Od 8 lat interesuję się fotografią. Skończyłem kilka kursów, posiadam trochę sprzętu. Żyjemy w dobie, w której zalewani jesteśmy setkami zdjęć i niestety większość z nich jest brzydka. Oglądamy tysiące zdjęć każdego dnia i większości z nich nie zapamiętujemy. Dlaczego?

Powodów jest całe mnóstwo. Oto kilka przykładów:

1) Bo Twoje zdjęcia są dokładnie takie same, jak setki innych, które powstały wcześniej.

Regularnie podglądam kilka osób na Instagramie – znam osoby, które potrafią 3 razy dziennie wrzucać dokładnie identyczne zdjęcia. W szczególności dotyczy to dziewczyn, które np. wrzucają dokładnie identyczne zdjęcia swojej buzi. Owszem, czasem są to buzie ładne, ale przy kilku setkach identycznych zdjęć, ciężko się nimi zachwycać. Nie wrzucaj spamu. Myśl! Czy sam chciałbyś/chciałabyś obejrzeć takie zdjęcie? Co ono daje drugiemu człowiekowi? Czy jest ładne? Poprawi komuś humor? A może jedynie poinformuje świat, że zjadłeś niesmaczną zupę? Nie zawsze powód musi być ważny. Ale myślenie, po co coś robisz, czasem powstrzyma Cię przed spamowaniem.

2) Nie znasz i nie stosujesz technik fotograficznych.

Jak w każdej innej dziedzinie warto znać chociaż podstawy związane z robieniem zdjęć, jeśli chcesz je robić dobrze. Poznanie podstawowych technik nie jest trudne, a bardzo ułatwia robienie ciekawszych zdjęć. Dlaczego tak jest?

Odpowiedź może być banalna. Nasze życie pełne jest schematów. Tak działa nasz mózg. Woli pracować rutynowo. To właśnie dlatego w życiu codziennym nie zauważamy wielu wspaniałych rzeczy, które nas otaczają. Pisałem o tym chociażby w artykule o uważności. Możesz go przeczytać o tutaj.

Weźmy najprostszy przykład: czytamy teksty od lewej do prawej, prawda? Ze zdjęciami jest podobnie.

Wykorzystajmy to w praktyce – spójrz na zdjęcie poniżej:

na srodku (Kopiowanie)

Co w nim ciekawego? Nie wywołuje, przynajmniej u mnie, żadnych emocji. Postać jest na środku z tyłu widać jakiś samochód. Niby kolory są okej, ale zdjęcie jest po prostu nudne.
Krok pierwszy! Nigdy nie umieszczaj fotografowanego obiektu na środku. Nie pytaj mnie dlaczego, ale takie zdjęcia nasz mózg od razu traktuje, jako nudne. To nic, że Twój aparat automatycznie próbuje wyostrzać obiekty na środku. Takie zdjęcia są nudne i kropka. Nigdy tak nie rób.

Poprawmy je odrobinę:
jest ciekawiej (Kopiowanie)

Jest odrobinę ciekawiej, prawda? Nasz bohater sprawia wrażenie zamyślonego, patrzy gdzieś w przestrzeń. Samochód zaczyna jakoś wyglądać. A wystarczyło zastosować trójpodział.

ludzikkkk (Kopiowanie)

 

Przecięcia tych linii, to tak zwane mocne lub złote punkty. To w nich właśnie powinieneś umieszczać najważniejsze elementy swoich zdjęć. Większość telefonów i aparatów może „uruchomić” taką funkcję – na aparacie swojego aparatu zobaczysz taką siatkę. To nie przypadek! To funkcja, ułatwiająca robienie poprawnych technicznie zdjęć. Dodatkowo zwróć uwagę, że linia horyzontu znajduje się wzdłuż 1/3 zdjęcia. To również element techniki, dzięki temu zdjęcie jest równe, ma odpowiedni balans wszystkich elementów, wydaje się naturalne. Oczywiście możesz tutaj eksperymentować, w obrębie tych linii. Zobacz, co się stanie, jeśli umieścisz twarz swojej postaci blisko krawędzi kadru. Dzięki temu możesz wywołać wrażenie ciasnoty i braku tlenu. Podobny efekt „braku tlenu” osiągniesz fotografując horyzont w 2/3. Zrobi się „ciasno”.

patrztam (Kopiowanie)

 

3) Krzywe nie znaczy ładne.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest „kręcenie” aparatem i robienie zdjęć „na ukos”. Dlaczego tak robimy? Odpowiedź jest banalna – automatycznie przyjmujemy za fakt, że takie krzywe kadry są ciekawe, bo zazwyczaj nie obserwujemy w ten sposób świata.

