiej. Ale dużo lepiej spytać kogoś bardziej doświadczonego albo po prostu skorzystać z odpowiedniego systemu do diagnostyki. 

Zamiast uczyć się na swoich błędach – możesz skorzystać z mojego doświadczenia i szybko zostać smart-freelancerem.

Ty też możesz nauczyć się pozyskiwać w łatwy sposób nowe zlecenia i nowych klientów

Smart-freelancer, pracuje mądrze a nie dużo. Dotyczy to zarówno realizacji projektów dla klientów, jak i procesu sprzedaży.

Smart-freelancer pozyskuje klientów na półautomacie. Ale rzeczywistość jest trochę inna…

Wspomniałem już na początku, że regularnie przeprowadzam różne ankiety. Pytam o różne problemy freelancerów oraz osób, które myślą o tym, aby przejść na stronę niezależności zawodowej. Spytałem też bezpośrednio freelancerów z doświadczeniem – jaki jest ich największe wyzwanie.

Oto ich odpowiedzi:

Mam dla Ciebie rozwiązanie!

W trakcie premiery mojego kursu Stabilny Freelancer odbyło się kilka zamkniętych spotkań online. Materiał z nich NIE BYŁ nigdy nigdzie dostępny. W sumie spokojnie mógłbym go sprzedawać jak osobny kurs o sprzedaży dla freelancerów. 

Samo przygotowanie tego materiału zajęło mi kilka godzin (!) pomimo, że ostateczny materiał ma około 65 minut. 

Tylko teraz dostęp do tego materiału za 27,99 zł

Profesjonalnie to się nazywa upsell. Przecież właśnie kupiłeś ode mnie produkt! I jestem Ci bardzo za to wdzięczny. I właśnie dlatego chcę dać Ci dostęp do tego materiału za równowartość kawy na mieście. 

To uczciwe – 98% moich treści na blogu jest dostępna zupełnie za darmo. Pozostałe 2% pozwalają utrzymać całą infrastrukturę, serwery, dokupywać niezbędny sprzęt i tak dalej. 

Uważam, że konkretny zawarte w tym materiale mógłbym sprzedawać jako kurs za 69,90 zł albo i za 99,99 zł. Tyle w ankiecie końcowej proponowali sami uczestnicy tego spotkania! 

Ale to jeszcze nie wszystko! Oto pięć rzeczy, które otrzymasz dokupując ten produkt:

  1. Pokażę Ci jak zbudować pół-automatyczny lejek sprzedaży, co pozwala mocno oszczędzać czas na realizowanie projektów;
  2. Omówię na swoim przykładzie TOP6 sposobów na pozyskiwanie klientów, którzy współpracują w dużych budżetach;
  3. Odkryjesz niesamowity świat… emocji Twojego klienta, które pomogą Ci zrozumieć dlaczego klienci się wahają
  4. Zbudujesz system, który pozwala podnieść swoje wynagrodzenie z jednego klienta nawet o 73%!

5. Pierwszy uproszczony budżet do zarządzania Twoimi finansami – plik z gotowymi przykładami, które pomogą Ci policzyć, jak lepiej się wycenić! To bardzo luźne wprowadzenie do finansów firmowych – dzięki nim nigdy już nie zaznasz “dziury finansowej” w swojej działalności. A jeśli dopiero zaczynasz – będzie to dla Ciebie jak paliwo rakietowe. Poszybujesz w kosmos!