Symetria – estetyka głupców.

Ale umówmy się – takie zdjęcia nie są ładne. Są żenujące. Przestań tak robić. Natychmiast.

poskosie (Kopiowanie)

To naprawdę nic ciekawego. To prawda, że w pierwszym momencie to zdjęcie może wydawać Ci się fajne. Ciekawsze niż te wyżej. Ale zamykając ten artykuł, natychmiast zapomnisz o tym zdjęciu.

Wszystkie tego typu zdjęcia wyglądają podobnie. Patrz!

zenujace zdjecie

 

4) Bo próbujesz umieścić zbyt wiele ciekawych rzeczy na raz.

Jesteś w górach. Patrzysz na piękny widoczek. Wyciągasz aparat. Robisz zdjęcie. Jest nudne i nieciekawe. Musisz pogodzić się z tym, że nie uda Ci się uchwycić na zdjęciu tego, co widzi Twoje oko. Nawet jeśli zrobisz zdjęcie pionowo, wycinając ciekawy fragment kadru, nadal nie odda to wolności gór.

Teraz idziemy nad jezioro, ok? Widzisz piękne słodkie kaczuszki! Tyle ich jest! Takie słodkie, takie miłe!

Wróćmy teraz na chwilkę do trójpodziału. Jak widzisz linie przecinają się 4 razy. Nie oznacza to, że możesz umieścić 4 ciekawe rzeczy-punkty na zdjęciu. W ten sposób tworzysz chaos.

mallard-ducks-938502_1280

 

Która kaczuszka jest ciekawa? Na którą powinieneś patrzeć? Na czym się skupić? To prawda, że wszystkie są słodkie. Ale nie wiem, na którą patrzeć.

A teraz zobacz:

goose-379393_1280

Prawda, że to kwintesencja słodkości? Awww….

 

5) Bo nie zwracasz uwagi, co masz w kadrze.

To chyba najpoważniejszy błąd. Zapominasz, że nie tylko osoba na pierwszym planie jest istotna. Drugi plan często jest ważniejszy. Internet pełen jest zdjęć oraz filmów, gdzie drugi plan kompletnie niszczy zdjęcie. Bo jest nieciekawe. Tutaj śmiało możesz przyjąć zasadę:

Im mniej, tym lepiej.

Naprawdę. Aparat fotograficzny ma tę niezwykłą możliwość, że wszystko może być ostre. Ale nasze oko tak nie widzi. Zawsze skupia wzrok na tylko jednej rzeczy, a resztę „rozmazuje”. Rozsądnie stosuj to również w fotografii. Dbaj o kadr!

 

6) Nie zwracasz uwagi na oświetlenie.

To bardzo ważny element zdjęć. Zobacz, co prawidłowe operowanie światłem potrafi zrobić z twarzą:

Jedyne, co zmienia się w tym filmie to oświetlenie – kąt padania, kolor, moc. A zmienia rysy tej Pani całkowicie!

 

7) Bo nie oglądasz innych zdjęć

Tzn. oglądas, ale te brzydkie. Albo nieświadomie. Poczytaj o analizie fotografii, idź na jakiś kurs. Poczytaj o innych technikach fotograficznych. Idź na wystawę fotografii, chociażby na WordPress Photo. Edukuj się. Jakość Twoich zdjęć znacznie się poprawi.

A później, spróbuj zasiąść i pooglądać zdjęcia kilku najważniejszych fotografów. Oto kilka nazwisk, z którymi warto się zapoznać:

 1. David LaChapelle
 2. Andrzej Dragan
 3. Richard Avedon
 4. James Abbé
 5. Paul Strand
 6. Bruce Weber
 7. Steve McCurry
 8. William Eggleston
 9. Andreas Gursky
 10. Mark Hogancamp
 11. Vik Muniz
 12. Gregory Crewdson